Małe Epickie Galaktyki / Tiny Epic Galaxies (Scott Almes)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Małe Epickie Galaktyki / Tiny Epic Galaxies (Scott Almes)

Post autor: elayeth »

Zainteresowała mnie ta gra, a nie ma ona wątku na forum głównym.
Tutaj jej wątek na BGG.

Widzę, że kilka osób dostało już gry z kickstartera (ten wątek), może podzieli się opiniami?
Z tego co widzę w necie, jest to chyba najlepsza odsłona serii Tiny Epic....
Ktoś wie kiedy będzie szerzej dostepna?
Ostatnio zmieniony 09 lis 2023, 08:35 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Uzupełnienie polskiego tytułu.
Zakapior
Posty: 12
Rejestracja: 29 gru 2014, 15:14

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Zakapior »

Hej,
miałem okazję zagrać raz w rozgrywkę trzyosobową. Wydanie jest w moim odczuciu super fajne - grafiki miłe dla oka, cudowne kości, aż miło się turla. Jedyna uwaga to lekko wygięte planszetki, ale to szczegół. Zasady są bezproblemowe do ogarnięcia, ale rozgrywka wymaga dość dużej ilości kombinowania jaką decyzję podjąć. Duża regrywalność, trudne wybory - cieszę się bardzo, że zdecydowałem się na KS.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: elayeth »

Dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów mogłem zakupić jeden z egzemplarzy z KS.

Krótka recenzja:

Wykonanie: Na plus - ładnie wykonane kości i elementy drewniane. Elementy planszy to niestety grubszy papier. Dość ładne grafiki, ale jednak przydałyby się sztywne kartoniki.

Rozgrywka: Celem gry jest zdobycie 21 punktów. Punkty zdobywamy zwiększając poziom swojego imperium (co daje nam przy okazji więcej statków oraz kości do rzucania) oraz kolonizując planety leżące na środku stołu (ilość graczy + 2). Po ich skolonizowaniu zabieramy ze środka kartę planety i kładziemy przed sobą. Planety, oprócz punktów, dają dodatkowe akcje do wykonania. W swojej turze gracz rzuca kośćmi i podobnie jak np: w Alien Frontiers alokuje je aktywuje je by wykonać różne akcje w zależności od wybranej ścianki. Gra umożliwia modyfikowanie wyników poprzez przerzuty i konwersję dwóch kostek na wybraną ściankę. Zatem losowość w grze może być skutecznie minimalizowana, co daje fajne możliwości kombinowania. W grze mamy możliwość wykonywania akcji w turze przeciwnika co dodatkowo uatrakcyjnia "downtime" i jest istotnym elementem sukcesu. Kolonizowanie planet odbywa się na zasadzie umieszczania statku na torze kolonizacji i przesuwania go po tym torze. Im droższa (w punktach do zdobycia) planeta tym ten tor jest dłuższy. Zatem o lepsze planety gracze walczą miedzy sobą ścigając się na wspomnianym torze. Mimo, że gra jest mała i stosunkowo krótka to daje jednak sporo możliwości kombinowania oraz sporo emocji w ważnych momentach (wyścigi na torach, szczęśliwy rzut itd...).

Czas gry: 30 minut

Wrażenia: Pomimo sceptycznego podejścia po pierwszej rozgrywce, muszę przyznać (a jestem już po 4 rozdaniach), że gra z pewnością pozostanie w mojej kolekcji. Gra to idealny balans między długością rozgrywki, a "mózgożernością". Gra jak na swój rozmiar daje naprawdę sporo fajnych decyzji do podjęcia. Minusem może być to, że na razie wygrywa zawsze ten, który kolonizuje najdroższe planety (za 7 punktów). Być może z czasem to się zmieni.

Ocena: 8/10
Ostatnio zmieniony 15 paź 2015, 12:38 przez elayeth, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: mauserem »

elayeth pisze:Dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów mogłem zakupić jeden z egzemplarzy z KS.

Krótka recenzja:

Wykonanie: Na plus - ładnie wykonane kości i elementy drewniane. Elementy planszy to niestety grubszy papier. Dość ładne grafiki, ale jednak przydały by się sztywne kartoniki.

Rozgrywka: Celem gry jest zdobycie 21 punktów. Punkty zdobywamy zwiększając poziom swojego imperium (co daje nam przy okazji więcej statków oraz kości do rzucania) oraz kolonizując planety leżące na środku stołu (ilość graczy + 2). Po ich skolonizowaniu zabieramy ze środka kartę planety i kładziemy przed sobą. Planety, oprócz punktów, dają dodatkowe akcje do wykonania. W swojej turze gracz rzuca kośćmi i podobnie jak np: w Alien Frontiers alokuje je by wykonać różne akcje. Gra umożliwia modyfikowanie wyników poprzez przerzuty i konwersję dwóch kostek na wybraną ściankę. Zatem losowość w grze może być skutecznie minimalizowana, co daje fajne możliwości kombinowania. W grze mamy możliwość wykonywania akcji w turze przeciwnika co dodatkowo uatrakcyjnia "downtime" i jest istotnym elementem sukcesu. Kolonizowanie planet odbywa się na zasadzie umieszczania statku na torze kolonizacji i przesuwania go po tym torze. Im droższa (w punktach do zdobycia) planeta tym ten tor jest dłuższy. Zatem o lepsze planety gracze walczą miedzy sobą ścigając się na wspomnianym torze. Mimo, że gra jest mała i stosunkowo krótka to daje jednak sporo możliwości kombinowania oraz sporo emocji w ważnych momentach (wyścigi na torach, szczęśliwy rzut itd...).

Czas gry: 30 minut

Wrażenia: Pomimo sceptycznego podejścia po pierwszej rozgrywce, muszę przyznać (a jestem już po 4 rozdaniach), że gra z pewnością pozostanie w mojej kolekcji. Gra to idealny balans między długością rozgrywki, a "mózgożernością". Gra jak na swój rozmiar daje naprawdę sporo fajnych decyzji do podjęcia. Minusem może być to, że na razie wygrywa zawsze ten, który kolonizuje najdroższe planety (za 7 punktów). Być może z czasem to się zmieni.

Ocena: 8/10
Podpisuje się pod tym - zaskakujące jest ile w takim prostym zestawie można zmieścić miodności.
Dzisiaj będziemy włączać dodatek Satellites & Super Weapons - liczę na zwiększenie poziomu negatywnej interakcji.
Fajnie, że są jeszcze projekty KS, które wydawane są w terminie i nie sprawiają zawodu (może dlatego, że nie windują nadmiernie oczekiwań), więcej bardzo pozytywnie zaskakują.
W moim przypadku gra wchodzi na stałe i chyba będzie królem stołu w najbliższym czasie.
kto wie - może nawet damy 9/10
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: BartP »

elayeth pisze:W swojej turze gracz rzuca kośćmi i podobnie jak np: w Alien Frontiers alokuje je by wykonać różne akcje.
To stwierdzenie jest bardzo mylące, bo sugeruje jakiś worker placement lub choćby zbieranie konkretnych ustawień na kościach. Nic z tych rzeczy, tu po prostu każda ścianka na kości oznacza unikatową akcję. A kładzie się je w momencie użycia na kwadratowych polach tylko po to, by nie zapomnieć, że już się daną kość zużyło. Czyli wypadła błyskawica, to mogę zebrać energię. Wypadła kolumna, to mogę zebrać kulturę, a jak rakieta, to mogę zrobić ruch rakiety itd.; nic wspólnego z Alien Frontiers poza tym, że istnieją kości i kosmos.

Grałem we dwie osoby, było ok. Z tym że ja raczej nie jestem fanem tego typu kościanek, że rzucam i liczę na jakieś konkretne rzuty (bo inne są bezużyteczne), a przerzuty kosztują. Wyjątkiem jest King of Tokyo/New York; ale to dlatego że jest szybki i każdy bije każdego. Tu natomiast jestem ciekaw gry na 3 i więcej osób, bo walka o planety może doprowadzić do tego, że ktoś np. straci ze 2 czy 3 akcje na walkę o planetę, którą przegrał, zyskują na tym wszyscy pozostali gracze, a w grze na 3 osoby gracz, który na spokojnie nie uczestniczył w tej rywalizacji.

U mnie wstępnie 6/10, czyli ok, ale jest mnóstwo lepszych gier, w szczególności na 2 osoby.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: mauserem »

BartP pisze: ...Tu natomiast jestem ciekaw gry na 3 i więcej osób, bo walka o planety może doprowadzić do tego, że ktoś np. straci ze 2 czy 3 akcje na walkę o planetę, którą przegrał, zyskują na tym wszyscy pozostali gracze, a w grze na 3 osoby gracz, który na spokojnie nie uczestniczył w tej rywalizacji....
Tak właśnie się dzieje - i to jest świetne!
taktyka bezpośredniej konfrontacji może sporo kosztować
Możliwości minimalizacji efektów "złych rzutów" są spore - po skolonizowaniu planet - dochodzą jeszcze kolejne efekty - specyficzne dla każdej planety - odpalenie ich daje kolejne - spore możliwości.
Ja za toi jestem ciekaw gry w 5 osób - i dodatku z którym jeszcze nie graliśmy, który też doda niezłego twista.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Rocy7 »

mauserem pisze:
Podpisuje się pod tym - zaskakujące jest ile w takim prostym zestawie można zmieścić miodności.
Dzisiaj będziemy włączać dodatek Satellites & Super Weapons - liczę na zwiększenie poziomu negatywnej interakcji.
Fajnie, że są jeszcze projekty KS, które wydawane są w terminie i nie sprawiają zawodu (może dlatego, że nie windują nadmiernie oczekiwań), więcej bardzo pozytywnie zaskakują.
W moim przypadku gra wchodzi na stałe i chyba będzie królem stołu w najbliższym czasie.
kto wie - może nawet damy 9/10
kurde żałuje, że nie wsparłem zniechęcony negatywnymi recenzjami Tine Epic Kingdom, wygląda, że to jest dużo lepsze.

Czy gra z dodatkiem będą w zwykłej sprzedaży?
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1089
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Toudi »

A tak z ciekawosci.

Czemu ta gra jest o tyle lepsza od Kingdoms? Jest to moja pierwsza gra z serii i wydaje sie na prawde fajna :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Rocy7 »

Toudi pisze:A tak z ciekawosci.

Czemu ta gra jest o tyle lepsza od Kingdoms?
mało wyborów, mała regrywalność na to narzekano w reckach.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: JAskier »

Dodam tylko, że prowadzimy rozmowy na temat wydania wersji polskiej w niedalekiej przyszłości.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Rocy7 »

JAskier pisze:Dodam tylko, że prowadzimy rozmowy na temat wydania wersji polskiej w niedalekiej przyszłości.
Niedaleka przyszłość to bliżej najbliższego kwartału, czy też może półrocza?
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: elayeth »

mauserem pisze:
BartP pisze: ...Tu natomiast jestem ciekaw gry na 3 i więcej osób, bo walka o planety może doprowadzić do tego, że ktoś np. straci ze 2 czy 3 akcje na walkę o planetę, którą przegrał, zyskują na tym wszyscy pozostali gracze, a w grze na 3 osoby gracz, który na spokojnie nie uczestniczył w tej rywalizacji....
Tak właśnie się dzieje - i to jest świetne!
taktyka bezpośredniej konfrontacji może sporo kosztować
Możliwości minimalizacji efektów "złych rzutów" są spore - po skolonizowaniu planet - dochodzą jeszcze kolejne efekty - specyficzne dla każdej planety - odpalenie ich daje kolejne - spore możliwości.
Ja za toi jestem ciekaw gry w 5 osób - i dodatku z którym jeszcze nie graliśmy, który też doda niezłego twista.
Ja grałem na 2 i 3 osoby i przyznam, że na 3 jest nawet ciekawiej, gdyż walka o planety staje się naprawdę emocjonująca. Pewnie na 4 i 5 byłoby jeszcze ciekawiej, gdyż czas gry i tak jest znośny, a zasada korzystania z kostek przeciwnika sprawia, że i jego tury są ciekawe.
Niestety w mojej ostatniej grze znowu było tak, że ten który wygrał wyścig o planetę za 7 punktów wyskoczył do przodu i trudno go było złapać. Nadal nie opracowałem kontr-strategii...
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: JAskier »

Rocy7 pisze:
JAskier pisze:Dodam tylko, że prowadzimy rozmowy na temat wydania wersji polskiej w niedalekiej przyszłości.
Niedaleka przyszłość to bliżej najbliższego kwartału, czy też może półrocza?
Jeśi wydamy TEG to będzie to pierwsza połowa przyszłego roku. Rozmowy trwają.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: elayeth »

DEL
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: flowerus »

JAskier pisze:Dodam tylko, że prowadzimy rozmowy na temat wydania wersji polskiej w niedalekiej przyszłości.
+1
W ostatniej chwili wycofałem się ze wsparcia gry, a potem trochę żałowałem. Tym bardziej trzymam kciuki za wydanie PL
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: orzeh »

Właśnie rozegraliśmy 2 partie w wersje PnP.- osobiście myślałem że to będzie taka turlanka a tu taka pozytywna niespodzianka :) zadziwiajaco dużo szybkiego móżdżenia, to jest jedna z tych gier gdzie na końcu są dwa odczucia: aaaale jak to?? I - ja chce jeszcze raaaz!
Polecam!
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Ash »

Miałem okazję zagrać na 4 osoby. Komponenty wykonane b. ładnie, od rakietek po plansze planet. Gra -w swojej kategorii - rewelacyjna.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: pattom »

Czy zasady w PDF są gdzieś na sieci, poza BGG bo tak są jakieś wstępne, chyba, że to to samo :-)
Rozumiem, że zasad PL nie ma?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4108
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2563 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Gizmoo »

Są już jakieś konkretne informacje dotyczące polskiej edycji TEG?
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: flowerus »

Gdzieś chyba było że na razie nie ma na to szans :-(
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: mauserem »

Gizmoo pisze:Są już jakieś konkretne informacje dotyczące polskiej edycji TEG?
Chyba stoi pod znakiem zapytania.

Mam nieodparte wrażenie, że Full Cap Games informowało o prowadzonych rozmowach w sprawie wydania i wyglądało to dość optymistycznie. Ale potem w jakimś wątku (nie potrafię się doszukać w jakim) poszło info, że jednak nie.

Gdyby miało zostać wydane w tym półroczu już coś byśmy wiedzieli - to bardzo dobra gra i była jednym z ciekawszych tytułów wśród zeszłorocznych kampanii KS.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4108
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2563 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Gizmoo »

mauserem pisze:Gdyby miało zostać wydane w tym półroczu już coś byśmy wiedzieli.
:? Dobrze by było gdyby jednak Full Cap Games ogłosiło jakieś oficjalne stanowisko w tej sprawie. Wolałbym jednak polską edycję z wspieram.to, ale jak nie będzie innej możliwości, to zakupię angielską, bo gra wygląda wspaniale.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2821
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 844 times
Been thanked: 363 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Gromb »

Szczerze, kupiłem wersję ang. Plus KS dodatek na BGG Store. Nie zależy mi na wersji PL. Spokojnie można ogarnąć wersje angielska.

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Dwntn »

Gizmoo pisze:(...) jak nie będzie innej możliwości, to zakupię angielską, bo gra wygląda wspaniale.
Zdecydowanie polecam. Gra IMO warta swych pieniędzy a sama instrukcja nie powinna przyspożyć problemów. Gdyby ktoś zlecił, mogę przygotować pełne tłumaczenie instrukcji z podstawki i dodatku.

W samo TEG grać także samemu dzięki dobrze zaprojektowanemu trybowi solo (na BGG są także do pobrania dodatkowe scenariusze/imperia do trybu solo, które były udostępnione wspierającym na KS). Choćby z tego powodu warto o tym tytule pomyśleć. Świetnie też sprawdza się w większym gronie, choć przy 5 graczach downtime zaczyna być odczuwalny.

Pozdrawiam,

- K.
Kilpa
Posty: 34
Rejestracja: 08 gru 2014, 12:46
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Kilpa »

Wiadomo komuś czy gra jest dostępna w jakimś sklepie, lub cokolwiek na temat polskiego wydania?
ODPOWIEDZ