Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Bruno555 »

Lion86 pisze: 10 maja 2023, 10:46 Czy są jakieś zmiany w dodruku GAH z 2022r względem wcześniejszego wydania, poza delikatnym liftingiem okładki? Może chociaż te tragiczne kości zostały zamienione jakimiś bardziej nadającymi się do użytku?
Na pewno dodali grafiki przedstawiające posiłki na kartach gości (kawa, wino, strudel, ciasto). Dodaje to trochę klimatu. Nie trzeba już sobie wyobrażać że czerwona kostka to wino.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: tomp »

jeszcze też poprawiono w instrukcji układ opisu kart, teraz o wiele łatwiej znaleźć informację / rozwiać wątpliwości.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: sliff »

Co jest takiego tragicznego w tych kościach ?
Zwykłe drewniane k6
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Furan »

sliff pisze: 10 maja 2023, 14:41 Co jest takiego tragicznego w tych kościach ?
Zwykłe drewniane k6
https://boardgamegeek.com/thread/249608 ... w-gha-dice to! :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: minimati »

Furan pisze: 10 maja 2023, 15:07
sliff pisze: 10 maja 2023, 14:41 Co jest takiego tragicznego w tych kościach ?
Zwykłe drewniane k6
https://boardgamegeek.com/thread/249608 ... w-gha-dice to! :)
Kilka odpowiedzi dalej jakiś inny gość jedzie walcem po autorze tematu, warto przeklikać się na drugą stronę.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: trixon »

Subiektywnie kostki są fatalne. Są bardzo lekkie i w dodatku u mnie jedna miała rozwarstwioną ściankę, co zdecydowanie wpływało wyniki rzutów.
Jednak zestaw kostek w byle markecie to kilka zł, to też olałem temat reklamowania.
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 23 times
Been thanked: 4 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Lion86 »

sliff pisze: 10 maja 2023, 14:41 Co jest takiego tragicznego w tych kościach ?
Zwykłe drewniane k6
Są bardzo lekkie, przy tym źle wyważone. Osobiście nie spotkałem się z tak tandetnymi kostkami w żadnej szanującej się grze.
Pytam w tym przypadku bardziej z ciekawości. Wiem, że komplet zamienników to nie jest jakiś niebotyczny koszt. Aczkolwiek gra obecnie jest droga, skoro więc we wcześniejszym druku sporo osób sygnalizowało problem to ciekaw byłem czy to uwzględnili.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: jakubski »

Bruno555 pisze: 10 maja 2023, 12:09
Lion86 pisze: 10 maja 2023, 10:46 Czy są jakieś zmiany w dodruku GAH z 2022r względem wcześniejszego wydania, poza delikatnym liftingiem okładki? Może chociaż te tragiczne kości zostały zamienione jakimiś bardziej nadającymi się do użytku?
Na pewno dodali grafiki przedstawiające posiłki na kartach gości (kawa, wino, strudel, ciasto). Dodaje to trochę klimatu. Nie trzeba już sobie wyobrażać że czerwona kostka to wino.
Mnie to akurat nie pociesza, wręcz przeciwnie. Czekam na dostawę swojego dodatku z planszostrefy. Nie chcę miec kart gości z symbolami kostek, a kart z dodatku z symbolami napojow i ciasta! Nie jestem też fanem drukowanych w 3D zamienników zasobów i wolę kosteczki.
Jak ktoś chce niech sobie zamienia, ale nie można nikomu "wciskać" ciasta na siłę 😊

BTW: Czy ktoś z Was wie kiedy dodruk dodatku spodziewany w Q1 2023 ma być w sklepach?
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Bruno555 »

jakubski pisze: 14 maja 2023, 13:37 BTW: Czy ktoś z Was wie kiedy dodruk dodatku spodziewany w Q1 2023 ma być w sklepach?
A ma być jakiś dodruk? Bo teraz dodatek jest prawie nie do dostania.

I jeszcze pytanie odnośnie tego dodatku: Czy grając bez modułu sali balowej gra się dalej z szampanem? Rozumiem że służy on wtedy tylko do wypełniania potrzeb gości?
Nie za bardzo chciałbym sobie komplikować rozgrywki tym dodatkiem.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: scraber »

Z racji weekendu, gra w końcu doczekała się swojego momentu i trafiła na stół.
Pierwsza partia w 3 osobowym składzie, a druga w kolejnym dniu i tym razem w 2 osoby.

Mimo ciężkości 3.22 na BGG, to tłumaczenie gry naprawdę poszło bardzo gładko.
Pewnie sporo "lżejszych" tytułów musiałem dłużej tłumaczyć.

Wszystko się sensownie spinało i kliknęło momentalnie.
Bierzesz gościa - tu trzeba zapłacić kelnerowi, żeby zaniósł posiłek, tutaj pokojówce, żeby przygotowała pokój.
Jedynie tor cesarza trochę wrzucony na siłę (jak w Tiletum) - tłumaczyłem, że to taka wizyta sanepidu i jak będzie burdel to wlepi karę.

Łobaben, ale to jest dobre. W pierwszej rozgrywce nikt z nas trochę nie szanował akcji z kości i pod koniec gry ciągle czegoś brakowało.
Tu pieniążka, tutaj 1 wina, tutaj 1 kostkę za mało ktoś wyrzucił, a przerzucanie nie poprawiało wyniku.

Mimo wszystko, każdy przeleciał przez 75 punktów i świetnie się bawił.
Na tyle, że padła w narodzie chęć zagrania jeszcze raz (i to nie ode mnie), ale z racji późnej godziny wleciały Ryki Afryki.
Każdy pod koniec rozkminiał, co poszło nie tak - że w sumie można było zagrać tego pomocnika i/lub wziąć tego gościa zamiast tamtego.

Rozgrywka drugiego dnia, już bardziej świadomie. Większe poszanowanie akcji, lepszy wybór gości i pracowników.
Czuję, że będzie częściej lądować na stole. Szkoda, że poznałem tak późno, ale tutaj obwiniam trochę Klemensa.

Na minus, fakt, że nie wszystkie grafiki gości/pomocników są oczywiste.
Np. jest tam taki czarodziej z dziwną grafiką, który pozwala zagrać akcję z pozostałych kości.
W tabelce spodziewałem się alfabetycznie posortowanych opisów i przez całą grę wertowałem po stronach instrukcji, a dopiero pod koniec ktoś mi zwrócił uwagę, że w sumie to karty mają swoje numerki :lol:
Również muszę przyznać, że kostki są średniej jakości. Dziwnie lekkie, a dodatkowo kilka "6." pogubiło trochę oczek ¯\_(ツ)_/¯
Nosiadbt1100
Posty: 387
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Czy według Was istnieje szansa na dodruk Grand Austria Hotel razem z dodatkiem lets waltz (ale tutaj wydanie pl)? Gra jest popularna, może Rebel się skusi. Dodruk eng GAH i dodatku jakoś niedługo, na 2024 zapowiedzieli rosyjska wersję lets waltz (czyli druk będzie), a podczas Essen będzie chyba premiera GAH High Season - czyli wersji roll&write. Coś się dzieje :)
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: sliff »

Moim zdaniem nikła, mimo całej popularności jest to stary eurasek spod pędzla mistrza klemensa.
mjesionek
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2020, 14:51
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: mjesionek »

Czy ma ktoś pdf z polską instrukcją do Grand Austria Hotel: Lets Waltz!. Na stronie Lacerty nie mogę znaleźć.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3385
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: psia.kostka »

mjesionek pisze: 18 sie 2023, 10:09 Czy ma ktoś pdf z polską instrukcją do Grand Austria Hotel: Lets Waltz!. Na stronie Lacerty nie mogę znaleźć.
Bo Lacerta nie bardzo maczala w tym palce. Tu popaczaj:
https://lookout-spiele.de/en/games/gah_ ... -downloads
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Adrian17
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2020, 10:59
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Adrian17 »

jakubski pisze: 14 maja 2023, 13:37 BTW: Czy ktoś z Was wie kiedy dodruk dodatku spodziewany w Q1 2023 ma być w sklepach?
Cześć, zamówiłem ten dodatek na początku roku w Planszostrefie - z informacji uzyskanych ze sklepu aktualny termin dostawy to jesień (październik / listopad) :/
Awatar użytkownika
Mark442
Posty: 83
Rejestracja: 25 wrz 2019, 11:11
Has thanked: 245 times
Been thanked: 63 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Mark442 »

mjesionek pisze: 18 sie 2023, 10:09 Czy ma ktoś pdf z polską instrukcją do Grand Austria Hotel: Lets Waltz!. Na stronie Lacerty nie mogę znaleźć.
Via priv... Podrzucę :)

Na stronie Lacerty była dostępna jeszcze w tym roku...
Mark
___________________________
Patchwork to nie moja bajka !!
Adrian17
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2020, 10:59
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Adrian17 »

Dopytywałem przez ostatnie 2 tygodnie Planszostrefę czy mają jakieś informacje, w końcu dostałem odpowiedź uzyskaną przez nich od dystrybutora: "data jest nieznana" :roll: Czy ktoś ma jakiekolwiek wieści (np. z BGG lub innych źródeł) czy coś się w ogóle dzieje wokół dodruku GAH i dodatku? (chociaż info że np. dodruk jest na etapie fabryki).
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: karmazynowy »

Dodatek znów dostępny w planszostrefie.

https://planszostrefa.pl/pl/p/Grand-Aus ... sion/14814
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Cywek
Posty: 185
Rejestracja: 17 wrz 2018, 22:15
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Cywek »

orientuje sie ktos czy karty gosci KSE to byl jakis dodatek grywalny czy kosmetyczny? Nie wiem czy kupowac retail czy polowac na wersje z KS :D
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Atk »

Cywek pisze: 12 gru 2023, 19:11 orientuje sie ktos czy karty gosci KSE to byl jakis dodatek grywalny czy kosmetyczny? Nie wiem czy kupowac retail czy polowac na wersje z KS :D
Najczęściej te promki KS są nie zbalansowane, nie wiem jak w tym wypadku, ale prawdopodobnie nic nie stracisz jak ich w retail nie będzie.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Pluck »

Cywek pisze: 12 gru 2023, 19:11 orientuje sie ktos czy karty gosci KSE to byl jakis dodatek grywalny czy kosmetyczny? Nie wiem czy kupowac retail czy polowac na wersje z KS :D
Tam była opcja tego beauty pack’u -> były to inne grafiki na kartach gości. Więc podmianka kosmetyczna.
Nosiadbt1100
Posty: 387
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Spis kart z KS - promo, SG i exclusive. Nie jest tego dużo. Do tego podmiana grafik na kartach (a i jeszcze dodatkowo podmiana ikon).


Obrazek
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: minimati »

karmazynowy pisze: 12 gru 2023, 16:30 Dodatek znów dostępny w planszostrefie.

https://planszostrefa.pl/pl/p/Grand-Aus ... sion/14814
A oprócz dodatku wpadła też podstawka.

https://planszostrefa.pl/pl/p/Grand-Aus ... elska/5101
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: jakubski »

Cześć,

Czy nie uważacie, ze przy okazji projektowania dodatku Autorzy mogli pomyśleć o rozwiazaniu problemu "krótkiej kołderki" i (opcjonalnym) zwiększeniu liczy akcji z kości?

Czy różnorodność modułów z dodatku i możliwość ich łączenia nie powoduje w Was chęci zagrania większej ilości roznych kombosów i częściowej utraty frajdy z faktu, że nie da rady bo to już koniec gry?

Jestem ciekaw Waszej opinii, bo my z żoną bardzo lubimy GAH i podstawkę zawsze sobie przedłużamy o 3 rundy 😊
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: detrytusek »

O matko z córką. W Gahu można bardzo dużo zrobić. Przedłużanie o 3 rundy dla wprawnego gracza oznacza nic nie robienie przez 1-2 rundy bo mu się hotel skończył np.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ