Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Katov
Posty: 3
Rejestracja: 08 lut 2024, 10:15

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Katov »

Hej. Mam krótkie pytanie odnośnie blokowania misji.

Gracz Rebli wyłożył kartę i wysłał lidera w wybranu układ. Czy gracz Imperium, może zablokować tą misję:
a)zagrywając kartę misji i wysyłając tam swojego lidera. W rezultacie wygrany tej bitwy wykona swoją misję (rebelia albo i lmperium, albo remis i nikt misji nie wykona)
b) wysłanie lidera by aktywować układ i przy okazji zablokować misję.
dziku
Posty: 68
Rejestracja: 15 paź 2019, 20:50
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: dziku »

Katov pisze: 08 lut 2024, 10:23 Hej. Mam krótkie pytanie odnośnie blokowania misji.

Gracz Rebli wyłożył kartę i wysłał lidera w wybranu układ. Czy gracz Imperium, może zablokować tą misję:
a)zagrywając kartę misji i wysyłając tam swojego lidera. W rezultacie wygrany tej bitwy wykona swoją misję (rebelia albo i lmperium, albo remis i nikt misji nie wykona)
b) wysłanie lidera by aktywować układ i przy okazji zablokować misję.
Hej, niestety obie zagrywki są niedozwolone. Jeśli bohater gracza Imperium znajdował by się w tym układzie wcześniej właśnie po swojej misji lub aktywowaniu układu to wtedy blokuje z automatu. W momencie zagrania misji przez gracza Rebelii może wysłać jedynie lidera z puli specjalnie do blokowania.
Katov
Posty: 3
Rejestracja: 08 lut 2024, 10:15

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Katov »

1. Ale w odwrotnej kolejności można? Tzn wysłać na misję w miejscu gdzie ktoś aktywował układ (my albo przeciwnik)?

2. Po wykaniu misji (lub jej przegranie) można aktywować tam układ wysyłając innego lidera z puli?

3. Można aktywować układ, który został aktywowany przez przeciwnika, co doprowadzi do walki?
Awatar użytkownika
DaaV
Posty: 233
Rejestracja: 21 cze 2021, 15:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 34 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: DaaV »

Katov pisze: 08 lut 2024, 13:39 1. Ale w odwrotnej kolejności można? Tzn wysłać na misję w miejscu gdzie ktoś aktywował układ (my albo przeciwnik)?

2. Po wykaniu misji (lub jej przegranie) można aktywować tam układ wysyłając innego lidera z puli?

3. Można aktywować układ, który został aktywowany przez przeciwnika, co doprowadzi do walki?
Ad1. Można wysłać na misję wszędzie (gdzie pozwala misja), a misję się blokuje, jeżeli nie jest to "rozpatrz" a "spróbuj wykonać" i jest tam wrogi lider posiadający umiejetności tej misji lub jeżeli gracz przeciwny stwerdzi wysłać tam lidera z puli liderów (ale wtedy traci jednego do swojego ruchu flotami).

Ad2. Można.

Ad3. Można.
Katov
Posty: 3
Rejestracja: 08 lut 2024, 10:15

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Katov »

Ok. A co z blokowaniem misji?
Wysylam lidera w układ w którym znajduje się lider przeciwnika, który już na starcie blokuje nam tę misję.

Czy w takim wypadku przeciwnik może jeszcze nam DORZUCIĆ (bedzie miał 2 liderow) jednego lidera by zwiększyć swoją szansę na zablokowanie naszej misji??
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Col. Frost »

Można dorzucić. Przy czym należy pamiętać o limicie liczby kości jaką można rzucić w pojedynczym teście.
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Giermek »

Mam pytanie o Gwiazdę Śmierci w budowie: czy dla efektów kart jest traktowana tak samo jak zbudowana GW? Szczególnie chodzi o projekt pozwalający na strzał Gwiazdą Śmierci i kartę walki z dodatku - jeśli w walce jest GW w budowie to mogę użyć silniejszego efektu?
Awatar użytkownika
DaaV
Posty: 233
Rejestracja: 21 cze 2021, 15:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 34 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: DaaV »

Giermek pisze: 09 lut 2024, 10:40 Mam pytanie o Gwiazdę Śmierci w budowie: czy dla efektów kart jest traktowana tak samo jak zbudowana GW? Szczególnie chodzi o projekt pozwalający na strzał Gwiazdą Śmierci i kartę walki z dodatku - jeśli w walce jest GW w budowie to mogę użyć silniejszego efektu?
Nie można strzelać z GŚwB, bo jest dalej w budowie. To są dwie osobne jednostki. Karty, które mówią o GŚ, mówią o GŚ, a nie GŚwB.

Więc nie, nie możesz strzelić, nie możesz użyć silniejszego efektu.
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Giermek »

Dzięki za odpowiedź. Mam kolejne pytanie w związku z Gwiazdą Śmierci: Ostatnio dopiero zobaczyłem w instrukcji dodatku, że gracz Rebelii może wystawić swoje jednostki podczas przygotowania rozgrywki w układzie, gdzie znajduje się Gwiazda Śmierci w budowie. Jeśli zdecyduje się to zrobić, to kiedy następuje walka? - jako pierwsza czynność po przygotowaniu rozgrywki? Czy można tam wysłać liderów do ataku i obrony?
Awatar użytkownika
DaaV
Posty: 233
Rejestracja: 21 cze 2021, 15:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 34 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: DaaV »

Giermek pisze: 10 lut 2024, 12:02 Dzięki za odpowiedź. Mam kolejne pytanie w związku z Gwiazdą Śmierci: Ostatnio dopiero zobaczyłem w instrukcji dodatku, że gracz Rebelii może wystawić swoje jednostki podczas przygotowania rozgrywki w układzie, gdzie znajduje się Gwiazda Śmierci w budowie. Jeśli zdecyduje się to zrobić, to kiedy następuje walka? - jako pierwsza czynność po przygotowaniu rozgrywki? Czy można tam wysłać liderów do ataku i obrony?
Może? A nie czasem nie może?
Gracz Rebelii otrzymuje 1 X-winga, 1 Y-winga, 1 U-winga, 1 Rebeliancki Transportowiec, 1 Koreliańską Korwetę,
5 Żołnierzy Rebelii, 2 Śmigacze oraz 1 Awangardę Rebelii. Może umieścić te jednostki na polu „Bazy Rebelii” i/lub
w jednym dowolnym układzie rebelianckim lub neutralnym (za wyjątkiem układu, w którym znajduje się Gwiazda Śmierci w budowie).
To cytat z instrukcji Imperium u Władzy. Gracz rebelii może wystawić jednostki w jednym lub dwóch układach: Baza Rebelii (pole specjalne) oraz dowolny układ rebeliancki lub neutralny (ale bez układu, w którym jest GŚwB). :wink:
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: szczudel »

Po drugiej rozgrywce, która nam swoją losowością mnóstwo krwi napsuła, mam zasadnicze pytanie odnośnie poruszania się.

Jeżeli chcemy przelecieć z układu do układu stosunkowo potężną imperialną flotą, ale jesteśmy nękani atakiem wyprzedzającym to jedyną opcją jest nie wysłanie Lidera, tak aby po walce móc wysłać do układu swojego Lidera i stamtąd odlecieć. Zgadza się?

Czy ja dobrze rozumiem, że nie można polecieć w tej grze z punktu A do C, bo trzeba lecieć przez B? Rozumiem, że to gra planszowa, ale na litość Boską to są Gwiezdne Wojny a nie Gra o Tron! Syn namierzył bazę Rebeli, ale utknął na trasie - właśnie na tym o co pytam wyżej.
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 304
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 98 times
Been thanked: 39 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Sarna »

Jeżeli chcemy przelecieć z układu do układu stosunkowo potężną imperialną flotą, ale jesteśmy nękani atakiem wyprzedzającym to jedyną opcją jest nie wysłanie Lidera, tak aby po walce móc wysłać do układu swojego Lidera i stamtąd odlecieć. Zgadza się?
Jest jeszcze inna opcja, wysyłasz lidera i po pierwszej rundzie walki robisz odwrót na pole na które chciałeś się poruszyć (pod warunkiem, że nie ma tam jednostek rebelii).

Co do drugiego, to nie bardzo rozumiem? Chciałbyś przeskakiwać pola? Wtedy rebelia nie miałaby szans, bo imperium w momencie rozprzestrzeniło by się po całej galaktyce
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Neoptolemos »

Jeśli Rebelię stać na takie ataki wyprzedzające i potężna flota imperium musi w ogóle wysyłać lidera, żeby walczyć, to Imperium i tak jest w złej sytuacji.
Z punktu A do B nie można przeskoczyć, bo gra by była zepsuta. Dlatego Imperium nie może skoncentrować całej floty po jednej stronie planszy, bo to przepis na porażkę. W filmach też nie było tak, że w momencie odkrycia bazy Rebelii na miejsce przylatywała ogromna flota, tylko ta, która była w pobliżu - inaczej Rebelianci nie uciekliby przecież z Hoth.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: szczudel »

Sarna pisze: 11 lut 2024, 09:00 Jest jeszcze inna opcja, wysyłasz lidera i po pierwszej rundzie walki robisz odwrót na pole na które chciałeś się poruszyć (pod warunkiem, że nie ma tam jednostek rebelii).

Co do drugiego, to nie bardzo rozumiem? Chciałbyś przeskakiwać pola? Wtedy rebelia nie miałaby szans, bo imperium w momencie rozprzestrzeniło by się po całej galaktyce
Od końca, tak chciałbym przeskakiwać pola w grze Star Wars, ale już zrozumiałem, że mi mechanika nie pozwala.

Ok. Czyli tak jak myślałem, ewentualnie Imperium ma jednego lidera co po walce wraca do puli dzięki swojej karcie akcji.
Odwrót nie pomaga jak idziesz na przód ale masz swój układ w sąsiedztwie układu w którym jest walka.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Neoptolemos »

Są na pewno misje/karty akcji pozwalające zaatakować jednostkami z drugiego końca galaktyki. Zarówno u Rebelii, jak i w Imperium. Ale to rzadko dotyczy całej floty, bo nawet na poziomie fabularnym byłoby to logistycznie trudne.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Giermek »

Wracam do tematu rozstawienia jednostek w układzie z Gwiazdą Śmierci w budowie
Spoiler:
Zastanawiam się czy ten cytat z instrukcji to z wersji polskiej? W mojej instrukcji dodatku stoi bowiem:

"[Gracz Rebelii] może umieścić jednostki na polu Bazy Rebelii i/lub w jednym dowolnym układzie nie zawierającym jednostek imperialnych (za wyjątkiem układu, w którym znajduje się Gwiazda Śmierci w budowie)."

Ja rozumiem, że nie można rozstawić tam gdzie są jednostki imperialne, ale można jeśli to układ GW w budowie.

No to jak to jest?
Ostatnio zmieniony 15 lut 2024, 06:39 przez Giermek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DaaV
Posty: 233
Rejestracja: 21 cze 2021, 15:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 34 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: DaaV »

To cytat z wersji polskiej Imperium u Władzy. Dla mnie to by było dziwne, że Rebelia ma jednostki w ukłądzie, gdzie od "X" czasu Imperium buduje GŚwB. Trzebaby sprawdzić w erracie, czy jest to tam pokryte, może jestem tutaj w błędzie. :wink:
dziku
Posty: 68
Rejestracja: 15 paź 2019, 20:50
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: dziku »

Giermek pisze: 14 lut 2024, 16:22 Wracam do tematu rozstawienia jednostek w układzie z Gwiazdą Śmierci w budowie
Spoiler:
No to jak to jest?
W angielskiej wersji instrukcji jest wyraźnie napisanie, że kładziemy jednostki na polu bazy Rebelii i/lub jednym rebelianckim albo neutralnym systemie. https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... ok_web.pdf
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Neoptolemos »

Karta sondy z układem, gdzie jest GŚwB, wypada z talii sond i na pewno w tym układzie NIE można wystawiać jednostek rebelianckich. Może to niefortunne tłumaczenie.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: miszczu666 »

Dodatkowo, GŚwB gracz Imperium ma wystawić w dowolnym odległym układzie, czyli takim, który nie zawiera symboli rekrutacji ani pola na poparcie. Siłą rzeczy gracz Rebelii nie może wystawić tam jednostek na starcie gry.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Giermek »

Neoptolemos pisze: 14 lut 2024, 23:23 Karta sondy z układem, gdzie jest GŚwB, wypada z talii sond i na pewno w tym układzie NIE można wystawiać jednostek rebelianckich. Może to niefortunne tłumaczenie.
To że karta sondy wypada wskazuje tylko, że nie może tam być bazy, a nie, że nie można wystawić jednostek.
miszczu666 pisze: 14 lut 2024, 23:31 Dodatkowo, GŚwB gracz Imperium ma wystawić w dowolnym odległym układzie, czyli takim, który nie zawiera symboli rekrutacji ani pola na poparcie. Siłą rzeczy gracz Rebelii nie może wystawić tam jednostek na starcie gry.
No właśnie może jednak może, skoro instrukcja dodatku mówi, że może rozstawić w dowolnym?
dziku pisze: 14 lut 2024, 21:10 W angielskiej wersji instrukcji jest wyraźnie napisanie, że kładziemy jednostki na polu bazy Rebelii i/lub jednym rebelianckim albo neutralnym systemie. https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... ok_web.pdf
Tu w takim razie jest diametralna różnica w tłumaczeniu. I pewnie temu trzeba by wierzyć z zastrzeżeniem tego, co jest w erracie (wersja maj 2019) odnośnie układów neutralnych, z której wynika, że układ zastraszony też jest neutralny. Stąd dalej takie wyjaśnienia:

"With this clarification, the setup rules for placing Rebel
units (step 8 ) need to be changed to: “The Rebel player
can place starting units on the ‘Rebel Base’ space and/or
any one system that does not contain Imperial units.” This
applies to expansion setup as well."

Czyli dowolny układ nie zawierający jednostek imperialych - to by potwierdzało to, co wszyscy przeczuwali. Z małą tylko zmianą, że można rozstawiać innych odległych niż tam gdzie GW, co daje Rebelii trochę większe pole manewru.
DaaV pisze: 14 lut 2024, 20:36 To cytat z wersji polskiej Imperium u Władzy. Dla mnie to by było dziwne, że Rebelia ma jednostki w ukłądzie, gdzie od "X" czasu Imperium buduje GŚwB. Trzebaby sprawdzić w erracie, czy jest to tam pokryte, może jestem tutaj w błędzie. :wink:
Czy masz pierwsze wydanie dodatku? Ja mam drugie, więc może tam się jeb.. pomylili...? Bo też ta wersja, którą podałeś jakoś głupio im wyszła: skoro tylko w rebelianckim lub neutralnym, to wtedy jasne jest, że nie można tam, gdzie GW i nie ma potrzeby tego nawiasu.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2024, 06:51 przez Giermek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Col. Frost »

Giermek pisze: 15 lut 2024, 06:35 Czy masz pierwsze wydanie dodatku? Ja mam drugie, więc może tam się jeb.. pomylili...? Bo też ta wersja, którą podałeś jakoś głupio im wyszła: skoro tylko w rebelianckim lub neutralnym, to wtedy jasne jest, że nie można tam, gdzie GW i nie ma potrzeby tego nawiasu.
Nie do końca. W księdze zasad jest zapis, że Odległy Układ jest zawsze neutralny, a w takim właśnie układzie musi stać GŚwB. Biorąc to pod uwagę, nawet linkowana wyżej angielska instrukcja pozwalałaby na rozstawianie sił Rebelii w układzie z GŚwB, nawet jeśli towarzyszyłyby jej inne jednostki Imperium. Ale to kompletnie bez sensu, bo jak wówczas rozegrać walkę i kiedy to zrobić?

Nie wiem czy angielska instrukcja była poprawiana, ale polska owszem i opis brzmi teraz "Może umieścić te jednostki na polu „Bazy Rebelii” i/lub w jednym dowolnym układzie rebelianckim lub neutralnym (za wyjątkiem układu, w którym znajduje się Gwiazda Śmierci w budowie)" (źródło: strona Galakty), co chyba rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Giermek »

Col. Frost pisze: 15 lut 2024, 07:36 Nie wiem czy angielska instrukcja była poprawiana, ale polska owszem i opis brzmi teraz "Może umieścić te jednostki na polu „Bazy Rebelii” i/lub w jednym dowolnym układzie rebelianckim lub neutralnym (za wyjątkiem układu, w którym znajduje się Gwiazda Śmierci w budowie)" (źródło: strona Galakty), co chyba rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Chętnie przyjmę to tłumaczenie i wykładnię. W takim jednak razie rozumiem, że można jednostki umieścić w układzie neutralnym, w którym są jednostki Imperium i zacząć walkę. Pytanie więc wraca: Kiedy i jak ją rozegrać?

Czy nie jest tak, że poprawna wersja powinna brzmieć:
"Może umieścić te jednostki na polu „Bazy Rebelii” i/lub w jednym dowolnym układzie, w którym nie ma jednostek Imperium"?

Tylko jeśli byłoby to takie proste, to dlaczego nie jest tak napisane?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Neoptolemos »

Giermek pisze: 15 lut 2024, 17:32 Chętnie przyjmę to tłumaczenie i wykładnię. W takim jednak razie rozumiem, że można jednostki umieścić w układzie neutralnym, w którym są jednostki Imperium i zacząć walkę. Pytanie więc wraca: Kiedy i jak ją rozegrać?
Nie można, bo jednostek imperialnych nie ma na początku w żadnym układzie neutralnym oprócz układu odległego z GŚwB.

Na 100% nie występuje sytuacja, w której w setupie jednostki obu frakcji znajdują się w jednym układzie.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Post autor: Giermek »

Neoptolemos pisze: 15 lut 2024, 18:13 Nie można, bo jednostek imperialnych nie ma na początku w żadnym układzie neutralnym oprócz układu odległego z GŚwB.
Zdaję sobie sprawę, że pora kończyć ten temat, bo nic już chyba nikt nie wymyśli, ale w tym punkcie nie chcę zostawiać niedopowiedzenia, przez które sam źle grałem Rebelią przez kilka pierwszych rozgrywek. Powtórzę więc: Układ, w którym są jednostki Imperium, a w którym Imperium nie ma poparcia jest neutralny. Na początku gry Imprium ma jednostki w dokładnie dwóch układach neutralnych (lub trzech jeśli grać z dodatkiem).
ODPOWIEDZ