Scythe - zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: Koslaz »

Jakubowaty pisze: 04 lis 2023, 19:40 Witam, mam pytanie do premii za budynki.
Czy "przyległy" oznacza tylko pola sąsiadujące z polem z budynkiem, czy również pole na którym budynek stoi?
Instrukcja, s 19 wyjaśnia wszystkie karty. Budynek przyległy to przyległy, budynek na odpowiednim kaflu to na odpowiednim kaflu.
Jeśli strzałka nie wskazuje na dany teren, to budynek musi być obok niego.
Goryo
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2022, 17:48

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Goryo »

mineralen pisze: 03 lis 2021, 12:02
Muzzy pisze: 03 lis 2021, 11:28 Zanurzenie pozwala mechowi Polanii wejść na jezioro, a w następnym ruchu pojawić się w dowolnym innym jeziorze (jeżeli mech Polanii wejdzie na jezioro traktuje wszystkie pozostałe jeziora jako sąsiadujące), jeziora nie muszą ze sobą sąsiadować na planszy.
Czy taki mech może transportować robotników "pod wodą" ? W instrukcji tego chyba nie ma
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: sopel82 »

Goryo pisze: 12 lis 2023, 22:06 Czy taki mech może transportować robotników "pod wodą" ? W instrukcji tego chyba nie ma
Może, tylko nie może ich (ani zasobów) zostawić "pod wodą", tj na jeziorze. Tematycznie: mech nie nosi robotników, tylko pakują się do środka mecha, więc mech się może zanurzyć z robotnikami i surowcami ;-)

Z insrtukcji: Jeśli twoje mechy przetransportują robotników na jezioro lub jeśli postać albo mech przeniesie zasoby na jezioro, nie mogą porzucić ich bez asysty innego mecha, gdy opuszczają
pole z jeziorem.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
AniaD303
Posty: 16
Rejestracja: 01 mar 2021, 07:54

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: AniaD303 »

Gra solo z 2 automami w trybie każdy walczy z każdym. Dosyć szybko zajęłam Fabrykę od razu postacią i mechem. Wokół zaczęły się gromadzić mechy i postaci obu autom. I przy akcji "Ruch ofensywny na jednostkę bojową" nigdy automy nie wybierały moich jednostek w Fabryce, bo w pierwszej kolejności wybierały siebie nawzajem, bo należało wybrać heks z "najmniej jednostek bojowych" przeciwnika. A przeciwnicy (automy) nie rozmieszczają na jednym heksie więcej niż jednej jednostki bojowej. Czy grałam dobrze? To jedna z pierwszych rozgrywek z automami.
wronek_87
Posty: 82
Rejestracja: 30 lis 2016, 10:27
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: wronek_87 »

IGRAJĄC Z WIATREM - TRANSPORTOWANIE I WYDAWANIE ZASOBÓW
Instrukcja mówi (s. 3): "W przypadku posiadania zasobów na terytorium z okrętem powietrznym nie możesz ich wydać, jeśli nie kontrolujesz terytorium w jakiś inny sposób".
Wątpliwość: czy słowo "posiadania" jest tu właściwe? Nie powinno być raczej "leżących"? Gdybym posiadał zasoby, czyli byłyby moje, to mógłbym je wydać. Są tylko dwie takie opcje: albo mam je na okręcie (i mogę je wydać), albo leżą pod statkiem kontrolowane przeze mnie poprzez postać, mecha, robotnika, budynek, flagę czy pułapkę (i też mogę je wydać). Jeśli na heksie jest tylko statek i pod nim zasoby, to jasne, że ich nie posiadam, więc nie mogę ich wydać.
Instrukcja mówi (s. 4): "Zasoby pozostają pod twoją kontrolą, gdy znajdują się na okręcie, do chwili ich wydania lub zrzucenia".
Pytanie: W jakim celu mam zrzucać zasoby z okrętu? Z reguły karty okretów powietrznych pozwalają wydawać zasoby, żeby otrzymać jakieś bonusy (ale nie je zrzucać).

IGRAJĄC Z WIATREM - KARTY ROZSTRZYGNIĘĆ
Pytanie dotyczące karty Łupy wojenne ("Za każdym razem, gdy jakiś gracz jako pierwszy umieści gwiazdkę na jednej z 10 kategorii toru zwycięstwa, otrzymuje 5$"):
Na torze zwycięstwa są dwa pola za wygraną walkę. Gracz A wygrywa walkę i kładzie gwiazdkę na lewym polu zwycięstwa za walkę i otrzymuje 5$. W trakcie rozgrywki gracz B wygrywa walkę. Czy może umieścić gwiazdkę na prawym polu zwycięstwa za walkę i otrzymać 5$ czy musi umieścić ją też na lewym polu zwycięstwa za walkę, jako że była to dopiero jego pierwsza wygrana walka w grze (i wtedy nie dostaje tych 5$)?
W grze podstawowej obojętne jest czy ktoś położy gwiazdkę na polu lewym czy prawym (instrukcja podstawowa też tego nie precyzuje). Chodzi o to, że po prostu można zdobyć dwie gwiazdki za wygrane walki podczas rozgrywki, czyli w domyśle gwiazdkę za pierwszą wygraną walkę oraz za drugą wygraną walkę. Można przypuszczać, że pierwsze od lewej pole na torze zwycięstwa jest za pierwszą walkę, a drugie pole od lewej jest za drugą walkę. Czy to przypuszczenie jest zgodne z zamysłem autora - tego nie wiem, ale w przypadku powyższej karty rozstrzygnięcia ma istotne znaczenie.
ODPOWIEDZ