Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 948
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 311 times
Been thanked: 201 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Losiek »

Czyli nie da się grać bez aplikacji, tak jak np. w Alchemikach?

„Nie. W Robinsonie masz kart chyba około 300-stu. Tutaj ich będzie jeszcze więcej. I te karty są wszystkie zakodowane w aplikacji. W pudełku nie będziesz miał tych kart.”
Uff, kamień spadł mi z serca. Już nie muszę się zastanawiać skąd wziąć środki na kolejną grę. Tej na pewno nie kupię.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: kwiatosz »

Aplikacja zdecydowanie na propsie, ale zobaczymy jak to zadziała w praniu. No i wiem, że na swoim Blackberry jej raczej nie zobaczę :wink:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Marx »

Mówisz "nie" aplikacjom? Mnie w każdym razie nie przekonały w X-comie. Grało się tak jakoś automatycznie.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Roleusz
Posty: 210
Rejestracja: 17 gru 2014, 10:21
Kontakt:

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Roleusz »

Nie bardzo rozumiem dlaczego aplikacja miałaby być zła i psuć całą zabawę. I nikt nigdzie nie powiedział, że nie będzie tam innych fajnych elementów, które zastąpią karty.

Ja bym się wstrzymał i poczekał. A możliwość ciągłego poszerzania rozgrywki - gdyby można było dodawać scenariusze samodzielnie poprzez aplikację - super sprawa :)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: c08mk »

Też uważam, że appka niekoniecznie musi być zła.
Mi na przykład XCOM z appką się nawet podoba za to Space Alertowi z soundtrackiem czegoś brakowało żeby dalej zajmował u mnie półkę.

Wszystko zależy od przyjętych rozwiązań. Appka w XCOM faktycznie jest dobrze zintegrowana z grą i bez appki XCOM byłby grą bardzooo słabą. Dodatkowo jest muzyka z gry co zwiększa klimat rozgrywki.
Jeżeli appka w First Martians będzie tylko elektronicznymi kartami z ośmiobitową muzyczką to będzie to kiepskie. Jeżeli zrobią coś czego się nie da zastąpić kartami i będzie klimatyczny podkład dźwiękowy to może nawet przeskoczyć Robinsona w rankingach.

Co do klimatu gry tak trochę przypuszczam, że pan Ignacy mógł się zainspirować paroma filmami m. in Marsjanin który nie tak dawno był w kinach.
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: ernin »

A aplikacji na Windows 10 Mobile i tak nie będzie więc gra znika z mojej listy.
Nesmeer

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Nesmeer »

ernin pisze:A aplikacji na Windows 10 Mobile i tak nie będzie więc gra znika z mojej listy.
+1
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 948
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 311 times
Been thanked: 201 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Losiek »

Roleusz pisze:Nie bardzo rozumiem dlaczego aplikacja miałaby być zła i psuć całą zabawę. I nikt nigdzie nie powiedział, że nie będzie tam innych fajnych elementów, które zastąpią karty.

Ja bym się wstrzymał i poczekał. A możliwość ciągłego poszerzania rozgrywki - gdyby można było dodawać scenariusze samodzielnie poprzez aplikację - super sprawa :)
Nie mówię, że aplikacja jest zła ale nie dla mnie. Gram w planszówki nie po to aby korzystać z aplikacji na tablecie/telefonie ale aby od tego odetchnąć - korzystam z komputerów od czasów studenckich (początek lat 90.). Jak dla mnie użycie aplikacji zabija klimat planszówki. Mam frajdę z dotykania kart, oglądania ich, tasowania i nie wyobrażam sobie aby bezduszna apka mi to zastąpiła. Ponadto tablet/telefon albo się wygasi albo rozładuje ;) Ale powtarzam to tylko i wyłącznie moje zdanie.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: misioooo »

ernin pisze:A aplikacji na Windows 10 Mobile i tak nie będzie więc gra znika z mojej listy.
Widzę, że już są jakieś pewne informacje... Możesz podać źródło?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2621
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: sqb1978 »

Jeśli apka jest koniecznością to również pass. Ale liczę, że chociaż będzie można dokupić karty, a sama gra będzie przez to tańsza.
Cierń
Posty: 601
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Cierń »

Faktycznie aplikacji w Robinsonie sobie na tę chwilę nie wyobrażam - nie ten klimat. Jednak do Marsa i sztafażu s-f takie rozwiązanie po prostu pasuje. X-Com mnie nie przekonał zarówno jako gra jak i aplikacja - za to po jednej testowej partii FM z aplikacją w wersji alpha już wiem,że (przynajmniej mi) nie przeszkadza w grze, a możliwości jakie daje są nie do przecenienia. I nie, nie da się tego zrobić "na kartach" - podobny efekt próbuje uzyskać 7th Continent, gdzie poza kartami w sumie nie ma niczego innego, a i tak linearność scenariuszy mimo starań autorów nadal bije po oczach.

Oczywiście jako pracownik Portalu nikogo nie przekonam :), ale zdecydowanie nie polecam skreślania gry "bo ma apkę" - ona ma wzbogacić rozgrywkę, a nie ją zastąpić.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 948
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 311 times
Been thanked: 201 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Losiek »

Cierń pisze:Oczywiście jako pracownik Portalu nikogo nie przekonam :), ale zdecydowanie nie polecam skreślania gry "bo ma apkę" - ona ma wzbogacić rozgrywkę, a nie ją zastąpić.
Nie przekonasz ;) Jak mam odpalić apkę to... uruchomię sobie starą dobrą Civkę na kompie albo innego Dooma czy Stalkera.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: vojtas »

ernin pisze:A aplikacji na Windows 10 Mobile i tak nie będzie więc gra znika z mojej listy.
Portal powinien zrobić tak, jak zrobiło to FFG z XCOM-em: wypuszczono aplikację dla Androida i iOS-a, ale też wersję pod zwykłą przeglądarkę internetową oraz samodzielny programik, który można se pod Windows na laptopie/desktopie odpalić.

Mam mieszane uczucia co do aplikacji - mają one dla mnie sens, jeśli oferują coś, czego nie można by osiągnąć w planszówce dzięki tradycyjnym komponentom ALBO jeśli z jakichś powodów byłoby to bardzo trudne. Taka apka byłaby b. przydatna, jeśli np. ze skrawków wyciągniętych kart wydarzeń potrafiłaby tworzyć zupełnie nowe "karty", które otwierałyby różne fabularne ścieżki (i przy okazji zamykały inne drogi). Największa wada istnienia apki to niepewność dalszego supportu. Nie ma nic bardziej frustrującego niż brak możliwości gry po latach od premiery - o ile taką możliwość zapewnia aplikacja webowa i pecetowa, tak na pewno nie iOs-owa i androidowa. Krótko mówiąc Portal musiałby takie coś zapewnić od razu, bo później by już do tego nie wrócili, no chyba że przy okazji dodatku lub jakiegoś większego wznowienia. Dobrym pomysłem jest też open source - fani mogliby sami przygotowywać zupełnie nowe scenariusze/kampanie. :)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2621
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: sqb1978 »

Nie przekonasz ;) Jak mam odpalić apkę to... uruchomię sobie starą dobrą Civkę na kompie albo innego Dooma czy Stalkera.
Dokładnie. Tudzież This War of Mine.
Ja osobiście od planszówki nie oczekuję ani stopnia skomplikowania ani bogactwa, jakie oferują gry komputerowe, bo... mam je w grach komputerowych ;)
Po planszówce oczekuję spotkania z ludźmi, oderwania od elektroniki i wyzwania intelektualnego.

Najwyżej sobie sam wydrukuję te karty, o! :P
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1188
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: veljarek »

Nesmeer pisze:
ernin pisze:A aplikacji na Windows 10 Mobile i tak nie będzie więc gra znika z mojej listy.
+1
+1
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Kisun »

Wątpię czy wydrukowanie kart by coś dało. Najprawdopodobniej wydarzenia będą tak powiązane że żadnymi kartami nie da się tego ogarnąć. Bo jak to by miało wyglądać? Podziel karty według rodzajów z każdej weź kilka, potasuj i wylosuj. Potem znowu podziel to co zostało ale już bez takich a takich kart, potasuj... A jeżeli wyszło ci to i tamto to wywal takie a takie, potasuj, wylosuj.. itd. Masakra jakaś.
Wygląda na to że wydarzenia będą się rozwidlać a następnie splatać dążąc do jakiegoś finału i wcale nie jest powiedziane że zakończenie będzie jedno. Ta gra pachnie grą paragrafową i to taką na najwyższym poziomie. A to zapach bardzo zachęcający jak dla mnie. :) A jeżeli komuś nie będzie odpowiadać bo gra zależna od aplikacji to też ok. Jest wybór i to jest super.

edit: Dziękuję za dbanie o moją ortografię :)
Ostatnio zmieniony 12 lut 2016, 11:24 przez Kisun, łącznie zmieniany 1 raz.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: vojtas »

^ Wydażenia?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 313 times
Been thanked: 344 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: tomb »

vojtas pisze:^ Wydażenia?
Oświeciło mnie skąd pomysł z aplikacją. Będzie można aktualizacjami poprawiać błędy i literówki.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Cierń
Posty: 601
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Cierń »

tomb pisze:
vojtas pisze:^ Wydażenia?
Oświeciło mnie skąd pomysł z aplikacją. Będzie można aktualizacjami poprawiać błędy i literówki.
I could see it coming :). Gwarantuję, że nie taki był powód implementacji aplikacji do gry. Zauważ, że poza literówkami aktualizacją można też dodać np. nowy scenariusz.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 313 times
Been thanked: 344 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: tomb »

Mnie akurat aplikacja nie przeszkadza. Trafia do mnie argument o nieskończonej liczbie wydarzeń itd., ale mam nadzieję, że obsługa tego ustrojstwa nie będzie zbyt absorbująca, a w pudle znajdziemy mimo wszystko trochę plastikowego i kartonowego dobra, za które lubimy planszówki.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: ernin »

misioooo pisze:
ernin pisze:A aplikacji na Windows 10 Mobile i tak nie będzie więc gra znika z mojej listy.
Widzę, że już są jakieś pewne informacje... Możesz podać źródło?
Info nie jest pewne. Po prostu znając podejście developerów do tworzenia aplikacji na mobilnego windowsa to jest moje przypuszczenie. A jeśli już coś się pojawia to potem pozostaje bez wsparcia. Chociaż mam nadzieję, że skorzystają z dobrodziejstw windowsa 10 i zrobią jedną aplikację na dużego windowsa 10 jak i tego mobilnego.
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Krionah »

Planszówka z aplikacją = dziękuję, postoję. Też się cieszę, że Rebel wydaje grę o Marsie :P
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Szaweł »

A ja z kolei jeszcze bardziej na grę czekam. Póki co z apką grałem jedynie w XCOM'a (no jeszcze Szeryf ale ta się chyba nie liczy, bo tylko liczy :D) i IMHO, w tym przypadku, apka zrobiła robotę. Dzięki niej czuć jeszcze bardziej osaczenie i presję czasu. Przypuszczam, że te same efekty będzie chciał uzyskać IT w FM, więc póki co, ode mnie duży kredyt zaufania.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
wirusman
Posty: 1973
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 85 times
Been thanked: 28 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: wirusman »

http://portalgames.pl/pl/wywiad-turlnij ... z-ignacym/

Nowy artykuł odnośnie marsa:) Ja w to wchodzę.:)
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: ramar »

Warto, by Portal pochylił się nad... Stworzeniem/udostępnieniem edytora misji i kart. Wtedy gracze sami zapewnią to, by "First Martians" stał się żywą grą - nawet lepiej niż LCG (i typowe Legacy) :)
I mam cichą nadzieję, że cena będzie nieco niższa niż Robinsona - brak ponad 300 kart w każdym pudle to ogromna oszczędność, co prawda stworzenie aplikacji też kosztuje, ale jest to koszt stały, który nie wzrośnie wraz z każdym produkowanym egzemplarzem gry (koszt rozłożony na +10 000 pudełek).
ODPOWIEDZ