Coś podobnego do Patchwork

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
bibibibi
Posty: 6
Rejestracja: 03 lut 2016, 12:27

Coś podobnego do Patchwork

Post autor: bibibibi »

Wymagania:
- Gra dla 2 osób
- Ciekawa/nietypowa/abstrakcyjna tematyka
- Proste zasady i krótki czas rozgrywki (około 30-40 minut)
- Estetyczne wykonanie (gra powinna być kolorowa i "mieć swój styl")
- Może zawierać elementy puzzli (tj. dopasowywania jakichś elementów jak w Patchworku), ale nie musi
- Trochę losowości
- Duża regrywalność
- Cena w okolicach 60 zł

Nie znam się za bardzo na grach, więc czekam na propozycje, pozdrawiam. Aha, gra musi być nowa, nie chcę używanyhc.
Posiadane gry: Patchwork, Monopoly.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: RunMan »

Poleciłbym 7 Cudów: Pojedynek, do dostania za ~75zł, poza ceną i obecnością puzzli spełnia wszystkie wymagania
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: Rafalm »

Dla tak określonych warunków polecam (kolejność przypadkowa):

- Haru Ichiban
- Jaipur
- Hack Trick
- Red 7 (tu masz możliwość gry do 4 osób)

Jestem fanem Patchworka i we wszystkie powyższe tytuły bardzo przyjemnie mi się grało.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: HUBertPL »

Również uwielbiam Patchworka, i pasuje mi bardzo Jaipur, Serce Smoka oraz Krwawa Oberża.
Dwie pierwsze mozesz sprawdzić na BGA :)
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: Paskudnik »

Moja lista tego typu znalezisk:

+ Jaipur
+ Haru Ichiban

I jeśli może być na więcej osób, niż tylko dwie:
+ Bonsai (czyli Kigi)
+ Festiwal lampionów
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: mikeyoski »

Daxu

Tapnięte z mojego T800
bibibibi
Posty: 6
Rejestracja: 03 lut 2016, 12:27

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: bibibibi »

Dziękuję, nie spodziewałem się aż tylu propozycji :D To tak, lecąc od początku 7 Cudów: Pojedynek to chyba nie to czego szukam.
Haru Ichiban wygląda ciekawie, tylko czy po jakimś czasie nie stanie się monotonne?
Jaipur jakoś mnie nie przekonuje, a i tematyka chyba niezbyt oryginalna.
Hack Trick ma na pewno nietypową tematykę, ale nie interesuje mnie hakowanie, więc nie wiem czy bym się wciągnął?
Red 7 odpada, nie chcę zwykłej karcianki.
Krwawa Oberża odpada ze względu na krwawą tematykę.
Serce Smoka wygląda bardzo estetycznie, ale to chyba bardziej gra dla dzieci?
Bonsai odpada, jakoś nie widzę siebie na dłużej przy tej grze.
Festiwal Lampionów wychodzi ponad budżet.
Daxu to chyba nic oryginalnego pod względem tematyki, ale wygląda całkiem fajnie.
Posiadane gry: Patchwork, Monopoly.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: HUBertPL »

Serce Smoka to miły przerywnik. Niby latwe - ale wiadomo - zależy z kim grasz.
Jaipura nie odrzucaj, jest super.
Zagraj w nie online i kupisz :)
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: Gosterq »

Jeśli nie zależy Ci bardzo na czasie, to może "Wiertła, skały, minerały"? W nadchodzący piątek rusza zbiórka na wspieram.to, a jeśli dołączysz do zamówienia zbiorowego to wyjdzie za 72zł (cena nie jest jeszcze do końca pewna). Jakby nie patrzeć ta gra ma "swój styl" :P
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: kdsz »

Ograniczenie do 60zł mocno zawęża pole działania. Jeśli mogłoby to być kilka złotych więcej, to poleciłbym K2, Magnum Sal i Glen More. Poniżej 60 są głównie karcianki i fillerki, ale nie tylko. Z tej grupy mogę polecić Basilicę, Na grzyby (Fungi), Mr. Jack Pocket, Witkacego i Famiglię. Dwie ostatnie gry są dosyć specyficzne, nie każdemu się spodobają.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: kinioo »

Rowniez polece Jaipur - swietnie sie gra, szczegolnie wakacyjnie...

K.
Sorki za brak polskich znakow....
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: c08mk »

Sam nieco skorzystałem z tego tematu : ) Haru i Lampiony wyglądają ciekawie.

Kiedyś szukałem podobnych gier i trafiłem na tytuły typu Fits, Blokus, itp tetrisówki ale się na nie zdecydowałem. Myślę że warto też je sprawdzić.

Jeszcze mogę polecić do sprawdzenia Geniusz i Rój, które mi nawet podeszły i w dwie osoby dobrze się gra. Geniusz też dobrze chodzi na więcej osób.
bibibibi
Posty: 6
Rejestracja: 03 lut 2016, 12:27

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: bibibibi »

Dziękuję za następne propozycje. Ten Jaipur jest rzeczywiście taki dobry? Pod względem tematyki nie wydaje mi się zbyt oryginalny/abstrakcyjny, chyba że to mechanikę tak zachwalacie?
Wiertła, skały, minerały może kiedyś sprawdzę, ale wolałbym poczekać na recenzje niż brać w ciemno.
K2 wygląda w porządku, a i tematyka wydaje się dosyć ciekawa, ale szukam czegoś z prostymi zasadami i na krótsze posiedzenia.
Magnum Sal jest jakieś takie szarobure i zdecydowanie za długie.
Glen More nie przypadł mi do gustu jeśli chodzi o szatę graficzną, a poza tym partie są za długie.
Basilica wygląda ładnie, ale za dużo tu negatywnej interakcji.
Na Grzyby ma niezłą szatę graficzną, ale wygląda mi to na zwykłą karciankę - wolałbym coś bardziej nietypowego.
Mr. Jack Pocket to nie moje klimaty.
Witkacy to nie moje klimaty.
Famiglia wygląda mi na zwykłą karciankę.
Blokus i Fits - nie tego szukam, w tetrisa mogę pograć na komputerze.
Geniusz bardziej przypomina jakąś układankę niż grę planszową, raczej nie tego szukam.
Rój - raczej nie tego szukam.

Jak na razie moimi faworytami są Haru Ichiban i Hack Trick.
Posiadane gry: Patchwork, Monopoly.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: kdsz »

bibibibi pisze:K2 wygląda w porządku, a i tematyka wydaje się dosyć ciekawa, ale szukam czegoś z prostymi zasadami i na krótsze posiedzenia.
W K2 zasady są banalne. Gra się 30-40 minut na dwie osoby
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: Gosterq »

bibibibi pisze: Wiertła, skały, minerały może kiedyś sprawdzę, ale wolałbym poczekać na recenzje niż brać w ciemno.
Kilka recenzji już jest. Widziałem trzy polskie i kilka po angielsku. Recenzenci bardzo chwalą ten tytuł, a że jest okazja wziąć w bardzo dobrej cenie... ;-)
Oryginalny tytuł to "Super motherload".
bibibibi
Posty: 6
Rejestracja: 03 lut 2016, 12:27

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: bibibibi »

Dziękuję, wezmę chyba to Haru Ichiban... podoba mi się jej szata graficzna, pomysł, a poza tym wydaje się łatwa do nauczenia. Może mi ktoś powiedzieć jak to wygląda pod względem regrywalności, nie znudzi się za szybko?
Posiadane gry: Patchwork, Monopoly.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: Rafalm »

bibibibi pisze:Dziękuję, wezmę chyba to Haru Ichiban... podoba mi się jej szata graficzna, pomysł, a poza tym wydaje się łatwa do nauczenia. Może mi ktoś powiedzieć jak to wygląda pod względem regrywalności, nie znudzi się za szybko?
Z tą regrywalnością to kwestia bardzo indywidualna, jednym gra podejdzie i mogą w nią grać w kółko, innym mniej i wtedy siadają do tytułu tylko okazyjnie. Tak więc przytoczę kilka informacji, a musisz sama ocenić jak gra sprawdzi się w Twoim przypadku:

- setup gry jest zawsze identyczny i symetryczny, więc gracze startują z dokładnie identycznych pozycji startowych (jak w szachach)
- losowość jest ograniczona tylko do losowania wartości na kwiatach, całą reszta jest możliwa do zaplanowania
- gra jest asymetryczna, więc gracze mają do dyspozycji różne akcje. Co mi się podoba, w każdej turze możesz to zmienić poprzez licytację, więc trzeba planować 2-3 ruchy naprzód.
- czas rozgrywki to ok 20-30 min
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: kinioo »

Siemanko,

Tez bardzo nam przypadla do gustu Jaipur oraz Mr Jack w wersji pocket (jest troche losowosci, wysoka regrywalnosc, z puzli to raczej przekladanie kafelkow...).

K.
Sorki za brak polskich znakow....
kmd7
Posty: 1019
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 30 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: kmd7 »

Z gier, które powinny spełniać założenia tego wątku (z jakąś tam tolerancją np. niektóre są nieco droższe), najczęściej grywam w takie gry:
- Jaipur
- Star Realms
- Waggle Dance
- 7 cudów świata: Pojedynek
- Istanbul.
bibibibi
Posty: 6
Rejestracja: 03 lut 2016, 12:27

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: bibibibi »

Dziękuję za następne propozycje.
Star Realms odpada ze względu na brak polskiego języka.
Waggle Dance wygląda ciekawie, ale raz że za długie, dwa za drogie.

Widzę, że wielu forumowiczów poleca Jaipur i nie wiem co wybrać - Jaipur czy Haru Ichiban? Jeśli chodzi o tematykę i szatę graficzną to bardziej podoba mi się ta druga, ale Jaipur jest chyba lepszy pod względem mechaniki? Co byście wybrali?
Posiadane gry: Patchwork, Monopoly.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: c08mk »

bibibibi pisze:Widzę, że wielu forumowiczów poleca Jaipur i nie wiem co wybrać - Jaipur czy Haru Ichiban? Jeśli chodzi o tematykę i szatę graficzną to bardziej podoba mi się ta druga, ale Jaipur jest chyba lepszy pod względem mechaniki? Co byście wybrali?
Mi Jaipur się nie spodobał graficznie, w dodatku z tego widzę to chyba nie ma planszy przez co spada jeszcze niżej nawet jeżeli mechanika jest dobra.
Teraz się przymierzam do Haru i jestem pewien, że dziewczynie się spodoba, mechanicznie i graficznie : )
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: josiu »

Polecam dołożyć trochę i kupić Zamki Szalonego Króla Ludwika. Największa niespodzanka tego roku u nas. Niespodziewałem się, że jest aż tak dobra. Szczególnie dla par. Warto. Nie pożałujesz.
kmd7
Posty: 1019
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 30 times

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: kmd7 »

Jeśli chodzi o Star Realms - przy odrobinie wysiłku i przejrzeniu forum, na przykład tutaj:
viewtopic.php?f=1&t=29656&start=275 (przy okazji podziękowania dla kolegi woytasa!) można zrobić sobie polską wersję. Wystarczy odpowiedni wydruk, trochę wycinania i koszulki. Po włożeniu oryginalnej karty i wydrukowanego opisu po polsku w koszulkę mam naszą, jedynie słuszną wersję :lol: . Poza tym w sieci jest dostępna darmowa (angielska, ale bez obaw) wersja elektroniczna tej gry z czytelnym tutorialem - http://www.starrealms.com/digital-game/. Nie ma w niej wszystkich funkcji, ale wystarczy, aby sie z nią zapoznać.
Alternatywą jest gra Dolina Kupców, do kupienia chyba już od ok. 65 zł. Jest po polsku, podobna mechanika, tylko temat inny.
Waggle Dance jest do kupienia na tym forum za 50 - 67 zł. Wiem, że używane, a to już dyskwalifikuje ją w tym wątku. Sam kiedyś miałem opory przed kupowaniem używanych gier. Przekonałem się, że przy odrobinie rozwagi i uważnym wybieraniu sprzedających, nie ma się czego bać. Gry, które kupiłem, wyglądały jak ze sklepu, a nawet lepiej, np. dołożone były koszulki na karty. Ale oczywiście szanuję Twoje zdanie. Co do czasu gry, można wybrać wariant krótki.
I na koniec - niedługo rozpoczyna się zbiórka na wspieram.to gry Zaklinacze - http://zaklinacze.pl/. Dostępna jest już testowa talia wraz z regułami, można wypróbować przed decyzją o wspieraniu.
O, jeszcze coś mi się przypomniało - "Zapraszamy do podziemi" oraz "Imperium w 8 minut". Nie są to może moje ulubione gry, ale od czasu do czasu nie odmówię partyjki :D.
bibibibi
Posty: 6
Rejestracja: 03 lut 2016, 12:27

Re: Coś podobnego do Patchwork

Post autor: bibibibi »

Pierwsza myśl najlepsza, wezmę więc Haru Ichiban. Dziękuję za wszystkie propozycje, pozdrawiam!!
Posiadane gry: Patchwork, Monopoly.
ODPOWIEDZ