Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: samuraj1369 »

Cześć!
Chcę zakupić Carcassonne i zastanawiam się czy iść w podstawkę (edycja 2.0) czy szukać big boxa? Jak uważacie, czy te wszystkie dodatki są tego warte?
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Lailonn »

Miałem starego bix boxa. Z tego co widziałem to teraz dorzucają mini dodatki po parę kafelków. Stary miał wszystkie "duże" i używałem ich zawsze poza smokiem i księżniczką.

Chyba lepiej poszukać używki starego big boxa albo złożyć zestaw samemu. Te mini dodatki nigdy nie był popularne - pewnie dlatego dają je na siłę w zestawie ;P
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Hrosskar »

Lailonn pisze: 30 sie 2023, 23:08 Miałem starego bix boxa. Z tego co widziałem to teraz dorzucają mini dodatki po parę kafelków. Stary miał wszystkie "duże" i używałem ich zawsze poza smokiem i księżniczką.

Chyba lepiej poszukać używki starego big boxa albo złożyć zestaw samemu. Te mini dodatki nigdy nie był popularne - pewnie dlatego dają je na siłę w zestawie ;P
Big box ma tylko 2 duże dodatki, a nie wszystkie. Plus kilka małych, dostępnych tylko razem z nim.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: vincentblack »

Hrosskar pisze: 31 sie 2023, 08:24
Lailonn pisze: 30 sie 2023, 23:08 Miałem starego bix boxa. Z tego co widziałem to teraz dorzucają mini dodatki po parę kafelków. Stary miał wszystkie "duże" i używałem ich zawsze poza smokiem i księżniczką.

Chyba lepiej poszukać używki starego big boxa albo złożyć zestaw samemu. Te mini dodatki nigdy nie był popularne - pewnie dlatego dają je na siłę w zestawie ;P
Big box ma tylko 2 duże dodatki, a nie wszystkie. Plus kilka małych, dostępnych tylko razem z nim.
To też nie do końca prawda. Big box miał wiele różnych wersji (obecna to już bodaj 7). Pierwszy Big box z roku 2006 faktycznie zawierał wszystkie duże dodatki wydane do tego czasu (Karczmy/Katedry, Kupcy/Budowniczowie, Księżniczka/Smok, Wieża) ale później liczba dodatków ciągle rosła i kolejne wersje miały zawsze jakiś ich wybór, czasem też rzeczy niedostępne poza nim (np Koło Fortuny dostępne w innej wersji podstawki ale nigdy jako osobny dodatek). Jedynie 2 pierwsze dodatki były w każdej z wersji.
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Hrosskar »

vincentblack pisze: 31 sie 2023, 09:06
Hrosskar pisze: 31 sie 2023, 08:24
Lailonn pisze: 30 sie 2023, 23:08 Miałem starego bix boxa. Z tego co widziałem to teraz dorzucają mini dodatki po parę kafelków. Stary miał wszystkie "duże" i używałem ich zawsze poza smokiem i księżniczką.

Chyba lepiej poszukać używki starego big boxa albo złożyć zestaw samemu. Te mini dodatki nigdy nie był popularne - pewnie dlatego dają je na siłę w zestawie ;P
Big box ma tylko 2 duże dodatki, a nie wszystkie. Plus kilka małych, dostępnych tylko razem z nim.
To też nie do końca prawda. Big box miał wiele różnych wersji (obecna to już bodaj 7). Pierwszy Big box z roku 2006 faktycznie zawierał wszystkie duże dodatki wydane do tego czasu (Karczmy/Katedry, Kupcy/Budowniczowie, Księżniczka/Smok, Wieża) ale później liczba dodatków ciągle rosła i kolejne wersje miały zawsze jakiś ich wybór, czasem też rzeczy niedostępne poza nim (np Koło Fortuny dostępne w innej wersji podstawki ale nigdy jako osobny dodatek). Jedynie 2 pierwsze dodatki były w każdej z wersji.
Założyłem, że jak jest pytanie o podstawkę 2.0 a big box, to @samuraj1369 nie szuka starszych big boxów. A wydaje mi się, że w wersji 2.0 wychodziły big boxy tylko z dwoma dużymi dodatkami plus małymi.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: poxi »

Z perspektywy osoby, która posiada zdecydowanie za dużo dodatków i minidodatków do Carcassonne, Big Box w obecnej formie uważam za pułapkę. Fizycznie zajmuje za dużo miejsca na półce.

W pudełku do podstawki jest naprawdę sporo miejsca, w wersji jubileuszowej zmieściłem niemal wszystko, co wyszło wyłącznie do nowszej wersji oraz kilka minidodatków, których nie udało mi się zdobyć do starej wersji, wszystko bez wyrzucania oryginalnego insertu, tj.:
⯈ Rzeka Jubileuszowa
⯈ Rozszerzenie Jubileuszowe
◼️ Cyrk Objazdowy (10)
◾️ Watchtowers
◾️ The Fruit-Bearing Trees
◾️ The Tollkeepers
◾️ The Festival II
◾️ The Barber-Surgeons
◾️ The Markets of Leipzig
◾️ The Signposts
◾️ The Gifts
◾️ The Peasant Revolts
◾️ The Halflings 1 & 2
◾️ German Cathedrals
◾️ Castles in Germany
◾️ Monasteries of Germany
◾️ Żetony do map + 9. i 10. mepel dla 5 kolorów
◾️ Kafelki punktacji

Najczęściej polecany zestaw tj. Podstawka + Karczmy i katedry + Kupcy i budowniczowie można zmieścić w pudełku po jednym z dodatków jedynie delikatnie przycinając insert. Robi się wtedy wręcz wersja podróżna. Tylko trzeba wydrukować tor punktacji, żeby złożyć albo przeciąć go na pół, co może być trudne, by było estetycznie.

Na pierwszorazowy zakup polecam podstawkę + 2-4 duże dodatki zależnie od uznania.
kawozaur
Posty: 1
Rejestracja: 31 paź 2022, 13:52

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: kawozaur »

Cześć, jestem mega fanem gierki i jakiś czas temu na innym forum natrafiłem na temat fanowskich dodatków! kilka z nich wydrukowałem i zrobiłem sam. A teraz się zastanawiam czy jest tu ktoś kto drukuje dodatki lub robi zbiórki na grupowe zamówienia

będę wdzięczny za odpowiedź lub nakierowanie na odpowiedni wątek.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Grellenort »

Zbiórki na fanowski content do Carca sobie nie przypominam - prawdopodobnie barierą byłby tu rewers i faktura kafelków, a co za tym idzie konieczność używania wora (a dla dotykowców może także rękawiczek :p ) Ale nie jest powiedziane, że nie mogłoby się coś w temacie ruszyć. Carcassonne ma multilion dodatków mniejszych i większych, więc może nie ma aż takiego ciśnienia na dodatkowe rzeczy, skoro tyle tego jest.

Jeśli duże dodatki masz ograne, proponuję zapolować na mini dodatki - jest ich co najmniej kilkanaście i wiele można było dostać np. w sklepie na M. ;)
Awatar użytkownika
harnaś
Posty: 18
Rejestracja: 27 maja 2013, 10:05
Has thanked: 3 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: harnaś »

Hej, mam zestaw 18 kafelków , tylko nie wiem z jakiego dodatku one są. Możecie poratować?
Obrazek
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: kulka »

harnaś pisze: 18 kwie 2024, 19:04 Hej, mam zestaw 18 kafelków , tylko nie wiem z jakiego dodatku one są. Możecie poratować?
dodatek Wieża
ODPOWIEDZ