Legend of the Five Rings: The Card Game LCG (B. Andres, E. Dahlman, N. French)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kempy »

Migdał pisze:Kempy, a co ciekawego wiesz? Co może się nie spodobać?
Poczekaj do środy i F5 na stronie FFG.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
Macok
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2011, 22:58
Lokalizacja: NeoGliwice 3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: Macok »

kempy pisze:
Migdał pisze:Kempy, a co ciekawego wiesz? Co może się nie spodobać?
Poczekaj do środy i F5 na stronie FFG.
FFG robi artykuł o tym co Ty Kempy myślisz, że się może nie spodobać? Czy Ty piszesz dla FFG?
Spoiler:
Owned
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: DREADNOUGHT2 »

Ostrożnie z optymizmem i hypem Panowie !

FFG potrafiło uwalić nawet tak świetne uniwersum jak WH40k z nieudanym podbojem/conquestem. Który zapowiadał się przyzwoicie w lutym 14roku po swoim pierwszym spoilerze, a we wrześniu wraz z pemierą było rozczarowanie i "meh".
Świat Legendy jest dużo bardziej skomplikowany niż warhammer i na 70% oni tego nie udźwigną pod względem storyline. A historia jest dla L5R bardzo ważna. Mechanicznie Netrunnera to też nie przebije, a 7 frakcji w podstawce to przepis na wielką porażkę na samym starcie. No chyba, że będą chcieli robić dwuklanowe talie... nie wiem co gorsze.

Także nie stawiajmy oczekiwań aż tak wysoko. Ja to zapewne kupię ale na razie nie warto oczekiwać zbyt wiele. FFG zbyt często zawodziło z LCG, żeby tym razem miało być diametralnie inaczej.
aryss pisze:
Widze ze tradycji stanie sie zadosc i troll lcgowy znow grupe robi :D
Teo ?
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kempy »

Macok pisze: FFG robi artykuł o tym co Ty Kempy myślisz, że się może nie spodobać?
Nie, o ile wszystkim nowym graczom nL5R może bardzo spasować, to gracze z CCGa będą mieli mały dysonans poznawczy. I albo się przyzwyczają, albo nie. Uprzedając pytania, to że FFG ma restrykcyjne NDA nie znaczy, że są zupełnie hermetyczni i nic się nie prześliznęło. Nie oznacza to też, że od razu musi się stać informacją otwartą.
Czy Ty piszesz dla FFG?
No nie, bez przesady. Moje zainteresowanie FFG to nic ponad studium patologii.

Przy okazji, dla tych co nie lubią fejsbukowego chaosu zapraszam na http://www.chikan.pl/index.php

Forum nie przeszło jeszcze liftingu konkretnie pod LCG (działy, wątki), ale mamy jeszcze czas.
DREADNOUGHT2 pisze: Świat Legendy jest dużo bardziej skomplikowany niż warhammer i na 70% oni tego nie udźwigną pod względem storyline.
Chyba nie jest. Oba uniwersa są mocno rozbudowane fabularnie ze względu na swój staż, bo przypomnę tylko, że L5R powstało w 1995-ym roku. FFG może też, wzorem Conquesta, zrobić grę osadzoną w uniwersum, ale bez skomplikowanych odnośników do historii, zamknąć ją fabularnie w konkretnym miejscu/okresie. A wszelkie globalne modyfikacje pozostawić już wyrobnikom od RPG'a. Bo jak sami powierdzili, nie kupili całego IP L5R dla samej gry karcianej.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: pattom »

Pozostaje poczekać i mieć nadzieję, że nie spitolą jak Conquesta.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: Vester »

Grałem w Conquesta i wrażenia świetne. Gadacie, jakby gra była zepsuta. Bez przesady.
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kempy »

Vester pisze:Grałem w Conquesta i wrażenia świetne. Gadacie, jakby gra była zepsuta. Bez przesady.
Jak dla mnie, mogliby przerobić Conquesta na L5R w stosunku 1:1 i szczerze czułbym się z tym lepiej niż teraz.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: Markus »

pattom pisze:Pozostaje poczekać i mieć nadzieję, że nie spitolą jak Conquesta.
Co takiego uwierało cię w Conqueście?
Gra była niezła. 3 cykle (w tym jeden będący uzupełnieniem core seta) to chyba za mało aby lcg rozkręciło się do pełni możliwości.

Chyba najgorszym lcg to jest Got 2 ed. Nuuudy.
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: aryann »

Dołączę się do głosów chwalących Conquesta. Absolutnie świetna karcianka. Nic jej nie brakowało.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kamron6 »

LCGi są różne, balans ich zmienia się z rozwojem, a każdy znalazł swoich fanów - mówiąc inaczej żaden nie był zepsuty (przynajmniej nie kojarzę, a nie grałem tylko w inwazję). Choć jedyny który mnie wciągnął do ciągłego kupowania i grania jest got 2.

Jeśli LCG nie jest zepsuty to na pewno osiągnie jakiś sukces, jaki to zależy od pokrycia gustów i podobieństw z innymi LCG-ami. Czy spodoba się to starym fanom CCG w przypadke l5r? Wątpię, bo ludzie nie lubią zmian, szczególnie jeśli wiąże się to ze zniszczeniem czegoś co było wcześniej. Najpewniej woleliby kopię 1:1 z możliwością korzystania ze starych kart. Tak po prostu z ludźmi jest.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kempy »

aryann pisze: Nic jej nie brakowało.
Akurat balansu to jej brakowało aż za nadto. Dopiero teraz z fanowskimi kartami zaczyna to powoli się prostować.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: pattom »

kamron6 pisze: Czy spodoba się to starym fanom CCG w przypadke l5r? Wątpię, bo ludzie nie lubią zmian, szczególnie jeśli wiąże się to ze zniszczeniem czegoś co było wcześniej. Najpewniej woleliby kopię 1:1 z możliwością korzystania ze starych kart. Tak po prostu z ludźmi jest.
Jak FFG kupiło Netrunnera CCG Richard Garfielda, który był już wówczas grą kultową, to też były lamenty i olabogi. Jak pokazuje historia FFG stworzyło na bazie gry genialnej kolejną genialną grę Netrunnera LCG. Miejmy nadzieję, że z L5R będzie podobnie:-)
Może FFG mając silną bazę da radę stworzyć coś bardzo fajnego?:-) czego dowodem jest ANR.
Niestety gorzej jak sami wymyślają mechaniki. Czego dowodem jest i marna Inwazja i Conquest. Chociaż i WP LCG i AH LCG im się udały bardzo:-)
Fanboyom Conquesta polecam wątek dedykowany tej grze:-)
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kempy »

kamron6 pisze:Najpewniej woleliby kopię 1:1 z możliwością korzystania ze starych kart.
Wartało by jednak, zanim coś się napisze, trochę to przemyśleć. L5R jak większość CCG miało rotację, było podzielone na tzw. edycje, z reguły dwuletnie. Po tym czasie karty w 95% wypadały z typu i stanowiły makulaturę, chyba, że zostały w późniejszych latach przedrukowane. Akurat w L5R ludziom w formaty Legacy za bardzo grać się nie chciało ani i wydawca jakoś do tego szczególnie nie zachęcał. Dodatkowo, często między edycjami następowały zmiany mechaniczne i chociaż podstawowe zasady zostawały takie same, to pojawiały się mniej lub bardziej poważne modyfikacje. Bardzo radykalnej zmianie gra została poddana np. w 2014 roku, ale nadal było to L5R z swoimi czteroma warunkami zwycięstwa, niszczeniem prowincji, postaciami, licznikiem honoru, kawalerią, dwoma taliami po 40 kart każda etc., i ktoś kto porzucił grę np. 10 lat temu mógłby dosyć szybko się odnaleźć w mechanice.

Ale do czego piję?

Gracze L5R CCG byli przywyczajeni do zmian/poprawek i w przeważającej większości nie interesowały ich stare kart czy formaty, skupiali się na obecnej edycji. Stąd ktoś kto stwierdza, że oldschoolowy woleliby "kopię 1:1 z możliwością korzystania ze starych kart" nie do końca wie o czym pisze.

Problem tkwi w tym, że nastroje były głównie takie, że liczono na lifting z rodzaju Netrunner CCG > Android: Netrunner LCG, który zachowałby bazę mechaniki i złożoność oryginału. A wygląda na to, że FFG nie do końca tak zrobiło.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kamron6 »

Nie da się z Ciebie nic wyciągnąć, co :D ? Choć wątpię by FFG na pale uprościło i zepsuło grę, wyczytuję z twoich postów, że pewnie zmieniło kluczowe elementy mechaniki - l5r nie grałem, ale słyszałem też negatywne opinie (kula śnieżna, schematyczne klepanie ekonomii, przekombinowanie zasad), ale nie wiem jak one się mają do rzeczywistości. Cóż, trzeba czekać do środy.

A to co napisałem jest to oczywisty skrót myślowy, wynikający chociażby z tego że jak czytałem angielskie fora o l5r to często padało tam pytanie o "kompatybilność" z z wersją ccg. Nie chodzi w 1:1 o brak zmian czy pełną pulę kart, ale o ciągłość, tak jakby lcg miałby być przedłużeniem ccg tylko w innym formacie i z poprawkami do zasad.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: Błysk »

Jak tylko mi dadzą klan Smoka to będę zadowolony. Mało grałem w CCG (kilka gier) swoją talią z podstawki, ale klimat mi siadł. ;)
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kempy »

Błysk pisze:Jak tylko mi dadzą klan Smoka to będę zadowolony.
Dla minimalistów gra w sam raz. :lol:
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: Błysk »

kempy pisze:
Błysk pisze:Jak tylko mi dadzą klan Smoka to będę zadowolony.
Dla minimalistów gra w sam raz. :lol:

Po prostu jestem słaby w deck building, więc mechanika jest dla mnie drugorzędna w tego typu grach :D No i 3 core sety do kompetetywnej gry to tez nie moja bajka. :(
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kempy »

Błysk pisze:
kempy pisze:
Błysk pisze:Jak tylko mi dadzą klan Smoka to będę zadowolony.
Dla minimalistów gra w sam raz. :lol:
Po prostu jestem słaby w deck building, więc mechanika jest dla mnie drugorzędna w tego typu grach :D No i 3 core sety do kompetetywnej gry to tez nie moja bajka. :(
Ale ja to rozumiem. LCG "kompetytywne" w swoim założeniu mają być głównie kupowane przez graczy nie-turniejowych o czym dezajnerzy tych gier od czasu do czasu przypominają. Stąd inwestowanie w nośne licencje i macosze traktowanie turniejowców domagających się radykalnych kroków (bany, erraty) w przypadku wykrycia baboli psujących grę. LCG jako format stoi w rozkroku pomiędzy karcianą planszówką dla każdego a solidnym materiałem turniejowym.

Przynajmniej ja to tak widzę.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2017, 10:04 przez kempy, łącznie zmieniany 1 raz.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: DREADNOUGHT2 »

kamron6 pisze:Nie da się z Ciebie nic wyciągnąć, co :D ? Choć wątpię by FFG na pale uprościło i zepsuło grę, wyczytuję z twoich postów, że pewnie zmieniło kluczowe elementy mechaniki - l5r nie grałem, ale słyszałem też negatywne opinie (kula śnieżna, schematyczne klepanie ekonomii, przekombinowanie zasad), ale nie wiem jak one się mają do rzeczywistości. Cóż, trzeba czekać do środy.
W L5R była z reguły jedna "finałowa" bitwa, do której oboje gracze rzucali wiekszość swoich sił - kto ją przegrał praktycznie nie miał szans się pozbierać do końca gry. Tak jak w conquest, no może nie aż tak nudno jak conquest ale też obliczanie "kto wygra bitwę, bo jeśli ją przegram to poddam się żeby zaoszczędzić czasu".

A moim zdaniem kempy napisał sporo - studzi zapał i dobrze. Po LCG nie można za dużo oczekiwać, to produkt dla casuali.
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kempy »

DREADNOUGHT2 pisze:W L5R była z reguły jedna "finałowa" bitwa, do której oboje gracze rzucali wiekszość swoich sił - kto ją przegrał praktycznie nie miał szans się pozbierać do końca gry.
Bo z reguły to była bitwa na ostaniej Prowincji, którą jak się traciło to i tak się przegrywało. ;)
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kempy »

Błysk pisze:Jak tylko mi dadzą klan Smoka to będę zadowolony.
Dzisiaj Horvath pokazał nowe logo Smoka. W CCGu był fanem klanu, więc nie może go zabraknąć w LCG'u.

https://twitter.com/SteveGHorvath/statu ... 92/photo/1

Co jak co, ale szykuje się shiny-shiny. :D
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kempy »

W czwartek o 11AM CT (18:00 u nas) będzie oficjalne AMA prowadzone przez FFG na temat L5R na grupie https://www.reddit.com/r/boardgames/

W AMA weźmie udział m.in. nasz ukochany designer kartek do Conquesta tj. Brad Andres. :D

https://calendar.google.com/calendar/em ... a/New_York
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: kempy »

Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: DREADNOUGHT2 »

kempy pisze:
W AMA weźmie udział m.in. nasz ukochany designer kartek do Conquesta tj. Brad Andres. :D
Znany lepiej jako Siła 2 , Pancerz 2 , Koszt 2 - puste pole tekstowe

Chociaż skoro to ma być bardziej planszówka niż karcianka (tyle, że planszówka kupowana co miesiąc :D ) to może rzeczywiście lepiej żeby finezyjnych taktyk tu nie było. Jak ktoś chce ciężką i mózgożerną karciankę to i tak gra w Netrunnera czy Magica-EDH.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legend of the Five Rings: The Card Game [nowe LCG od FFG

Post autor: pattom »

DREADNOUGHT2 pisze:
Chociaż skoro to ma być bardziej planszówka niż karcianka (tyle, że planszówka kupowana co miesiąc :D ) to może rzeczywiście lepiej żeby finezyjnych taktyk tu nie było. Jak ktoś chce ciężką i mózgożerną karciankę to i tak gra w Netrunnera czy Magica-EDH.
Po czym wnioskujesz, że ma być bardziej planszówka niż karcianka?
ODPOWIEDZ