Wyrocznia delficka / The Oracle of Delphi (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Quetzalcoatl »

Zastanawiam się, czemu kolory na kostkach można zmieniać tylko w jedną stronę, zgodnie ze wskazówkami zegara. Co to ma na celu? Żeby nie było za łatwo zrobić potrzebnego koloru?

Mnie się wstępnie gra podoba, koniecznie chcę jeszcze pograć.

A czy gra jest losowa? Nie powiedziałbym. Najważniejsze informacje, czyli układ planszy - co i gdzie - jest od początku widoczne, więc można sobie planować trasę. Samo pływanie też jest przemyślane, owszem, ciężko jest płynąć najkrótszą drogą między punktami, jak kolory nie siądą, ale z grubsza da się podążać w obranym kierunku. Wężem, trochę jak po pijaku, ale zawsze to bliżej celu.
Problematyczna jest walka z potworem. Na sucho, po lekturze instrukcji, zalatywało faktycznie dramatyczną losowością. Ale ja to widzę tak, że jak masz naprawdę sporo żetonów łask, to walkę na pewno wygrasz. Tylko nie wiesz jakim kosztem, ile ich zużyjesz.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Pan_K »

ChlastBatem pisze:
Pan_K pisze:A mnie nie zrażają. W szczególności nie widzę tej demonicznej losowości. Każdy rzut kością można "naprawić", ale trzeba się do tego przygotować. W Zamkach też, jak nie masz robotników, daleko nie zajedziesz. Wygląd akurat do mnie przemawia. Sama rozgrywka do oceny po zagraniu.
Akurat porównałem już wspomnianą losowość do Zamków. Radzę przeczytać ponownie mój wpis albo obejrzeć gameplay. Chociaż najlepiej zagrać. Ja zauważyłem ogromną przepaść między losowością w Zamkach, a w TOoD.
Dziękuję za rady. Czytałem Twój wpis i do niego się odnosiłem. Oglądałem gameplaye. Obstaję przy swoim zdaniu. Może mi się zmieni, jak zagram. Na razie nie widzę tej losowości.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: ChlastBatem »

Quetzalcoatl pisze:Najważniejsze informacje, czyli układ planszy - co i gdzie - jest od początku widoczne, więc można sobie planować trasę.
Oprócz tych zakrytych kafli z symbolami gdzie trzeba wznosić świątynie. Ktoś może odkryć pierwszy lepszy żeton i wykonać już pierwsze zadanie. Inni mogą szukać tego miejsca przez połowę rozgrywki z marnym skutkiem. Sam nie wiem... może to tylko w teorii brzmi tak strasznie.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3360
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2023 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Ardel12 »

ChlastBatem pisze:
Quetzalcoatl pisze:Najważniejsze informacje, czyli układ planszy - co i gdzie - jest od początku widoczne, więc można sobie planować trasę.
Oprócz tych zakrytych kafli z symbolami gdzie trzeba wznosić świątynie. Ktoś może odkryć pierwszy lepszy żeton i wykonać już pierwsze zadanie. Inni mogą szukać tego miejsca przez połowę rozgrywki z marnym skutkiem. Sam nie wiem... może to tylko w teorii brzmi tak strasznie.

Jak dla mnie, bez ogrania, ciężko przewidzieć czy będzie to ogromny problem czy nie. Z takim podejściem mogę szkalować Scythe, gdzie ktoś może zawsze dociągnąć idealną kartę misji, celów lub walki. Tylko boostując taktykę gracza. MASAKRA ! Zła to gra musi być... A grałem w nią i w sumie jakoś nie jest :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1034 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Trolliszcze »

Quetzalcoatl pisze:Dlatego oczywiste jest dla mnie wykonanie wpierw zadania złożenia ofiary, a potem dopiero wystawienia posągu, a to zaburza mechanikę dowolnego wyboru wykonywania zadań.
To nie jest wcale takie oczywiste, bo:
A) nie tylko położenie posągu jest ważne, ale i położenie placu budowy w tym samym kolorze. Jeżeli obok danego z miasta z posągami jest tylko jeden plac w tym kolorze, a pozostałe są daleko, to szybszy gracz ma oczywistą przewagę;
B) nagroda za postawienie posągu jest dużo potężniejsza niż za złożenie ofiary, bo sobie mogę wziąć np. stworzenie, które daje +3 do ruchu, a to w tej grze dużo. Złożenie daru daje tylko kilka żetonów łaski, mogę zdobyć to samo, po prostu odrzucając kość.

EDIT:
Garść wrażeń ode mnie po pierwszej partyjce.
Nie jest wcale tak łatwo, jak mówi Rahdo. Tzn. jeżeli płynę na pałę - wypadły mi zielone kostki, więc płynę na zielone pole - to tak, ale nie widzę szans takiej strategii. Chodzi o to, że przez losowy setup pewne cele trzeba realizować szybciej, z innymi można poczekać. Np. trzeba dostarczyć żółty dar do żółtej świątyni, gdzieś na uboczu planszy. Jedna żółta kostka leży tuż obok, pozostałe dwie daleko. Trzeba się śpieszyć.
Na pewno nie czuć tu tak jak w innych grach Felda "genialnych zagrań" - nie ma kombosów za pierdylion punktów, takich, że się pęka z dumy. Ale jeśli jeden z graczy dostrzeże okazję i szybko zrealizuje cele, które potem z różnych powodów będzie trudno zrealizować (bo dużo pływania itd.), to prawdopodobnie wygra. Tylko nie ma przy tym tego efektu "jebut" - ostateczna wygrana często jest efektem drobnych, lecz przemyślanych ruchów.
My graliśmy partię trzyosobową, dwie osoby (ja i żona) skończyły w tej samej rundzie, o wygranej zdecydował jeden żeton łaski. Koleżanka, która rzadziej gra w eurogry, miała wciąż do zrobienia 4 albo 5 zadań, już nie pamiętam. Czyli optymalizacja jak najbardziej istnieje, tylko jest to optymalizacja nieco innego rodzaju. Jedna osoba wykona zadanie za pomocą dwóch ruchów statkami, a inna za pomocą trzech. Na pierwszy rzut oka nic takiego, przecież to tylko jeden ruch! W rzeczywistości te pojedyncze ruchy mogą być przyczyną zwycięstwa lub porażki.

Natomiast gra rzeczywiście jest przystępna - w tym sensie, że nie pali zwojów, nie powoduje poczucia zagubienia z rodzaju "o rany, co ja mam właściwie robić?". Już od pierwszych tur wiadomo, co trzeba zrobić i jak to się robi, nawet osoba nieograna wszystko w mig skuma (ale moim zdaniem na pewno nie wygra).
Losowość? Jest, ale ja bym ją uznał raczej za element "push your luck". Nie było u nas sytuacji, że ktoś coś stracił nagle, z zaskoczenia; były natomiast sytuacje, że ktoś MÓGŁ stracić, bo miał np. dwie karty ran w tym samym kolorze. Jeżeli w takiej sytuacji ich nie odrzucę, to ryzykuję stratę tury. Wszyscy graliśmy ostrożnie i w efekcie przez całą grę nikt tej tury nie stracił. Czy moglibyśmy ryzykować? Jasne. Ja sam zaryzykowałem, ale dopiero w sytuacji, gdy zauważyłem, że mój przeciwnik w następnej rundzie kończy. Opłacało się, tytan nie zrobił mi krzywdy - ale gdyby na kostce wypadło więcej, to po zawodach ;) Mnie się ten dreszczyk emocji podobał, wiedziałem, na co się skazuję.

Ogólnie rzecz biorąc, po pierwszej partii, bardzo fajna gra, inna, a jednak czuć, że Felda. Przystępna, płynna, bez przestojów. Niegłupia, choć tym razem - trochę nietypowo jak na tego autora - trudności nie tworzą wzajemne powiązania pierdyliona zębatek, tylko stan planszy i ruchy graczy. Myślę, że wyjątkowo spodoba się tym, którzy nie lubią znanych z innych gier Felda sytuacji (np. Bora Bora), pt. "muszę zrobić to, żeby zrobić to, żeby zrobić to, żeby zrobić to, co właściwie chciałem zrobić od początku, ale ze stu powodów nie mogłem". Tu robię to, co chcę, od razu, mechanika gry żadnych kłód nie rzuca mi pod nogi. To chyba najbardziej nie podobało się Rahdo - że gra niczego sama z siebie nie utrudnia. Dla mnie to akurat miła odmiana, bo momentami zapędzał się już Feld za daleko z tym ograniczaniem możliwości, jak chociażby w Badaczach, gdzie czasem pewnych rzeczy nie mogłem zrobić, bo nie - bo kolejność programowania nie taka, bo nie mam kryształu, bo coś tam.

Reasumując: to wciąż jest świetny Feld, ale na te okazje, gdy mam ochotę bardziej się wyluzować (do tej samej kategorii należą dla mnie Zamki Burgundii). Jeżeli mam ochotę zmęczyć się przy planszy, to na pewno wybiorę coś innego.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Pan_K »

Potwierdzasz moje wrażenia co do losowości. Jak się uważa, to nie doskwiera. Poniekąd cieszą mnie też wieści w kwestii typu rozgrywki - jej relatywnej lekkości. Może uda się rodzinę namówić i oswoić z Feldem... :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: pattom »

Czy polska instrukcja już może jest?
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: ENDryu »

warlock pisze:
Pan_K pisze:Ja również jestem (za)chwycony przez hype :)
Ale najpierw kup Troyes. Serio ;).
Znaczy się Troyes lepsze? ;) Mam Troyes, ale i tak bym chętnie spróbował, żeby porównać.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: ChlastBatem »

Dwie różne i kontrastowe gry.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Pan_K »

ENDryu pisze:
warlock pisze:
Pan_K pisze:Ja również jestem (za)chwycony przez hype :)
Ale najpierw kup Troyes. Serio ;).
Znaczy się Troyes lepsze? ;) Mam Troyes, ale i tak bym chętnie spróbował, żeby porównać.
To było nawiązanie do rozterek egzystencjalnych pewnego forumowicza zamieszczonych w innym wątku 8)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: ENDryu »

Pan_K pisze:To było nawiązanie do rozterek egzystencjalnych pewnego forumowicza zamieszczonych w innym wątku 8)
mhmmm :roll:
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: UncleLion »

Co do tego, że gdziekolwiek się ruszymy i jest dobrze - nie zgodzę się. Mimo wszystko kolory pól, potworów, zasobów i kostek powodują, że trzeba co nieco pokombinować. Lekkie przestoje też mogą się pojawić - przynajmniej tak u nas było przy pierwszych rozgrywkach. Interakcja niby minimalna, choć zdarzyło nam się ściągnąć przed nosem jakiś cel (np. Potwora) przed kimś kto specjalnie po niego płynął, dzięki użyciu akcji bogów. Pierwsze wrażenia - pozytywne. Choć fani Felda mogą czuć zaskoczenie....


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Piehoo »

Kurcze, z jednej strony kusi jak słyszę opinię że jest to lekko niefeldowska gra P&D. Z drugiej strony to co mówi Rahdo, o braku jakiegokolwiek ciśnienia przy grze na 2 osoby, trochę martwi.
To bardziej Bora Bora z blokowaniem innych graczy, czy Zamki gdzie są ruchy tylko dobre i bardzo dobre?
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: zakwas »

Trolliszcze pisze: Garść wrażeń ode mnie po pierwszej partyjce.
Nie jest wcale tak łatwo, jak mówi Rahdo. Tzn. jeżeli płynę na pałę - wypadły mi zielone kostki, więc płynę na zielone pole - to tak, ale nie widzę szans takiej strategii. Chodzi o to, że przez losowy setup pewne cele trzeba realizować szybciej, z innymi można poczekać. Np. trzeba dostarczyć żółty dar do żółtej świątyni, gdzieś na uboczu planszy. Jedna żółta kostka leży tuż obok, pozostałe dwie daleko. Trzeba się śpieszyć.
Na pewno nie czuć tu tak jak w innych grach Felda "genialnych zagrań" - nie ma kombosów za pierdylion punktów, takich, że się pęka z dumy. Ale jeśli jeden z graczy dostrzeże okazję i szybko zrealizuje cele, które potem z różnych powodów będzie trudno zrealizować (bo dużo pływania itd.), to prawdopodobnie wygra. Tylko nie ma przy tym tego efektu "jebut" - ostateczna wygrana często jest efektem drobnych, lecz przemyślanych ruchów.
My graliśmy partię trzyosobową, dwie osoby (ja i żona) skończyły w tej samej rundzie, o wygranej zdecydował jeden żeton łaski. Koleżanka, która rzadziej gra w eurogry, miała wciąż do zrobienia 4 albo 5 zadań, już nie pamiętam. Czyli optymalizacja jak najbardziej istnieje, tylko jest to optymalizacja nieco innego rodzaju. Jedna osoba wykona zadanie za pomocą dwóch ruchów statkami, a inna za pomocą trzech. Na pierwszy rzut oka nic takiego, przecież to tylko jeden ruch! W rzeczywistości te pojedyncze ruchy mogą być przyczyną zwycięstwa lub porażki.
Spoiler:
Generalnie zgadzam się i mam podobne odczucia po pierwszej partii. Gra teoretycznie beztroska, ale jak przegapimy dobry start, to możemy zauważyć to dopiero w końcówce. Kluczowym dla gry jest dobra kolejność wykonywania zadań i optymalizacja ich wykonywania. u nas przez większość gry trzech graczy szło w miarę łeb w łeb, ale dwie ostatnie rundy pokazały, że jeden odskoczył wyraźnie, bo zostawił sobie zadania, które zaczął spełniać lawinowo, a dwóch pozostałych miało sporo do biegania po planszy.

Ogólnie bardzo in plus gra, choć fani Felda na bank będą marudzić. Jakby zakryć nazwisko na pudle to, paradoksalnie, miałaby pewnie lepsze opinie. :D

P.S.: Czy tylko ja miałem zagwozdkę jak złożyć tę plansze dla pierwszej rozgrywki wg instrukcji. Ostatecznie polegliśmy i poskładaliśmy byle jak. :P
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1034 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Trolliszcze »

Rozkład pól na niektórych kaflach jest taki, że nawet jak się układa zgodnie z instrukcją, mogą powstać niepołączone ze sobą obszary wodne - trzeba wówczas pozamieniać kafle. Ja przy drugiej grze dałem sobie spokój i układałem tak, jak mnie poniosła wyobraźnia (starając się zachować zasadę równej odległości miast od siebie itd.). Mnie się akurat bardzo podoba, że dzięki temu plansza za każdym razem będzie wyglądać inaczej ;)
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: 100rk »

Kiedy można się spodziewać realnie gry w sklepach? Widzę, że Loyang już się pojawił, a (o ile się nie mylę) miała być równoczesna premiera.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1034 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Trolliszcze »

O ile się nie mylę, najpierw mieli być obsłużeni wszyscy klienci ze wspieram.to, a dopiero później premiera Wyroczni w sklepach.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: JAskier »

Oferta do sklepów będzie rozsyłana w tym tygodniu. Wysyłki do sklepów rozpoczną się w przyszły wtorek.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: 100rk »

JAskier pisze:Oferta do sklepów będzie rozsyłana w tym tygodniu. Wysyłki do sklepów rozpoczną się w przyszły wtorek.
Jakoś wytrzymam... z bólem, ale wytrzymam :twisted:
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1034 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Trolliszcze »

Dla tych, którzy czekają - gra powoli pojawia się w sklepach w bardzo przyzwoitej cenie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Veridiana »

Wideo instrukcja do polskiej edycji na GF 8)

Games Fanatic objął grę patronatem, stąd i znalazł się u nas egzemplarz przedpremierowy :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1034 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: Trolliszcze »

Przewinąłem sobie na koniec, żeby sprawdzić, czy pokusiłaś się o ocenę i wychwyciłem jeden błąd: w przypadku wyrzucenia kością tytana 6 wszyscy otrzymują 2 karty ran.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: Veridiana »

To ciekawe, bo nadgrywałam napisy w kilku miejscach i między innymi w tym (z poprawką, że dwie karty ran), a teraz widzę, że napisów nie ma... :?

EDIT: Już się wyjaśniło. Poprawkę, że otrzymujemy DWIE RANY wkleiłam nie w to miejsce, co trzeba... Przy walce. I tam akurat było dobrze heh.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1726
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: Tomzaq »

Odpakowałem dzisiaj grę i ku mojemu zaskoczeniu świątynie latały luzem po pudle, a w worku z drewnem miałem 6 dodatkowych wież do dodatku "The Pillars of Delphi". Miło. :D Ciekawe czy mają to wszystkie pudła?
Drewno pomalowane raczej kiepsko, są prześwity. Reszta niezła. Mam nadzieję, że gra również będzie niezła.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: romeck »

A gdzie kupowałeś?

Edit: OK, już wiem. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ