Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Gambit »

Kilka słów o Projekt Gaja ode mnie. Jakby ktoś był zainteresowany :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: michal2014 »

Chłopaki zrobili generator mapy

https://boardgamegeek.com/filepage/1602 ... -generator

Pewnie was zainteresuje. ;0)
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Bary »

Była standardowa recenzja, teraz przyszedł czas na materiał o trybie solo. Miłej lektury!
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Jiloo »

michal2014 pisze:Chłopaki zrobili generator mapy

https://boardgamegeek.com/filepage/1602 ... -generator

Pewnie was zainteresuje. ;0)
Pffff. Na peceta.
Już nie chodzi o to, że ja nie mam, ale w dzisiejszych czasach coś na android/ios albo przynajmniej webowego.


Tapnięte z telefonu
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: kmd7 »

Zachęcony pozytywnymi opiniami nabyłem grę. Jestem po lekturze instrukcji, raczej wszystko zrozumiałem :D. Myślę, że stopień skomplikowania raczej leży w obfitości akcji i dobrego ich zgrania w czasie i przestrzeni, niż w trudnych zasadach. Na marginesie - nie taka Gaja straszna, jak ją malują. Co prawda strona graficzna nie wywołała zachwytu u żony, ale też nie usłyszałem zdecydowanego "nie zagram w to". Nawet, widząc mnie zatopionego w lekturze instrukcji, zapytała "i jak, gramy?" Wczoraj nie dałem rady, ale dziś spróbujemy. I w związku z tym pytanie do tych, którzy grali. Urodził mi się w głowie taki pomysł: czy dobrze byłoby zacząć zaznajomienie się z grą rozgrywając partię solo (we dwoje), tłumacząc zasady i zastanawiając się wspólnie nad akcjami? Czy raczej od razu rozegrać partię dwuosobową?
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: bartek_wola »

Ja grałem od razu z dziewczyna 1vs 1. Ona lubi rywalizacje. Znałem zasady i jej wytlumaczylem. Ogarnela szybko, może dlatego że wcześniej grała w TM.
Po paru partiach sama zachęca do gry.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: KamradziejTomal »

Ja bym od razu jechał 1vs1 tylko nie nastawiać się na ostrą rywalizację bo i tak całe napięcie nad planszą zepsuje ciągłe zaglądanie do instrukcji :P

Grajcie tak, żeby sobie nawzajem podpowiadać i dyskutować co będzie najlepszym ruchem to wtedy będziecie uzupełniać swoje niejasności w mechanice wzajemnie ;)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: pavel »

Bary pisze:Była standardowa recenzja, teraz przyszedł czas na materiał o trybie solo. Miłej lektury!
Też miałem na początku problem z ruchem, akcją automy. Podobnie jak kiedyś przy scythe. Recenzja bardzo solidna, opisująca najważniejsze aspekty gry solo.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Bary »

pavel pisze:
Bary pisze:Była standardowa recenzja, teraz przyszedł czas na materiał o trybie solo. Miłej lektury!
Też miałem na początku problem z ruchem, akcją automy. Podobnie jak kiedyś przy scythe. Recenzja bardzo solidna, opisująca najważniejsze aspekty gry solo.
Dzięki! Po kilku partiach idzie już dość gładko. Choć w przypadku algorytmu wyboru miejsca przy budowaniu nowej kopalni pewien szlif być może by się jeszcze przydał.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: kmd7 »

Za mną 3 pierwsze partie. Pierwsza, trzyosobowa, rzeczywiście trwała długo i przypominała błądzenie we mgle. Można było zagubić się w gąszczu możliwości. Na wynik końcowy spuszczę zasłonę milczenia :). Kolejne dwie partie (3 i 2 osobowa) były już zdecydowanie lepsze, wyniki w granicach 130:110:105 pkt. Mnogość akcji i poszukiwanie ich najlepszej kombinacji stanowiła wielką frajdę. Jeśli chodzi o poziom interakcji, to niby nie ma jej za wiele, ale trzeba być czujnym i obserwować, co robią rywale, jakie planety zajmują i odpowiednio reagować. Poza tym stwierdzam, że rzadko która gra ma tak świetnie opisane możliwe akcje i punktację, zarówno na planszy frakcji, jak i pozostałych planszach. Już podczas drugiej partii w zasadzie nie zaglądaliśmy do instrukcji, jedynie na początku sprawdziliśmy działanie kafelków, które weszły do gry. Ikony świetnie działają, szybko zapamiętaliśmy, który kolor i symbol określa, kiedy kafelek daje profity czy jakie są warunki wejścia na najwyższy poziom toru rozwoju. To wszystko jest na planszy i kaflach i naprawdę działa. Póki co jestem zachwycony tym tytułem i cieszę się, że skusiłem się na jego zakup. Dziś pewnie znowu pyknę partyjkę. Bo wygląda na to, że te trzy partie to zaledwie prześlizgnięcie się po powierzchni, trzeba zanurzyć się głębiej ;).
arek.ef
Posty: 1
Rejestracja: 13 mar 2018, 22:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: arek.ef »

Hej, korzystacie z jakiegoś insertu to PG? Mi rozłożenie gry zajmuje masę czasu i myślałem że może warto byłoby zainwestować w coś takiego: https://www.etsy.com/listing/590260437/ ... ood-insert
Cena wydaje się do przełknięcia, tylko wysyłka jest mega droga.
Znacie może jakieś alternatywy? Ewentualnie może byłby ktoś chętny na wspólne zamówienie?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Pan_K »

Pojawiła się taka alternatywa od GeekModa.
Dziś się pobawiłem w składanki/sklejanki i efekt jest bardzo dobry. Wszystkie komponenty ładnie pasują. Obracanie pudełkiem nie spowodowało chaosu, pomimo, że planszetki frakcji mogłyby się niby przesunąć w prawo odsłaniając wolną drogę dla znaczników KiKów itp. Ale się nie przesunęły.
Jedyny kłopot był z kartami. Pojemnik na karty ma niby nieco luzu, żeby pomieścić koszulki. Jednak moje (FFG) nie zmieściły się na wysokość karty. Grubość talii wchodzi. Nie ma luzu, ale nie ma też strasznego ścisku. Jednak wysokość wymagała przycięcia koszulek o 3mm. Trochę żmudnej roboty i wyszło nieźle. Niemniej, nie powinno tak to działać. Te 3mm można było spokojnie odjąć z tacek na żetony i dodać pojemnikowi na karty.
Ogólnie polecam - te koszulki to nikły mankament. Być może nie dotyczy koszulek innych marek. Z pewnością nie dotyczy tych, którzy kart nie koszulkują ;)
Pewnie jutro zagram, to ocenię setup w praktyce, ale już teraz widzę, że wystarczy wyjąć pojemniki i można zaczynać :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: KamradziejTomal »

Panowie za takie pieniądze to to już lepiej w nóż, matę, klej, szpilki i płytę piankowo kartonową zainwestować ;) Wyjdzie pewnie drożej ale ile insertów na przyszłość da radę wykonać! I wszystko można zrobić pod własne widzimisię a nie tu za krótkie, tam za małe :D

viewtopic.php?f=61&t=51771&p=1028891#p1028112
Ostatnio zmieniony 26 mar 2018, 10:24 przez KamradziejTomal, łącznie zmieniany 1 raz.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Trolliszcze »

Co prawda nie o samej grze, ale myślę, że bywalców tego wątku może zainteresować.
Dostałem od najukochańszej z żon prezent w postaci organizera GeekMod do Gai, więc podzielę się krótką recenzją. Z praktycznego punktu widzenia jest naprawdę spoko, wszystko fajnie się sprawdza - uwagi mam tylko dwie, jedną drobną, drugą już niekoniecznie. Po pierwsze, pojemnik na żetony punktowania jest praaawie dobrze wymierzony. Prawie, bo żetony punktowania rundy wchodzą na styk, u mnie z delikatnym oporem, choć obok żetony wzmocnienia mają aż za dużo przestrzeni. Przesunięcie o 1 mm rozwiązałoby problem. Po drugie, pojemnik na karty jest źle wykonany dla tych, którzy koszulkują karty. Nie wchodzą w koszulkach FFG (brakuje im sporo, ale one słyną z tego, że są nieco dłuższe niż to konieczne), niestety, nie wchodzą też grube UltraPro (a te są już dość dobrze dopasowane). Może jakieś inne, może jakieś cienkie... Nie wiem, innych nie mam, więc nie przetestuję. Tu spory minus, bo dałoby się znaleźć te 2-3 mm więcej kosztem innych pojemników.

Ponadto uwaga natury ogólnej: szkoda, że nie ma w GeekModzie kontroli jakości. Ja miałem dwie "wypraski" z elementami niedocięte, musiałem kombinować sam - docinać i spiłowywać pilniczkiem poszarpane krawędzie. Kupowałem dotąd ich prostsze produkty (głównie organizery do LCG), zwykle było może nie idealnie, ale dość dobrze, tym razem było wyraźnie gorzej. Myślę, że za tę cenę (~80 złotych, to już właściwie koszt innej taniej gry lub połowa kosztu naprawdę solidnej) powinno być ciut lepiej. W skali szkolnej dałbym takie 4 z minusem.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: KamradziejTomal »

To ja jeszcze dodam, że myślę że niezależnie czy insert jest piankowy czy sklejkowy to jest "must have" dla tej gry.

Do tej pory skrajny przypadek miałem rozkładanie = 20 minut, składanie = 20 minut. Teraz z wkładką, która też pewnie nie jest super hiper zoptymalizowana wychodzi rozkładanie = 10 minut, składanie = 5 minut. Tak dużego uzysku w czasie to chyba jeszcze dla żadnej gry nie miałem.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Bary »

KamradziejTomal pisze: 26 mar 2018, 10:30 To ja jeszcze dodam, że myślę że niezależnie czy insert jest piankowy czy sklejkowy to jest "must have" dla tej gry.
Eeee tam, moje pudełko z Castoramy świetnie sobie radzi i mógłbym stanąć z Tobą do wyścigu. :P
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Jiloo »

Przepraszam, piszę to bez żadnej dozy złośliwości, ale nie wiem co trzeba robić, żeby rozkładać i składać tę grę w 40 minut.
Mam wszystko w workach strunowych i setup zajmuje nam maksymalnie 10 minut. Insert powinien ten czas skrócić do kilku minut.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: KamradziejTomal »

Nie obrażam się ;)

To był skrajny przypadek (chyba 2-3 pierwsze rozgrywki). Może elementy były kiepsko posortowane w woreczkach, może jesteśmy super powolni nie wiem :P w życiu bym nie wybrał woreczków zamiast organizera.

Wersja Bary'ego to moim zdaniem najprostsze i najtańsze rozwiązanie dające ekstra efekty a insert z pianki/sklejki do wersja lux bo każdy może zrobić pod siebie ;)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: seki »

Ja też rozkładanie robie z woreczków. Oczywiście to co jest losowane zostaje w woreczkach a wyciągane jest tylko w takiej ilości jak potrzeba. Przy dużych woreczkach 16x16 cm łatwo się w nich miesza i losuje. Elementy z insertu trzeba chyba najpierw wysypać, pomieszać i wylosować? Mam tu na myśli np punkty końcowe, za rundę, żetony wzmocnienia, technologii zaawansowanych czy nawet żetony technologii podstawowe, ktore też wychodzą w losowej kolejności. Jeśli z insertów trzeba wysypać w celu losowania to wg mnie niewiele czasu się oszczędza. Zwłaszcza, że potem trzeba wszystko schować a ja wyjmuję od razu tylko tyle ile trzeba. Ja mieszczę się w 10 min na rozłożenie i nieco mniej na złożenie.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: KamradziejTomal »

Punktowanie na rundę wyciągam losowo i chowam losowo - leżą bokiem więc jest łatwy dostęp. Tak samo technologie i pomoce rundowe. Punktowanie końcowe leży na pleckach więc wyjmuje tasuje jak karty, wybieramy dwie a resztę chowam.

Nikogo nie krytykuje jak woli woreczki i jest w tym dobry to niech korzysta. Wg. mnie wygoda insertu jest 3x lepsza ;)

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: seki »

KamradziejTomal pisze:Punktowanie na rundę wyciągam losowo i chowam losowo - leżą bokiem więc jest łatwy dostęp. Tak samo technologie i pomoce rundowe. Punktowanie końcowe leży na pleckach więc wyjmuje tasuje jak karty, wybieramy dwie a resztę chowam.

Nikogo nie krytykuje jak woli woreczki i jest w tym dobry to niech korzysta. Wg. mnie wygoda insertu jest 3x lepsza ;)

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka
Nie odebrałem tego jako krytykę więc spoko :) Byłem ciekaw jak wygląda losowanie bezpośrednio z insertu, myślałem że się nie da.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Jiloo »

KamradziejTomal pisze: 26 mar 2018, 13:12 (...)Nikogo nie krytykuje jak woli woreczki i jest w tym dobry to niech korzysta. Wg. mnie wygoda insertu jest 3x lepsza ;)
Skoro setup skrócił się z 20 minut do dziesięciu, to tylko dwa razy lepsza ;)

Oczywiście, że zawsze insert jest lepszy od woreczków. W końcu po to są inserty, żeby wszystko było ładnie posegregowane i szybko się rozkładało.
Na razie trzymam wszystko w woreczkach, ale pewnie za jakiś szas zrobię sobie insert z płyty piaknowo-kartonowej.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: sigmarpriest »

@Bary jakiego organizera używasz? Ostatnio przymierzałem organizer z OBI z wyjmowanymi pojemniczkami, ale był za wysoki.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: KamradziejTomal »

Skoro setup skrócił się z 20 minut do dziesięciu, to tylko dwa razy lepsza ;)
No ale razem ze składaniem to już prawie 3x ;) I kto powiedział że wygoda przekłada się na czas setupu 1:1? :D
@Bary jakiego organizera używasz? Ostatnio przymierzałem organizer z OBI z wyjmowanymi pojemniczkami, ale był za wysoki.
Pozwoliłem sobie za kolegę poszukać dwie strony wstecz ;)

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 5#p1020097
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Bary »

KamradziejTomal pisze: 27 mar 2018, 09:15
@Bary jakiego organizera używasz? Ostatnio przymierzałem organizer z OBI z wyjmowanymi pojemniczkami, ale był za wysoki.
Pozwoliłem sobie za kolegę poszukać dwie strony wstecz ;)
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 5#p1020097
Dzięki! :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ