Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Lartes »

Dlaczego nie -2? Skoro mam 3, a -5 z żetonu... :?
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Maxxx76 »

Poziom testu jest dla Ciebie poziomem, od którego liczysz wszystkie bonusy i kary.
Czyli, poziom testu = 3. Poziom twojej cechy z bonusem to 3. Otrzymujemy wynik 0, od którego odejmujesz jeszcze 5 za żeton.
Ot, matematyka :-)
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Eltonos »

Otóż nie. Otrzymujesz 3 obrażenia. Wynik testu nie może być ujemny. Jeśli nawet wyciągniemy przykładowo żeton -8 przy naszej wartości umiejętności 3, wynik testu to 0, a nie -5.

Dla przykładu:

Jeśli korzystając z latarki (-2 do zasłony) próbujemy zbadać lokalizację o wartości zasłony 2, to test umiejętności nie uda nam się tylko w przypadku wylosowania "automatycznej porażki" (czerwony znacznik z mackami), ponieważ test umiejętności będzie równy 2-2=0, a wartość testu umiejętności nie może być ujemna.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2016, 14:17 przez Eltonos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Maxxx76 »

A to rzeczywiście prawda, karę otrzymujemy do wysokości testu :-) Mea culpa, że to pominąłem...
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Lartes »

Maxxx76 pisze:Poziom testu jest dla Ciebie poziomem, od którego liczysz wszystkie bonusy i kary.
Czyli, poziom testu = 3. Poziom twojej cechy z bonusem to 3. Otrzymujemy wynik 0, od którego odejmujesz jeszcze 5 za żeton.
Ot, matematyka :-)
Nie jestem pewien Twojej interpretacji...

Instrukcja, str.26, od kroku 3. W skrócie.

1. Odkrywam żeton chaosu.
2. Rozpatruję jego efekt (tutaj -5 do testu za specjalny symbol, jak na karcie scenariusza)
3. Wyznaczenie zmodyfikowanej wartości umiejętności badacza: zaczynamy od podstawowej umiejętności badacza (moje 2), stosujemy modyfikatory (moje +1 z atutu i -5 za żeton). Jeśli dobrze liczę 2+1-5= -2 (zmodyfikowana wartość umiejętności badacza, KR.5 w instrukcji, strona 26)
4. Ustalenie czy test zakończył się porażką czy sukcesem. Należy porównać zmodyfikowaną wartość umiejętności badacza z poziomem trudności testu umiejętności. Czyli moje -2 i trudność testu 3. -2 <3, zatem ponoszę porażkę. Stopień porażki, jeśli dopuszczalne są wartości ujemne (a instrukcja nie precyzuje, że nie są) wynosi 5 (różnica między -2 a 3). Jeśli wylosowałbym żeton macek (automatyczna porażka, to zgoda - instrukcja mówi, że w taki wypadku całkowita wartość umiejętności wynosi wynosiła 0. Wtedy test nie udaje się o 3 punkty. Paradoksalnie, wydaje mi się, że żeton, który nie jest mackami jeszcze bardziej w tym przypadku podniósł trudność - nie jest automatyczną porażką (nie jest mackami, zatem nie sprowadza wartości umiejętności do zera) ale daje jeszcze gorzej w tyłek, sprowadzając wartość umiejętności do -2.

Eltonos, gdzie znalazłeś informację, że wynik testu nie może być ujemny?
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: carlos »

Maxxx76 pisze:Poziom testu jest dla Ciebie poziomem, od którego liczysz wszystkie bonusy i kary.
Czyli, poziom testu = 3. Poziom twojej cechy z bonusem to 3. Otrzymujemy wynik 0, od którego odejmujesz jeszcze 5 za żeton.
Ot, matematyka :-)
Wydaje mi się, że nie do końca jest tak jak piszesz. Wartości cechy nie odejmujemy od poziomu testu (lub na odwrót). Powiedzmy, że poziom jest 3, ja posiadam 4 z mojej cechy. Nie oznacza to, że wynik jest 1.
Wartość cechy (po ewentualnych modyfikacjach) musi być równa/większa od poziomu testu. Jeśli jest to sukces, jeśli nie to dopiero wtedy wyznaczamy kary.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Maxxx76 »

Lartes, to jest to samo. Porównujesz -2 do trudności testu 3, czyli wciąż jest to -5 :-D
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: carlos »

Maxxx76 pisze:Lartes, to jest to samo. Porównujesz -2 do trudności testu 3, czyli wciąż jest to -5 :-D
Na jakiej podstawie odejmujesz jeszcze te 3 (czyli poziom testu)?
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Eltonos »

Kompletna Księga Zasad, str. 8. Modyfikatory:

Wartość dostępna na karcie (taka jak statystyka,symbol, liczba cech lub słów kluczowych) nie może być zredukowana do wartości poniżej zera. Ujemne modyfikatory przewyższające wartości karty mogą być wobec niej zastosowane, ale po uwzględnieniu wszystkich aktywnych modyfikatorów wyniki poniżej zera są uznawane za zero

Dalej jest podany przykład, sytuacja o której mówimy.

I wątek na BGG:

https://boardgamegeek.com/thread/167094 ... below-zero
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Maxxx76 »

carlos pisze:
Maxxx76 pisze:Lartes, to jest to samo. Porównujesz -2 do trudności testu 3, czyli wciąż jest to -5 :-D
Na jakiej podstawie odejmujesz jeszcze te 3 (czyli poziom testu)?
Bo porównuję liczbę ujemną z dodatnią? ;-)
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Lartes »

Dzięki, nie mam pojęcia jak mogłem tego nie zauważyć w regułach :oops:

Wniosek więc z tego taki, że test może się nie udać maksymalnie o tyle, ile wynosi jego trudność? Jeśli trudność mam 3, a za punkt porażki dostaję obrażenie to maksymalnie dostanę 3 rany?
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: carlos »

Maxxx76 pisze:
carlos pisze:
Maxxx76 pisze:Lartes, to jest to samo. Porównujesz -2 do trudności testu 3, czyli wciąż jest to -5 :-D
Na jakiej podstawie odejmujesz jeszcze te 3 (czyli poziom testu)?
Bo porównuję liczbę ujemną z dodatnią? ;-)
Porówujesz czy odejmujesz? To duża różnica.
Jeśli odejmujesz to pytam w jakim celu i podaj mi gdzie jest w instrukcji to opisane? :)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Maxxx76 »

Porównuję w celu określenia rozmiaru sukcesu bądź porażki.
A teraz zadanie do Ciebie :-)
Dwa przypadki.
Pierwszy: trudność testu 3, wartość twojej cechy po modyfikacji -2.
Drugi: trudność testu 3, wartość twojej cechy po modyfikacji 2.
Porównaj i określ rozmiar porażki w obu przypadkach :-D
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Eltonos »

Lartes pisze:Wniosek więc z tego taki, że test może się nie udać maksymalnie o tyle, ile wynosi jego trudność? Jeśli trudność mam 3, a za punkt porażki dostaję obrażenie to maksymalnie dostanę 3 rany?
Tak.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: sirafin »

Maxxx76 pisze:
carlos pisze:
Maxxx76 pisze:Lartes, to jest to samo. Porównujesz -2 do trudności testu 3, czyli wciąż jest to -5 :-D
Na jakiej podstawie odejmujesz jeszcze te 3 (czyli poziom testu)?
Porównuję w celu określenia rozmiaru sukcesu bądź porażki.
Ale carlos pyta chyba, po co określasz "rozmiar porażki" w taki sposób. W grze nigdzie nie porównujesz modyfikatorów z trudnością testu. Porównujesz wartość umiejętności z trudnością testu (a wartość umiejętności nie może być zredukowana poniżej zera).
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Maxxx76 »

Nevermind...
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Lartes »

Jeśli badam lokalizację, w której jest jedna wskazówka, używając karty "Dedukcja" (http://arkhamdb.com/card/01039), jeśli test się powiedzie - biorę jedną z lokacji i jedną dodatkową z puli żetonów? Czy żeby zadziałała dedukcja, na lokalizacji muszą być co najmniej 2 wskazówki (i wtedy jedną, zakończoną sukcesem akcją badania dowiaduję się więcej)?
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: bulaxyz82 »

Lartes pisze:Jeśli badam lokalizację, w której jest jedna wskazówka, używając karty "Dedukcja" (http://arkhamdb.com/card/01039), jeśli test się powiedzie - biorę jedną z lokacji i jedną dodatkową z puli żetonów? Czy żeby zadziałała dedukcja, na lokalizacji muszą być co najmniej 2 wskazówki (i wtedy jedną, zakończoną sukcesem akcją badania dowiaduję się więcej)?
Muszą być dwie wskazówki na lokacji.
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Eltonos »

Lartes pisze:Jeśli badam lokalizację, w której jest jedna wskazówka, używając karty "Dedukcja" (http://arkhamdb.com/card/01039), jeśli test się powiedzie - biorę jedną z lokacji i jedną dodatkową z puli żetonów? Czy żeby zadziałała dedukcja, na lokalizacji muszą być co najmniej 2 wskazówki (i wtedy jedną, zakończoną sukcesem akcją badania dowiaduję się więcej)?
Księga zasad, str. 17 Wskazówki:

"Zdolności karty odnoszącej się do wskazówek "w lokalizacji" odnosi się do nieodkrytych wskazówek znajdujących się obecnie na danej lokalizacji"

Jeśli jest jedna wskazówka, "Dedukcja" nie ma zastosowania (po za oczywiście dodatkowym punktem intelektu).
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Jacek_PL »

Pytanko o karty dopalające statystyki za żetony zasobów np.: Arcane Studies, czy mogę odrzucić dowolna liczbę żetonów zasobów żeby się bardziej dopalić czy tylko jeden ?
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Helga »

Ja bym grała, że przy danym teście 1 zasób.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Maxxx76 »

Tyle, ile masz żetonów zasobów
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 262
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: cahir »

Szybkie pytanka:
-dobrałem osłabienie z talii badacza, zastosowałem( podstęp z decku Wendy) i co dalej? trzymam na ręce, ale mogę się pozbyć przy najbliższej okazji?( np. gdy ponad 8 kart na ręku)
-jak się zdobywa zwycięstwo za lokacje? zdejmując wszystkie wskazówki?
-badacz w zwarciu z dwoma wrogami. Atakuje jednego, ale ten drugi nie będzie miał ataku towarzyszącego,mimo że to nie jego zaatakowałem?

I na koniec takie filozoficzne pytanie: jakimś cudem któryś badacz przejdzie kampanie całą, zdobędzie doświadczenie i lepsze karty w decku. To co, można go będzie z tymi kartami i doświadczeniem wystawić w Dunwich? Czy jednak nowe kampanie muszą zaczynać tylko "gołe" albo jeszcze tylko postacie z nowej kampanii?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Eltonos »

cahir pisze:Szybkie pytanka:
-dobrałem osłabienie z talii badacza, zastosowałem( podstęp z decku Wendy) i co dalej? trzymam na ręce, ale mogę się pozbyć przy najbliższej okazji?( np. gdy ponad 8 kart na ręku)
Chodzi o tę kartę?
Spoiler:
Dobierasz kartę, rozpatrujesz efekt "Odkrycia", a następnie ją odrzucasz (trafia do talii kart odrzuconych).
cahir pisze:-jak się zdobywa zwycięstwo za lokacje? zdejmując wszystkie wskazówki?
Błąd polskiego tłumaczenia. "Na koniec scenariusza, wszystkie lokalizacje z punktami zwycięstwa które spełniają jednocześnie trzy warunki: są w grze, są odkryte, nie leżą na nich żadne żetony wskazówek, należy umieścić w puli zwycięstwa."
cahir pisze:-badacz w zwarciu z dwoma wrogami. Atakuje jednego, ale ten drugi nie będzie miał ataku towarzyszącego,mimo że to nie jego zaatakowałem?
Nie będzie miał. Atak towarzyszący powodują akcje inne niż: "Walka", "Wymykanie się", "Akcja petraktacji" i "Akcja rezygnacji".
cahir pisze:I na koniec takie filozoficzne pytanie: jakimś cudem któryś badacz przejdzie kampanie całą, zdobędzie doświadczenie i lepsze karty w decku. To co, można go będzie z tymi kartami i doświadczeniem wystawić w Dunwich? Czy jednak nowe kampanie muszą zaczynać tylko "gołe" albo jeszcze tylko postacie z nowej kampanii?
Z tego co pamiętam dodatek Dunwich rozpoczyna nową kampanię (2 scenariusze), a każdy następny Mythos Pack ją kontynuuje (6 cykli = 6 scenariuszy) i chyba ta kampania (8 sceniaruszy) będzie zamkniętą całością. Wydaje mi się, że tę kampanię zaczynamy od zera, więc kampania z podstawki też chyba stanowi odrębną całość.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: sirafin »

Na początku kampanii większość badaczy nie posiada punktów
doświadczenia, które mogliby wydać, co oznacza, że w swoich
taliach mogą posiadać jedynie karty z poziomu 0. Niektórzy
badacze i/lub niektóre kampanie mogą na początku kampanii
zapewniać graczom dodatkowe punkty doświadczenia, które
mogą zostać natychmiast użyte do zakupu kart o wyższym
poziomie.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ODPOWIEDZ