Wielka Księga Szaleństwa

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1362
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 26 times
Been thanked: 299 times
Kontakt:

Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: Portal Games »

Przedsprzedaż Wielkiej Księgi Szaleństwa rozpoczęta!

Wielka Księga Szaleństwa to gra kooperacyjna oparta o mechanizm budowania talii. To emocjonująca przygoda zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych graczy. Podczas rozgrywki gracze wcielają się w jednego z uczniów czarodziejskiej szkoły magii, którzy otworzyli zakazaną księgę szaleństwa uwalniając magiczne stwory które starają się opętać graczy. Wspólnymi siłami gracze starają zamknąć się tytułową księgę.

Gra przebiega w ciągu 5 rund. W finałowej rundzie gracze starają się przełamać ostatnie klątwy rzucone przez stwory z księgi i zamknąć ją na zawsze… Runda składa się z ruchu gracza, w której wykonuje on poszczególne fazy:

Faza Koncentracji – gdzie czarodziej odświeża wszystkie swoje czary
Faza Potworów – czas, w której potwory uciekają z księgi
Faza Akcji – to faza, w której czarodzieje rzucają zaklęcia, zdobywają nowe elementy żywiołów, starają się przełamać klątwy potworów, zdobywają nowe zaklęcia czy też leczą się z szaleństwa!
Faza Uzdrawiania – faza, w której gracze regenerują swoje zapasy mocy magicznej potrzebne do rzucania zaklęć i przełamywania klątw.

Faza Akcji to całe serce gry Wielka Księga Szaleństwa, w której to gracze będą wykorzystywać swoje zdolności magiczne i zasoby żywiołów do władania potężnymi zaklęciami. Tylko dzięki ogromnej wiedzy, którą zdobędą podczas gry będą w stanie w pełni wykorzystać swój czarodziejski potencjał. Tylko dzięki współpracy będą w stanie stawić czoła przeciwieństwu!

Gra przeznaczona jest dla 2 – 5 graczy i jej średni czas rozgrywki to 60-90 minut. Sugerowany wiek graczy to 12+.

http://www.2pionki.pl/przedsprzedaz-wie ... zalenstwa/
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: Andarist »

Czy karty promo beda jakos pozniej do dostania?
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
TTR_1983
Posty: 3937
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: TTR_1983 »

Andarist pisze:Czy karty promo beda jakos pozniej do dostania?
3-4 miesiące później będą w sklepiku Portalu.
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: Adar »

Może ktoś powiedzieć, jak skala trudności? Czy można to porównać bardziej do Ghost Stories czy raczej do Znak Starszych Bogów? Portalowcy wypowiadali się , że bardzo trudna, ale słyszałem też opinie, że to raczej familijna pozycja. Mam tę pozycję na radarze, ale nie chcę gry gdzie 80% rozgrywek to wygrana...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: rattkin »

W ogólnej skali trudności plasuje się gdzieś pośrodku, zresztą można ją skalować na kilka sposobów. Odpowiednio przygotowani gracze raczej będą częściej wygrywać niż przegrywać.

Gwoli ścisłości, ja akurat uważam, że Elder Sign potrafi być trudny (ale może to dodatki), a Ghost Stories relatywnie łatwe (po opracowaniu strategii i bardzo konsekwentnym jej realizowaniu).
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: donmakaron »

Wielka Księga Szaleństwa jest dość trudna, im więcej osób tym trudniejsza. Poziom trudności zgodnie z zasadami można tylko podnosić względem bazowego i na najtrudniejszych poziomach nie do końca sobie wyobrażam jak można wygrać. Tak czy inaczej gra się przyjemnie. Trochę pograłem, ale jeszcze nie doszedłem do optymalnego poziomu trudności dla dwóch osób.

Osobiście uważam, że WKS (sic!) jest łatwiejsza (na normalnych stopniach trudności) od Ghost Stories, ale myśmy nie opracowali żadnej strategii wygrywającej do GS, pomimo wielu rozgrywek (wiem jak dobrze grać, nie wiem jak wygrywać).
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: Tycjan »

Adar pisze:Może ktoś powiedzieć, jak skala trudności? Czy można to porównać bardziej do Ghost Stories czy raczej do Znak Starszych Bogów? Portalowcy wypowiadali się , że bardzo trudna, ale słyszałem też opinie, że to raczej familijna pozycja. Mam tę pozycję na radarze, ale nie chcę gry gdzie 80% rozgrywek to wygrana...
W grze jest skalowanie trudności, które wpływa na grę i to czuć, ale gra wciąż pozostaje na poziomie rodzinnym. Czasami oczywiście karty się tak ułożą, że Księga nami zamiata, ale to taki urok tego typu gier. Ogólnie poziom trudno porównać do GS, czy ZSP bo tak jak napisał Rattkin, różnie to bywa. Ważne, że nie jest to banalna gierka i można sobie pogłówkować.

Ostatnio opublikowałem tekst o niej, więc zapraszam :) http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl/201 ... en-piekla/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: bulaxyz82 »

Na jak długo potrafi starczyć gra , bo ilu partiach można odczuć powtarzalność w rozgrywkach? Czy sama gra jest zamkniętym tworem czy czuć, że jest jeszcze miejsce na dodatki i czy w ogóle twórcy zapowiadali dalszy rozwój gry w tym kierunku?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: rattkin »

Gra jest bardzo powtarzalna, właściwie każda partia wygląda tak samo. Owszem, wchodzą jakieś inne curse'y czy potwory, ale ich efekty są raczej mało istotne w większej skali - po prostu trzeba skosić możliwie dużo i unikać złego. Po kilku partiach zobaczy się wszystko. Myślę, że jest przestrzeń na dodatki.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: Piehoo »

Rzuciłem okiem na polską wersję. Zacna gra kooperacyjna!
Rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: siekan »

Podoba mi się wydanie tej gry. Czy klimat jest wyczuwalny i jak się plasuje regrywaność w stosunku do innych coopów jak łatwiejsza Pandemia czy trudniejszy Robinson?
Asfur
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2016, 18:21

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: Asfur »

Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: TV3 »

W odpowiednim wątku nikt nic, to może tu jakaś dobra dusza...
Czy ktoś może dobrał już odpowiednie koszulki na karty żywiołów, zaklęć i klątw?
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: Rune »

Coś tu jakoś cicho, a wydaje się, że temat powinien być oblegane przez miłośników Harrego P. [emoji12]

Ja dzisiaj sobie zamówiłem po tym, jak zobaczyłem wideo podsumowanie Piotrka.

A teraz mam 3 pytania:
Ile jest postaci do wyboru i czym się różnią oraz jaki to ma rzeczywisty wpływ na rozgrywkę?
Piszecie, że w grze czuć miejsce na dodatki ale to w sensie, że podstawka odrobinę kuleje przez tą powtarzalność, czy tak ogólnie?
Deckbuilding prosty do ogarnięcia przez 8 latka?

Wysłane za pośrednictwem jednookiej papugi.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: rattkin »

Nie pamiętam ile, bodaj 8. Różnią się umiejętnościami. Bardzo wpływa to na rozgrywkę.
Podstawka odrobinę kuleje przez powtarzalność. Chciałoby się więcej różnorodności, ładniejsze karty kłątw, itd.
Deckbuilding ma to do siebie, że dobrze zaaplikowany jest trudny nawet dla 50latka. Na to się składa dużo matematyki, prawdopodobieństwa i zrozumienia prawideł gry. W tej grze jest o tyle łatwiej, że to nie umiejętności się składa, a tylko zasoby do ich odpalenia. Ale problem "jaka jest szansa, że dociągnę niebieską dwójkę z 10 pozostałych kart, rzucając czar dociągania 3 kart, kiedy w discardzie już mam jedną dwójkę niebieską, a pamiętam, że kupowałem tylko dwie, z kolei w discardzie mam 7 madnessów, 2 na ręce, a przyjąłem chyba z 15, więc ile z nich zostało w dociągu i ile ich potencjalnie chapnę teraz" jak najbardziej pozostaje.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: Rune »

Rattkin, dzięki za odpowiedź. Czytając Twoje słowa, dopiero sobie uświadomiłem, jakie mam lajtowo podejście do jednej z moich ulubionych mechanik. Nigdy nie przeliczałem, a grałem i w Ascension i w Dominiona i lekki Rune Age, czy Kamień Gromu.

Zaskoczyłes mnie tym, że chciałoby się ładniejszych kart klątw. Na pierwszy rzut oka gra wydaje się być bajkowa i wymarzona do rozgrywki familijnej. Oczywiście to rzecz gustu ale będę musiał się przyjrzeć.

Wysłane za pośrednictwem jednookiej papugi.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: Rune »

No to mam jeszcze dwa pytania:
Ile średnio zajmuje rozgrywka?
Ostatni zły do pokonania jest zawsze ten sam?

Wysłane za pośrednictwem jednookiej papugi.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: rattkin »

30min do godziny na dwie osoby.
Jeden z czterech. Przy czym nie ma to żadnego znaczenia bo i tak się właściwie niczym nie różni. To nie ostatni zły tylko "kolejny potwór który nam wypada na końcu".

Karty klątwy są wszystkie takie same i mają tylko tekst, z ew. ikoną żywiołu. Jest to wykonane ładne, estetycznie i trudno się przyczepić, ale też i trudno tym emocjonować.
kasiul3k
Posty: 104
Rejestracja: 17 wrz 2016, 07:48
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 50 times
Been thanked: 98 times
Kontakt:

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: kasiul3k »

A jak się skaluje?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: rattkin »

Dość słabo. Najgorzej sie gra w 5, najlepiej w 2-3.
kasiul3k
Posty: 104
Rejestracja: 17 wrz 2016, 07:48
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 50 times
Been thanked: 98 times
Kontakt:

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: kasiul3k »

rattkin pisze:Dość słabo. Najgorzej sie gra w 5, najlepiej w 2-3.
Ja i tak najczęściej gram w dwie osoby, więc dla mnie okej :)
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: Adar »

Pozwolę sobie odświeżyć trochę temat. Czy ktoś wie, czy Portal wydał jakąś erratę / poprawione karty do tej gry? Chodzi mi głównie o karty czarów, gdzie polskie odpowiedniki rozjeżdżają się z oryginałami, na przykład:

Kolorowa skóra
1 dowolny gracz usuwa 2 karty tego samego Żywiołu o tej samej wartości z ręki i/lub Pól Wsparcia i dobiera 1 kartę żywiołu o wartości 2

gdzie 1 to zmienna zależna od mocy rzucenia czaru. Żeby już nie cytować oryginału, jest tam tylko jedna zmienna zależna od mocy rzucenia czaru i jest to liczba graczy. Reszta jest stała, więc czar ma zupełnie inne znaczenie i moc niż jego tłumaczenie. Pomijam już, że dla tłumacza draw (dobranie karty ze swojej talii na stos kart odrzuconych) i receive (otrzymanie karty z puli ogólnej kart żywiołów) to to samo i w grze przetłumaczono to jako "dobierz".
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: Andarist »

Ogolnie z tego co pamietam, to oryginal zawieral jakies bledy, wiec Portal mogl niektore rzeczy wydrukowac juz poprawione. Stad moga byc niektore (nie mowie, ze wszystkie) niescislosci miedzy wersjami. Zeby sie upewnic musialbys moze znalezc errate do wersji oryginalnej i porownac wersje polska dopiero z nia.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: rattkin »

Te błędy dotyczyły czego innego.

https://boardgamegeek.com/filepage/1313 ... ng-answers
ODPOWIEDZ