Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: HUBertPL »

Mam kilku daltonistów w rodzinie, i aż żal patrzeć jak się męczą w grach gdzie znaczenie mają kolory :)

Macie jakieś sprawdzone tytuły dobre dla daltonistów ?
Nie pytam o gry oczywisty typu gry wykorzystujące maksymalnie dwukolorowe znaczniki na planszy, klasyczne karciane - chodzi mi o nowoczesne planszówki i karcianki.

Nadają się. Podaję też wartość % - jeśli są jakieś problemy z rozróżnianiem kolorów lub symbolów alternatywnych.
- Ticket to Ride (niestety małe symbole alternatywne)
- Krwawa Oberża (do przetestowania)
- Wesoła Farma (100%)
- Splendor (70%) - symbole kosztów bardzo małe
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2016, 10:21 przez HUBertPL, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: kwiatosz »

Ja daltonistą nie jestem, więc nie mam pojęcia jak to się sprawdza, ale może Ty mi powiesz - w Tickecie są i kolory i symbole do nich przyporządkowane. Dla mnie te symbole są mało czytelne, natomiast może osoba nie widząca wszystkich kolorów widzi je wyraźniej? Tak jak wyraźniej widzi ludzi w ubraniach kamuflujących? Bo jestem ciekawy, czy stosują oni oznaczenia na odwal się, czy faktycznie ktoś nad tym posiedział.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: HUBertPL »

No właśnie już na Tickecie wymiękają dwie osoby - ojciec i wujek :) Symbole jednak pomagają, o ile uzbroją się we wzmacniacze obrazu, tj. w okulary :)
Jestem pierwszym facetem w rodzinie bez daltonizmu, w poprzednich pokoleniach mamy daltonistów - elektryków i elektroników, czyli da się kombinować i obejść ograniczenia ;)

Czyli Ticket się nadaje, Wesoła Farma z moich też. Splendor z trudem, ale też.

A ja bym zagrał w coś ambitniejszego, tak żeby również daltoniści mieli równe szanse.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2016, 10:17 przez HUBertPL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: detrytusek »

Bardzo ciężka sprawa bo przecież chyba w każdej grze są kolory graczy. Może napisz z którymi kolorami nie mają problemu? Ew. można się pobawić w przemalowanie elementów gracza na friendly colour. Taki Carcasonne chyba by już się wtedy nadał. Epoka Kamienia może?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: kwiatosz »

A w jakim klimacie? Bo pierwszym tytułem przychodzącym mi do głowy jest Chaos w Starym Świecie - każdy z graczy ma inne figurki i inne znaczniki do kładzenia na mapie. Dead of Winter (Martwa Zima) też nie ma kolorowych oznaczeń, Dominion też się nadaje.

Natomiast jeżeli chodzi o eurosuchary to jest trudniej, bo to są przeważnie identyczne elementy różniące się tylko kolorem...

Edit: jeszcze Spartacus się powinien nadawać, tam tylko kości k6 są oznaczone kolorowo, ale to można łatwo obejść licząc zdrowie innymi znacznikami - modyfikacja drobna i niewiele utrudniająca (bo te znaczniki będą potrzebne tylko w trakcie walki).
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2016, 10:01 przez kwiatosz, łącznie zmieniany 1 raz.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: Nataniel »

W REBEL jest dwóch daltonistów i dział wydawniczy nawet nie podchodzi już z projektami, w których nie ma ułatwienia dla daltonistów :D
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: orzeh »

Oryginalny Impulse ma odniesienia kolorów, może wersja PL też będzie miała?
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: HUBertPL »

Te dwie osoby to faceci po pięćdziesiątce, czyli jest to grupa która ma alergię na fantasy :) Science fiction - no mooooże (wujek uwielbia), w zasadzie ważniejsze są proste zasady połączone z regrywalnością i możliwością optymalizacji ruchów.

Proszę kombinujcie, wymieniajcie typy - a ja to wszystko będę spisywał w pierwszym poście, komuś się to penie przyda.

Są różne stopnie daltonizmu, i różnych kolorów nie rozpoznają. Jak wujek i ojciec próbują nam to opisać to kończy sie na kupie śmiechu, bo to jest wręcz niemożliwe, takie mają problemy ;)
Z niemal każdym kolorem któryś z nich ma jakiś tam większy lub mniejszy problem, nie ma bezpiecznych kolorów...
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: espresso »

Już kiedyś był podobny temat, zobacz co tam polecaliśmy. Może faktycznie lepiej pójść w stronę modyfikacji? Takie Wysokie napięcie dosyć łatwo przerobić - wystarczy markerem lub naklejką oznaczyć domki poszczególnych kolorów jakimś prostym symbolem. Ostatnio hitem u mnie w rodzinie był Szeryf z Nottingham, który nie powinien sprawiać problemów (na kartach są podpisy i duże rysunki, w ostateczności trzeba zapamiętać 4 dobra, które są legalne).
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: HUBertPL »

Espresso - znam tamten temat, ale to zupełnie inny przypadek.

Modyfikacje - no nie wiem, nie odsprzeda się już takiej gry - a ja jednak często zmieniam gry dzięki naszemu forum.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: Andy »

W Star Realms każda z czterech frakcji ma przypisany nie tylko kolor, ale też wyraźny i duży symbol. Także oznaczenia żółtej "siły" i czerwonych "pieniędzy" różnią się bardzo wyraźnie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: espresso »

Przypadek inny, ale niektóre tytuły może by przypasowały, np. Qwirkle? Swoją droga, fajna gra :)
Zamki Szalonego króla Ludwika też mają symbole (trochę małe co prawda, ale nawet jak się widzi kolory, to pomagają rozróżnić kafelki). Przychodzi mi jeszcze do głowy Cuba i Le Havre (podobnie jak w Agricoli, dyski trzeba by oznaczyć),
A może zainwestuj w zastaw znaczników, które sobie oznaczysz symbolami i będziesz mógł używać w różnych grach?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: espresso »

MisterC pisze:Qwirkle chyba właśnie się nie nadaje, bo kształty nie są zbieżne z kolorami, a ułożenie sześciu płytek w tym samym kształcie i różnymi kolorami może być horrorem.
Prawda, zapomniałam, że można też ciągi tych samych symboli układać. Może w takim razie Geniusz - tam chyba można tylko na podstawie kształtów grać.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: bukimi »

Jako daltonista powiem, że problem kolorów został bardzo poważnie potraktowany przez wydawców przez ostatnie lata. Bardzo rzadko trafia się mi się tytuł, z którym miałbym problemy, mimo że daltonizm mam "spory".
Wspomniany "Ticket to ride" ma symbole na kartach i różne kształty wagonów, do tego zgodne z tymi, które pojawiają się na planszy. Osobiście grałem w 100% polegając na tych symbolach. Nawet "Osadnicy: Imperium", gdzie przy bonusach istotny bywa kolor karty są symbole jako tło karty (czerwone jabłuszka, czarne miecze, itd.).

Stąd też nie do końca wiem jaką grę mogę Ci polecić, bo szczerze powiem, że jeśli masz jakąś konkretną grę na oku najłatwiej spytać czy jest przyjazna daltonistom w wątku dotyczącym danej gry. Daltonistów na świecie jest tylu, że ktoś pewnie zaraz Ci pomoże.

Zdecydowanie łatwiej mi odradzić gry, które mogą sprawiać problem, bo to rzadszy przypadek.
Największy był jak dotąd z pierwszym wydaniem gry Caylus, bo kostki są słabo pokolorowane, a na planszy i kafelkach kolor kosteczek (zasobów) to jedyna wskazówka.
Drugi poważny problem trafiłem przy grze Bruges - kolory kart są podobne, a bardzo istotne. Spore problemy były też przy Macao Stefana Felda (kolory kostek i na kartach).

Polecam GeekListy na BGG tworzone przez daltonistów. Tam znajdziesz oceny wielu gier pod kątem rozróżnialności kolorów. Choćby tu: https://boardgamegeek.com/geeklist/2073 ... ind-images
Lista gier przyjaznych daltonistom: https://boardgamegeek.com/geeklist/1710 ... y-other-ge

Jeszcze jedna ważna uwaga. Postaraj się o intensywne sztuczne światło nad stołem do gry (najlepiej białe). To zdecydowanie pomaga w rozróżnianiu podobnych kolorów i często symbole stają się zbędne. Z jakiegoś powodu słoneczny dzień nie działa tak dobrze.

PS. Zawsze uważam tylko, by nie być graczem rozdającym kostki / przesuwającym znaczniki na torach :P
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Czerniczka
Posty: 51
Rejestracja: 26 lut 2016, 15:42

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: Czerniczka »

bukimi pisze:Jeszcze jedna ważna uwaga. Postaraj się o intensywne sztuczne światło nad stołem do gry (najlepiej białe). To zdecydowanie pomaga w rozróżnianiu podobnych kolorów i często symbole stają się zbędne. Z jakiegoś powodu słoneczny dzień nie działa tak dobrze.
Wykorzystam to w czasie gry z moimi daltonistami :D
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: c08mk »

Geniusz - co prawda na żetonach są kolory ale jeżeli jest trudność z kolorem to można je rozpoznawać po symbolach. Gra nie jest w klimacie fantasy czy sci-fi : )
lucky1201
Posty: 13
Rejestracja: 17 lut 2016, 12:30

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: lucky1201 »

Sam jestem daltonistą, miewam w życiu dość poważne problemy.
Jednak przy dość dużym skupieniu jestem w stanie wygrywać z moją ekipą nawet w Jungle Speeda. Przy zielonym i żółtym trochę idą "na czuja" ale nawet to uatrakcyjnia zabawę :)
Obecnie ogrywam Le Havre i na 100% nie ma problemu. Mimo mojego zaawansowania w przypadłości nawet na sekundę nie zwróciłem uwagi na jakiś szczegół kolorystyczny.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: HUBertPL »

W weekend graliśmy w Splendor i potwierdziło to moje spostrzeżenia- jeśli daltonista ma wadę wzroku - okulary są obowiązkowe :) Sybbole kosztu karty są, ale są malutkie.

A macie jakieś doświadczenia z Epoką Kamienia ? Wydaje się całkiem znośna, bo surowce mają różne kształty.

PS: co do listy gier na BGG, to ciekawe że Coloretto (Kameleon) ma świetną opinię, w życiu bym nie pomyślał :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: kwiatosz »

Ale ludziki wszystkich graczy różnią się tylko kolorem, tak samo liczniki punktów i rozwoju rolnictwa.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: HUBertPL »

Tak, ale ta gra mnie po prostu kusi, i mógłbym się pokusić o zmodyfikowanie elementów trudniej rozróżnialnych.
W zasadzie nie jest ważne jaki kolor okupuje pole z surowcami, ważne żeby widzieć swoje, i dostrzec sam fakt że ktoś już tam jest. To żaden problem.

Przydałaby się opinia na temat dostępności Stone Age...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: kwiatosz »

Generalnie mam wrażenie, że problem eurasów rozwiązałoby po prostu zamówienie zestawów znaczników z mepela, czy gdzieś indziej. Komplet pięciu zestawów znaczników różniących się kształtem - ludziki, ludziki w kapeluszach, ludziki z afro etc i to pozwoli praktycznie każdą grę dostosowywać.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: HUBertPL »

Świetna myśl :)
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: stalker »

Kryptos – bardzo jestem ciekaw, czy się sprawdza (bo sam daltonistą nie jestem, ale projektowałem tak, żeby teoretycznie działało).
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: rastula »

gry ticket to ride i age of industry mają na kartach symbole przypisane kolorom
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry nie sprawiające problemów daltoniston

Post autor: stalker »

HUBertPL pisze:Przydałaby się opinia na temat dostępności Stone Age…
Wszystkie komponenty mają inny kształt. Na kartach są symbole do zbierania, ale każdy inny i w jednej tonacji barwnej. Jeśli gracze są w stanie rozróżnić kształt narysowanych komponentów, to mogą dać radę.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
ODPOWIEDZ