Scythe - zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Emil_1 »

Szanowni, mam pytanie (tylko proszę bez spoilerów!). Mam podstawkę scythe, mam fenrisa. Mam też problem ponieważ na planszy są 2 pola dla nowych nacji (najeźdźcy). Jako, że gram w 2 osoby nie chciałem kupować najeźdźców, dlatego pytanie - czy te 2 nowe frakcje z fenrisa wchodzą na miejsce fioletowe i zielone na podstawowej planszy? Strasznie nie lubię dostawać gry planszowej, do której muszę kupić dlc by wykorzystać całość podstawki…
Miłego dnia! :)
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mineralen »

Emil_1 pisze: 02 sty 2022, 00:18 Szanowni, mam pytanie (tylko proszę bez spoilerów!). Mam podstawkę scythe, mam fenrisa. Mam też problem ponieważ na planszy są 2 pola dla nowych nacji (najeźdźcy). Jako, że gram w 2 osoby nie chciałem kupować najeźdźców, dlatego pytanie - czy te 2 nowe frakcje z fenrisa wchodzą na miejsce fioletowe i zielone na podstawowej planszy? Strasznie nie lubię dostawać gry planszowej, do której muszę kupić dlc by wykorzystać całość podstawki…
Prawdopodobnie gdyby frakcje z Fenrisa weszły na pola Albionu albo Togawy to miałyby zbyt mocny start, bo mogłyby dojść do Fabryki w 5 turze jak nie szybciej (frakcje z Najeźdźców mają gorszy ruch niż wszystkie pozostałe).
Ale jeżeli drugiemu graczowi nie będzie to przeszkadzać to nikt wam nie zabroni tego zrobić.
Awatar użytkownika
Diserve
Posty: 196
Rejestracja: 05 paź 2021, 08:35
Has thanked: 92 times
Been thanked: 67 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Diserve »

mineralen pisze: 02 sty 2022, 01:57
Prawdopodobnie gdyby frakcje z Fenrisa weszły na pola Albionu albo Togawy to miałyby zbyt mocny start, bo mogłyby dojść do Fabryki w 5 turze jak nie szybciej (frakcje z Najeźdźców mają gorszy ruch niż wszystkie pozostałe).
Ale jeżeli drugiemu graczowi nie będzie to przeszkadzać to nikt wam nie zabroni tego zrobić.
To jak zgodnie z zasadami rozmieszcza się Fenrisowe frakcje? Nie mam jeszcze RoF ale didatkowe frakcje to na dłuższą mete głowna motywacja do zakupu
Copercore
Posty: 39
Rejestracja: 15 mar 2020, 10:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Copercore »

Diserve pisze: 03 sty 2022, 11:47 To jak zgodnie z zasadami rozmieszcza się Fenrisowe frakcje? Nie mam jeszcze RoF ale didatkowe frakcje to na dłuższą mete głowna motywacja do zakupu
Właśnie sprawdziłem w instrukcji, w standardowej rozgrywce w przypadku obydwu frakcji losowo wybierasz miejsce początkowe. Dokładnie jest napisane, że najpierw wybieracie frakcje z gry podstawowej + z najeźdźców, a dopiero później losujecie miejsce początkowe z baz frakcji które nie uczestniczą w rozgrywce.
hefajsztos
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2022, 19:13
Has thanked: 1 time

Szukam poradnika do scythe

Post autor: hefajsztos »

Dopiero poznałem zasady, ale nie za bardzo wiem jak się rozpędzać :

-jak najlepiej rozpoczynać, jakie ruchy/akcje są bardziej optymalne na start, a jakich nie warto robić,
-na jakich celach się skupiać oraz ich kolejność,
-jak reagować na ruchy przeciwnika

etc. ogólne tipy
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Szukam poradnika do scythe

Post autor: Abizaas »

Spamuj akcję która daje Ci pieniążki do upadłego. Mam nadzieję że pomogłem.

A tak na serio, to bez języka angielskiego trudno znaleźć coś takiego. Jeżeli ogarniasz angielski to łap

https://boardgamegeek.com/boardgame/169 ... /forums/67

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: BOLLO »

Instrukcja str 20.
GRA DWUOSOBOWA: W grze dwuosobowej, gdy przeciwnik
wykonuje akcję, dzięki której możesz skorzystać ze stałej
premii za rekruta, możesz otrzymać ją tylko raz
Nie czaję...raz na co? Turę ,grę....

Instrukcja str 7:
Liczba monet
posiadanych przez graczy
nie ma wpływu na decyzje
podejmowane w grze.
Kto pisze takie bzdury w grze w której to właśnie monety (ilość posiadanych) decyduje kto wygrał.

Po czym czytamy na stronie 13:
Możliwe jest, choć bardzo rzadko, że gracz nie będzie w stanie wykonać żadnej akcji (jeżeli wykonał akcję ruchu
i nie ma monet, zasobów, siły ani popularności). W takim wypadku gracz musi podjąć „pustą akcję”, wybierając
jedno z pól planszy gracza bez podejmowania jakiejkolwiek akcji. Aby uniknąć takiej sytuacji, zalecamy oszczędność
w dysponowaniu monetami w początkowych fazach gry.
:shock:
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: sin »

BOLLO pisze: 15 mar 2022, 13:28 Instrukcja str 20.
GRA DWUOSOBOWA: W grze dwuosobowej, gdy przeciwnik
wykonuje akcję, dzięki której możesz skorzystać ze stałej
premii za rekruta, możesz otrzymać ją tylko raz
Nie czaję...raz na co? Turę ,grę....
Stałą premię za rekruta dostają osoby siedzące po lewej i prawej stronie gracza wykonującego akcję, w grze dwuoosobowej teoretycznie siedzisz jednocześnie po lewej i prawej stronie przeciwnika, więc ten zapis ma wskazać, iż nie otrzymujesz podwójnie premii z tego tytułu.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: BOLLO »

sin pisze: 15 mar 2022, 14:16
BOLLO pisze: 15 mar 2022, 13:28 Instrukcja str 20.
GRA DWUOSOBOWA: W grze dwuosobowej, gdy przeciwnik
wykonuje akcję, dzięki której możesz skorzystać ze stałej
premii za rekruta, możesz otrzymać ją tylko raz
Nie czaję...raz na co? Turę ,grę....
Stałą premię za rekruta dostają osoby siedzące po lewej i prawej stronie gracza wykonującego akcję, w grze dwuoosobowej teoretycznie siedzisz jednocześnie po lewej i prawej stronie przeciwnika, więc ten zapis ma wskazać, iż nie otrzymujesz podwójnie premii z tego tytułu.
to tak to rozumiem ale rozumiem również że premie dostaję za przeciwnika jak i za samego siebie przy wykonaniu dolnej akcji.
Boarderland
Posty: 3
Rejestracja: 14 lut 2022, 08:36
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: Boarderland »

BOLLO pisze: 15 mar 2022, 14:49
sin pisze: 15 mar 2022, 14:16
BOLLO pisze: 15 mar 2022, 13:28 Instrukcja str 20.

Nie czaję...raz na co? Turę ,grę....
Stałą premię za rekruta dostają osoby siedzące po lewej i prawej stronie gracza wykonującego akcję, w grze dwuoosobowej teoretycznie siedzisz jednocześnie po lewej i prawej stronie przeciwnika, więc ten zapis ma wskazać, iż nie otrzymujesz podwójnie premii z tego tytułu.
to tak to rozumiem ale rozumiem również że premie dostaję za przeciwnika jak i za samego siebie przy wykonaniu dolnej akcji.
Oczywiście, to pozostaje bez zmian.
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: Lomax1983 »

Mam pytanie w kwestii kontroli terenu: Czy w czasie ostatecznego punktowania mech kontroluje teren gdy sam stoi na heksie???
W instrukcji jest zapis:

Obrazek

Na str. 29 w instrukcji jest zapis z którego wynika, że teren jest kontrolowany, tylko gdy jest na nim postać, robotnik lub budowla?? O Mechach nie ma wzmianki.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: mineralen »

Lomax1983 pisze: 06 wrz 2022, 11:36 Mam pytanie w kwestii kontroli terenu: Czy w czasie ostatecznego punktowania mech kontroluje teren gdy sam stoi na heksie???
W instrukcji jest zapis:

Obrazek

Na str. 29 w instrukcji jest zapis z którego wynika, że teren jest kontrolowany, tylko gdy jest na nim postać, robotnik lub budowla?? O Mechach nie ma wzmianki.
Mech też kontroluje. Nie mam co do tego wątpliwości.
Dla potwierdzenia możesz sobie zobaczyć na youtubie jak ktoś gra w wersję cyfrową i tam jest wyraźnie pokazane, że samotny mech kontroluje terytorium.
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: Lomax1983 »

mineralen pisze: 06 wrz 2022, 11:41
Mech też kontroluje. Nie mam co do tego wątpliwości.
No właśnie zawsze liczyłem, a byli znajomi i się dopatrzyli w instrukcji, że przy punktowaniu nie jest wymieniony. Dziwne że nie zostały wymiennie Mechy.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: mineralen »

Lomax1983 pisze: 06 wrz 2022, 11:45
mineralen pisze: 06 wrz 2022, 11:41
Mech też kontroluje. Nie mam co do tego wątpliwości.
No właśnie zawsze liczyłem, a byli znajomi i się dopatrzyli w instrukcji, że przy punktowaniu nie jest wymieniony. Dziwne że nie zostały wymiennie Mechy.
Właśnie zajrzałem do angielskiego rulebooka i mechy są wymienione. Przeoczenie w polskiej wersji.
Poza tym na karcie pomocy gracza masz zapisane, że terytorium kontroluje jednostka, a mech jest jednostką (wyjaśnienie co to jednostka jest na tej samej pomocy gracza).
Dejm0N
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2019, 07:19
Has thanked: 1 time

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: Dejm0N »

Witam. Mam taki problem z młynem. Wiem, że działa jak dodatkowe pole produkcji. Ale ostatnio graliśmy i wyszła taka wątpliwość. Gracz miał dwa pola produkcyjne ( tylko) i na jednym już wybudował młyn. Zrobił akcję produkcji i wiadomo dwa hexy produkują standardowo, a co z młynem? Na logikę też odpala się produkcja młyna ale są wątpliwości czy aby na pewno? Bo to wtedy za dużo zasobów za jedną akcję produkcji... I byłem za opcją, że młyn też odpala produkcję ale mam wątpliwości czy ten hex z młynem nie został już wcześniej "wykorzystany" przez akcję produkcji robotnika.
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 69 times
Been thanked: 162 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: MowMiStefan »

Mlyn daje ekstra pole do produkcji, a jesli pole produkuje z bazowego zasiegu akcji, to mlyn traktowany jest jako ekstra robotnik.

Edit: A jak masz nadal watpliwosci, to Produkcja pozwala na wybranie “Do X terenow” gdzie kazdy worker “may” produce. No to wybierasz 1 teren z Produkcji i drugi z Mlyna.
Opis mlyna: Whenever you take the Produce action, the territory with the Mill may count as an extra (bonus) territory for production. The Mill will produce as if it were a worker. If there are actual workers on the Mill territory, they may also produce resources.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
wronek_87
Posty: 82
Rejestracja: 30 lis 2016, 10:27
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: wronek_87 »

IGRAJĄC Z WIATREM
Pytanie dotyczące umiejętności statku "Bombardowanie" ("Zanim rozpoczniesz walkę na terytorium z twoim okrętem, możesz zapłacić 1/2/3 zasoby z tego okrętu, aby zmniejszyć siłę przeciwnika o 1/3/5").

Rozumiem, że ta umiejętność działa tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jestem agresorem, tak? Gdybym się bronił na heksie, na którym mam też statek z zasobami, to nie mogę ich wydać, żeby zmniejszyć siłę agresora, zgadza się?
Strud
Posty: 314
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 41 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: Strud »

Z wypowiedzi autora w komentarzach wynika, że obrońca też może też użyć, pod warunkiem, że miał zasoby na statku. Różnica polega na tym ,że aktywny gracz może je sobie podnosić/przenosić/zrzucać, a nieaktywny nie. Natomiast sama zdolność statku działa dla obu stron.
wronek_87
Posty: 82
Rejestracja: 30 lis 2016, 10:27
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: wronek_87 »

IGRAJĄC Z WIATREM - KARTY ROZSTRZYGNIĘĆ
Pytanie dotyczące karty Łupy wojenne ("Za każdym razem, gdy jakiś gracz jako pierwszy umieści gwiazdkę na jednej z 10 kategorii toru zwycięstwa, otrzymuje 5$"):
Na torze zwycięstwa są dwa pola za wygraną walkę. Gracz A wygrywa walkę i kładzie gwiazdkę na lewym polu zwycięstwa za walkę i otrzymuje 5$. W trakcie rozgrywki gracz B wygrywa walkę. Czy może umieścić gwiazdkę na prawym polu zwycięstwa za walkę i otrzymać 5$ czy musi umieścić ją też na lewym polu zwycięstwa za walkę, jako że była to dopiero jego pierwsza wygrana walka w grze (i wtedy nie dostaje tych 5$)?
W grze podstawowej obojętne jest czy ktoś położy gwiazdkę na polu lewym czy prawym (instrukcja podstawowa też tego nie precyzuje). Chodzi o to, że po prostu można zdobyć dwie gwiazdki za wygrane walki podczas rozgrywki, czyli w domyśle gwiazdkę za pierwszą wygraną walkę oraz za drugą wygraną walkę. Można przypuszczać, że pierwsze od lewej pole na torze zwycięstwa jest za pierwszą walkę, a drugie pole od lewej jest za drugą walkę. Czy to przypuszczenie jest zgodne z zamysłem autora - tego nie wiem, ale w przypadku powyższej karty rozstrzygnięcia ma istotne znaczenie.
Olesio18
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2022, 14:27

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: Olesio18 »

Igrając z wiatrem

Czy jeśli zaczynam grę to mogę od razu z bazy przelecieć załadowanym robotnikami statkiem i porozrzucać ich po planszy?

Czy raczej wymagany jest pierwszy ruch robotnikami na hexy aby w następnej turze „ruchu” ich podnieść ?
Olesio18
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2022, 14:27

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: Olesio18 »

Jeżeli mam np. wyprodukowane 4 zasoby a do jakiejs akcji dolnego rzędu potrzebne są dokładnie takie same dwa zasoby to czy mogę za jednym razem wydać wszystkie surowce i np. Zwerbować dwóch rekrutów czy muszę to rozbić na dwie akcje?
deshitm
Posty: 18
Rejestracja: 02 sty 2015, 16:04

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: deshitm »

Olesio18 pisze: 23 paź 2023, 23:10 Igrając z wiatrem

Czy jeśli zaczynam grę to mogę od razu z bazy przelecieć załadowanym robotnikami statkiem i porozrzucać ich po planszy?

Czy raczej wymagany jest pierwszy ruch robotnikami na hexy aby w następnej turze „ruchu” ich podnieść ?
Robotnicy na początku gry nie startują z bazy, tylko są umieszczani na obu sąsiadujących z bazą heksach
deshitm
Posty: 18
Rejestracja: 02 sty 2015, 16:04

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: deshitm »

Olesio18 pisze: 23 paź 2023, 23:13 Jeżeli mam np. wyprodukowane 4 zasoby a do jakiejs akcji dolnego rzędu potrzebne są dokładnie takie same dwa zasoby to czy mogę za jednym razem wydać wszystkie surowce i np. Zwerbować dwóch rekrutów czy muszę to rozbić na dwie akcje?
Nie możesz, tylko jedna akcja z góry i tylko jedna akcja z dołu
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: Koslaz »

Olesio18 pisze: 23 paź 2023, 23:10 Igrając z wiatrem

Czy jeśli zaczynam grę to mogę od razu z bazy przelecieć załadowanym robotnikami statkiem i porozrzucać ich po planszy?

Czy raczej wymagany jest pierwszy ruch robotnikami na hexy aby w następnej turze „ruchu” ich podnieść ?
Jeśli okręt i robotnicy są w Twojej bazie (bo tylko wtedy pytanie ma sens), to moim zdaniem nie ma przeszkód. Za instrukcją:
"TRANSPORTOWANIE ZASOBÓW LUB ROBOTNIKÓW
[...]
Zdolność ta działa tak samo jak w przypadku innych
jednostek mogących podnosić i pozostawiać zasoby
(lub mechów transportujących robotników: przed, podczas
lub po przemieszczeniu się) — zawsze jest częścią akcji
Ruchu. Wyjątkiem jest fakt, że znaczniki umieszczamy na
modelu okrętu."
Olesio18 pisze: 23 paź 2023, 23:13 Jeżeli mam np. wyprodukowane 4 zasoby a do jakiejs akcji dolnego rzędu potrzebne są dokładnie takie same dwa zasoby to czy mogę za jednym razem wydać wszystkie surowce i np. Zwerbować dwóch rekrutów czy muszę to rozbić na dwie akcje?
Nie, akcję możesz wykonać tylko raz (mówi o tym liczba pojedyncza w tekście instrukcji):
"Podczas swojej tury po kolei wykonujesz następujące
działania:
1. Umieść znacznik akcji na innej sekcji swojej planszy
gracza niż w poprzedniej turze.
2. Wykonaj akcję górnego rzędu dla tej sekcji (opcjonalnie).
3. Wykonaj akcję dolnego rzędu dla tej sekcji (opcjonalnie)."
Jakubowaty
Posty: 1
Rejestracja: 28 sie 2021, 16:19

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: Jakubowaty »

Witam, mam pytanie do premii za budynki.
Czy "przyległy" oznacza tylko pola sąsiadujące z polem z budynkiem, czy również pole na którym budynek stoi?
ODPOWIEDZ