Blood Rage - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Cumbaya
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2021, 12:55

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Cumbaya »

Chodziło mi o fanowskie mini rozszerzenie do Blood Rage pod nazwą "Hel Expansion". Ale już znalazłem wszystkie dane na ten temat. W każdym razie dziękuję za komentarz i informacje.
Cumbaya
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2021, 12:55

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Cumbaya »

A tak przy okazji, to nie wiedziałem, że KS wypuścił figurkę i kartę dodatkowego boga Hili :)
Cumbaya
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2021, 12:55

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Cumbaya »

Tym razem mam pytanko dotyczące ulepszenia wojownika. Jeśli wprowadzam ulepszenie wojownika mówiące, iż od teraz siła każdego mojego wojownika wynosi 2 str. i koszt tego ulepszenia wynosi 2 rage (płacąc te 2 rage oczywiście od razu wprowadzam wojownika na planszę). Ale czy od tej pory już za każdego nowego wojownika wprowadzanego na planszę płacę również 2 rage? czy zgodnie z planszetką klanu tylko 1 rage? Bo jeśli 2 (co jest dla mnie nawet logiczne) to po ulepszeniu Jarla i powtórnym wprowadzeniu go na planszę (np. w następnej erze) także musiałbym zapłacić już równowartość siły (kosztu) rozwinięcia, czy też zgodnie z planszetką klanu tu akurat w odróżnieniu od wojownika wprowadzam go za darmo?
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Leinadus »

Cumbaya pisze: 11 mar 2021, 15:28 Tym razem mam pytanko dotyczące ulepszenia wojownika. Jeśli wprowadzam ulepszenie wojownika mówiące, iż od teraz siła każdego mojego wojownika wynosi 2 str. i koszt tego ulepszenia wynosi 2 rage (płacąc te 2 rage oczywiście od razu wprowadzam wojownika na planszę). Ale czy od tej pory już za każdego nowego wojownika wprowadzanego na planszę płacę również 2 rage? czy zgodnie z planszetką klanu tylko 1 rage? Bo jeśli 2 (co jest dla mnie nawet logiczne) to po ulepszeniu Jarla i powtórnym wprowadzeniu go na planszę (np. w następnej erze) także musiałbym zapłacić już równowartość siły (kosztu) rozwinięcia, czy też zgodnie z planszetką klanu tu akurat w odróżnieniu od wojownika wprowadzam go za darmo?
Za wojownika płacisz 2, Jarl wchodzi za darmo.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: scarletmara »

Za wojownika płacisz 2, Jarl wchodzi za darmo.
Skąd ta interpretacja ? Ja grałam, że pąła nadal za wojownika 1, za Jarla 0 tak samo jak przed ulepszeniem, pewności nie mam, że tak jest prawidłowo, ale też nigdzie nie wyczytałam w instrukcji żeby miało być inaczej.
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 231
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 216 times
Been thanked: 56 times

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: brutusss »

scarletmara pisze: 11 mar 2021, 17:15
Za wojownika płacisz 2, Jarl wchodzi za darmo.
Skąd ta interpretacja ? Ja grałam, że pąła nadal za wojownika 1, za Jarla 0 tak samo jak przed ulepszeniem, pewności nie mam, że tak jest prawidłowo, ale też nigdzie nie wyczytałam w instrukcji żeby miało być inaczej.
"Najazd - Gracz wybiera jedną ze swoich figurek znajdujących się w jego Rezerwie. Przesuwa swój Żeton Klanu na Torze Szału w lewo, o tyle pól, ile wynosi Siła wybranej jednostki. "

Skoro siła wojownika po ulepszeniu wynosi 2 to płacimy więcej za wystawienie :)
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: scarletmara »

Dobra przeczytałam w instrukcji ten fragment jeszcze raz razem z przykładem i rzeczywiscie jak wól jest, że po tym ulepszeniu sie płaci wiecej za wystawienie. Zmyliło mnie to, że jak sie ma rozwinięcie, że para wojowników na planszy ma siłe 3 to sie przecież płaci za nich po 1 przy wystawianiu, a że to rozwiniecie ad. pary wojowników jakos częściej sie u nas pojawia to "przeniśliśmy" sobie na inne roziwnięcia to jakos tak dziwnie, że też sie pałci tyle samo co na początku bez względu na to jak im siła wzrosła.
Cumbaya
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2021, 12:55

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Cumbaya »

To teraz pytanko odnośnie kart bitwy. Chodzi konkretnie o karty "Oczy Heimdalla" (era 2) oraz "Spojrzenie Heimdalla" (era 3). Tekst na karcie głosi: "Możesz zagrać tę kartę (i dodać jej Siłę) po odkryciu wszystkich kart w trakcie bitwy". Czyli tak, czy dobrze rozumiem? Wszyscy gracze uczestniczący w bitwie (plądrowaniu) muszą (o ile np. bogowie nie stanowią inaczej) zagrać po jednej zakrytej karcie. Jeśli zatem zagram tę kartę zakrytą będzie ona w myśl tego co na niej napisane uznana za kartę nieważną tak jak bym zagrał np. kartę ulepszenia klanu itp., ponieważ można ją zagrać dopiero po odkryciu wszystkich kart zagranych w trakcie bitwy. Ale pytanie czy jej skutek zaistnieje tylko po uprzednim zagraniu zakrytej karty bitwy czy jakiejkolwiek innej karty np. karty wyprawy, rozwinięcia itp.? czy nadal jej siła będzie taka sama jak po zagraniu najpierw zakrytej "standardowej" karty bitwy?
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Shimrod »

Cumbaya pisze: 14 mar 2021, 17:02 To teraz pytanko odnośnie kart bitwy. Chodzi konkretnie o karty "Oczy Heimdalla" (era 2) oraz "Spojrzenie Heimdalla" (era 3). Tekst na karcie głosi: "Możesz zagrać tę kartę (i dodać jej Siłę) po odkryciu wszystkich kart w trakcie bitwy". Czyli tak, czy dobrze rozumiem? Wszyscy gracze uczestniczący w bitwie (plądrowaniu) muszą (o ile np. bogowie nie stanowią inaczej) zagrać po jednej zakrytej karcie. Jeśli zatem zagram tę kartę zakrytą będzie ona w myśl tego co na niej napisane uznana za kartę nieważną tak jak bym zagrał np. kartę ulepszenia klanu itp., ponieważ można ją zagrać dopiero po odkryciu wszystkich kart zagranych w trakcie bitwy.
Nie będzie. Jeśli zagrasz ją zakrytą, będzie normalne liczyć się jako karta bitwy (+2 jesli dobrze pamiętam). Możesz natomiast zagrać ją również dodatkowo jako drugą kartę po odkryciu kart przez wszystkich graczy.
Cumbaya pisze: 14 mar 2021, 17:02 Ale pytanie czy jej skutek zaistnieje tylko po uprzednim zagraniu zakrytej karty bitwy czy jakiejkolwiek innej karty np. karty wyprawy, rozwinięcia itp.? czy nadal jej siła będzie taka sama jak po zagraniu najpierw zakrytej "standardowej" karty bitwy?
Jakiejkolwiek karty, nie ma znaczenia, czy twoją pierwszą kartą była karta bitwy, czy coś innego.
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Cumbaya
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2021, 12:55

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Cumbaya »

No i o to mi chodziło, znaczy o potwierdzenie czy dobrze gramy. Teraz wiem, że podobnie to interpretujemy. IMO "możesz" zagrać po odkryciu wszystkich kart nie znaczy "musisz". Dzięki za komentarz.
Cumbaya
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2021, 12:55

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Cumbaya »

Szybkie pytanko. W bitwie przeciwnicy zagrali takie oto przykładowe karty z modyfikatorem specjalnym: gracz 1 - STR +0 "Odrzuć wszystkie zagrane karty... Zagrajcie nowe karty", gracz 2 - STR +3 "Anuluj umiejętności specjalne kart zagranych przez przeciwników, przed rozpatrzeniem ich efektu". Którą kartę rozpatrujemy najpierw i dlaczego?
Cumbaya
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2021, 12:55

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Cumbaya »

I kolejne pytanko. W erze 2 są dwie karty o nazwie FALA ODYNA z różną zdolnością specjalną. Jedna posiada zdolność: STR +1 "Przed porównaniem siły, każdy gracz niszczy wszystkie swoje figurki w tej bitwie z wyjątkiem jednej". Druga natomiast ma zdolność: STR +1 "Przed porównaniem siły, każdy z graczy niszczy wszystkie swoje figurki z wyjątkiem jednej". Co do tej drugiej karty - rozumiem, że niszczy wszystkie swoje figurki na całej planszy (nie tylko w miejscu plądrowania - czyli bitwy), ale czy dotyczy to również gracza, który nie bierze udziału w plądrowaniu? I co stanie się gdy w bitwie dwaj przeciwnicy zagrają jeden jedna a drugi tę druga kartę. Która rozpatruje się jako pierwszą?
Cumbaya
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2021, 12:55

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Cumbaya »

A co stanie się jeśli jeden z graczy w bitwie zagra kartę STRAŻ HEIMDALLA STR +0 "Odrzuć wszystkie zagrane karty... Zagrajcie nowe karty" a drugi FALĘ ODYNA STR +1 Przed porównaniem Siły, każdy z graczy niszczy wszystkie swoje figurki w tej bitwie z wyjątkiem jednej." To najpierw niszczy się figurki a potem odrzuca zagrane karty i zagrywa nowe czy odrzuca się karty bez niszczenia figurek?
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 35 times

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: doczek »

Dawno nie grałem, ale masz najpierw karty anuluj, potem odrzuć, następnie reszta. Jak jest coś równoważne to rozpatruje się zgodnie z kolejnością od pierwszego gracza. I polecam "przelecieć" ten wątek były już te rozważania z tego co pamiętam.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: scarletmara »

Cumbaya pisze: 15 mar 2021, 16:41 Szybkie pytanko. W bitwie przeciwnicy zagrali takie oto przykładowe karty z modyfikatorem specjalnym: gracz 1 - STR +0 "Odrzuć wszystkie zagrane karty... Zagrajcie nowe karty", gracz 2 - STR +3 "Anuluj umiejętności specjalne kart zagranych przez przeciwników, przed rozpatrzeniem ich efektu". Którą kartę rozpatrujemy najpierw i dlaczego?
przetłumaczone z BGG: Jeśli w tekstach na kartach bitwy występuje konflikt kolejnosc jest następująca: 1: Prymat Thora (Anuluj wszystkie efekty tekstowe); 2: Straż Heimdala (Odrzuć
wszystkie karty); 3: Wszystko inne, w tym Fala Odyna (przed porównaniem STR, każdy gracz
niszczy wszystkie oprócz jednego ...), zaczynając od gracza, który zainicjował plądrowanie.
Czyli w skrócie kolejność jest taka: najpierw: Anuluj, potem: Odrzuć, potem: wszystkie pozostałe, jeśli nadal są wąpliwosci to leci się po kolei zaczynajac od gracza, który zainicjował plądrowanie.
I kolejne pytanko. W erze 2 są dwie karty o nazwie FALA ODYNA z różną zdolnością specjalną. Jedna posiada zdolność: STR +1 "Przed porównaniem siły, każdy gracz niszczy wszystkie swoje figurki w tej bitwie z wyjątkiem jednej". Druga natomiast ma zdolność: STR +1 "Przed porównaniem siły, każdy z graczy niszczy wszystkie swoje figurki z wyjątkiem jednej". Co do tej drugiej karty - rozumiem, że niszczy wszystkie swoje figurki na całej planszy (nie tylko w miejscu plądrowania - czyli bitwy), ale czy dotyczy to również gracza, który nie bierze udziału w plądrowaniu? I co stanie się gdy w bitwie dwaj przeciwnicy zagrają jeden jedna a drugi tę druga kartę. Która rozpatruje się jako pierwszą?
prawidłowy tekst na karcie po poprawce to: Przed porównaniem Siły, każdy z graczy niszczy wszystkie swoje figurki w tej bitwie z wyjatkiem jednej. Ja na obu kartach pt. Fala Odyna mam taki właśnie tekst.
Cumbaya
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2021, 12:55

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Cumbaya »

No ja dla odmiany mam dwie takie karty ale z różnymi tekstami i w grze nie było żadnej adnotacji, że jest z błędem :)
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: scarletmara »

Cumbaya a kupowałeś nówkę czy używaną ? Jak uzywaną to poprzedni właściciel mógl coś namieszać. W każdym razie o tym, że ten tekst: "Przed porównaniem siły, każdy z graczy niszczy wszystkie swoje figurki z wyjątkiem jednej" jest nieprecyzyjnie przetłumaczony z angielskiego juz było tłuczone i tutaj i na BGG. W pierwszym wydaniu gry karty były z tym nieprecyzyjnym tekstem, potem to poprawili uściślając, że chodzi tlyko o figurki biorące udział w danej bitwie, i jeszcze kilka innych kart z równie niedoprecyzowanymi sformułowaniami tez zostało poprawionych.
Cumbaya
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2021, 12:55

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Cumbaya »

Gra była kupowana nowa w folii. Może to taki bonus w grze :)? Zgodnie z tym co już tu było napisane na tym forum, iż teksty z kart należy "traktować literalnie" to nawet fajnie, że mam w grze te same karty ale w dwóch wariantach :). Jak dotychczas w naszych grach traktujemy również tę kartę "literalnie".
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: scarletmara »

Jasne mozna i tak :mrgreen: , tylko pamietaj, że te karty sa tłumaczone z angielskiego a w oryginale ten tekst brzmi tak:
"Before comparing STR, each player chooses and destroys all but one of his figures in this battle." co jasno mówi o co autorowi gry chodziło a co tłumacz pominął z niewyjaśnionych powodów dlatego ta i jeszcze kilka innych kart potraktowanych w ten sam sposób przez tłumacza zostało poprawionych.
Cumbaya
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2021, 12:55

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Cumbaya »

Oczywiście,oczywiście... zakumałem już za pierwszym razem :). Co nie zmienia faktu, że złe tłumaczenie to jedno, a niefrasobliwość w zastąpieniu w grze wszystkich źle przetłumaczonych kart to inna już sprawa. Nie wiem czy to ten sam podmieniał w pudełkach co tłumaczył (skądinąd właśnie jego bym do tego wytyczył) ale też się bystrością niestety nie popisał :).
Cumbaya
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2021, 12:55

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Cumbaya »

Mam jeszcze takie pytanko, jeśli ktoś gra w BR kartami z kilku rozszerzeń, to czy usuwał przedtem jakieś oryginalne karty z gry. Chodzi mi o to czy tych kart nie jest wtedy za dużo? lub czy może w drafcie zostawia się na ręku większą ich ilość niż 6?
maleks
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2015, 17:56

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: maleks »

Hej, posiada ktoś kartę boga Hel w polskim tłumaczeniu?
UncleOmen
Posty: 24
Rejestracja: 26 lip 2020, 23:38
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: UncleOmen »

Cumbaya pisze: 20 mar 2021, 19:03 Mam jeszcze takie pytanko, jeśli ktoś gra w BR kartami z kilku rozszerzeń, to czy usuwał przedtem jakieś oryginalne karty z gry. Chodzi mi o to czy tych kart nie jest wtedy za dużo? lub czy może w drafcie zostawia się na ręku większą ich ilość niż 6?
Nic nie usuwasz, draft przebiega tak samo jak w w grze bez dodatków:
- Talia to wszystkie karty dla danej ilości graczy,
- każdy z graczy otrzymuje 8 kart darów, reszta ląduje w pudełku i wypada z gry,
- dobieracie standardowe 6 kart, reszta do pudła.

maleks pisze: 14 kwie 2021, 11:33 Hej, posiada ktoś kartę boga Hel w polskim tłumaczeniu?
Nie spotkałem się jeszcze z polskim tłumaczeniem, więc wrzucam własne.

Tekst orginalny:
"Invading Hel's province with any figure, by any means, costs exactly 1 Rage (regardless of any other costs modifications)"

Moje tłumaczenie:
Każda akcja najazdu na prowincję w której znajduje się Hel, kosztuje dokładnie jeden punkt szału (niezależnie od innych efektów modyfikujących jej koszt).

Wiem, że nie pytałeś o to jak efekt działa, ale może komuś się przyda:
"Każda akcja" oznacza wszystkie sytuacje gdy na planszy stawiamy figurkę. Dotyczy to również najazdu po zagraniu karty rozwinięcia, który normalnie jest darmowy.
Przykładowo: jeżeli zagrywamy kartę rozwinięcia Drakkara płacimy jej standardowy koszt (2). Jeżeli chcemy od razu postawić Drakkar w fiordzie przylegającym do prowincji w której znajduje się Hel, musimy zapłacić 1 dodatkowy punkt szału, bo wykonujemy akcję najazdu.
Rozwinięcia potworów zagrywamy tak samo.

Pozdrawiam!
Ardon
Posty: 14
Rejestracja: 07 lut 2020, 12:08
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: Ardon »

Witam.
Od pewnego czasu jestem zainteresowany tą grą, lecz ani w recenzjach, ani w filmach instruktażowych nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, od której zależy kupno.
Czym się różnią między sobą poszczególne klany i czy są zbalansowane? Bo z tego, co zrozumiałem z recenzji, wszystkie klany są całkowicie identyczne w rozgrywce (wszystkie mają taką samą pulę statystyk, takie same zdolności, niczym nie różniące się między sobą jednostki, brak frakcyjnych kart) i ich wybór na nic nie wpływa.
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Blood Rage - pytania i wątpliwości

Post autor: krecony1 »

Ardon pisze: 22 sie 2021, 22:25 Witam.
Od pewnego czasu jestem zainteresowany tą grą, lecz ani w recenzjach, ani w filmach instruktażowych nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, od której zależy kupno.
Czym się różnią między sobą poszczególne klany i czy są zbalansowane? Bo z tego, co zrozumiałem z recenzji, wszystkie klany są całkowicie identyczne w rozgrywce (wszystkie mają taką samą pulę statystyk, takie same zdolności, niczym nie różniące się między sobą jednostki, brak frakcyjnych kart) i ich wybór na nic nie wpływa.
Jest tak jak piszesz. Wszystkie klany, z którymi startują gracze mają identyczne statystyki. Dopiero później, w trakcie gry, zagrywając wydraftowane karty oraz zdobywając nagrody w zwycięskich plądrowaniach gracze rozwijają swoje klany. Draftuje się z puli dostępnych dla wszystkich kart (brak oddzielnych kart dla poszczególnych klanów). Trudno zatem mówić w tym wypadku o balansie.
ODPOWIEDZ