Alternatywa dla Puerto Rico

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: xan »

Witam,

Szukam gry, w którą mógłbym pograć sobie wieczorami z żoną. Problemem jest to że lubimy zupełnie inne gry. Jej bardzo spodobała się gra Puerto Rico ale ja chciałbym grę bardziej klimatyczna. Znacie moze cos zbliżonego mechanika do Puerto Rico z niskim downtime i dość szybkimi partiami (1-1.5h) ale żeby miało fajny klimat i ładną oprawę? Na razie w domu mamy martwa zimę (która strasznie się jaram) ale jest w niej tak dużo tłumaczenia że osoby które chciałem do niej zachęcić odpadały (tym bardziej że żeby wytłumaczyć ja lepiej grać na początku w otwarte karty a to niszczy cały klimat). Gramy też od czasu do czasu w Listy z Whitechapel ale to zupełnie inny typ gry. Myślałem o grze Atak Zombie aby połączyć Puerto Rico z Martwa zima, czy to dobry kierunek?
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: Shantall »

My z mężem lubimy:
Race for the galaxy
51 stan master set
Przez pustynię
Ostatnio Terraformacja marsa (tylko że jest dosyć długa 2h+)

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: xan »

Zapomniałem dodać że ważne żeby było mało albo nie było w ogóle losowości i zeby nie była to karcianka.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: Paskudnik »

Masz mądrą żonę, tyle powiem :D

Żeby mój post nie był niemerytoryczny dodam: trochę chcesz tutaj pożenić ogień z wodą. Ciężkie do wykonania, ale w praktyce jest wiele gier euro z klimatem (takich "euro udających ameritrashe") - może niech się wypowiedzą miłośnicy takich gier, bo ja osobiście wolę, żeby gra była dobrze wysuszona. Osobiście szedłbym w kierunku gier takich jak np. Viticulture - z ładnym theme'm i dobrą tematyką. Ale jeśli nie podoba Ci się Puerto (gra, która powinna rewelacyjnie obronić się mechaniką), to już nie mam pomysłów. Zakładam, że znajdziesz coś w podobie do np. ostatnio wydanego Mistfall - suchar, a jednocześnie znacznie bliżej ameritraszu.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: Shantall »

To może spróbujcie Five Tribes. Na dwie osoby fajnie się kombinuje. Wykonanie śliczne powinno się żonie spodobać.
W Terraformacji marsa są wprawdzie karty, ale jest też plansza i żetony i fajny klimat.

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: xan »

No właśnie ciężko pogodzić to wszystko ale trzeba jakoś spróbować :) Poczytam o five tribes i poogladamy jakieś recenzje w necie. W ostateczności jak nic nie znajdziemy to kupię preordera The war of mine i będę grał sam :D A atak zombie myślicie że będzie złym pomysłem? Może jest tu jakaś kobieta sceptycznie nastawiona do tematu zombie której się ta gra podobała?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: Paskudnik »

Dla mnie Five Tribes to krap stulecia, ale z jakiegoś powodu ta przedziwna gra się ludziom bardzo podoba. Pod względem graficznym raczej nie zawiedzie, ale mechanicznie to jest "jak rozegrać ten ruch, żeby zaszkodzić przeciwnikowi". Nie dla mnie gra. I moim zdaniem suchsza, niż materace z mokradeł Sqornshellusa Zeta (które, jak wiadomo, były bardzo dokładnie zabijane i suszone przed rozpoczęciem ich użytkowania ;) ).
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: xan »

Oglądałem rozgrywkę five tribes w necie i te mnie nie urzekła. Szukam dalej. A Ci myślicie o ataku zombie? Moze się podobać komuś kto lubi Puerto rico?
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: ramar »

Atak Zombie, raczej lekkie euro o tematyce zombie. W sumie, jeżeli możesz kupić za 70 zł to może warto zaryzykować.
Mi do głowy przychodzi Blood Rage, który jest właściwie czystym euro z toną figurek. Tylko tutaj osią gry są karty.
W sumie zasadnym było by zapytać, co się żonie podoba w Puerto Rico?

A i do kategorii: "ładna oprawa" pasują Zamki Szalonego Króla Ludwika. W sumie jest tam interakcja - rzekłbym, na podobnym poziomie co w Puerto Rico.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: pikpol »

7 cudów pojedynek na pewno żonie się spodoba.
Spróbuj władców podziemi tylko nie wiem jak to chodzi na 2
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: orzeh »

Bez klimatu, podobne do PR - Zamki Burgundii, losowość setupowa (kościami się zarządaza)
Jeszcze Porta Nigra by podeszła chyba, nieźle na 2 osoby chodzi, klimatu tyle co na planszy ale gra jest dość elegancka.
W tej ciężkości ale droższa - Kawerna ? Klimat nawet jest ... :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: Yavi »

Może Pola Arle? Wg mnie bardzo klimatyczna pozycja (o ile gra o uprawie roli i hodowli może być klimatyczna), idealna dla pary, bez losowości. Partia z przygotowaniem przy odrobinie wprawy mieści się w 90 minutach.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: splocki »

Może:
Concordia - tam też wybieramy postaci do zagrania.
Cytadela - też wybór postaci i jest nutka klimatu. Zaraz pewnie odezwą się głosy, że na dwie osoby nie bangla, ale to nie prawda. Działa bardzo sprawnie.
San Juan - takie karciane Puerto Rico.
Race fot the Galaxy - takie San Juan tylko w kosmosie.

Żona, która lubi Puerto to skarb. Pamiętaj o tym.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: Yavi »

O, może jeszcze Grand Austria Hotel. Mi nie podszedł, ale żona była zachwycona :P
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: xan »

Ok, dzięki za propozycje, poczytam sobie o każdej z nich.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: detrytusek »

orzeh pisze:Bez klimatu, podobne do PR - Zamki Burgundii, losowość setupowa (kościami się zarządaza)
Akurat w Zamkach na 2 osoby losowość niekontrolowana występuje zauważalnie ;)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 89 times

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: Bludgeon »

Może Kingsburg? Jest w niej odrobina losowości przez rzuty kostkami ale tez mechanika która pozwala tą losowością gospodarować.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: lhw »

Ładnym i klimatycznym euro są Pupile Podziemi, tylko czas gry to jednak więcej niż 1,5 godziny. Z cięższych może też być Vinhos lub Kawerna, gdzie klimat także daje się wyczuwać.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: kdsz »

Skoro autor wątku pisze o zombi i tego typu rzeczach, to raczej nie poszukuje klimatycznego oddania jakiejś gałęzi przemysłu czy pracy na roli. Może więc Lords of Waterdeep będzie dobrym wyborem? Ew. Robinson - klimatyczna kooperacja z euro-mechaniką.

Z gier, które (mi) dają podobne odczucia jak Puerto Rico, wymieniłbym Zamki Burgundii. Z zastrzeżeniem, że gra jest sucha jak pieprz. Ale fantastyczna!
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywa dla Puerto Rico

Post autor: xan »

Przeglądałem z żoną te propozycje i najbardziej jej się podoba 7 cudów świata pojedynek więc chyba trzeba będzie ją wypróbować w pierwszej kolejności. Wiem wiem że pisałem że nie ma to być karcianka ale co zrobic, kobieta zmienną jest. Dzięki wielkie wszystkim za pomoc. Napewno jeszcze wrócę do tego tematu później
ODPOWIEDZ