Dział strategiczny

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Czy na forum powinien być oddzielny dział poświęcony strategii?

Tak. Przeszkadzają mi dyskusje w dziale "Ogólne -> Gry planszowe i karciane" dot. strategii
5
6%
Tak. Będzie lepszy podział na forum
23
26%
Nie, wszystko jest w porządku
62
69%
 
Liczba głosów: 90

Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Dział strategiczny

Post autor: citmod »

Siemanko,
od dłuższego czasu, staram się nie wchodzić w wątki poświęcone grom które zostały już wydane i ja je posiadam. Wynika to z faktu, że czytając wpisy w danych wątkach non-stop napotykam się na wpisy mówiące o strategii. Często są to wpisy mówiące o tym że dana strategia jest zdecydowanie lepsza od innej (często jest to strategia sprawdzona na bgg, gdzie już kilkanaście osób potwierdziło jej działanie) a czasami są to jedynie domysły. Jeżeli przeczytam taki wpis, to oczywiście ciężko jest podczas następnej partii nie spróbować danej strategii, chociażby po to, aby się przekonać czy owa strategia rzeczywiście jest taka dobra. Mnie osobiście psuje to przyjemność z gry, stąd staram się unikać tych wątków.

Dlatego też moim zdaniem, dobrym rozwiązaniem było by stworzenie działu dot. strategii w grach, gdzie ludzie którzy mają ochotę rozmawiać o strategii mogli by się produkować (podobnie jak to jest rozwiązane na bgg). Wolałbym móc spokojnie wchodzić w wątki w dziale "Ogólne->Gry planszowe i karciane", poczytać opinie ludzi o danej grze i podyskutować na temat gry jako takiej, a nie o konkretnych strategiach.

Ciekawy jestem czy ktoś podziela moje zdanie, czy jestem jakiś przewrażliwiony.

Pozdro
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8753
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2663 times
Been thanked: 2349 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: Curiosity »

No dobra, to o czym w takim razie będzie się rozmawiać w głównym wątku? Na zadawanie pytań jest już inne podforum. Teraz na strategię jeszcze inne... Co pozostanie? Dyrdymały o kształcie wyprasek i wielkości pudełka? ;)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: rastula »

i jeszcze oddzielny dział o planszy i poddział o pionkach... żeby można było częściej napisać, "nie ten dział" :)...


dajże spokój chłopie :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: Bea »

To może już lepiej już po prostu pilnować, żeby takie informacje o "strategii wygrywającej" były wrzucane pod spojler po prostu.
Ja bym tam z kolei wolała żeby było osobne podforum na tematy związane z konkretną grą (w tytule nazwa gry) a osobne na tematy okołogrowe. Chyba już była taka propozycja ale zmarła śmiercią naturalną. Szkoda.

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =6&t=35805
Ostatnio zmieniony 17 paź 2015, 13:44 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: Rocy7 »

Jestem przeciwny, nowemu działowi i tak większość dyskusji o strategii odbywa się w temacie gry. Wprowadźmy strategie a niedługo każda będzie musiała mieć swoją własną stronę jak to jest na BGG.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: citmod »

Curiosity pisze:No dobra, to o czym w takim razie będzie się rozmawiać w głównym wątku? Na zadawanie pytań jest już inne podforum. Teraz na strategię jeszcze inne... Co pozostanie? Dyrdymały o kształcie wyprasek i wielkości pudełka? ;)
rastula pisze:i jeszcze oddzielny dział o planszy i poddział o pionkach... żeby można było częściej napisać, "nie ten dział" :)...


dajże spokój chłopie :)
Jednak wydaje mi się, że większość postów w wątkach o danych grach dotyczy ogólnych wrażeń z rozgrywki, tego czy gra się podoba/nie podoba, jakości komponentów, tego czy jest warta swojej ceny, w ile osób chodzi najlepiej, dodatków do danej gry, czasami pojawiają się pytania odnośnie koszulek do kart i zapewne jeszcze inne rzeczy których na szybko nie wymienię. Zresztą widać to po bgg gdzie jest podział na wątki "General" i wątki "Strategy" i jakoś wątki "General" nie świecą pustkami.
Także jeśli już to wątki w dziale strategii były by pustawe (chociaż na bgg owe wątki również są popularne), ale przynajmniej nie "psułyby" wątków zwykłych.
Chociaż póki co za dużo osób nie podziela mojego zdania, więc wygląda na to, że to ja jestem przewrażliwiony. :P
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Dział strategiczny

Post autor: vinnichi »

Mam wrażenie, że większość dyskusji sprowadza się do przedpremierowego ciśnienia, co to będzie za gra. A kiedy już opadnie kurz, wątek cichnie i nie widać jak gra się rozwija wśród szczęśliwych posiadaczy. Też kiedyś proponowałem właśnie dział o strategiach tak jaki na BGG. Tam się sprawdza, więc nie wiem dlaczego nie u nas. Lubię poczytać o przemyśleniach, taktykach innych graczy dla danej gry, nie chodzi tutaj o strategie wygrywające, ale pomysły na różne,wykorzystanie aspektów gry. A ciężko taką informację wyłuskać ze 100 stronicowego wątku. Jak dla mnie opisy strategii są ważniejsze niż komponenty, czy informacje o literówkach i zbyt dużych cenach. Chętnie widziałbym taką zakładkę bo tam już zaglądałyby osoby, które dłuższy czas interesują się daną grą i mają ciekawe spostrzeżenia. To taka moja opinia :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: Najemnik »

vinnichi pisze: Jak dla mnie opisy strategii są ważniejsze niż komponenty, czy informacje o literówkach i zbyt dużych cenach. Chętnie widziałbym taką zakładkę bo tam już zaglądałyby osoby, które dłuższy czas interesują się daną grą i mają ciekawe spostrzeżenia. To taka moja opinia :-)
Z pierwszym zacytowanym zdaniem zgadzam się w zupełności, z drugim już raczej nie. Faktem jest, że przekopywanie się przez kilkadziesiąt stron tematu gdzie dyskutuje się o coraz większych pieniądzach zebranych przez daną grę na KS lub wspieram.to/kolejnych zmianach terminów wydania gry/narzekaniu na słabe komponenty gry/emocjach graczy, którzy właśnie odebrali zakupioną grę/pasujących koszulkach na karty może być frustrujące, gdy chce się poczytać o taktykach w danej grze, jednak większość pojawiających się ostatnio tematów o grach ma raptem po kilka-kilkanaście stron. Tylko niektóre gry mają ich po kilkadziesiąt. Dlatego, moim zdaniem, nie warto tworzyć nowego podforum, jeżeli 95% tematów miałoby w nim mieć raptem po 2-3 strony. :wink:
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: kamron6 »

Najemnik pisze: Dlatego, moim zdaniem, nie warto tworzyć nowego podforum, jeżeli 95% tematów miałoby w nim mieć raptem po 2-3 strony. :wink:
A moim zdaniem warto by było, bo nie trzeba byłoby się przekopywać. Nie pamiętam jakiś sensownych spostrzeżeń strategicznych na ogólnym, tu raczej nowe gry się opisuje i losowe pytania losowych osób. Problem jest taki, że co najwyżej 15 gier dostałoby takie tematy, może mniej. Gry LCG mają własne fora, a w wielu grach niema po prostu tradycji pisania o strategii / taktyce.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Dział strategiczny

Post autor: vinnichi »

W sumie można by połączyć z działem Modyfikacja zasad, ale zawsze pozostaje pytanie czy komuś będzie się chciało pisać o rożnych strategiach.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: bubu »

Hmm.. W rzeczy samej nie widzę na forum za bardzo dyskusji o strategiach (z wyjątkiem kilku dotyczących "strategii wygrywających" W Martwej Zimie czy Tzolkinie ale to raczej dotyczy tego czy gra jest zepsuta czy też nie).
Większość wątków zaczyna się zajawką, że gra się ukaże a kończy na linkach do recenzji już po jej wydaniu. Ewentualnie gra zyskuje nowe życie w dziale "Zasady- pytania i wątpliwości". Natomiast porad i wątpliwości dotyczących strategii jako takich nie ma. Wyjątek do bodajże wątek o LOTR LCG i tego jak składać talie.
Ciekawe czemu- czyżby gracze chcieli sami dochodzić do najlepszej drogi albo też nie dzielić się pomysłami na wygraną?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: mig »

Chętnie bym sobie o strategiach w grach poczytał, ale nie sądzę, że pojawi się tego na tyle dużo, że uzasadnione będzie tworzenie odrębnego działu. Więc w tym temacie, dla mnie powinno pozostać jak jest.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4133
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 312 times
Been thanked: 345 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: tomb »

Mnie przeszkadza, jeśli można tak powiedzieć, brak dyskusji o strategiach. Zwykle gada się przed premierą, potem upaja milimetrami przeklętych koszulek, a jak zapytać o konkret z rozgrywki to zapada cisza.

A jeśli mowa o strategii wygrywającej, to koniecznie chować w spoiler.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 187 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: Błysk »

tomb pisze:Mnie przeszkadza, jeśli można tak powiedzieć, brak dyskusji o strategiach. Zwykle gada się przed premierą, potem upaja milimetrami przeklętych koszulek, a jak zapytać o konkret z rozgrywki to zapada cisza.

Wydaje mi się, że to wynika z dwóch rzeczy:

a) Większość gier nie nadaje się na dyskusje strategiczne. No bez jajec, żeby w Potworach w Tokio analizować taktyki ;)

b) Większość najaktywniejszych forumowiczów ma takie kolekcje, że zastanawiam się kiedy oni w to grają. Po prostu mam wrażenie, że lizną dany tytuł i lecą do następnego. W takim wypadku to i nad strategiami nie ma co się rozwodzić. Skoro gra się w 10-20 różnych gier miesięcznie, to w ile z tych gier zdąży człowiek dokładnie ograć i poukładać jakieś sensowne strategie? No i jeszcze grać w na tyle elastycznym strategicznie gronie, lub z tak różnymi ludźmi, żeby móc te taktyki sprawdzać w różnych warunkach (no chyba, że rozmawiamy o taktykach kontrujących). ;)

Moim zdaniem powinno to zostać jak jest, chociaż fajnie byłoby gdyby ogólnie pojawiało się więcej takich wypowiedzi, bo można by się po jakimś czasie ogarnąć, czy gra gdziekolwiek żyje i czy ludzie w nią grają więcej niż 3 razy od kupna.
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: bubu »

Błysk pisze: a) Większość gier nie nadaje się na dyskusje strategiczne. No bez jajec, żeby w Potworach w Tokio analizować taktyki ;)
Hmm. To może kilka takich tytułów, gdzie niby bez sensu ale w sumie można by pogadać o strategiach:
-Takenoko- jakie cele warto brać na początku gry, jakie pod koniec? Jakie usprawnienia są lepsze od innych?
-Smallworld/Evo- na ile warto płacić punktami zwycięstwa za wybór/usprawnienie rasy?
-Carcassonne- czy lepiej iść w drogi czy w miasta? Ryzykować agresywną grę czy budować swoje?
-Zombicide- w czym się najlepiej specjalizować? Na jakim poziomie najlepiej otwierać drzwi?
No nawet w Chińczyku można się zastanawiać czy lepiej prowadzić grupę pionków czy też robić sprint jednym a potem kolejnym.
Po prostu chyba nie ma zapotrzebowania na takie dyskusje..
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: uday »

A ja jestem ciekawe, czy takie właśnie zaproponowane tematy dyskusji o strategiach w danych grach by przeszkadzały twórcy tematu.
Awatar użytkownika
Macok
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2011, 22:58
Lokalizacja: NeoGliwice 3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: Macok »

Podczepie sie pod temat choc moze maly offtopic ale jezeli bym cokolwiek wywalal z obecnych tematow to "Historia mojej paczki". Ja wiem ze hobby ma byc ekscytujace i to dobrze sie nim cieszyc ale tu niektorzy w kazdym temacie wrzucaja kazdy szczegol zwiazany z tym jak to gra trafila w ich rece.

Wyglada to mniej wiecej tak:
Spoiler:
I jak sie znajda 3-4 osoby ktore musza wypluwac wszystko z siebie bo facebook, blog, twitter i cokolwiek teraz ludzie uzywaja nie wystarczy, to dwie strony tematu o grze to takie smieci.

Juz nawet rozmwy o koszulkach (o ktorych mozna bardzo latwo znalesc info chocby na listach bgg lub uzywajac googla) przynajmniej sa zwiazane z gra i niosa ze soba jakas informacje.

Moze wstalem lewa noga, ale ja bym takie wiadomosci wywalal.
Spoiler:
Owned
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Dział strategiczny

Post autor: vinnichi »

Nic na to nie poradzimy bo jedni lubiá takie rzeczy pisać inni czytać a wiadomo czym się kończy ingerencja w to co powinno być a czego nie :) dlatego oddzielny wątek o strategiach jest dla mnie dobrym pomysłem i nie wiem czemu miałby przeszkadzać, nie interesuje mnie ten dział to nie wchodzę a i tak z nudów zapuszczamy się czasem w najbardziej odległe zakamarki forum. Niestety wyniki ankiety pokazują że jestem w mniejszości więc nie ma co kruszyć kopii.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: imssah »

Jest osobne caaaaaałe forum. Stratedzy wią ;)
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: citmod »

uday pisze:A ja jestem ciekawe, czy takie właśnie zaproponowane tematy dyskusji o strategiach w danych grach by przeszkadzały twórcy tematu.
Rozumiem, że chodzi Ci o zaproponowane tematy przez Bubu? Jeśli tak, to jak najbardziej by mi przeszkadzały i przeszkadzają.
Ja osobiście grywam z dosyć wąską grupą znajomych, którzy na dodatek nie są tak mocno wkręceni w temat żeby czytać o grach czy przeglądać jakieś fora. Sam fakt iż grałem w więcej gier, sprawia że przeważnie zauważam jakieś zależności strategiczne w grach szybciej od nich. Jeżeli jeszcze zacząłbym zastanawiać i analizować proponowane w necie strategie to skończyłoby się to jeszcze częściej moim zwycięstwem (nawet jeżeli proponowana strategia nie jest zwycięska, to i tak dodatkowe przeanalizowanie jej wpływa na lepsze rozumienie gry). Mi akurat w grach planszowych nie zależy na wygrywaniu tylko na samej zabawie z gry z przyjaciółmi. Oczywiście staram się wygrać jak w coś gramy, ale chcę dojść do tego sam, a nie znaleźć informację na ten temat w necie i grać tak a nie inaczej, bo tylko to ma sens w dążeniu do zwycięstwa.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: cezaras »

widzę, że mamy dwa dylematy:
a) czy pisać / dyskutować o strategiach
b) a jeśli tak, to czy wydzielić to do osobnego wątku (ew. ostrzegać przed takimi treściami / chować w spoilerach)

po mojemu:
a) jak najbardziej pisać :)
nie rozumiem argumentów, że jeżeli ktoś inny coś podpowie to psuje radość...
Bo czy to oznacza, że tak samo rozegranie partyjki z lepszym, doświadczonym graczem też już psuje radość (bo możemy od niego podpatrzeć strategię)
tzn. że powinienem szukać tylko "słabszych"??
a co się stanie jak taki "słabszy" mimo niewiedzy podczas gry zastosuje strategię wygrywającą??
powiedzieć "Łapciuchu zepsułeś mi radość - sam chciałem do tego dojść" ??

b) jeżeli już to bym wyrzucił do osobnych wątków dyskusje wszelakie o koszulkach, wypraskach itp.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: Bea »

cezaras pisze:widzę, że mamy dwa dylematy:
a) czy pisać / dyskutować o strategiach
b) a jeśli tak, to czy wydzielić to do osobnego wątku (ew. ostrzegać przed takimi treściami / chować w spoilerach)

po mojemu:
a) jak najbardziej pisać :)
nie rozumiem argumentów, że jeżeli ktoś inny coś podpowie to psuje radość...
Bo czy to oznacza, że tak samo rozegranie partyjki z lepszym, doświadczonym graczem też już psuje radość (bo możemy od niego podpatrzeć strategię)
tzn. że powinienem szukać tylko "słabszych"??
a co się stanie jak taki "słabszy" mimo niewiedzy podczas gry zastosuje strategię wygrywającą??
powiedzieć "Łapciuchu zepsułeś mi radość - sam chciałem do tego dojść" ??

b) jeżeli już to bym wyrzucił do osobnych wątków dyskusje wszelakie o koszulkach, wypraskach itp.
Nie wiem jak inni, ale ja przez "samodzielne" dochodzenie do dobrej strategii rozumiem właśnie szukanie strategii podczas gry, czy to przez samodzielne jej wymyślenie, czy to przez podpatrywanie przeciwnika i wyciąganie na tej podstawie różnorakich wniosków (czasami prowadzących do odnalezienia strategii wygrywającej, czasami nie). Natomiast przeczytanie w necie opinii kogoś, kto poświęcił 50 partii na znalezienie takiej strategii (grając i podpatrując przeciwników), i zastosowanie jej w swojej pierwszej rozgrywce, jest jak dla mnie pójściem na łatwiznę. Ale oczywiście jak kto lubi.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: jax »

Nic nie rozdzielać.

Każdemu przeszkadza co innego: opisy strategii, rozmowy o koszulkach, rozmowy 'czy gra już dojechała', rozmowy o jakości wykonania, rozmowy o działaniach wydawcy, rozmowy o grafice itp. itd. Zaraz się okaże, że jakbyśmy każdą kategorię wydzielili, to w wątku głównym nie zostałoby nic.

Mamy już wydzielone dyskusje o przepisach (i słusznie) a i tak mnóstwo osób ma problem z dyscypliną i pisze, gdzie nie trzeba. Wydzielenie każdego kolejnego obszaru będzie powodowało kolejne wpisy nie na temat i generalne utrudnienie korzystania z forum. Akurat pytania 'przepisowe' są łatwe do oddzielenia, ale już np. strategie, sugestie jak grać mogą ściśle splatać się z wrażeniami z konkretnych rozgrywek i oddzielanie tego (wymaganie tego od użytkowników forum) jest nierealistyczne.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ATomek07
Posty: 11
Rejestracja: 12 paź 2015, 17:18

Re: Dział strategiczny

Post autor: ATomek07 »

To mam propozycje ;)
Zamiast rozdzielać wątek można było by przyjąć że np. strategie piszemy kolorem niebieskim, wykonanie elementów kolorem zielonym a kolorem czerwonym mechanikę gry...
To kwestia ustalenia kolorków i czego mają dotyczyć :) podgladajać forum szybko wychwyci sie o czym mowa
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4133
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 312 times
Been thanked: 345 times

Re: Dział strategiczny

Post autor: tomb »

Kolory nie przyjęły się w temacie polecanych sklepów, choć taka czytelność powinna być w interesie każdego użytkownika. A w dziale sprzedażowym nawet karą śmierci nie zmusilibyśmy niektórych do przestrzegania obowiązku czyszczenia pierwszego posta. Zatem dalsze regulacje są pomysłem bezcelowym (nie mówiąc o tym, że jednak niektóre pomysły byłyby uciążliwe nawet dla karnych użytkowników).

W kwestii strategii: uważam, że szersza rozmowa o sposobach (lub ogólnie: o charakterze) rozgrywki często byłaby wskazana, bo mogłaby posłużyć lepszemu zrozumieniu danego tytułu. Pomogłoby to zwłaszcza tytułom, które przy pierwszym kontakcie nie odkrywają całej głębi możliwości, a wręcz oszukują pozorną prostotą wyborów.
Analiza możliwości, wymiana doświadczeń itp. to nie jest po prostu sposób na znalezienie drogi do zwycięstwa. To szansa na naukę oraz zwykła przyjemność rozmowy o grze, którą się ceni i której tajniki się zgłębia. I na pewno nie jest to poszukiwanie strategii wygrywającej - jeśli taką znajdujemy, to gra jest zepsuta i zwykle rozmowę można zakończyć.

Niestety niezrozumiałe dla mnie mechanizmy powodują, że tolerowane (wręcz pożądane) są kolejne wpisy o zamówieniach, rozpakowaniach, koszulkach (za to powinien być strzał w kolano, przestaję czytać wątek zainfekowany taką cholerą), zaś rozmowa o samej rozgrywce na "forum dyskusyjnym miłośników gier planszowych i karcianych" jest problemem.

Może jednak osobny dział o koszulkach, wypraskach i zamówionkach?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ