6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mamtonawinylu
Posty: 285
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: mamtonawinylu »

Ostatnio, ku mojemu zdziwieniu na granie w BSG przychodzi podejrzanie duża ilość ludzi. Całkiem realne jest, że będzie te 7-8 dusz. Nie potrwa to długo - pewnie jak sami widzicie w swoich ekipach do grania - ale może się kiedyś jeszcze coś podobnego będzie miało miejsce.
W związku z tym mam pytanie - w co można zagrać z battlestarową ekipą (myślę, że klimat nie jest dla nich jakoś wyjątkowo istotny - nie dla wszystkich znaczy, ale jakiegoś rodzaju trashowość, semi co-op - traktowane będą jako zalety).

Z gier 4-6 osób, które mam (i mi się podobają, więc ich cechy/klimat też są na plus), ale nie udźwigną takiego obłożenia:
BSG, Martwa Zima Descent, Horror w Arkham (dobra, tu da się zagrać ale chyba długo to potrwa - w najwięcej osób grałem w 5) Firefly +PaBH, Dominion (tutaj 4), Nightfall +ML (teoretycznie jest możliwość zagrania nawet w 8 osób, ale czuję że 5 to już był pieprznik na stole).

Czy można znaleźć coś nieimprezowego na te 6-7(8) osób, które nie będzie miało dużych opóźnień na graczach i zamknie się w 2-3h? Pytanie traktuję ogólnie - nawet najdziwniejsze pomysły mogą się okazać spoko.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: Chaaber »

Avalon, choć on akurat jest taki semi imprezowy.
Na 8 osób może być ciężko.
Na 7 poleciłbym Shadows over Camelot albo 7 Cudów Świata. 7 Cudów w 2h ogracie ze 4 razy nawet. Gra jest szybka, ale nie filer zdecydowanie. Fajne kombinowanie oparte na drafcie, bardzo przyjemna rozgrywka.
Cytadela również działa na 8 osób, jest odrobinę lżejsza, ale naprawdę fajnie działa. Role selection to bardzo ciekawa mechanika i do tego całkiem złośliwa.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: kwiatosz »

Jeżeli jest problem z ilością ludzi to można to łatwo rozwiązać - jeżeli jest 7 osób, to każdy wchodzi tylko w 7/6 do mieszkania. Dzięki temu mamy odpowiednią ilość osób do grania, a nikt nie poczuje się wygoniony, bo w większości jednak jest w mieszkaniu :twisted:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: Chaaber »

kwiatosz pisze:Jeżeli jest problem z ilością ludzi to można to łatwo rozwiązać - jeżeli jest 7 osób, to każdy wchodzi tylko w 7/6 do mieszkania. Dzięki temu mamy odpowiednią ilość osób do grania, a nikt nie poczuje się wygoniony, bo w większości jednak jest w mieszkaniu :twisted:
Ktoś spał na matmie chyba, bo takto każdy wchodzi z dokłada coś ponad siebie ;d
W 6/7 jest już spoko :)
Awatar użytkownika
mamtonawinylu
Posty: 285
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: mamtonawinylu »

kwiatosz pisze:Jeżeli jest problem z ilością ludzi to można to łatwo rozwiązać - jeżeli jest 7 osób, to każdy wchodzi tylko w 7/6 do mieszkania. Dzięki temu mamy odpowiednią ilość osób do grania, a nikt nie poczuje się wygoniony, bo w większości jednak jest w mieszkaniu :twisted:
6/7 :) ale widzę, że już Chaaber na to zwrócił uwagę.

MisterC - zaczynam słuchać

Chaaber - grałem w cytadelę na 4 osoby i wtedy chodziła nieźle - czy na 8 osób to jest jeszcze znośne?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: Chaaber »

Jest długo, ale wtedy grajcie do 7 dzielnic, a nie do 8 i jakoś to będzie. Downtime oczywiście zdecydowanie większy, ale w tak relatywnie małej grze, jest to do przeżycia.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: zakwas »

Na 6 osób może być Wysokie Napięcie, ale nie wiem czy to dobry typ gry dla miłośników BSG. :P

P.S.: to jeden z tych najdziwniejszych pomysłów. ;)
Awatar użytkownika
mamtonawinylu
Posty: 285
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: mamtonawinylu »

Cytadela - w sumie tutaj dałoby się rozwiązać problem pożyczając, a nie kupując.
Tylko boję się stękania jednego z graczy - uważa, że jak nie ma planszy to musi być słabe.

Wysokie napięcie może nie podejść tematycznie.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: Chaaber »

No to shadows over camelot, też macie zdrajcę, tez co-op. Klimat jest ciekawy, wygląda super.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: kwiatosz »

E tam, zwykła literówka :)

Na 6-7 osób polecam też Finstere Flure, czyli Fearsome Floors. Jest plansza, jest potwór, jest krzywdzenie innych graczy.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: Rafalm »

Oprócz wspomnianych 7 cudów i Shadows over Camelot zerknijcie może jeszcze na Robo Rally. Wprawdzie gra ma tendencję do wydłużania się, ale to nie ze względu na downtime (bo mamy tam równoczesne programowanie ruchów kartami), tylko na duże zamieszanie na planszy gdy taki tłum robotów po niej się porusza. U nas gra dostarczyła sporo frajdy i śmiechu, bo nasze robociki potrafią być cudownie bezradne wobec nagłych, niespodziewanych wydarzeń.
Awatar użytkownika
mamtonawinylu
Posty: 285
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: mamtonawinylu »

A jak z regrywalnością shadows over camelot?

Będę musiał dopaść kogoś z grą i spróbować.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: genek »

na dużą ilość osób to chyba najlepiej jakieś imprezówki typu time's up, mamy szpiega
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2675 times
Been thanked: 2357 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: Curiosity »

BSG doskonale chodzi na 7 osób, akurat jestem dopiero co po takiej rozgrywce (1 Cylon Lider, 2 Cylonów, kurs na Ziemię, czas: 3,5 godziny).

Z innych gier: Dark Moon (działa sprawnie, 60-80 minut), Cytadela, Duel of Ages II, teoretycznie Dawno, Dawno Temu, na pewno Sabotażysta.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
mamtonawinylu
Posty: 285
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: mamtonawinylu »

Curiosity pisze:BSG doskonale chodzi na 7 osób, akurat jestem dopiero co po takiej rozgrywce (1 Cylon Lider, 2 Cylonów, kurs na Ziemię, czas: 3,5 godziny).
Do Świtu jeszcze nie doszliśmy. Z pegasusem i exodusem na 6 osób grałbyś z sympatykiem czy przywódcą?

Oczywiście zagrożenie z pierwszego postu okazało się papierowe - na granie wpadło zamiast 7 - 5 osób.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: Rocy7 »

Maskarada.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: c08mk »

Maskaradę grałem w 10-11 osób.
Jeżeli wszyscy się angażują to gra jest ok. Jeżeli jedna osoba nie jest zainteresowana to psuje grę wszystkim pozostałym.
Pojedyncza partia wbrew pozorom jest dość szybka.
Awatar użytkownika
gryAlibi
Posty: 31
Rejestracja: 23 cze 2015, 22:58

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: gryAlibi »

Z nie imprezowych do głowy przychodzi mi tylko 7 cudów świata, oraz Cytadela. Natomiast z tych imprezowych, ale mimo wszystko trzymających fajny nie kalamburowaty klimat warto spróbować tytułu Kragmortha . Jest zabawna, jest na planszy, jest negatywna inteakcja i szybka rozgrywka. Jeszcze na Sabotażystę też nikt mi nigdy nie narzekał.

Wysłane z mojego Lenovo A3500-F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: rzaba »

Eclipse z dodatkiem - graliśmy kiedyś chyba w 8 (albo nawet 9) - tam jest taka dziwna sprawa, że można było chyba równocześnie 2 rundy robić (nie pamiętam dokładnie jak to działało ale z dwóch stron stołu się tura toczyła, miało to ograniczyć downtime). Nie było tak źle ale juz nigdy w takim gronie nie zagraliśmy ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: Bea »

Cosmic Encounter z dodatkami chodzi do 7 osób, myślę, że mogłoby się to wam spodobać :)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 985
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 362 times
Been thanked: 774 times
Kontakt:

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: Apos »

Chicago Express? Jest na 6 osób, rozgrywka zamknie się na luzie w 2 godzinach, a elementy takie jak licytacje udziałów, współdzielenie i rywalicja linii kolejowych na planszy może okazać się dobrym wyborem.

Z lekkich gier to Cytadela. Na 8 graczy, ma element niepewności, kto jest kto i jest dużo interacki pomiędzy graczami.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1359
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 161 times
Been thanked: 160 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: Zet »

Miałem kilka razy 6-7 osób na graniu i najlepszym rozwiązaniem (zakładając rozsądny czas rozgrywki) okazało się podzielenie stołu na dwie gry ;)
von Klamke
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 00:03
Lokalizacja: Toruń

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: von Klamke »

+1 dla Cosmic Encounter. Dodatkowy plus to praktyczny brak downtime'u.

A jak gracz marudzi, że nie ma planszy to niech nie gra. W ten sposób masz sześciu chcących grać i problem z głowy.
Awatar użytkownika
Orik
Posty: 97
Rejestracja: 19 lut 2013, 09:36
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 4 times

Re: 6+ gdy przyjdzie za dużo osób

Post autor: Orik »

+1Cytadela, a z takich najkrótszych ale dających frajdę to Dobry glina, zły glina. Dobry filler na 4-8 graczy jako wstęp przed większym tytułem.

Wysłane z mojego LG-D280 przy użyciu Tapatalka
Mało pisząc Dużo czytam ;)
ODPOWIEDZ