Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness 2 ed (Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: szczudel »

Czy ta gra się skaluje na ilość graczy? Zawsze grałem w 3 osoby a dzisiaj zagralem w 5 i trochę się zdziwiłem, że na wszystko było multum czasu. Wszystkie rzeczy podnieśliśmy, wszystko sprawdziliśmy. Normalnie tez tak robimy ale czitując a tu na legalu wszystko wpadło. Może to kwestia scenariusza ( Pociąg)?

Pamiętam, że 1ed się skalowała bo ST miał więcej możliwości przy większej liczbie graczy.

PS czy jest jakiś ranking scenariuszy w 2ED wzgledem akcji? 2 potwory + jakiś typ to strasznie mało jak się chce pograć w Resident Evil mode. W 1ED był taki jeden scenariusz w podstawce gdzie można było dosłownie zasypać graczy potworami. Czy tu jest chociaż jeden podobny?
Awatar użytkownika
Sever
Posty: 124
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:22
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Sever »

Jaki scenariusz polecacie na dwóch graczy? Chciałbym wprowadzić moją lepszą połówkę do gry, ale nie chce by się zraziła trudnością. posiadam dodatki z podróżami i ulicami arkham.
Terry Pratchett - Smok to metafora całej przeklętej ludzkiej egzystencji. Jakby sam w sobie nie był paskudny, to jeszcze jest wielki, gorący i lata.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: arian »

Może Gangi Arkham? Bardzo zróżnicowany, z walka i gadaniem. Końcówka jest nieco trudniejsza, ale o to też chodzi, żeby nie było z łatwo. 😉
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: _Ukasz »

Sever pisze: 31 lip 2023, 22:16 Jaki scenariusz polecacie na dwóch graczy? Chciałbym wprowadzić moją lepszą połówkę do gry, ale nie chce by się zraziła trudnością. posiadam dodatki z podróżami i ulicami arkham.
Polecam scenariusz z Valkyrie pt. Egzotyczny Kamień, jest idealny na dwie osoby oraz do wprowadzenia w grę osoby nowej. Jest względnie prosty i nie trwa długo.
Ostatnio zmieniony 09 sie 2023, 18:38 przez _Ukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 512 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: gogovsky »

Nie rób sobie tego :p normalnie graj Vanderbilta (krąg coś tam) ten podstawowy :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Haisenberg83
Posty: 126
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Haisenberg83 »

A jak to jest z tym skalowaniem? Kolega zapytał też o to i każdy kolejny post czytam z nadzieją że poznam wasze opinie w tej kwestii a tutaj tylko polecajki scenariuszy dla dwóch osób 😃
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 512 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: gogovsky »

Odpowiadam zależy od scenariusza:) niektóre dają tyle samo czasu, ale np trzeba więcej rzeczy zebrać, niektóre skraja czas jak masz więcej graczy/zwiększają mapę itd. Są mapy że stała mapa wtedy się wydłuża skraca czas np ucieczka z Innsmouth.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Coen »

A jaki scenariusz proponujecie dla młodego 11-letniego gracza? Mam wszystkie dodatki i korzystam też z Valkyrie.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: _Ukasz »

Coen pisze: 09 sie 2023, 18:16 A jaki scenariusz proponujecie dla młodego 11-letniego gracza? Mam wszystkie dodatki i korzystam też z Valkyrie.
Wypowiem się mając w posiadaniu tylko core i za progiem. Polecam scenariusz pt. Mroczny Okup. Szybki, prosty, krew się nie leje. Trzy możliwe zakończenia :)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Coen »

_Ukasz pisze: 09 sie 2023, 18:38
Coen pisze: 09 sie 2023, 18:16 A jaki scenariusz proponujecie dla młodego 11-letniego gracza? Mam wszystkie dodatki i korzystam też z Valkyrie.
Wypowiem się mając w posiadaniu tylko core i za progiem. Polecam scenariusz pt. Mroczny Okup. Szybki, prosty, krew się nie leje. Trzy możliwe zakończenia :)
Dzięki, tego potrzebowałem. Krótki i prosty. Już zagrany.
Jakby ktoś miał jeszcze inne propozycje, to proszę się nie krępować 😁
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: _Ukasz »

Spoiler:
Dzięki, tego potrzebowałem. Krótki i prosty. Już zagrany.
Jakby ktoś miał jeszcze inne propozycje, to proszę się nie krępować 😁
Kolejny raz pozwolę sobie na wpis.
Polecam scenariusz Smuggler's Point. Kilka opisów zawiera krew, ale nie jest bardzo brutalny. Krótki i do zrobienia w 90min.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Coen »

_Ukasz pisze: 14 sie 2023, 17:55
Spoiler:
Dzięki, tego potrzebowałem. Krótki i prosty. Już zagrany.
Jakby ktoś miał jeszcze inne propozycje, to proszę się nie krępować 😁
Kolejny raz pozwolę sobie na wpis.
Polecam scenariusz Smuggler's Point. Kilka opisów zawiera krew, ale nie jest bardzo brutalny. Krótki i do zrobienia w 90min.
Tak się złożyło, że wczoraj go zagraliśmy :D
Faktycznie, ciekawy i krótki, a że syn został piromanem i podpalał wszystko jak leci, skończył się jeszcze szybciej ;)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: _Ukasz »

Spoiler:

Również wczoraj go rozegrałem solo. Zakończony sukcesem, ale było blisko przegranej. Następny w kolejce jest scenariusz pt. Prawda. Czasowo dłuższy, ale poziom trudności na dwie gwiazdki więc powinno być przyjemnie.
adrianopel
Posty: 82
Rejestracja: 20 cze 2018, 18:11
Has thanked: 22 times
Been thanked: 11 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: adrianopel »

Pytanko do osób, które mają już za sobą więcej scenariuszy. Czy Waszym zdaniem lepiej się gra kiedy dostęp do aplikacji ma jedna osoba, która steruje rozgrywką i czyta opisy reszcie czy lepiej jak wszyscy mają dostęp do niej np na ekranie telewizora?

Ja do tej pory zagrałem raz i byłem przed tą rozgrywką bardzo podjarany bo puściłem obraz na projektorze (obraz około 150 cali) i sterowałem bezprzewodową myszką ale już po samej grze mam wątpliwości czy to wychodzi na plus. Na pewno wielki obraz robi swoje ale mam wątpliwości czy wtedy nie patrzy się więcej na ekran niż na planszę. Jakie Wy macie doswiadczenia w kwestii kto powinien mieć dostęp do aplikacji?
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: NeXuS AlphA »

U mnie rozgrywki były zawsze dwuosobowe, niemniej kilka opcji było przerabianych.
Tak podłączenie po duży lcd, jak i 14" netbook na stole, jak i 7" tablet. Finalnie stanęło na opcji tego podłączenia pod TV i sterowanie myszką.
Dawało to najlepszy efekt w odbiorze. A ponieważ i tak wiele rzeczy było tylko fizycznie na stole to nie budziło to aż takiego skupienia na ekranie. Tyle że jak trafiały się scenariusze gdzie jedna osoba posiadała dostęp do jakiś notatek to po prostu druga nie patrzyła na ekran. Całe operowanie mysza, w innych sytuacjach, leżało po mojej stronie eliminujac tym samym przerzucania się myszą.
Sumując: jakiekolwiek rozgrywki gdy są w domu rozgrywane to tylko w tym układzie z apką widoczną na TV.
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 512 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: gogovsky »

tylko TV z lapka myszkę ma 1 osoba (najczęściej ja) daje komuś myszkę tylko jeśli rozwiązuje łamigłówkę.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: arian »

U mnie poza łamigłówkami tylko jedna osoba patrzy na ekran i czyta teksty. Dzięki temu więcej w tym planszówki, a nie gry wideo. I ogranicza to klikanie po kilka razy na ten sam element, bo komuś się nie chce zapamiętać co gdzie jest i że "zza drzwi słychać drapanie", bo później sobie przecież poklika w każdej turze po wszystkim co jest na ekranie. Jak każdy widział ekran, miałem wrażnie, że planszy momentami mogłoby nie być, bo w niektórych scenariuszach poza ruchem zaczynało się gapienie w ekran i tego gapienia w ekran było dużo, dużo więcej niż na planszę. Do tego jak ktoś jeszcze czyta w różnym tempie albo zwraca uwagę na inne rzeczy, to już w ogóle nie wiadomo, czy jedna osoba ma to czytać na głos, czy lepiej nie, bo będzie innym przeszkadzać i dochodzi do tego ciągłe pytanie "mogę dalej?". Ale ja w większość gier z aplikacją staram się grać w ten sposób. Im bardziej przezroczysta i w tle jest aplikacja, tym lepiej. Ma upłynniać rozgrywkę, a nie angażować sama sobą.
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 512 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: gogovsky »

No to tak :d U Nas TV ja mam myszkę i kafle, jedna osoba jest żetonowym, a kto inny czyta opisy, a jak mamy dziewczynę przy stole to czyta kwestie kobiece, więc każdy ma swoją rolę :D
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2023, 07:56 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytat
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: _Ukasz »

U mnie gramy na TV. Ja steruje myszką i czytam opisy, kwestie kobiece czyta kobieta tak jak u gogovskiego. Może to też zależy od towarzystwa, ale nasze (gramy w tym samym) skupia się na tym co jest na planszy, a tylko łamigłówki przyciągają wzrok na ekran. Z czasem jak opisy ataków się powtarzają, ograniczam się do czytania co da udany test lub nieudany. Robię też podział kto podaje żetony, kto karty i elementy dodatkowe na plansze (beczki, skrzynie, drzwi, regały) i im więcej fizycznych elementów na planszy tym bardziej wzrok skupia się na stole, a nie na ekranie. Polecam też zamiast muzyki z aplikacji, uruchomić sobie:

https://www.youtube.com/watch?v=oxvDnaWe5XE
https://www.youtube.com/watch?v=EJwfSmLnD7g

U nas to działa, choć jak wprowadzałem swoich graczy w pierwsze rozgrywki, to też aplikacja była głównym elementem, a nie plansza. Z czasem podziału na role, aplikacja jest dodatkiem ;)
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: _Ukasz »

Uszanowanie,
jak ktoś jest zainteresowany zagraniem w scenariusz dedykowany do gry solo, to nosi on w Valkyrie nazwę: ''Opowieści z Arkham - Agatha Crane. Wymaga tylko podstawowej gry :)

Poziom trudności 2,5/5
Czas gry: 70-90min
MmmD
Posty: 33
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:39
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: MmmD »

MmmD pisze: 13 cze 2023, 18:35
_Ukasz pisze: 13 cze 2023, 14:31
MmmD pisze: 13 cze 2023, 14:21

Tak, niestety do momentu pobrania plików idzie dobrze. Potem raz, że nie mogę ich znaleźć, a dwa ze valkyria też ich nie widzi nigdzie.
Udało mi się wyszperać, że być może folder który został pobrany jest ukryty, dlatego jest niewidoczny dla Ciebie i aplikacji. Spróbuj ''odkryć'' niewidoczne foldery, jeśli to nie pomoże, tutaj kończy się moja wiedza.
I tak wielkie dzięki, bo dużo pomogłeś. Faktycznie udało mi się odkryć lokalizacje tych plików. Będę jeszcze szukać na forum gdzieś co zrobić dalej, bo plik .exe nie chce być zaakceptowany przez program (on chce .app - witamy w świecie macOS ...). Póki co zostawiam to w spokoju chyba, że ktoś w międzyczasie na coś wpadnie.
Trochę odświeże temat, bo udało mi się rozwiązać problem dla macOS i może komuś się przyda. Najlepiej odinstalować Valkyrie jeśli się już ma ją zainstalowaną i odinstalować MoM. Następnie pobrać najnowszą wersje MoM ze stema i pobrać dla odpowiedniego systemu Valkyrie z tego linku. https://github.com/NPBruce/valkyrie/pul ... 1604253241 Następnie wystarczy odpalić Valkyrie i dzieje się magia, bo w końcu działa. Import danych trwa trochę czasu i nie zawsze znajdzie lokacje pliku za pierwszym razem (polecam wtedy odinstalować i zainstalować ponownie Valkyrie - przynajmniej u mnie to zadziałało), ale finalnie w końcu działa.
Rebel 10% (często 18%), chcesz coś kupić taniej, napisz ;)
Ola1
Posty: 25
Rejestracja: 10 kwie 2021, 13:14
Has thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Ola1 »

A ma ktoś może jak udostępnić apkę do testów dlc od ffg?;)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

Ola1 pisze: 27 paź 2023, 23:11 A ma ktoś może jak udostępnić apkę do testów dlc od ffg?;)
Ale.....sama apka nic nie zmieni, musisz mieć fizyczne komponenty. No i sama sobie możesz "udostępnić", oznaczając te dodatki w apce jako dostępne. Wtedy się uaktywniają.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Strud
Posty: 314
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 41 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Strud »

Koleżanka pisała o DLC, a nie o dodatkach pudelkowych ;)

Apka jest jedna, dlc aktywuje się samo, jeśli jest kupione na danym koncie Steam, samo jej przegranie imho nic nie da.

Za cenę jednego biletu do kina warto zwyczajnie kupić.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

Faktycznie masz rację ! No cóż...z DLC jest jeszcze "gorzej", bo po prostu bez legalnego nabycia nie pograsz. Dwa razy pamiętam srogą na nie promkę na Steamie, może się powtórzy.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
ODPOWIEDZ