Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

bukimi pisze:Lasy muszę stawiać obok wcześniej postawionych lasów, czy mogę obok innych postawionych budowli? Np. stawiając miasto na drugim krańcu mapy mogę kolejne lasy stawiać przy nim, czy muszę "ciągnąć" lasy tam gdzie zacząłem?
Las stawiasz przy dowolnym swoim obszarze. Czyli możesz się "przenieść" na inną stronę planszy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

bukimi pisze:Lasy muszę stawiać obok wcześniej postawionych lasów, czy mogę obok innych postawionych budowli? Np. stawiając miasto na drugim krańcu mapy mogę kolejne lasy stawiać przy nim, czy muszę "ciągnąć" lasy tam gdzie zacząłem?

PS. Po przekroczeniu produkcji 10 najlepszy i najprostszy patent to zostawienie znacznika na "10" i dołożenie drugiego na 1, itp. Czyli znacznik na 10 i znacznik na 3 = produkcja na poziomie 13.
Obok swoich terenów, niekoniecznie lasów. Czyli możesz rozrzucić miasta/lokacje specjalne po planszy i budować obok nich.

Ze znacznikami to standardowe rozwiązanie, ale mając (szczególnie w grze dwuosobowej) zabudowaną połowę planszy i kilkadziesiąt produkcji kasy czasami może zacząć brakować znaczników :P

e: tomb, podpadasz znów mnie ubiegając :P
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bukimi »

Dziękuję za odpowiedzi. To źle grałem i ciągnąłem las "ciurkiem". Pomyśleć ile punktów mi przez to przepadło :roll:
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: myszor »

Zauważyłem błąd w polskiej instrukcji do TM. Warunki kart dotyczące temperatury i poziomu tlenu są w niej opisane następująco (str. 9):
- "N" albo "N%" - "Poziom musi być wyższy od N(%)"
- "max N" albo "max N%" - "Poziom musi być niższy od N(%)"

W pierwszym przypadku powinno być "musi wynosić co najmniej N(%)", a w drugim "nie może być wyższy niż N(%)".
Oczywiście potwierdza to oryginalna instrukcja ("level must be N(%) or higher", "requires N(%)" *).

Pewnie wielu z Was tego nawet nie zauważyło i wzięło warunki na logikę, ale może ktoś o to kiedyś zapyta - antycypuję ;)

* - choć to brzmi trochę jak "dokładnie N(%)", ale nie sądzę, by o to chodziło
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

myszor pisze:Zauważyłem błąd w polskiej instrukcji do TM. Warunki kart dotyczące temperatury i poziomu tlenu są w niej opisane następująco (str. 9):
- "N" albo "N%" - "Poziom musi być wyższy od N(%)"
- "max N" albo "max N%" - "Poziom musi być niższy od N(%)"

W pierwszym przypadku powinno być "musi wynosić co najmniej N(%)", a w drugim "nie może być wyższy niż N(%)".
Oczywiście potwierdza to oryginalna instrukcja ("level must be N(%) or higher", "requires N(%)" *).

Pewnie wielu z Was tego nawet nie zauważyło i wzięło warunki na logikę, ale może ktoś o to kiedyś zapyta - antycypuję ;)

* - choć to brzmi trochę jak "dokładnie N(%)", ale nie sądzę, by o to chodziło
Na kartach warunki są opisane dobrze, działa to tak, jak piszesz (równy lub wyższy/niższy).
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: berem »

Karta "Stolica" - biały kafel stawia się na planszy, ale nie na miejscu noctis city. Czy jest ta stolica potem traktowana jako zwykłe moje miasto?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

berem pisze:Karta "Stolica" - biały kafel stawia się na planszy, ale nie na miejscu noctis city. Czy jest ta stolica potem traktowana jako zwykłe moje miasto?
Nie mam przed sobą karty - może ona określać inne warunki punktowania. Jeśli nic na niej nie napisano, to punktuje normalnie.

e: Dobra, znalazłem kartę ;) Stolica daje na koniec jeden dodatkowy punkt za każdy sąsiadujący z nią ocean. Inny kafelek jest po to, by odróżnić ją od zwykłych miast i rozpoznać po grze :)
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: berem »

A karta Dystrykt handlowy umieszcza obszar specjalny na mapie i na koniec gry daje punkty za każde przyległe do niego miasto.
Jednak nic nie jest napisane by można było umieszczać miasta dookoła niego i by do siebie mogły przylegać - w grze miasta nie mogą przylegać do siebie.
A w ostatniej recenzji:
http://planszowki.blogspot.com/2016/09/ ... enzja.html
zobaczyłem na pierwszym zdjęciu sytuację, że do centrum przylegają 3 miasta i też jednocześnie do siebie.
Czy czegoś nie wiem może bo może w angielskiej wersji karta inaczej działa?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: wc »

Jest karta, która nakazuje położyć miasto tak, żeby sąsiadowało z 2 innymi miastami - nazywa się metropolia albo jakoś tak...
Czyli w skrajnie dobrym przypadku Dystrykt może leżeć obok 4 miast :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

wc pisze:Jest karta, która nakazuje położyć miasto tak, żeby sąsiadowało z 2 innymi miastami - nazywa się metropolia albo jakoś tak...
Czyli w skrajnie dobrym przypadku Dystrykt może leżeć obok 4 miast :-)
Dokładnie tak :)
To chyba karta o nazwie Obszar zurbanizowany - akurat we wczorajszej partii Kasia trafiła korporację bonusującą za miasta, ja dobrałem na starcie kilka miast i tak to się potoczyło.
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: glocked »

Głupie pytanie ale już nie wiem,

Jakie mamy opcje rozgrywki.

1. Standardowa (korpo startowe), odrzucamy karty z czerwonym znacznikiem, produkcja = 1 na wszystkich zasobach(wliczając kasę?)
2. Korporacyjna - produkcja = 0 + bonusy z karty korporacji. A co z dodatkowymi kartami? Wtasowywujemy je do talii ? Czy to jest 3 rodzaj rozgrywki ??
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

1 Korporacje startowe + 10 darmowych kart na rękę + talia zwykła + produkcja na 1
2 Korporacje specjalne + rozdanie 10 kart i kupienie spośród nich na rękę wybranych kart (każda za 3 pieniądze) + talia zwykła + produkcja na 1
3 Korporacje specjalne + rozdanie 10 kart i kupienie spośród nich na rękę wybranych kart (każda za 3 pieniądze) + talia zwykła + talia kart korporacyjnych + produkcja na 0

Warianty startowe z punktów 1 i 2 mogą wystąpić jednocześnie, jeśli w jednej partii grają doświadczeni i świeżaki.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

tomb pisze:1 Korporacje startowe + 10 darmowych kart na rękę + talia zwykła + produkcja na 1
2 Korporacje specjalne + rozdanie 10 kart i kupienie spośród nich na rękę wybranych kart (każda za 3 pieniądze) + talia zwykła + produkcja na 1
3 Korporacje specjalne + rozdanie 10 kart i kupienie spośród nich na rękę wybranych kart (każda za 3 pieniądze) + talia zwykła + talia kart korporacyjnych + produkcja na 0

Warianty startowe z punktów 1 i 2 mogą wystąpić jednocześnie, jeśli w jednej partii grają doświadczeni i świeżaki.
Dokładnie. Do każdego z wariantów można też dorzucić draft. Od drugiej tury rozdaje się wówczas każdemu 4 karty i zamiast kupować spośród nich zatrzymuje się jedną, resztę przekazuje osobie obok. W ten sposób pod koniec każdy ma 4 wybrane karty, z których może kupić dowolną ich liczbę :)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Mam pytanie co do gry solo. Jak wygląda dociąg kart przed każdym pokoleniem? Dobieram cztery karty? I koniec? Czy imituje draft z pełnej rozgrywki na zasadzie że najpierw dobieram cztery karty i jedną zostawiam , pozniej tezy i jedną zostawia i to aż do jednej karty i pozniej z czterech wybranych kart kupuje tyle ile chcę? Czy jest jeszcze inna opcja?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Cztery co rundę. Ale Twój patent z symulacją draftu jest ciekawy. Spróbuj.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

No wydaje mi się to ciekawsze. Zagram i tak i tak. Dziękuję
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Po czterech rozgrywkach nadal mam kilka wątpliwości:

-jest karta (karty?), która pozwala położyć x roślin, y mikrobów lub z zwierząt NA INNEJ Karcie. Wydaje mi się, że nie ma kart, na których można zbierać rośliny. Treść karty powinna więc brzmieć weź x roślin (na planszę gracza) lub połóż x mikrobów lub z zwierząt na innej karcie?\

-Rebublika Tharsis. Położone w pierwszej akcji miasto jest darmowe, czy należy za nie zapłacić 25 megakredytów? EDIT: znalazłem rozwiązanie, ale pytanie zostawia, może ktoś też będzie miał wątpliwość - miasto jest darmowe

-W instrukcji jest napisane, że podczas ostatniej produkcji gracze mają szansę zmienić rośliny na lasy. Pytanie, każdy może to zrobić raz? Co, jeśli mam np. 16 roślin? Mogę zrobić dwa lasy? Kładę je od razu, czy jeden i później drugi kiedy kolejka do mnie wróci? EDIT: To też znalazłem. Można w jednym ruchu zużyć wszystkie swoje roślinki
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

mat_eyo pisze:Po czterech rozgrywkach nadal mam kilka wątpliwości:

-jest karta (karty?), która pozwala położyć x roślin, y mikrobów lub z zwierząt NA INNEJ Karcie. Wydaje mi się, że nie ma kart, na których można zbierać rośliny. Treść karty powinna więc brzmieć weź x roślin (na planszę gracza) lub połóż x mikrobów lub z zwierząt na innej karcie?\

-Rebublika Tharsis. Położone w pierwszej akcji miasto jest darmowe, czy należy za nie zapłacić 25 megakredytów? EDIT: znalazłem rozwiązanie, ale pytanie zostawia, może ktoś też będzie miał wątpliwość - miasto jest darmowe

-W instrukcji jest napisane, że podczas ostatniej produkcji gracze mają szansę zmienić rośliny na lasy. Pytanie, każdy może to zrobić raz? Co, jeśli mam np. 16 roślin? Mogę zrobić dwa lasy? Kładę je od razu, czy jeden i później drugi kiedy kolejka do mnie wróci? EDIT: To też znalazłem. Można w jednym ruchu zużyć wszystkie swoje roślinki
1. Tak, bierze się rośliny do zasobów lub zwierzęta/mikroby na kartę.
2. Darmowe.
3. Dokładnie tak, można wszystkie :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Czy przed ostatecznym dokładaniem terenów zielonych przekazujecie znacznik pierwszego gracza?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

tomb pisze:Czy przed ostatecznym dokładaniem terenów zielonych przekazujecie znacznik pierwszego gracza?
Nie, traktujemy to jako następny krok po produkcji w tej samej turze. Czyli aktywny gracz dokłada pierwszy :)
looqash007
Posty: 27
Rejestracja: 14 cze 2016, 11:13

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: looqash007 »

Hej! Mam pytanie, może trochę durne i odpowiedź oczywista, ale sam nie wiem. W instrukcji jest napisane: "Gracz zmaga się z neutralnym przeciwnikiem. Może od niego kraść, pozbawiać go zasobów i obniżać jego produkcję danych zasobów." Czyli, co? Karty zagrywamy tak, jakby był jakis "wszystkomający", wirtualny przeciwnik? W zasadzie sprowadza się do tego, że gramy tak, jak byśmy ignorowali efekty negatywnej interakcji na kartach?

I jeszcze wątpliwość mała do klasycznej rozgrywki:
Tytuł: Konstruktor. Gracz posiada w grze przynajmniej 8 kart projektów z symbolem budowli.
Nagroda: Naukowiec. Gracz posiada najwięcej kart z symbolem nauki.
Do tego tytułu liczą się tylko zielone i niebieskie karty leżące odkryte przed graczem, tak?
Nie kojarzę czy są symbole nauki na kartach czerwonych. Stąd moje wątpliwości czy do Naukowca liczą się na końcu też karty z symbolami zakrytego stosu kart odrzuconych? Punkty z tego stosu są też dodawane, ale czy patrzymy też na symbole (nauki)? Chyba, że na czerwonych nie ma symboli nauki, no to po temacie ;)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

Czerwone karty się nie liczą :) Gdzieś w instrukcji jest napisane że ich symbole liczą się tylko podczas zagrywania, potem już nie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

looqash007 pisze:W zasadzie sprowadza się do tego, że gramy tak, jak byśmy ignorowali efekty negatywnej interakcji na kartach?
Tak.
looqash007 pisze:Do tego tytułu liczą się tylko zielone i niebieskie karty leżące odkryte przed graczem, tak?
Zielone, niebieskie i znaczek na karcie korporacji. Czerwone się nie liczą - mają one znaczenie tylko przy zagrywaniu karty (ewentualne bonusy lub obniżki).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
looqash007
Posty: 27
Rejestracja: 14 cze 2016, 11:13

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: looqash007 »

Faktycznie znalazłem ten zapis o symbolach na czerwonych. Dzięki AkitaInu i Tomb!
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Mam pytanie co do karty STACJA CELNA i zasady nie punktowania za symbole na czerwonych kartach.
Jezeli zagrywam stację celną której działaniem jest : podnieś swoją produkcję M€ o 1 poziom za każdy symbol przestrzeni kosmicznej posiadany przez Twoich przeciwników To symbole przestrzeni kosmicznej na kartach czerwonych (wydarzeń ) też się liczą w ogólnej puli symboli przeciwników czy nie są one brane pod uwagę.
Pytam bo karta zagrana w odpowiednim momencie potrafi być cholernie mocna jeżeli bierzemy do podliczenia też symbole z czerwonych kart...
ODPOWIEDZ