51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: zath »

Roballo pisze: Czy karta wieżowiec po wystawieniu jako Lokacja może zbierać do 3PZ jak inne karty czy Nieograniczoną ilość jak Baza i Lider?
Karta Wieżowiec zbiera kolejno: 2PZ + 2PZ + 2PZ = 6PZ. Każda karta gromadzi max 3 żetony, więc jak na karcie jest napisane, że zdobywasz 2PZ to zdobywasz tak naprawdę jeden żeton o nominale 2. Umowy produkują nieskończoną ilość PZ, tzn nie ma żadnego ograniczenia.
Roballo pisze: A no i jak to jest z tym podliczaniem PZ. Czy podliczam 1PZ za nowo wystawioną lokacje w tej turze Czy WSZYSTKIE lokacje wystawione nawet we wcześniejszych turach?
Olewasz punktację tego co było wcześniej i liczysz od początku:
- 1PZ za każdą kartę (przyłączona lokacja + lider) którą posiadasz, umowy i zdobycze a także karta bazy się w to nie wliczają;
- Dodajesz PZ na kartach oraz przy bazie

Przy zamianie karty na inną (lider na innego lub lokacja na inną) odkładasz kartę, zrzucasz do (obok) bazy żetony, które na niej były i dodajesz sobie (dodatkowo, obok bazy) 2PZ. I to tyle jeśli chodzi o punkty.
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

KarbonX pisze:Jak wobec tego działa karta „Market”? Czy 1PZ otrzymamy jedynie za żeton surowca uniwersalnego, czy za dowolny żeton surowca?Jak wygląda działanie „Koszar”? Czy można ukraść żeton surowca uniwersalnego (który jest „jedynie pomocą”), czy nie? A może przeciwnik ma prawo (lub powinien?) przed samym faktem kradzieży zamienić żetony surowców uniwersalnych na konkretne surowce?
Market - Przynosisz pracownikiem dowolny surowiec (broń, gruz, złom, paliwo lub "uniwersalny") i dostajesz 1PZ
W czasie testów (i teraz jak gram to też) kradliśmy dowolny żeton surowca (również uniwersalny) i z tego co wiem to się nie zmieniło.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

@Roballo: Osoba, która spasowała zamyka swoje lokacje otwarte i pozostali gracze nie mogą z nich skorzystać. Pozostałe swoje akcje rozgrywają do końca aż sami spasują i kończy się tura.

7 kart = 4 na początku + 2 z wypatrywania + 1 ze stosu

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kurczu »

zephyr pisze: - zasady o limitach pkt na kartach są co najmniej mało czytelne... można było napisać zasadę że na karcie można zgromadzić max 3 VP, na liderze dopisać modyfikację że max 5, a na kartach produkujących po 2 VP że max 6 i by nie było problemów, a tak to tu tak tu siak (zwłaszcza na kartach z = mało fortunne to sformułowanie o żetonach)
nie jest to wielki zarzut ale można było
przy okazji (trochę na siłę) pytanie, czy jak do karty pozwalającej na dołączanie umów i podbojów dołączę umowę dającą VP co turę czy to idzie na tą kartę??? i jak idzie na kartę to czy jest limit? (zakładam że na bazę i limitu nie ma, ale jakoś tak mi przyszła wątpliwość przy zastanawianiu się jak działają limity)
Na kartach umów nie ma limitów PZ (było o tym na ostatnich stronach tego topicu).
zephyr pisze: Draft teoretycznie pozwala jakoś to niwelować, ale nie do końca... poza tym nie rozumiem czemu kolejność draftowania to A B C A B C w grze o tak małej ilości tur... czy wariant A B C C B A był testowany? Na papierze brzmi dużo sensowniej.
Moim zdaniem tak jak jest, jest ok. Pamiętaj, że w następnej rundzie inny gracz zaczyna.


A odnośnie porównania do RftG nie wypowiadam się (wstyd się przyznać, ale jeszcze nie grałem :P). Ale z tym, że żetony psują Ci dynamikę to chyba przesadzasz. Przed partią porozdzielaj PZ, każdy typ surowca, kontakty, żeby od razu sięgać po co się chce i odkładać na miejsce i dynamika jest taka, że wzięcie żetonu lub odłożenie trwa tyle ile powiedzenie co się robi.
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Styku »

Roballo pisze:Czy karta wieżowiec po wystawieniu jako Lokacja może zbierać do 3PZ jak inne karty czy Nieograniczoną ilość jak Baza i Lider?
Lider może MAX 5 punktów zgromadzić. Zatem liczba punktów zwycięstwa na Liderze jest ograniczona. Nie jest ograniczona jedynie ich liczba na Bazie.
12' inches and single
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: yosz »

KarbonX pisze:Jak wobec tego działa karta „Market”? Czy 1PZ otrzymamy jedynie za żeton surowca uniwersalnego, czy za dowolny żeton surowca?
Jak wygląda działanie „Koszar”? Czy można ukraść żeton surowca uniwersalnego (który jest „jedynie pomocą”), czy nie? A może przeciwnik ma prawo (lub powinien?) przed samym faktem kradzieży zamienić żetony surowców uniwersalnych na konkretne surowce?
Od Trzewika
Ad1. market działa tak, ze dowolny surowiec zamieniasz
Ad2. koszary kradną dowolny surowiec - jesli gracz ma uniwersalny to można mu go zwinąć, bo jest on surowcem w pewnym sensie

Trzewik: W grze nie istnieje coś takiego jak uniwersalny surowiec (są cztery surowce) - to jest podane w instrukcji. market ma ikonę dowolny surowiec zamien na vp
Ja: no tak ale jak ktoś nie zamienił tego na surowiec to czy można mu to zwinąć i zamienić na sobie pasujący ;)
Trzewik: ja bym mu zwinął, jak sie sfrajerzyl i ma taki żeton.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Veridiana »

Opublikujcie FAQ w formie dokładnie takich dialogów :lol:
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Roballo »

zath pisze: Karta Wieżowiec zbiera kolejno: 2PZ + 2PZ + 2PZ = 6PZ. Każda karta gromadzi max 3 żetony, więc jak na karcie jest napisane, że zdobywasz 2PZ to zdobywasz tak naprawdę jeden żeton o nominale 2. Umowy produkują nieskończoną ilość PZ, tzn nie ma żadnego ograniczenia.
No tak mój błąd chodziło Mi nie o Wieżowiec lecz o Biurowiec.... Pod Biurowiec można podpiąć umowy, przypuśćmy że mamy umowę co daje nam 1PZ. W takim razie jaki jest limit zbierania przez Biurowiec tych PZ. Czy skoro ma cechę że można podpinać do niego umowy i zdobycze to tak samo jak BAZA ilość zgromadzonych PZ na wieżowcu jest nieograniczona, Czy jest to nadal "zasada 3gniazd"?

btw. Dziękuje za odpowiedzi! bardzo pomogły w dzisiejszej rozgrywce na trzech, rezultat:
NY:37
KUPCY:42
MUTKI:44

No i oczywiście od razu nasuwa Mi się kolejne pytanie....A Mianowicie w instrukcji pisze że gra kończy się w momencie gdy któryś z graczy zdobył 30pkt. Przypuśćmy że jest faza 3(Akcji), Tuta 3, gracz który kontroluje Kupców pasuje i już wie że zdobył 30punktów.Dwaj pozostali gracze nadal wykonują akcje z rezultatem przekroczenia 30ptk. W takim razie kto wygrywa? ten kto zdobył teoretycznie 30 punktów przed podliczaniem czy już ten który ma tych punktów najwięcej w fazie podliczania?

A tak! bym zapomniał. Jeżeli chodzi o zdobycze to jest powiedziane że "gracz może je odrzucić w dowolnym momencie gry" Ale: Czyli liczy się to jako akcja jeżeli następuje w fazie Akcji, Czy można to naprawę zrobić w dowolnym momencie gry. Dziwna zasada...

EDIT: ehhh kolejna nieścisłość. W ramce zielone o PZ piszę że za zabudowę lokacji dostajemy 2PZ i kładziemy je obok bazy. Za to w rozdziale o AKCJACH w podpunkcie przebudowa jest że dostajemy 1PZ za akcje przebudowy....i już się pogubiłem ile w takim razie tych punktów mam kłaść obok bazy....to jest jakaś paranoja z ta instrukcją ;/ to samo widzę jeżeli chodzi o lidera....Jak najszybciej niech zrobią ERRATĘ albo naprawdę dobre FAQ'u bo to staje się nie do zniesienia i strasznie psuje zabawę.
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

Roballo pisze:No tak ale chodziło Mi o coś innego. Pod wieżowiec można podpiąć umowy, przypuśćmy że mamy umowę co daje nam 1PZ. W takim razie jaki jest limit zbierania przez wieżowiec tych PZ. Czy skoro ma cechę że można podpinać do niego umowy i zdobycze to tak samo jak BAZA ilość zgromadzonych PZ na wieżowcu jest nieograniczona, Czy jest to nadal "zasada 3gniazd"?
To już było opisane na forum. Tylko baza i liderzy nie podlegają regule 3 gniazd (3 żetony PZ).
Roballo pisze:No i oczywiście od razu nasuwa Mi się kolejne pytanie....A Mianowicie w instrukcji pisze że gra kończy się w momencie gdy któryś z graczy zdobył 30pkt. Przypuśćmy że jest faza 3(Akcji), Tuta 3, gracz który kontroluje Kupców pasuje i już wie że zdobył 30punktów.Dwaj pozostali gracze nadal wykonują akcje z rezultatem przekroczenia 30ptk. W takim razie kto wygrywa? ten kto zdobył teoretycznie 30 punktów przed podliczaniem czy już ten który ma tych punktów najwięcej w fazie podliczania?
Punkty podliczamy na koniec rundy jak już wszyscy powiedzieli pas. Wygrywa ten kto zdobył najwięcej PZ właśnie wtedy.
Roballo pisze:EDIT: ehhh kolejna nieścisłość. W ramce zielone o PZ piszę że za zabudowę lokacji dostajemy 2PZ i kładziemy je obok bazy. Za to w rozdziale o AKCJACH w podpunkcie przebudowa jest że dostajemy 1PZ za akcje przebudowy....i już się pogubiłem ile w takim razie tych punktów mam kłaść obok bazy....to jest jakaś paranoja z ta instrukcją ;/ to samo widzę jeżeli chodzi o lidera....Jak najszybciej niech zrobią ERRATĘ albo naprawdę dobre FAQ'u bo to staje się nie do zniesienia i strasznie psuje zabawę.
To już było opisane na forum. W instrukcji jest dobrze napisane.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan

Post autor: zephyr »

...

AD1
z tego co rozumiem umowy produkują na bazę niezależnie od tego gdzie są podpięte, więc limit produkcji VP umów nie dotyczy (nawet pod coś podpiętych).

AD2
dogrywa się turę do końca, wygrywa ten kto ma najwięcej pkt na końcu rundy w której ktokolwiek przekroczył 30, a nie ten kto pierwszy przekroczył 30

AD3
2VP, w instrukcji nie jest dobrze napisane skoro gracze jej nie rozumieją

Co do odrzucania - zasada tylko po to żeby nie można było się zablokować na limicie 3; normalnie nie ma sensu odrzucać tych kart, ale jak masz coś lepszego do zagrania to możesz zwolnić miejsce odrzucając kartę
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Roballo »

Dziękuje za odpowiedzi wydaję Mi się ze w końcu zrozumiałem wszystkie zasady :) Wiem że niektóre moje pytania mogły być irytujące W każdym razie wszystko sobie zapisałem i zrobiłem własne FAQ polecam taką opcje. Pozdrawiam.
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Styku »

Tycjan pisze:To już było opisane na forum. Tylko baza i liderzy nie podlegają regule 3 gniazd (3 żetony PZ)
zephyr pisze:AD1
z tego co rozumiem umowy produkują na bazę niezależnie od tego gdzie są podpięte, więc limit produkcji VP umów nie dotyczy (nawet pod coś podpiętych).
To jak w końcu jest?

Mam Ratusz. Daje mi +3(Umowy/Podboje). Czy te Umowy lub Podboje podkładam pod Ratusz? Czy może powiększa się mój limit Bazy i mogę pod Bezą mieć 6 kart?

Jeżeli karty idą pod Ratusz to czy z Umów i Podbojów mogę zdobyć maksymalnie 3 żetony PZ? Czy może żetony z Umów i Podbojów idą zawsze do Bazy niezależnie gdzie się one znajdują?
12' inches and single
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: 51. Stan

Post autor: cezner »

@Styku
Regule trzech gniazd podlegają tylko lokacje! Skoro punkty zwycięstwa otrzymujesz z umowy, to nie podlegają one tej regule. Nieważne, że umowa jest podłożona pod Ratusz który jest lokacją. PZ zdobywasz nie z Ratusza, a z umowy.
Umowy i podboje podkładasz pod Ratusz, nie pod bazę. Chociaż tak naprawdę nie ma to znaczenia gdzie podepniesz te umowy. W momencie wyłożenia Ratusza twój limit na umowy/zdobycze wzrasta do 6.
Ale moim zdaniem lepiej podłożyć pod Ratusz te umowy, bo jak ci się w pewnym momencie wymyśli aby zabudować Ratusz to możesz zapomnieć o tym że limit musisz zmniejszyć i trzeba odrzucić część umów/zdobyczy.
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Styku »

cezner pisze:@Styku
Umowy i podboje podkładasz pod Ratusz, nie pod bazę. Chociaż tak naprawdę nie ma to znaczenia gdzie podepniesz te umowy.
Ma to znaczenie w przypadku przebudowy. Ale podkłada się pod Ratusz. Sprawdziłem w instrukcji. Przeoczyłem to wcześniej. Dzięki za wyjaśnienie.
12' inches and single
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: 51. Stan

Post autor: Kurczu »

Czy można kraść surowce z karty lidera?
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan

Post autor: gath »

ChosenOne
Już była odpowiedź na podobnie sformułowane pytanie, Tycjan napisał: "Kradliśmy liderom :) Przed kradzieżą zabezpieczone są surowe w "składach surowców".
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Styku »

A czy surowce można kraść z Bunkra?

Czy można w fazie akcji do przeciwników posłać więcej niż 3 robotników?
12' inches and single
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: 51. Stan

Post autor: cezner »

A jaki jest symbol na karcie Bunkier? Bo nie pamiętam.
Nie poślesz więcej robotników do lokacji przeciwników. Jest to jasne napisane w instrukcji.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: JAskier »

Pytań parę co do zasad ode mnie:
a) Czy istnieje maksymalny limit wykorzystania cechy lidera w postaci akcji w jednej turze? Chodzi o to czy np. Borgo the Almighty mogę wykorzystać 5x w jednej turze?
b) Czy karty takie jak Muzeum gdy dochodzą jako trzecia karta z tym typem w jednej turze dają natychmiast 3 PZ, czy stopniowo co turę po jednym?
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Styku »

JAskier pisze:Pytań parę co do zasad ode mnie:
a) Czy istnieje maksymalny limit wykorzystania cechy lidera w postaci akcji w jednej turze? Chodzi o to czy np. Borgo the Almighty mogę wykorzystać 5x w jednej turze?
b) Czy karty takie jak Muzeum gdy dochodzą jako trzecia karta z tym typem w jednej turze dają natychmiast 3 PZ, czy stopniowo co turę po jednym?
a) Nie ma maksymalnego limitu wykorzystywania zdolności ( to nie jest "akcja" - z wyjątkiem BABY SWIFT, bo jej zdolność jest akcją ) przez Lidera. Możesz to zrobić ile razy Ci się w turze uda. Jednak maksymalnie na karcie lidera możesz zdobyć 5x1PZ.
b) Przypomnij co jest na karcie Muzeum? Jeżeli znak = to oznacza to tyle, że liczysz ile masz kart tego rodzaju w danej chwili w grze i tyle żetonów 1PZ kładziesz na tej karcie ale nie więcej niż 3. Czyli jak masz dwie karty w grze tego rodzaju to masz 2 PZ na karcie ze znakiem =. Jeżeli stracisz jakąś z tych kart to musisz jeden żeton PZ zdjąć i już masz tylko 1 żeton na karcie ze znakiem =. Jak kart masz 5 tego samego rodzaju to i tak możesz mieć tylko 3 x 1PZ na karcie ze znakiem =.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2010, 15:17 przez Styku, łącznie zmieniany 1 raz.
12' inches and single
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: yosz »

a) Nie - tylko ogólny limit czyli 5 żetonów VP
b) Dają natychmiast 3x 1VP
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: JAskier »

Dzięki styku i yosz. Tak też graliśmy, ale niezbyt klarownie to opisane jest. Czyli cechy lider nie wykorzystuje się jako akcji, tylko niejako poza akcją w trakcie swojej tury?
Ostatnio zmieniony 14 paź 2010, 15:21 przez JAskier, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: sheva »

Zdejmuje się
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Styku »

Styku pisze:A czy surowce można kraść z Bunkra?
Obrazek

Tak wygląda karta bunkra.

Już sobie doczytałem w instrukcji, że tych surowców nie można ukraść ani nie można ich wykorzystywać na inne akcję. Pytania nie było ;)
12' inches and single
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Styku »

JAskier pisze:Czyli cechy lider nie wykorzystuje się jako akcji, tylko niejako poza akcją w trakcie swojej tury?
Cecha to cecha. Działa zawsze jak zachodzi jakieś zdarzenie. Przykładowo Lider Ci punktuje jak wystawiasz karty z cegłą. To znaczy, że jak przyłączysz ceglastą lokację do siebie to na lidera kładziesz 1PZ. Jak postawisz 5 takich lokacji to zdobywasz maksa liderem. Nie działa on jednak w na lokacje, które już masz w grze. Czyli jak wystawiłeś lokacje ceglaste PRZED wyłożeniem lidera no to Twoja strata, za to punktów nie ma dla lidera :)
12' inches and single
ODPOWIEDZ