Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Horror w Arkham: Gra karciana / Arkham Horror: The Card Game LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: arian »

Mrukar pisze: 09 sty 2024, 16:09 Pamiętam, że przed przejściem do zakończenia miałem taką możliwość, może wtedy też dalo dodać się znalezione zapasy? Dziwi mnie tylko brak opcji edytowania.
Tak, to trzeba dodawać w trakcie gry. Ja też nie dodałem w jakimś scenariuszu żetonu mrozu i musiałem to sobie zapisać. Tak czy inaczej w kolejnej części scenariusza też będzie taka możliwość.
XTrmnTR
Posty: 25
Rejestracja: 11 paź 2021, 22:39
Has thanked: 15 times
Been thanked: 5 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: XTrmnTR »

Jestem w pustej lokalizacji (bez wskazówek) z zasłoną 1.
Dobrałem osłabienie Rolanda pt. "Zacieranie śladów", które ma "kiedy miałbyś odkryć 1 lub więcej żetonów wskazówek w twojej lokalizacji: zamiast tego odrzuć taką samą liczbę żetonów wskazówek z Zacierania śladów".

Że badać z powodzeniem taką lokalizację mogę to wiem. Tylko czy po sukcesie tegoż mogę odpalić akcję z Zacierania śladów czy też nie?

Przeciw przemawia logika, nie odkrywam przeciez żadnego żetonu bo lokalizacja jest pusta.

Natomiast księga zasad na stronie 3 w sekcji Badanie mówi:"...badaczowi udaje się zbadać daną lokalizację i odkrywa on jedną ze znajdujących się tam wskazówek."
Czyli udane badanie triggeruje dobranie wskazówki nawet jeśli jej nie ma więc mogę legalnie odpalić akcję na Zacieraniu śladów?
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

XTrmnTR pisze: 13 sty 2024, 14:02 Jestem w pustej lokalizacji (bez wskazówek) z zasłoną 1.
Dobrałem osłabienie Rolanda pt. "Zacieranie śladów", które ma "kiedy miałbyś odkryć 1 lub więcej żetonów wskazówek w twojej lokalizacji: zamiast tego odrzuć taką samą liczbę żetonów wskazówek z Zacierania śladów".

Że badać z powodzeniem taką lokalizację mogę to wiem. Tylko czy po sukcesie tegoż mogę odpalić akcję z Zacierania śladów czy też nie?

Przeciw przemawia logika, nie odkrywam przeciez żadnego żetonu bo lokalizacja jest pusta.

Natomiast księga zasad na stronie 3 w sekcji Badanie mówi:"...badaczowi udaje się zbadać daną lokalizację i odkrywa on jedną ze znajdujących się tam wskazówek."
Czyli udane badanie triggeruje dobranie wskazówki nawet jeśli jej nie ma więc mogę legalnie odpalić akcję na Zacieraniu śladów?
Nie możesz ściągać wskazówek z osłabienia Rolanda, jeżeli w loksie nie ma wskazówek.

Źródło: FAQ.
Podrzucam linka Arkham DB do tej karty. Poniżej są wszystkie wpisy z faqa. Również odpowiedź na Twoje pytanie.

https://arkhamdb.com/card/01007

Swoją drogą, pamiętaj że każdy badacz w loksie Rolanda może pomóc mu z jego osłabieniem, ponieważ jego osłabienie to podstęp.

Edit:
O kurczę! Myślę, że warto jeszcze podkreślić jedną rzecz. Skoro na karcie przy odpowiedzi brak słowa kluczowego forced to grając Rolandem możemy zdecydować czy chcemy zdobywać wskazówki czy odrzucać wskazówki z jego osłabienia. Czasem lepsza trauma od porażki w scenariuszu :)
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 122 times
Been thanked: 5 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

XTrmnTR pisze: 13 sty 2024, 14:02 Jestem w pustej lokalizacji (bez wskazówek) z zasłoną 1.
Dobrałem osłabienie Rolanda pt. "Zacieranie śladów", które ma "kiedy miałbyś odkryć 1 lub więcej żetonów wskazówek w twojej lokalizacji: zamiast tego odrzuć taką samą liczbę żetonów wskazówek z Zacierania śladów".
Grając Rolandem biorę jako zawór bezpieczeństwa tę kartę. Miałem już sytuacje, kiedy w odpowiedzi na dobrane pod koniec osłabienie, anulowałem żetony tylko po to żeby zrzucić ile trzeba wskazówek na lokację z niską zasłoną i móc następnie pozbyć się Zacierania śladów. Czasochłonne, ale wykonalne ;)
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Nilis »

Gram solo na dwóch badaczy. W połowie kampanii jeden oszalał (czyli zostaje wyeliminowany) powinien dobrać nowego i grać dwoma czy zostać przy jednym?
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: arian »

Nilis pisze: 17 sty 2024, 21:04 Gram solo na dwóch badaczy. W połowie kampanii jeden oszalał (czyli zostaje wyeliminowany) powinien dobrać nowego i grać dwoma czy zostać przy jednym?
Twój wybór. W normalnej sytuacji dobierasz nowego badacza bez punktów doświadczenia, bo chodzi o to, żeby nie eliminować żadnego gracza z kampanii. Ale w przypadku gry solo na dwóch musisz sam zdecydować, jakie rozwiązanie Ci bardziej pasuje. Zasady mówią, żeby dobierać, ale mówią też, że jeden gracz ma grać jednym badaczem, więc solo na dwie ręce jest nielegalne! ;) Ale jeśli badacze są wyspecjalizowani, to bez zastępstwa będzie ciężko.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Nilis »

arian pisze: 17 sty 2024, 21:19
Nilis pisze: 17 sty 2024, 21:04 Gram solo na dwóch badaczy. W połowie kampanii jeden oszalał (czyli zostaje wyeliminowany) powinien dobrać nowego i grać dwoma czy zostać przy jednym?
Twój wybór. W normalnej sytuacji dobierasz nowego badacza bez punktów doświadczenia, bo chodzi o to, żeby nie eliminować żadnego gracza z kampanii. Ale w przypadku gry solo na dwóch musisz sam zdecydować, jakie rozwiązanie Ci bardziej pasuje. Zasady mówią, żeby dobierać, ale mówią też, że jeden gracz ma grać jednym badaczem, więc solo na dwie ręce jest nielegalne! ;) Ale jeśli badacze są wyspecjalizowani, to bez zastępstwa będzie ciężko.
Dzieki.
Czyli Rex Murphy musi pojechać do Weterana Wojny Marka Harrigana i po długim wieczorze przy parszywej księżycówce przekonać go do przyłączenia się do sprawy, którą prowadzi i ocalenie wielu istnień ludzkich. Może to da ukojenie byłemu żołnierzowi po stracie Sophie ? A może reporter zaoferuje mu prywatne śledztwo w jej sprawie? Trzeba rzucić na perswazję :)
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
pawi1999
Posty: 16
Rejestracja: 09 mar 2021, 09:21
Has thanked: 4 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: pawi1999 »

Hej, chciałbym się upewnić że dobrze rozumiem wątek ataku bez wchodzenia w zwarcie.
1. Dotychczas grałem tak, że jeżeli jeden badacz znajduje się w zwarciu ze standardowym wrogiem (bez żadnych kluczowych cech typu powściągliwy itp.) i wymknie mu się, to aby zaatakować tego wroga w tej samej rundzie, musi wejść z nim w zwarcie. Teraz zastanawiam się, czy jednak nie można atakować wroga tak po prostu, bez wchodzenia z nim w zwarcie? Dowolną ilość razy, do wyczerpania liczby pozostałych akcji?
2. Rozumiem też, że jak jest drugi badacz w zwarciu z tym potworem, to on przejmuje obrażenia w przypadku porażki testu ataku. A jeżeli nie jest w zwarciu? Bo np. się wymknął chwilę wczesniej i jest wyczerpany wróg i dwóch badaczy poza zwarciem?
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: arian »

pawi1999 pisze: 19 sty 2024, 12:18 Hej, chciałbym się upewnić że dobrze rozumiem wątek ataku bez wchodzenia w zwarcie.
Bez wchodzenia w zwarcie możesz normalnie atakować każdego wroga w swojej lokalizacji z wyjątkiem "powściągliwych". To jest nawet dobra taktyka na wrogów "mściwych", bo nie mogą wtedy oddać. Wymykasz się, wyczerpujesz wroga i uwalniasz się ze zwarcia, więc kartę wroga z Twojego obszaru zagrożenia przenosisz do lokalizacji. I dalej każdy badacz w lokalizacji może go normalnie atakować, nikt nie otrzyma obrażeń z nietrafionego ataku, a dodatkowo nie zadziała zdolność "mściwy", czyli nie oberwiecie atakiem od wroga w przypadku niepowodzenia waszego ataku.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

A dodatkowo w fazie wrogów wróg nie będzie atakował, przygotuje się dopiero na koniec tury.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: PawelGd »

Czy można zrezygnować z gry w każdej lokalizacji, czy tylko w takiej, która ma napisane "rezygnacja"?
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

PawelGd pisze: 20 sty 2024, 17:40 Czy można zrezygnować z gry w każdej lokalizacji, czy tylko w takiej, która ma napisane "rezygnacja"?
Nie możesz rezygnować w każdej lokalizacji. Musisz znaleźć opcję rezygnacji. Najczęściej znajduje się ona, jak sam wspominasz, na loksie, ale czasem można zrezygnować dzięki innej karcie scenariusza. Można nawet zrezygnować dzięki karcie gracza.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: PawelGd »

Wydarzenie ramowe 1.4.2: Sprawdzanie, czy dobrana karta posiada słowo kluczowe "zagrożenie". W podstawce nie znałem żadnej karty "zagrożenie", są natychmiast "niebezpieczeństwa". Czy o te karty chodzi? W sunie to "Mrocznych fal"też nie ma w moim zestawie 😕
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Karty typu zagrożenie można napotkać w drugim scenariuszu (jakiś Podążający Cień, czy coś w ten deseń, nie pamiętam z głowy nazwy karty). Grając solo te karty zresztą nie mają sensu.
To samo z mroczną falą (w sensie że można ją wtedy sporkać, sens już ma).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: PawelGd »

Gram kampanię Noc Fanatyka, w pierwszym scenariuszu Daisy wyciągnęła osłabienie Necronomicon, po usunięciu 3 zasobów gdzie odrzucić tą kartę? Na sos kart odrzuconych czy z gry? Tak samo podstęp Nawiedzenie. Czy te osłabienia z tali gracza przychodzą do kolejnego scenariusza?
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

Karty po rozpatrzeniu lądują na stosie kart odrzuconych, chyba że na danej karcie wyraźnie zaznaczono inaczej. Np. osłabienie Joe Diamonda, każe usunąć kartę z gry po wykonaniu jej akcji. (Pisząc o Necronomiconie miałeś na myśli żetony horroru prawda?)

Pamiętaj, że wszystkie Twoje karty są częścią talii. I pozostają w niej nawet jeżeli były na stosie kart odrzuconych na końcu gry, więc zostają na następne scenariusze. Nawet jeżeli zostały usunięte z gry w jej trakcie (patrz powyższy przykład z Diamondem) to nie są usuwane z talii, więc będą się bawić w następnym scenariuszu.

Usuwasz kartę z talii tylko kiedy gra wyraźnie wskaże Ci kartę, która ma wylecieć. Najpopularniejszym sposobem usuwania kart z talii jest rozpatrywanie słowa kluczowego Exile/wygnaj. Karty fabularne z kolei wylatują z talii na życzenie księgi kampanii.
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Rafal1970 »

Mam pytanie do kampanii „Szlak do Carcossy”. W pierwszym scenariuszu pt. „ Po opadnięciu kurtyny” na rewersie karty Tajemnica 2 a jest zapis
Spoiler:
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 122 times
Been thanked: 5 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Bez spojlerów, nie psuj innym zabawy z odkrywania strasznych konsekwencji :roll:

poprawione (Curiosity)
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

Rafal1970 pisze: 27 sty 2024, 01:58 Mam pytanie do kampanii „Szlak do Carcossy”. W pierwszym scenariuszu pt. „ Po opadnięciu kurtyny” na rewersie karty Tajemnica 2 a jest zapis
Spoiler:
Spoiler:
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: PawelGd »

Aadaan pisze: 08 wrz 2019, 09:56
suibeom pisze: 08 wrz 2019, 09:29 Panie/panowie badacze kolejne pytanie. Roland Banks, postać, którą gram ma już 3 punkty traumy psychicznej i 2 fizycznej, więc kolejną przygodę zgodnie z zasadą kampanii zaczynam z 3 znacznikami ran psychicznych i 2 fizycznych na karcie badacza. I teraz pytanie: czy grając mogę te rany leczyć w trakcie przygody, czy też i tu są trwałe i oznaczają, że próg wytrzymałości Rolanda wynosi teraz tylko dwie rany psychiczne w czasie gry? Pytając o leczenie nie chodzi mi o leczenie trwałej traumy psychicznej, tylko czy mogę zwiększyć fizyczny próg obrażeń Banksa w danej przygodzie.
Krótko? Tak, możesz je „zaleczyć” w trakcie scenariusza. Niestety, na początku kolejnego Roland znowu zacznie z 3 punktami obłędu i 2 ranami. (O ile nie zdobędzie nowych)

Ps. W razie kolejnych pytań zapraszam serdecznie na grupę Fb poświęconą AH LCG. Umieszczona tam #AkademiaZasad jest naprawdę bardzo pomocna.
Nie rozumiem tego, czyli jak to będzie, dla przykładu: kończę pierwszy scenariusz z 2 traumami fizycznymi i 2 traumami psychicznymi, w drugim wyleczę je do "zera" czyli bazowej wartości badacza, to jak zaczynam trzeci scenariusz:
a) bez traum - ponieważ je wyleczyłem w drugim scenariuszu, i nie dostałem nowych (😂😂😂)
b) z traumami z pierwszego scenariusza.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Ayaram »

PawelGd pisze: 31 sty 2024, 10:09
Nie rozumiem tego, czyli jak to będzie, dla przykładu: kończę pierwszy scenariusz z 2 traumami fizycznymi i 2 traumami psychicznymi, w drugim wyleczę je do "zera" czyli bazowej wartości badacza, to jak zaczynam trzeci scenariusz:
a) bez traum - ponieważ je wyleczyłem w drugim scenariuszu, i nie dostałem nowych (😂😂😂)
b) z traumami z pierwszego scenariusza.
Z traumami. Traumy możesz interpretować jako obrażenia, z którymi zaczynamy grę.

Mamy postać co ma 7 życia/7 poczytalności. Zdobywamy 2 traumy fizyczne. Następny scenariusz mamy 2 obrażenia na start, ale dalej 7 punktów maksymalnego życia, więc te 2 punkty możemy wyleczyć w trakcie trwania scenariusza. Kończymy scenariusz z pełnym życiem. Trauma to dalej trauma - 3ci scenariusz znowu zaczniemy z 2 obrażeniami na start.
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Pollus89 »

PawelGd pisze: 08 wrz 2019, 09:56 Nie rozumiem tego, czyli jak to będzie, dla przykładu: kończę pierwszy scenariusz z 2 traumami fizycznymi i 2 traumami psychicznymi, w drugim wyleczę je do "zera" czyli bazowej wartości badacza, to jak zaczynam trzeci scenariusz:
a) bez traum - ponieważ je wyleczyłem w drugim scenariuszu, i nie dostałem nowych (😂😂😂)
b) z traumami z pierwszego scenariusza.
Nie znam żadnego pierwszego scenariusza który można skończyć z 4 traumami. 4 traumy to się zdobywa po przejściu ostatniego scenariusza większości kampanii. Należy pamiętać że obrażenia/przerażenie to nie traumy. Traumy się zdobywa jak jakaś karta/wpis tak mówią.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Może kolega pomylił traumy z obrażeniami lub punktami przerażenia?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: PawelGd »

McNab pisze: 28 lut 2023, 12:12
Rafal1970 pisze: 28 lut 2023, 11:57 Mam problem w kwestii zdawania testów. Podam przykład: Gram Rolandem zdaje test na przeszukanie. Moja stała zdolność postaci (wiedza/książka) to 3, zasłona miejsca to 3, używam latarki -2 do zasłony, losuję żeton o wartości -4. Jak ocenić, czy przeszukanie się udało lub nie ? Może ktoś doświadczony podpowie – chodzi mi o kolejność kroków ?

Przykładowo: poziom zasłony to 3, obniżam go za pomocą latarki o 2 – czyli wysokość testu to 1. I teraz mam zdolność osobistą na poziomie 3, a wylosowałem – 4. Czyli, osiągnąłem wynik testu -1 , a to oznacza, że test nie zdałem i przeszukanie się nie udało. Czy tak to powinno być rozpatrzone ?
Tak, sukces będzie jeśli po tych obliczeniach uzyskasz 0 lub więcej.
No to się zakręciłem:
Lokacja zasłona 3, - 2 za latarkę = zasłona wartość 1.
Roland umiejętność 3, żeton -4 = -1 czyli 0, ponieważ umiejętność nie może spaść poniżej 0.
Zasłona 1 vs Roland 0 - czyli sukces byłby jeśli Roland uzyskałby wynik 1 lub więcej, a nie 0 lub więcej. Czy coś przeoczyłem?
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: PawelGd »

Wracając jeszcze do tej traumy powyżej, to wychodzi na to, że można ją jedynie podleczyć na czas najbliższego scenariusza, bo i tak w następujących będzie? Z tymi 4 traumami, to jak napisałem na początku tamtego posta, to był tylko przykład, rzeczywiście przesadzony, mogłem napisać że kończę z jedną traumą.
ODPOWIEDZ