Warrior Knights - polskie karty

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

Czołem,

Ostatnio naszła mnie wena, żeby zrobić polskie karty do WK, jako że mam paru znajomych nie władających wystarczająco dobrze angielskim. Poniżej przykładowa karta z talii zdarzeń. Do końca tygodnia powinienem zrobić jeszcze ustawy. A później wezmę się za Descenta albo Arkham zapewne.

Od razu prośba, gdyby ktoś mógł mi podpowiedzieć, jak się nazywa czcionka używana do nagłówków kart w WK, byłbym bardzo wdzięczny. Tutaj z konieczności zastosowałem Book Antiqua.

Obrazek
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: zewsi »

Jakby ktoś ładnie poprosił, to byś przesłał tłumaczenia?
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

Wrzuciłem już wszystkie karty wydarzeń na BGG, ale zatwierdzenie pewnie trochę potrwa. Jak będzie się przedłużać, to wrzucę gdzieś indziej albo podeślę mailem.

Jutro zeskanuję i oczyszczę z angielskich napisów karty ustaw i powinienem do końca tygodnia je przetłumaczyć i wyedytować.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

Całość już siedzi na BGG i jest dostępna pod adresem

http://www.boardgamegeek.com/file/info/29768

Mam nadzieję, że się komuś przyda.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: AvantaR »

Gratuluje pomyslu, zawsze mnie ciesza takie inicjatywy.

Tylko teraz jeszcze znalezc sposob, zeby to jakos ladnie wydrukowac itd. ;)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

Wydrukować można spokojnie na drukarce kolorowej. Zajmuje dwie kartki A4. Następnie ostrożnie wycinamy nożyczkami albo, co lepiej, używamy obcinarki tudzież gilotyny do papieru.

Jeśli chodzi o zamocowanie, to osobiście korzystam z następującego patentu - wkładam oryginalną kartę do koszulki, ale bokiem, tak że mieści się dokładnie na szerokość. Odcinam zbędną folię i do tak spreparowanej koszulki wkładam na wierzch wycięte polskie karty.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

Kontynuując wątek, daję znać, że prace nad kartami ustaw idą do przodu :)

Wszystko już przetłumaczyłem i oczyściłem oryginalne karty z napisów.

Przykładowa gotowa polska karta wygląda tak:

Obrazek

Jutro wrzucę pewnie całość na BGG i zajmę się kartami akcji dla baronów.
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Pjaj »

Inicjatywa super i tylko przyklasnąć pomysłowi.

Samemu czasem mnie nachodzi, żeby np. potłumaczyć jakieś instrukcje i karty, ale jeszcze się nie zdecydowałem w związku z pewnymi wątpliwościami.

Stąd moje pytane. Czy w jakiś sposób było uzgodnione z wydawcą gry tłumaczenie zasad? Bo wydaje się, że samowolne tłumaczenie i publikowanie tego mogłoby naruszać ich prawa autorskie. Oczywiście szansa, że będą kogoś ścigać za działania w gruncie rzeczy popularyzujące grę są nikłe, ale problem mimo wszystko pozostaje.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

Pjaj pisze: Stąd moje pytane. Czy w jakiś sposób było uzgodnione z wydawcą gry tłumaczenie zasad? Bo wydaje się, że samowolne tłumaczenie i publikowanie tego mogłoby naruszać ich prawa autorskie. Oczywiście szansa, że będą kogoś ścigać za działania w gruncie rzeczy popularyzujące grę są nikłe, ale problem mimo wszystko pozostaje.
Wiesz, z założenia robię to na własny użytek i dopóki nie rozpowszechniam tego za opłatą, tylko udostępniam wybrane fragmenty w tłumaczeniu, to nie sądzę, by naruszało to prawa autorskie. Na BGG zresztą często można znaleźć pomoce do gier w innych językach.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

Kontynuując wątek, daję znać, że wrzuciłem na BGG wszystkie karty ustaw, używane podczas fazy Zgromadzenia. Mam nadzieję, że się przydadzą. Z chęcią wysłucham uwag, propozycji, sugestii, nagan i pochwał :)

http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/29856

W weekend wrzucę jeszcze karty akcji (zarówno graczy jak i neutralne) i to chyba będzie wszystko jeśli chodzi o WK, chyba że z rozpędu machnę jeszcze karty z dodatku.

Czekają kolejne tytuły - jeśli ktoś ma propozycje, to bardzo proszę - mogę zabrać sie za Twilight Imperium, Descenta, Starcrafta i Arkham Horror (ale to dopiero, jak dojdzie do mnie paczka z Rebela).

Oczywiście nie gwarantuję, że zrobię wszystko w szybkim tempie, gdyż traktuję to jako relaks i zajęcie rozluźniające w przerwach od pracy, a tej ostatnio mam sporo :)
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: SAMSON »

Ryslaw pisze: Czekają kolejne tytuły - jeśli ktoś ma propozycje, to bardzo proszę - mogę zabrać sie za Twilight Imperium, Descenta, Starcrafta i Arkham Horror (ale to dopiero, jak dojdzie do mnie paczka z Rebela).
Starcraft.
Jeśli mógłbym nieśmiało zasugerować.

Przemawia za tym fakt, że ostatnio - z gier które wymieniłeś - jest ona ... najbardziej na topie. Ponieważ pierwsze skrzypce w walce grają karty, trudno mi nie znających dobrze angielski język znajomych wkręcić w tą pozycję. Mi osobiście najbardziej by zależało. :)
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Filippos »

Descent Rysławie złoty!!! O Descenta tłumaczenie proszę!!!

Jestem pechowym właścicielem wersji zza Odry :( Wizardowie to hexenmaistery a całość to nie żadne "Journey into the dark" acz "Die reise ins dunkel". Krótko mówiąc porażka. :evil:

Na korzyść Descenta przemawia fakt że karty wszystkie są przetłumaczone. Potrzeba jedynie wpasowac je w grafiki. :)
W sumie jeśli zdradziłbyś know how i potrzebował wsparcia chętnie włączę się do tego zbożnego dzieła.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

SAMSON pisze:
Starcraft.
Jeśli mógłbym nieśmiało zasugerować.
Okej, czemu nie Starcraft. :)

Co prawda nie gram ostatnio z powodu braku miejsca (o ile plansza dla 4 osób na stole się zmieści jeszcze, to o 5 czy 6 mogę zapomnieć), ale może kiedyś zainwestuję w większy stół albo ławę.

Jak rozumiem, w przypadku Starcrafta chodzi głównie o karty wydarzeń? Czy także technologii i ataku?
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

Filippos pisze:Descent Rysławie złoty!!! O Descenta tłumaczenie proszę!!!

Jestem pechowym właścicielem wersji zza Odry :( Wizardowie to hexenmaistery a całość to nie żadne "Journey into the dark" acz "Die reise ins dunkel". Krótko mówiąc porażka. :evil:

Na korzyść Descenta przemawia fakt że karty wszystkie są przetłumaczone. Potrzeba jedynie wpasowac je w grafiki. :)
W sumie jeśli zdradziłbyś know how i potrzebował wsparcia chętnie włączę się do tego zbożnego dzieła.
Hmm, to znaczy, że ktoś już przetłumaczył karty z Descenta na polski? Chętnie zerknę, choć pewnie będę wolał zrobić to po swojemu ;)

A co do technologii, to jest bardzo prosta - skanuję daną kartę, następnie w programie graficznym (sam używam darmowego Paint.Net) usuwam angielskie teksty, a następnie nanoszę polskie, oczywiście korzystając z warstw.

Najwięcej zabawy jest z usuwaniem angielskich tekstów, bo trzeba to robić bardzo ostrożnie, aby nie naruszyć tekstury tła, ale nieocenione jest w tym wypadku narzędzie "stempel".
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Filippos »

Ryslaw pisze: Hmm, to znaczy, że ktoś już przetłumaczył karty z Descenta na polski? Chętnie zerknę, choć pewnie będę wolał zrobić to po swojemu ;)
Przetłumaczył rebel: http://www.rebel.pl/product.php/1,371/8 ... n-the-Dark.

A ja przetłumaczyłem swojego czasu karty postaci: http://rapidshare.com/files/37390253/po ... t.pdf.html

No i dzięki za know how. W wolnej chwili spróbuję, bo widzę że niestety chyba Starcrafta najpierw wrzucasz na warsztat.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

Filippos pisze:
Przetłumaczył rebel: http://www.rebel.pl/product.php/1,371/8 ... n-the-Dark.
A to chyba będę wolał zrobić po swojemu :)
Pamiętam, że kiedyś w rebelowym tłumaczeniu misji do Descenta znalazłem "Salty Dog Inn" przetłumaczone na "Gospoda pod Słonym Psem" :D
Filippos pisze:
No i dzięki za know how. W wolnej chwili spróbuję, bo widzę że niestety chyba Starcrafta najpierw wrzucasz na warsztat.
Wiesz, Starcraft powinien pójść szybko, więc jakoś pod koniec przyszłego tygodnia chyba mógłbym zerknąć na Descenta.
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: SAMSON »

Jak rozumiem, w przypadku Starcrafta chodzi głównie o karty wydarzeń? Czy także technologii i ataku?
... wszystkie ...? :oops:

Tak jak mówiłem mam kilka osób które udało mi się wkręcić w planszówki. Niestety niektórzy z nich słabo znają angielski. Przy tej ilości kart jak występuje w SC i przy ich roli dla rozgrywki trudno mi ich namówić na rozgrywkę w tą grę. W gry niezależne językowo udało mi się ich wkręcić.

Nie będę ukrywał, że SC to obecnie moja ulubiona gra. Dlatego zależy mi na możliwości grania z możliwe dużą ilością znajomych.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

SAMSON pisze:
Jak rozumiem, w przypadku Starcrafta chodzi głównie o karty wydarzeń? Czy także technologii i ataku?
... wszystkie ...? :oops:
Ok, zobaczę co da się zrobić :)

Ale od razu ostrzegam, że najpierw zrobię karty zdarzeń. Z kartami ataku i technologii jest mnóstwo dziubdziania przy ich oczyszczaniu - no i jest ich więcej rodzajów. W przypadku kart zdarzeń mamy tylko 3 rodzaje.

A wracając do tematu wątku, oto przykładowa karta akcji z WK

Obrazek
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Filippos »

Obrazek

Rysław to żeby tak ci tylko nie słodzić... Nie sądzisz że raczej powinno być "Wszechstronna strategia" ? :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

Oczywiście może być "wszechstronna". Ale:

Po pierwsze się nie mieści.
Po drugie wygląda brzydko.
Po trzecie versatile to przecież także "uniwersalny" właśnie.
Po czwarte wszechstronny i uniwersalny to synonimy.

No i tak na wszelki wypadek dodam, że staram się unikać baboli tłumaczeniowych, gdyż jestem z wykształcenia anglistą i od ponad 10 lat tłumaczeniami zarabiam na życie :)
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: TuReK »

niezla robota!
fajnie ze w Brzegu Ameritrash sie trzyma, w Opolu niestety glownie eurofile.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

TuReK pisze: fajnie ze w Brzegu Ameritrash sie trzyma, w Opolu niestety glownie eurofile.
Wiesz, jesteśmy grupą sierot poerpegowych i pobattlowych, więc lubimy raczej skomplikowane gry z odpowiednią tematyką i klimatem. Eurogry są często mocno abstrakcyjne i kiedy chciałem raz przekonać kolegów do Eufratu i Tygrysa to zostałem delikatnie rzecz mówiąc zignorowany :)

Tak więc najczęściej gramy w GoT, TI3, Descenta, Starcrafta czy Fire & Axe. A jak coś lżejszego to niezmiennie Cytadela.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

SAMSON pisze:
Jak rozumiem, w przypadku Starcrafta chodzi głównie o karty wydarzeń? Czy także technologii i ataku?
... wszystkie ...? :oops:
Dobra, zrobiłem wstępną przymiarkę do kart wydarzeń. Będą wyglądały mniej więcej tak:

Obrazek

Pasuje?
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: SAMSON »

Ryslaw pisze:Pasuje?
Czy pasuje??
Wygląda mistrz. Wielkie brawa.

Swoją drogą postaram się w weekend (sobotę) napawić skaner. Jeśli się uda to spróbuję Ci pomóc i przygotować grafikę.
Masz jakiś preferowany do obróbki format graficzny, rozdzielczość itd.
Chętnie pomogę.
Potrafię programami graficznymi się posługiwać, więc zająłbym się wymazywaniem angielskiego tekstu. Co Ty na to?
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Warrior Knights - polskie karty

Post autor: Ryslaw »

SAMSON pisze:
Swoją drogą postaram się w weekend (sobotę) napawić skaner. Jeśli się uda to spróbuję Ci pomóc i przygotować grafikę.
Masz jakiś preferowany do obróbki format graficzny, rozdzielczość itd.
Chętnie pomogę.
Potrafię programami graficznymi się posługiwać, więc zająłbym się wymazywaniem angielskiego tekstu. Co Ty na to?
W sumie chętnie, bo jak zobaczyłem ile jest wzorów kart ataku i technologii, to się troszkę załamałem.

Format jest w zasadzie dowolny, osobiście korzystam głównie z .png. Jeśli chodzi o rozdzielczość, to karty wydarzeń mam w rozdzielczości 671x1051, później zmniejszam do rozmiarów oryginału.

No i żeby pozostać w temacie wątku, daję znać, że wrzuciłem na BGG wszystkie karty akcji (w 6 kolorach baronów + neutralne). To w zasadzie już komplet, bo raczej nie będę robić kart najemników ani szlachciców, gdyż prawie nie ma nich tekstu.

Mam nadzieję, że teraz w WK będą spokojnie mogły pograć osoby nie znające angielskiego.

Jeśli chodzi o dodatek Crown and Glory, to go machnę jakoś po Starcrafcie, czyli pewnie w lutym.

No i link do BGG:

http://www.boardgamegeek.com/file/info/29903

Miłej zabawy :)
ODPOWIEDZ