Captain Sonar (Roberto Fraga, Yohan Lemonnier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Captain Sonar (Roberto Fraga, Yohan Lemonnier)

Post autor: Rocy7 »

BGG https://boardgamegeek.com/boardgame/171 ... tain-sonar

Obrazek

https://youtu.be/uC2fSXbG0rg

At the bottom of the ocean, no one will hear you scream!

In Captain Sonar, you and your teammates control a state-of-the-art submarine and are trying to locate an enemy submarine in order to blow it out of the water before they can do the same to you. Every role is important, and the confrontation is merciless. Be organized and communicate because a captain is nothing without his crew: the Chief Mate, the Radio Operator, and the Engineer.

All the members of a team sit on one side of the table, and they each take a particular role on the submarine, with the division of labor for these roles being dependent on the number of players in the game: One player might be the captain, who is responsible for moving the submarine and announcing some details of this movement; another player is manning the sonar in order to listen to the opposing captain's orders and try to decipher where that sub might be in the water; a third player might be working in the munitions room to prepare torpedoes, mines and other devices that will allow for combat.

Captain Sonar can be played in two modes: turn-by-turn or simultaneous. In the latter set-up, all the members of a team take their actions simultaneously while trying to track what the opponents are doing, too. When a captain is ready to launch an attack, the action pauses for a moment to see whether a hit has been recorded — then play resumes with the target having snuck away while the attacker paused or with bits of metal now scattered across the ocean floor.

Multiple maps are included with varying levels of difficulty.
michalw
Posty: 42
Rejestracja: 23 maja 2015, 16:58

Re: Captain Sonar

Post autor: michalw »

Zarówno Tom Vasel jak i Quinns z SU&SD wyśpiewują peany w recenzjach, więc gra trafia na mój radar i pewnie kupię przy najbliższej sposobności. Boję się tylko, że rzadko będzie trafiać na stół dlatego że najlepszą jest na 6 i 8 graczy.
Posiadam rabat w wysokości 3% do sklepu TropemGier.pl
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Captain Sonar

Post autor: Piehoo »

Mnie już sam pomysł na grę kupił. Jestem ciekawy jak będzie u nas działał w mniejszym składzie, o 8 osób pewnie będzie ciężko.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
michalw
Posty: 42
Rejestracja: 23 maja 2015, 16:58

Re: Captain Sonar

Post autor: michalw »

Podobno na 4 jest ok, ale trzeba grać turowo (a gra w czasie rzeczywistym jest lepsza). Na 2 wymaga dużej determinacji i ogarnięcia wszystkich ról, więc w sumie nie jest polecane. Nie wiem jak wygląda w konfiguracjach nieparzystych.
Posiadam rabat w wysokości 3% do sklepu TropemGier.pl
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Captain Sonar

Post autor: kwiatosz »

Jak słucham o tej grze to raczej konsensus jest taki, że to gra ośmioosobowa, więc wiele osób kupi, a poza konwentami nikt nie będzie grał.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Captain Sonar

Post autor: windziarz44 »

widziałem i grę i ludzi w to grających. Większość osób po partii kupowała egzemplarz i wyglądała na zadowolonych. Czy tylko na 8 osób nie wiem, aż tak im się nie przyglądałem :O
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Captain Sonar

Post autor: Helga »

Angielski mi nie przeszkadza, ale mam w drużynie 2 osoby, które z angielskim na bakier. Są tam w ogóle jakieś teksty? Z tego co widze tylko jakieś mapy pełne ikon.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Captain Sonar

Post autor: misioooo »

Nie ma tekstu.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
mikelo75
Posty: 59
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:23
Lokalizacja: Warszawa / Komorów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Captain Sonar

Post autor: mikelo75 »

Ktoś coś wie, czy i kiedy tę grę będzie można kupić?
Pozdrawiam,
Michał

Moje gry
bieniu
Posty: 62
Rejestracja: 26 kwie 2016, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Captain Sonar

Post autor: bieniu »

mikelo75 pisze:Ktoś coś wie, czy i kiedy tę grę będzie można kupić?
Dostałem tydzień temu paczkę z Mepel.pl.
Jest też w przedsprzedaży w Planszostrefie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Captain Sonar

Post autor: BartP »

Grałem dwa razy w osiem osób. Raz jako majtek, raz jako kapitan. Jako majtek nudziłem się i gra mi się nie podobała. Jako kapitan nie nudziłem się, ale gra nadal mi się nie podoba. Drużynowa w czasie rzeczywistym to chyba niestety nie dla mnie, bo jakoś nie mam zaufania, że druga drużyna (choćby nieświadomie) nie "oszukuje". W tej grze łatwo się rąbnąć. Mamy naładowane torpedy? Radiowiec, gdzie myślisz, że są? Tu, aha, ok, sprawdzę zasięg, są w zasięgu. STOP! Leci torpeda. A potem dopiero się kumasz, że inżynier popsuł torpedy i nie powinniśmy byli móc strzelać.

Gra nie dla mnie, nie podobała się, więc nie polecam ;].
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Captain Sonar

Post autor: Grzdyll »

Gra już chwilę jest na rynku i choć dostępność u nas jest bardzo marna pewnie są tu osoby które trochę w nią grały, bo jest dosyć wyjątkowa.

Po oglądnięciu recenzji napaliłem się na nią jak szczerbaty na suchary ale po zastanowieniu widzę potencjalne dwa duże mankamenty (które wypunktował powyżej też BartP):
- pierwszy, że działa fajnie dopiero w dużej ekipie,
- drugi, który wydaje się znacznie poważniejszy - że jest chyba mocno podatna na błędy (mówię o pomyłkach, nie zakładam nawet celowego oszukiwania) - w ferworze walki wydaje mi się że bardzo łatwo będzie coś pomylić: jako inżynier skreślić pole w nie tym sektorze, jako kapitan na głos powiedzieć "kierunek wschód" a popłynąć na zachód, albo jako radiooperator zaznaczyć nie ten kierunek. Z czasem taki błąd jest nie do wyłowienia, a psuje całą przyjemność z rozgrywki i jest szczególnie prawdopodobny jeśli gracze podchodzą do gry dość luzacko...

Może ktoś ma swoje doświadczenia odnośnie tych możliwych wad i się podzieli?
ad1. Jak wygląda w praktyce rozgrywka w mniejszych składach niż 6/8 osób?
ad2. Jakie patenty stosować aby zminimalizować ryzyko błędów? Może nagrywać całą partię na dyktafon?
StanleyStone
Posty: 245
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 25 times

Re: Captain Sonar

Post autor: StanleyStone »

A ktoś słyszał o jakichś planach wydania PL?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Captain Sonar

Post autor: RunMan »

Wydaję mi się, że póki co nikt nie przebąkiwał. Z takich konkretów to pamiętam tylko, że Rebel nie wyraził zainteresowania.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1149
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 415 times
Been thanked: 258 times

Re: Captain Sonar

Post autor: mmag »

Grałem i mogę powiedzieć tylko, że gra jest w zasadzie niezależna językowa. Więc jeżeli obawa o barierę językową powstrzymuje od kupna, to zupełnie niepotrzebnie. Pula oznaczeń/obcych słów na planszach graczy zamyka się w określeniach kierunków świata (N/S/E/W) i nazwach systemów - które też są intuicyjne, banalne do przełożenia i zbieżne w brzmieniu z językiem polskim (torpedy, sonar, dron, miny...). Oczywiście wciąż można taką grę wydać po polsku... choć lepiej byłoby w tym czasie wydać np. 7th continent :P
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Captain Sonar

Post autor: Piehoo »

mmag pisze:Grałem i mogę powiedzieć tylko, że gra jest w zasadzie niezależna językowa. Więc jeżeli obawa o barierę językową powstrzymuje od kupna, to zupełnie niepotrzebnie. Pula oznaczeń/obcych słów na planszach graczy zamyka się w określeniach kierunków świata (N/S/E/W) i nazwach systemów - które też są intuicyjne, banalne do przełożenia i zbieżne w brzmieniu z językiem polskim (torpedy, sonar, dron, miny...). Oczywiście wciąż można taką grę wydać po polsku... choć lepiej byłoby w tym czasie wydać np. 7th continent :P
Zgadzam się, w ogóle nie trzeba znać języka żeby dobrze się bawić. Znajomi którym się myliły kierunki E/W podpisywali sobie na planszetce polskie odpowiedniki ;). Mimo że praktycznie nigdy nie gramy w 8 osób, gra sprawdza się bardzo dobrze. W mniejszym składzie trzeba więcej ogarniać, ale nie jest to specjalnie problematyczne (szczególnie przy parzystej liczbie graczy)
Recenzja z mojej strony.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
amras
Posty: 107
Rejestracja: 18 gru 2014, 19:16
Kontakt:

Re: Captain Sonar

Post autor: amras »

Miałem okazję zagrać w ośmioosobowym składzie - to naprawdę dobra gra! Więcej w notce na blogu :)
http://www.grambezpradu.pl/2017/04/capt ... zenia.html
Cantona
Posty: 42
Rejestracja: 23 lip 2018, 11:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Captain Sonar

Post autor: Cantona »

a jak z dostepnością? gdzie mozna kupic kapitana? i co myslicie o polskiej uproszczonej familijnej wersji?
Cantona
Posty: 42
Rejestracja: 23 lip 2018, 11:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Captain Sonar

Post autor: Cantona »

Czy to prawda, ze wychodzi odswiezony captain sonar?
ODPOWIEDZ