Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Great Western Trail

Post autor: detrytusek »

Zupełnie nie rozumiem w takim razie sensu narzucania układania trójek po kolorach od lewej do prawej. Jakby ten czerwony leżał najbardziej na lewo to by to coś zmieniło? To po co to pisać przeładowując i tak ciężką instrukcję dodatkowymi akapitami ? Ech. Dodatkowo ułożył czwórki narastająco po punktach co sugeruje, żeby też tak robić choć wcale nie trzeba. Dobra, dzięki, ulało mi się.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Western Trail

Post autor: RunMan »

Czerwony znajduje się najbardziej po prawo, bo wszystkie czerwone trójki dają 3pkt, niebieskie 2pkt, a żółte 1pkt.
My grając zawsze sortujemy krowy wg rosnącej wartości punktów - nie przysparza to jakiejś dużej ilości pracy, a na targu robi się znacznie czytelniej :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Great Western Trail

Post autor: detrytusek »

No tak tylko nas jako graczy mniej interesuje, że czerwony to 3 pkt bo przecież nie chcemy kupować tylko czerwonych bo premiowane jest zróżnicowanie talii, więc i tak w następnym podejściu celujemy np w żółte.
Chodziło mi o to, że można było w zupełności pominąć to w instrukcji albo napisać, że kolejność nie ma znaczenia. Esteta by sobie i tak posortował, inny by olał. A tak to zatrzymał się w pół drogi bo tylko trójki każe sortować, więc człek się automatycznie zaczyna zastanawiać czy resztę też. Śmiało go można było podejrzewać o pomysł brania np skrajnej piątki wtedy pierwszy gracz by miał ją "lepszą" - jakiś mini wyścig zrobić. Dobra koniec offtopu - wszystko jasne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Great Western Trail

Post autor: kdsz »

Mam pytanie o akcję pomocniczą:

Pociągnij 1 kartę ze swojej talii kart gry. Następnie odrzuć 1 kartę z ręki.

Powiedzmy, że mam 4 karty w ręku. Dobieram jedną (mam więc 5), a następnie jedną odrzucam. Czy mogę odrzucić kartę, którą przed momentem dobrałem w ramach akcji pomocniczej? Tak właśnie graliśmy. W jednym wątku na BGG gracze potwierdzają, że to dobra interpretacja, ale oficjalnego stanowiska autora/wydawcy nigdzie nie znalazłem.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2020, 10:22 przez kdsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Relo »

kdsz pisze: 17 maja 2020, 06:46 Mam pytanie o akcję pomocniczą:

Pociągnij 1 kartę ze swojej talii kart gry. Następnie odrzuć 1 kartę z ręki.

Powiedzmy, że mam 4 kary w ręku. Dobieram jedną (mam więc 5), a następnie jedną odrzucam. Czy mogę odrzucić kartę, którą przed momentem dobrałem w ramach akcji pomocniczej? Tak właśnie graliśmy. W jednym wątku na BGG gracze potwierdzają, że to dobra interpretacja, ale oficjalnego stanowiska autora/wydawcy nigdzie nie znalazłem.
Również w ten sposób rozumiem tę akcję (i tak też gram).

Skąd wątpliwość?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Great Western Trail

Post autor: kdsz »

Chodzi o to, że w wyniku wymiany można niczego nie wymienić, co wzbudziło niepokój u jednego z uczestników gry :)
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Relo »

Rozumiem. Chodzi o to, aby zwiększyć szansę na lepszą krówkę (albo na potrzebną w danym kolorze). Czasem jednak nic z tego nie wychodzi.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Great Western Trail

Post autor: detrytusek »

kdsz pisze: 17 maja 2020, 07:39 Chodzi o to, że w wyniku wymiany można niczego nie wymienić, co wzbudziło niepokój u jednego z uczestników gry :)
Zaparz koledze meliskę i wytłumacz, że w akcji nie chodzi o wymianę tylko o szybsze przewijanie ręki :).
Nie wyobrażam sobie by autor mógłby to inaczej zinterpretować. Zresztą w instrukcji nie ma słowa o takim zakazie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Dianne »

Ok, przewertowałam wątek i ciągle mam wątpliwości.
1. Chciałabym się upewnić, bo do tej pory zaczynaliśmy na polu startowym i po prostu robiliśmy do 3 kroków na początku gry. A teraz z wątku wyczytałam inaczej, czyli że w pierwszym ruchu kładę swojego kowboja na wybranym budynku neutralnym. Czy to oznacza, że w pierwszym ruchu nie obowiązuje zasada 3 kroków? I mogę sobie np. w pierwszym ruchu stanąć w ostatnim budynku przed Kansas?
2. Czy stając na budynku z targiem mogę tylko dołożyć krowy na targ nic nie kupując? Wydaje mi się, że tak, zwłaszcza, że akcja wykładania dodatkowych krów jest opisana w instrukcji nieprecyzyjnie. Ale wolałabym się upewnić czy Wy też tak to rozumiecie :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dianne pisze: 24 maja 2020, 12:11 Ok, przewertowałam wątek i ciągle mam wątpliwości.
1. Chciałabym się upewnić, bo do tej pory zaczynaliśmy na polu startowym i po prostu robiliśmy do 3 kroków na początku gry. A teraz z wątku wyczytałam inaczej, czyli że w pierwszym ruchu kładę swojego kowboja na wybranym budynku neutralnym. Czy to oznacza, że w pierwszym ruchu nie obowiązuje zasada 3 kroków? I mogę sobie np. w pierwszym ruchu stanąć w ostatnim budynku przed Kansas?
2. Czy stając na budynku z targiem mogę tylko dołożyć krowy na targ nic nie kupując? Wydaje mi się, że tak, zwłaszcza, że akcja wykładania dodatkowych krów jest opisana w instrukcji nieprecyzyjnie. Ale wolałabym się upewnić czy Wy też tak to rozumiecie :)
ad1. Stawiasz na dowolnym budynku, nawet na tym na którym już ktoś stoi.
ad2. Tak
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Dianne »

Dr. Nikczemniuk pisze: 24 maja 2020, 12:24
Spoiler:
ad1. Stawiasz na dowolnym budynku, nawet na tym na którym już ktoś stoi.
ad2. Tak
Ok, dzięki :D To w sumie mocno dywersyfikuje początek gry, wcześniej się ciągnęło. :D
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Dziami »

Szybkie pytanie bo grałem dawno temu, a teraz właśnie jestem po instrukcji, która mówi o tym, ze dostawa jest darmowa jesli "choć front lokomotywy jest pod herbem". A jesli front jest pod herbem, a przed frontem jest krzyżyk??.
Odwołując sie do przykładu z instrukcji str9:
Czy czerwony gracz musiałby zapłacić dolca za dostawę do Wichita?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dziami pisze: 11 lip 2020, 13:37 Czy czerwony gracz musiałby zapłacić dolca za dostawę do Wichita?
TAK, bo ma przed nosem krzyżyk a nos lokomotywy nie znajduje się pod herbem.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Konto
Posty: 2
Rejestracja: 05 gru 2020, 21:22

Re: Great Western Trail

Post autor: Konto »

Hej, nie mogłem znaleźć o tym informacji, a instrukcja nie jest dla mnie jasna:
Jeśli chcę wjechać na bocznicę (gdy jest pusta), ale na polu przed bocznicą stoi lokomotywa to czy mogę tam wjechać?
Z instrukcji wynikałoby że najpierw muszę znaleźć się na tym polu przed:
Z pola przed bocznicą możesz zatem przesunąć lokomotywę na bocznicę (o ile nie jest blokowana przez inną lokomotywę)
albo na pole torów z kolejnym wolnym numerem.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Fojtu »

Konto pisze: 31 gru 2020, 15:28 Hej, nie mogłem znaleźć o tym informacji, a instrukcja nie jest dla mnie jasna:
Jeśli chcę wjechać na bocznicę (gdy jest pusta), ale na polu przed bocznicą stoi lokomotywa to czy mogę tam wjechać?
Z instrukcji wynikałoby że najpierw muszę znaleźć się na tym polu przed:
Z pola przed bocznicą możesz zatem przesunąć lokomotywę na bocznicę (o ile nie jest blokowana przez inną lokomotywę)
albo na pole torów z kolejnym wolnym numerem.
Możesz, faktycznie zapis jest średni i troche mylący. Pole zajmowane przez inną lokomotywę dla Ciebie nie istnieje, więc pole przed bocznicą w takim wypadku jest polem jeszcze przed tą lokomotywą. Przykład w angielskiej instrukcji na str. 12 jest bardzo klarowny, nie wiem jak w polskiej.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: staniach21 »

Obrazek

Czy kilka miesięcy później po ostatnich dywagacjach na forum na temat tego budynku udało się komuś wyłapać potwierdzenie autora?

Czy dostajemy 2 ceryfikaty + 2 monety w zaleznosci od ilosci par??

A) 1 para: 2 cert. + 2 monety 2 pary: 4 cert. + 4 monety, 0 par: 0cert. + 0 monet
B) 1 para: 2 cert. + 2 monety 2 pary: 4 cert. + 2 monety, 0 par: 0cert. + 2 monet

Któraś z wersji została potwierdzona????
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: shod »

staniach21 pisze: 28 gru 2021, 14:56 Obrazek

Czy kilka miesięcy później po ostatnich dywagacjach na forum na temat tego budynku udało się komuś wyłapać potwierdzenie autora?

Czy dostajemy 2 ceryfikaty + 2 monety w zaleznosci od ilosci par??

A) 1 para: 2 cert. + 2 monety 2 pary: 4 cert. + 4 monety, 0 par: 0cert. + 0 monet
B) 1 para: 2 cert. + 2 monety 2 pary: 4 cert. + 2 monety, 0 par: 0cert. + 2 monet

Któraś z wersji została potwierdzona????
nie czytałem dywagacji na forum, ale polska wersja jest jednoznaczna. Dla mnie to też jest jasne, że zawsze są 2$, niezależnie od ilości par. Ja tu podchodzę do tego trochę matematycznie [kolejność wykonywania działań ;)]. Żeby dolary były uzależnione od ilości par, to pewni byłby nawias ;). W Twoim przykładzie wybrałbym wersję B i tu faktycznie 2$ by się należały nawet za 0 tipi. Choć tu muszę przyznać, że chyba przy braku par nie braliśmy kasy, choć powinniśmy.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: VincentVega »

Moim zdaniem w polskiej wersji jest to bardzo dobrze sprecyzowane - weź dwa dolary, a dopiero później w zależności od ilości tipi są certyfikaty. W angielskiej trochę mniej ale słowo AND jest wielkimi literami czyli nie odnosi się do pierwszej części odnoszącej się do tipi :)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: staniach21 »

Co ciekawe na BGG wrzuciłem i każdy zarzeka się, że wszystko zależy od ilości tipi czyli 0par : 0 monet + 0 certyfikatów, 2 pary: 2 monety + 2 certyfikaty. W polskiej edycji jest napisane bardzo dokładnie jak to działa natomiast pytanie czy nie jest to błąd. Ostatnio Lucrum też się zarzekało na temat poruszania się na kaflach na granicy mapy ( nie mam gry, wiec dalej nie brnę), że polska edycja bardziej doprecyzowana ,bo po konsultacji z wydawnictwem głównym na co wydawnictwo główne wrzuciło wyjaśnienie i jest zupełnie odwrotnie niż w polskiej edycji :P Także stąd pytanie czy ktoś nie widział czy sam Pfister się do tego odnosił
Spoiler:
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: NestorZolo »

Kiedyś też się zastanawialiśmy. Generalnie ten koleś z bgg wyraźnie przesunął słowo "gain" przed "and", a jednak w instrukcji jest ... and gain 2 dollars, a nie gain 2 certificates and dollars. Ktoś tu na forum kiedyś pisał, że Pfister się podobno zgodził, żeby kasa rosła proporcjonalnie. My tak gramy. Jednak zdobyć wiele tipek, zbudować akurat ten budynek i go jeszcze odwiedzić kilka razy, to nie jest taka prosta sprawa.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
bly73
Posty: 115
Rejestracja: 07 lis 2017, 22:50
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Has thanked: 103 times
Been thanked: 17 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: bly73 »

shod pisze: 30 gru 2021, 07:39
nie czytałem dywagacji na forum, ale polska wersja jest jednoznaczna. Dla mnie to też jest jasne, że zawsze są 2$, niezależnie od ilości par. Ja tu podchodzę do tego trochę matematycznie [kolejność wykonywania działań ;)]. Żeby dolary były uzależnione od ilości par, to pewni byłby nawias ;). W Twoim przykładzie wybrałbym wersję B i tu faktycznie 2$ by się należały nawet za 0 tipi. Choć tu muszę przyznać, że chyba przy braku par nie braliśmy kasy, choć powinniśmy.
Skoro na kaflu jest wyraźnie napisane "ZA KAŻDĄ PARĘ", to jedyne co wchodzi w grę to błąd koncepcyjny, ale to już musiałby się wypowiedzieć sam twórca. Jak dla mnie za 2 pary to 4 pola+4 dolary, za 0 par 0 pól+0 dolarów.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: staniach21 »

bly73 pisze: 02 sty 2022, 15:45
shod pisze: 30 gru 2021, 07:39
nie czytałem dywagacji na forum, ale polska wersja jest jednoznaczna. Dla mnie to też jest jasne, że zawsze są 2$, niezależnie od ilości par. Ja tu podchodzę do tego trochę matematycznie [kolejność wykonywania działań ;)]. Żeby dolary były uzależnione od ilości par, to pewni byłby nawias ;). W Twoim przykładzie wybrałbym wersję B i tu faktycznie 2$ by się należały nawet za 0 tipi. Choć tu muszę przyznać, że chyba przy braku par nie braliśmy kasy, choć powinniśmy.
Skoro na kaflu jest wyraźnie napisane "ZA KAŻDĄ PARĘ", to jedyne co wchodzi w grę to błąd koncepcyjny, ale to już musiałby się wypowiedzieć sam twórca. Jak dla mnie za 2 pary to 4 pola+4 dolary, za 0 par 0 pól+0 dolarów.
Po prostu polska instrukcja ma złe wytłumaczenie. Jest napisane 1 do 1. Weź 2 dollary. Następnie za każdą parę tipi zrób XYZ. Co sugeruje, że jedyne co zależy od par tipi to certyfikaty. Gdyby nie angielska również grałbym źle :)
Awatar użytkownika
bly73
Posty: 115
Rejestracja: 07 lis 2017, 22:50
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Has thanked: 103 times
Been thanked: 17 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: bly73 »

Odnosiłem się do tego oryginalnego tekstu zamieszczonego powyżej, z kafla czy z instrukcji. Tam właśnie jest, że ZA KAŻDĄ PARĘ. Nie sprawdzałem jak jest w polskiej instrukcji.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: staniach21 »

Dla potomnych:
Po roku grania w Great Western Trail zrozumiałem, że grałem w to źle...
- Na kartach celów gdzie warunkiem spełnienia jest dysk na STACJI KOLEJOWEJ... Całe życie liczyłem dyski z miast..... Jedyne miasto punktujące cele to San Francisco
- STACJA KOLEJOWA może być rozbudowana przez wielu graczy. Jedyne co jest 1-razowe to moment, w którym ktoś podmieni bonusowy żeton ze stacji na swojego pracownika.
Jak widać cała sekcja dotycząca tych stacji została przez mój mózg źle zinterpretowana
kamiya
Posty: 119
Rejestracja: 06 lip 2006, 12:03
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 55 times
Been thanked: 35 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: kamiya »

Pytanko co do poruszania się z akcji z budynku neutralnego. Możemy poruszyć ranczera o np. 2 kroki. Czy płacimy jeśli za pomocą tego ruchu przejdziemy przez budynek innego gracza z łapką?? Czy to już jest faza B i nie ma opłaty bo to przesunięcie, a nie ruch?
> Kamiya <

"Jestem starszy niż Google"
ODPOWIEDZ