Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: ave.crux »

Szyszon pisze: 20 lip 2022, 14:25 Witam, czy ktoś może ma wiedze jak to będzie dalej z planem wydawniczym Agricoli w przyszłości, przymierzam się od dłuższego czasu do zakupu gry ale po zakończeniu działalności przez Lacertę jakikolwiek inny wydawca się już zadeklarował lub są jakieś sygnały że gra będzie wydawana dalej w PL ?
Na ten moment produkowany jest ostatni dodruk agricoli z logiem lacerty. Gra pewnie będzie sprzedawana później, w końcu dopiero co wyszły dodatkowe talie do nowej edycji oraz dodatek tofrowisko, ale będą wydawane już z logiem Rebel
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: mko13 »

Chciałem zapytać o opinie i wrażenia na temat nowych talii do Agricoli tzn Artifex i Bubulcus.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Beskid »

ave.crux pisze: 20 lip 2022, 14:36 Na ten moment produkowany jest ostatni dodruk agricoli z logiem lacerty. Gra pewnie będzie sprzedawana później, w końcu dopiero co wyszły dodatkowe talie do nowej edycji oraz dodatek tofrowisko, ale będą wydawane już z logiem Rebel
Gdzieś widziałem informację, że znika mała agri czyli ta dla dwóch graczy. Rebel na razie nie będzie wznawiał tego wydania. Nie pamiętam jak z innymi dedykami.
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: NeXuS AlphA »

Beskid pisze: 27 sie 2022, 22:33 Gdzieś widziałem informację, że znika mała agri czyli ta dla dwóch graczy. Rebel na razie nie będzie wznawiał tego wydania. Nie pamiętam jak z innymi dedykami.
Rebel nie podjął decyzji co do:
Agricola: Torfowiska
Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec
Agricola: Talia A i B
Agricola: Talia graczy
Agricola 15
za:
Planszowe newsy

U siebie Rebel podawał, że wersja Dla Graczy i Rodzinna, będę wydawane dalej i już z ich logo na pudełku.

Dodatkowe info na:
Stream Rebel/Lacerta
Awatar użytkownika
Platfus
Posty: 26
Rejestracja: 21 paź 2020, 17:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Platfus »

A wiadomo coś o dodatku dla 5 i 6 gracza? Przyznaje że jest główny póki co powód, dla którego trzymam jeszcze te grę w kolekcji...
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Pompa85 »

Mógłby ktoś w paru słowach scharakteryzować dodatki do tej gry i co wprowadzają nowego (dodatkowe talie i torfowisko)? Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Chudej »

Dodatkowe talie - po prostu więcej kart, jak masz mocno ograną podstawkę to polecam, bo zmiany jednak czuć.

Torfowisko - fajne rozwinięcie istniejących mechanik z niewielkim "overheadem". Dochodzi dodatkowy rodzaj karmienia (opał), konie od hodowli (1 punkt za każdą sztukę na koniec), więcej dużych usprawnień, na których można teraz robić porządne punkty, "darmowe" akcje nieużywające workerów i jeszcze własne talie małych usprawnień i pomocników. Grałem z dodatkiem póki co tylko raz, ale mi się bardzo podobało.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Pompa85 »

A czy karty z tych wszystkich dodatków mieszam razem? Czy to są oddzielne talie do oddzielnego grania zamiast talii podstawowej? Pytam bo nie ogarnąłem jeszcze zasad, a mój egzemplarz Agricoli dopiero dzisiaj dotarł.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Pompa85 pisze: 16 wrz 2022, 15:03 A czy karty z tych wszystkich dodatków mieszam razem? Czy to są oddzielne talie do oddzielnego grania zamiast talii podstawowej? Pytam bo nie ogarnąłem jeszcze zasad, a mój egzemplarz Agricoli dopiero dzisiaj dotarł.
Jeśli nie grasz z Torfowiskiem to tych kart nie mieszasz z talią podstawową. Pozostałe pełna dowolność. Można pomieszać, można grać tylko kartami z dodatku, można rozdać każdemu "pół na pół"...
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Pompa85 »

bogas pisze: 16 wrz 2022, 15:11
Pompa85 pisze: 16 wrz 2022, 15:03 A czy karty z tych wszystkich dodatków mieszam razem? Czy to są oddzielne talie do oddzielnego grania zamiast talii podstawowej? Pytam bo nie ogarnąłem jeszcze zasad, a mój egzemplarz Agricoli dopiero dzisiaj dotarł.
Jeśli nie grasz z Torfowiskiem to tych kart nie mieszasz z talią podstawową. Pozostałe pełna dowolność. Można pomieszać, można grać tylko kartami z dodatku, można rozdać każdemu "pół na pół"...
Czyli talie bubulcus i artifeks działają z podstawką wraz z Torfowiskiem? Dobrze to rozumiem?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Pompa85 pisze: 17 wrz 2022, 14:31 Czyli talie bubulcus i artifeks działają z podstawką wraz z Torfowiskiem? Dobrze to rozumiem?
Działają, przy czym nie odnoszą się do elementów występujących tylko w torfowisku (konie, lasy, torfowiska).
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Peter128 »

Czy jest możliwość zagrać stara Agricola + nowe Torfowisko? Czy ktoś mógłby podsumować różnice między starym a nowym Torfowiskiem?
aliennowicz
Posty: 55
Rejestracja: 27 gru 2011, 19:58
Lokalizacja: Kluczbork
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: aliennowicz »

bogas pisze: 17 wrz 2022, 21:48
Pompa85 pisze: 17 wrz 2022, 14:31 Czyli talie bubulcus i artifeks działają z podstawką wraz z Torfowiskiem? Dobrze to rozumiem?
Działają, przy czym nie odnoszą się do elementów występujących tylko w torfowisku (konie, lasy, torfowiska).
Właśnie stałem się posiadaczem Agricoli oraz dodatków Torfowisko, Bubulcus, Artifeks i Talia Gracza.
W jaki zatem sposób najlepiej to pomieszać?

W chwili obecnej mamy:
- talię podstawową
- talię Bubulcus
- talię Artifeks
- Talię Gracza

Chciałbym na pewno użyć dodatku Torfowisko. Z czym wymieszać talię z tego dodatku? Jakie są Wasze doświadczenia?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Fojtu »

aliennowicz pisze: 15 sty 2023, 21:00 W jaki zatem sposób najlepiej to pomieszać?
Chciałbym na pewno użyć dodatku Torfowisko. Z czym wymieszać talię z tego dodatku? Jakie są Wasze doświadczenia?
Jeżeli wcześniej nie grałeś, to zacznij po prostu w samą podstawkę. Regrywalność samej podstawki jest ogromna, dodatkowo ogarnianie torfowiska razem z podstawką na raz to jest trochę dużo, IMO nie warto, nie będziesz wiedzieć co do końca się dzieje.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Mr_Fisq »

Fojtu pisze: 15 sty 2023, 21:46 IMO nie warto, nie będziesz wiedzieć co do końca się dzieje.
aliennowicz albo mówiąc inaczej - umrzesz z głodu i chłodu...
Też polecam zacząć od podstawki - jak po kilku rozgrywkach stwierdzisz, że Ci mało różnorodności/złożoności etc. to będziesz mógł dokładać nowe elementy. Agricola jest grą kompletną sama w sobie i nie wymaga dokładania od razu dodatków.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
aliennowicz
Posty: 55
Rejestracja: 27 gru 2011, 19:58
Lokalizacja: Kluczbork
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: aliennowicz »

Jasna sprawa. Tak zrobię na pewno.
Ale pomijając już kwestię kolejności ogrania, to jak to że spoba łączyć w przyszłości?
Da się? Nie da się? Sprzedawać, zostawiać? ;)
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Asurmar »

aliennowicz pisze: 15 sty 2023, 22:11 Jasna sprawa. Tak zrobię na pewno.
Ale pomijając już kwestię kolejności ogrania, to jak to że spoba łączyć w przyszłości?
Da się? Nie da się? Sprzedawać, zostawiać? ;)
Nie jestem pewien jak talie współgrają z Torfowiskiem, ale tak poza tym to można wszystko dowolnie miksować. Tylko pytanie czy to ma jakiś sens. To nie jest karcianka gdzie obejrzysz pół talii w czasie jednej gry. Na początku gry dobierasz 7 pomocników i w czasie rozgrywki więcej nie zobaczysz. Biorąc pod uwagę ile masz dodatków - to możesz zagrać pewnie 50 gier zanim zobaczysz wszystkie karty pomocników.
Nie wiem jak inni, ale ja nie łącze talii tylko wybieram jedną z nich przed rozgrywką. Każda talia jest troszkę inna, w jednej jest więcej interakcji, w innej więcej się ze sobą combuje.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Ponieważ fanatycznie uwielbiam Agricolę, zakupiłem równoległy zestaw Wersji dla Graczy ze wszystkimi dodatkami :D. I tak jak nie wszystko w nowej edycji jest jednoznacznie lepsze, tak Lookout zrobił znakomitą robotę z poprawieniem czytelności kart dużych usprawnień z Torfowiska (choć masa kart z talii małych usprawnień też ma uproszczony, lepszy wording). Oczywiście duże usprawnienia z podstawki też są czytelniejsze, ale w Torfowisku (gdzie masa kart to bloczek tekstu) najbardziej rzuca się to w oczy, Chyba nie muszę tłumaczyć, która karta jest z której wersji ;):

Obrazek
Obrazek

Niebo a ziemia ;).
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

Jak to jest z tą Agricolą - gdybym chciał jak najwiecej zawartości, to ładować się w revised czy szukać starszych używek? A co z wersja Agricola 15 - kiedy ma się pojawić i czy bedzie po polsku?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Abizaas pisze: 17 lut 2023, 23:27 Jak to jest z tą Agricolą - gdybym chciał jak najwiecej zawartości, to ładować się w revised czy szukać starszych używek? A co z wersja Agricola 15 - kiedy ma się pojawić i czy bedzie po polsku?
Jak wchodzisz teraz od zera bierz nową, ale od razu z dodatkami Artifex i Bubulcus.

Mam obie wersje, ze wszystkimi dodatkami po polsku (oprócz Talii Z do starej edycji). Bez dodatowych talii nowa wersja to strasznie wykastrowany produkt, ale z tymi taliami jest super ;).
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

Abizaas pisze: 17 lut 2023, 23:27 Jak to jest z tą Agricolą - gdybym chciał jak najwiecej zawartości, to ładować się w revised czy szukać starszych używek? A co z wersja Agricola 15 - kiedy ma się pojawić i czy bedzie po polsku?
Szczęśliwie posiadam starą edycję plus Talię Z.
Szczerze nic mi więcej nie potrzeba.
Miałem dodatki w postaci Talii Graczy czy tym podobnych cudów , których się pozbyłem , pomimo tego że mam się za fana tej GRY :wink:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

Mam jeszcze pytanko, czy warto od razu zaczynać z torfowiskiem jeżeli grałem w Agricolę już parę partii wcześniej?

Do tego, co myślicie o grze w dwie osoby - lepsza jest duża pełna Agricola czy dwuosobowa wersja?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Abizaas pisze: 18 lut 2023, 19:47 Mam jeszcze pytanko, czy warto od razu zaczynać z torfowiskiem jeżeli grałem w Agricolę już parę partii wcześniej?

Do tego, co myślicie o grze w dwie osoby - lepsza jest duża pełna Agricola czy dwuosobowa wersja?
Wg mnie parę partii to dużo za mało żeby zaczynać z Torfowiskiem.
Na drugie pytanie nie odpowiem, bo pytasz o dwie kompletnie różne gry. Agri 2 osobowa to nie jest ta sama Agricola tylko dedykowana dla 2 osób.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Miszon »

Podpisuję się pod powyższym. I dodam, że dwuosobowa jest sporo gorsza od normalnej granej na 2 osoby.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

Miszon pisze: 18 lut 2023, 20:35 dwuosobowa jest sporo gorsza od normalnej granej na 2 osoby.
Właśnie takiej informacji szukałem, dzięki!

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
ODPOWIEDZ