Haru Ichiban

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Darboh
Posty: 860
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Haru Ichiban

Post autor: Darboh »

Przeglądałem ostatnio zapowiedzi Hobbitów, są ciekawe a cisza na forumach.

W oko, w zasadzie w oczy, albo i głębiej wpadła mi ta gra czyli Haru Ichiban.
Kurde klimat, wykonanie, tematyka i połączenie z mechaniką wygląda przecudnie. Dwuosobówka w około 20 minut - coś czego ostatnio nawet szukałem. Przepięknie oprawiona (wizualnie i fabułowo) ciekawa gra logiczna :)
Spoiler:
A ta recenzja podjęła za mnie decyzję :D
http://bazgranie.znadplanszy.pl/2015/03 ... -wietrzyk/

Nerwowo zaczynam przebierać nóżkami :)
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Haru Ichiban

Post autor: Andarist »

To Cathala, nie pozostaje nic innego jak czekac i kupowac ;p
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 221
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 192 times
Kontakt:

Re: Haru Ichiban

Post autor: Qnnrad »

Jak się w końcu pojawi to z pewnością kupię, z pewnością będę grał (uwielbiam gry logiczne), ale ta oprawa graficzna...Może i pomoże marketingowo, ale z pewnością trudno będzie mi to wyłożyć na stół przed dorosłym gościem. Za to łatwiej będzie przed dorosłą go...g..."samiczką gościa"(?), "piękniejszą wersją gościa" (??).
Niemniej, czekam z zainteresowaniem. Motyw tajnej licytacji o pierwszeństwo a'la Shogun zwiastuje głębię strategicznego wyboru i walki o kolejność, tym bardziej, że gracz pierwszy i drugi wykonują inne czynności. Mechanika licytacji pozwoli na wykorzystanie sprytu i intrygi w celu spalenia "mocy" przeciwnika na marne, pod warunkiem, że konieczność wyboru kolejności będzie strategią długoterminową, a nie sytuacyjnym tu-i-teraz.
Mechanika układania wzorów i przesuwania klocków przypomina mi coś między całą rzeszą gier Gigamica a Gwiazdy są w porządku. Propsy!
Gra ma potencjał zraszania potem skroni, mam nadzieję, że nie będę zawiedziony.
No i ciekawe, czy Hobbity pozostawią jakość wykonania oryginału, czy będą cięli po kosztach...
Spoiler:
Awatar użytkownika
Sarkiel
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2012, 11:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Haru Ichiban

Post autor: Sarkiel »

Kyuzo pisze: No i ciekawe, czy Hobbity pozostawią jakość wykonania oryginału, czy będą cięli po kosztach...
Z tego co piszą na BGG drewniana edycja z Essen to była wersja limitowa , tylko na targi w nakładzie 300 egzemplarzy
więc raczej nie można liczyć że Hobbity ją wydadzą
Awatar użytkownika
Hobbity.eu
Posty: 159
Rejestracja: 24 maja 2013, 10:55
Been thanked: 8 times

Re: Haru Ichiban

Post autor: Hobbity.eu »

Zapraszamy na naszego FB. Wrzuciliśmy tam grafiki z pudełka.
https://www.facebook.com/Hobbitypl
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Haru Ichiban

Post autor: rattkin »

Kiedyż to wreszcie wyjdzie? Już połowa listopada.
Awatar użytkownika
Hobbity.eu
Posty: 159
Rejestracja: 24 maja 2013, 10:55
Been thanked: 8 times

Re: Haru Ichiban

Post autor: Hobbity.eu »

rattkin pisze:Kiedyż to wreszcie wyjdzie? Już połowa listopada.
Wieści z drukarni wskazują na przyszły tydzień.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Haru Ichiban

Post autor: rattkin »

Dziękuję.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Haru Ichiban

Post autor: Nadis »

Hobbity.eu pisze:
rattkin pisze:Kiedyż to wreszcie wyjdzie? Już połowa listopada.
Wieści z drukarni wskazują na przyszły tydzień.
Wieści z drukarni to już połowę września pokazywały swego czasu :( Wiem, że nie Wasza to wina, że felerną partię dostaliście. Ja w końcu się z zamówienia z przedsprzedaży wycofałam, ale ciekawa jestem recenzji, gdy gra już będzie na rynku. Recenzji anglojęzycznych za wielu niestety nie znalazłam.
Darboh
Posty: 860
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Haru Ichiban

Post autor: Darboh »

Ja tam powiem że okazję zagrać miałem i się zakochałem :) Nie zawiodłem się a się zachwyciłem :) No ale to tak mało obiektywnie było :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Haru Ichiban

Post autor: rattkin »

Ja gralem parę razy, ale gra nie zachwyciła niczym. Potwierdza to tylko teorię, że ogromny hype rok temu był głównie ze względu na wykonanie. Teraz, gdy gra jest już w normalnej formie "planszowej", szał znika. Wykonanie w porządku i estetyczne, ale pudełko przeznaczone jest chyba na 10 dodatków - za duże, za głębokie, po co to. Instrukcja w miarę zrozumiała, choć tłumaczona jakoś tak dziwnie, sztywno, bezpośrednio z jakiegoś języka na polski, bez uwzględnienia zwyczajowych konstrukcji polskich. Czasem coś się powtarza lub przywołane jest za szybko. Uważne oko dojrzy, że na obrazkach pionki ogrodników mają ich wizerunki (np. naklejki), podczas gdy w pudełku są tylko drewniane dyski (choć to jest akurat rzecz zupełnie nieistotna). Rozbawiła mnie też historia o "dwóch *początkujących* ogrodnikach, którzy walczą o miano *cesarskiego* ogrodnika". Gdyby był cesarzem, to jednak chyba wolałbym najlepszych, a nie początkujących :) Szczególnie, że planszetka gry sugeruje, że do pojedynku stają raczej siwi dziadkowie, zatem doświadczeni. No ale co tam...

Gra... działa. Tyle można powiedzieć. Ma dziwnie nadmiarowe żaby, o których instrukcja wspomina głównie w kontekście "jak chcesz coś zrobić z polem, gdzie jest żaba, przesuń ją gdzie indziej". Żaby istotne są tylko przy ewentualnych remisach w licytacji, które równie dobrze mogą się w ogóle nie wydarzyć. Cała gra ma sympatyczny element pozycyjny, który można troche przyrównać do kólka i krzyżyk na 4 albo na 5 - czyli dążymy do sytuacji w której tak zagonimy przeciwnika, że nieważne co zrobi, wygrywamy. Choć wydawałoby się, że to umiejętne rozkładanie kwiatów to główna część gry, w praktyce okazuje się, że to jakies 30%. Całe pozostałe 70% gry, to mechanizm licytacyjny i pamiętanie, jakie numerki może jeszcze mieć przeciwnik. Temat, wiadomo, naklejony na doczepkę, z zasadami niezbyt sensownie do niego się odwołującymi (jednemu ogrodnikowi zakwita zawsze ciemny nenufar... niby czemu? Przy remisie, zakwitają nenufary, na których są żaby? Czemu?), ale jako całość to się broni, bo jest to przyjemniejsze (kwiaty na nenufarach, ładny zbiorniczek wodny, miły klimat), niż zupełnie abstrakcyjna plansza takiego Yinsh. Gra wydaje się być zbalansowana, jest w trakcie gry parę istotnych decyzji, ale polegają one głównie na ślepym trafie (szczególnie w pierwszych 2-3 rundach gry), żeby wypracować sobie dobrą pozycję. Nie można tu mówić nawet o czytaniu przeciwnika, bo na początku nie wiadomo jakie ma numerki na kwiatkach.

Ogólnie: sympatycznie, ale bez polotu. Taki tam solidniak, które Cathala pewnie musi robić, żeby rachunki zapłacić.
6.5/10. Dla osób, które zachłystują się niby-to-uczuciem zen w grze, można sobie dodać oczko wyżej.
Darboh
Posty: 860
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Haru Ichiban

Post autor: Darboh »

rattkin pisze:Ja gralem parę razy, ale gra nie zachwyciła niczym. Potwierdza to tylko teorię, że ogromny hype rok temu był głównie ze względu na wykonanie. Teraz, gdy gra jest już w normalnej formie "planszowej", szał znika. Wykonanie w porządku i estetyczne, ale pudełko przeznaczone jest chyba na 10 dodatków - za duże, za głębokie, po co to. Instrukcja w miarę zrozumiała, choć tłumaczona jakoś tak dziwnie, sztywno, bezpośrednio z jakiegoś języka na polski, bez uwzględnienia zwyczajowych konstrukcji polskich. Czasem coś się powtarza lub przywołane jest za szybko. Rozbawiła mnie też historia o "dwóch *początkujących* ogrodnikach, którzy walczą o miano *cesarskiego* ogrodnika". Gdyby był cesarzem, to jednak chyba wolałbym najlepszych, a nie początkujących :) Szczególnie, że planszetka gry sugeruje, że do pojedynku stają raczej siwi dziadkowie, zatem doświadczeni. No ale co tam...

Gra... działa. Tyle można powiedzieć. Ma dziwnie nadmiarowe żaby, o których instrukcja wspomina głównie w kontekście "jak chcesz coś zrobić z polem, gdzie jest żaba, przesuń ją gdzie indziej. Żaby istotne są tylko przy ewentualnych remisach w licytacji, które równie dobrze mogą się w ogóle nie wydarzyć. Cała gra ma sympatyczny element pozycyjny, który można troche przyrównać do kólka i krzyżyk na 4 albo na 5 - czyli dążymy do sytuacji w której tak zagonimy przeciwnika, że nieważne co zrobi, wygrywamy. Choć wydawałoby się, że to umiejętne rozkładanie kwiatów to główna część gry, w praktyce okazuje się, że to jakies 30%. Całe pozostałe 70% gry, to mechanizm licytacyjny i pamiętanie, jakie numerki może jeszcze mieć przeciwnik. Temat, wiadomo, naklejony na doczepkę, z zasadami niezbyt sensownie do niego się odwołującymi (jednemu ogrodnikowi zakwita zawsze ciemny nenufar... niby czemu? Przy remisie, zakwitają nenufary, na których są żaby? Czemu?), ale jako całość to się broni, bo jest to przyjemniejsze (kwiaty na nenufarach, ładny zbiorniczek wodny, mił klimat), niż zupełnie abstrakcyjna plansza takiego Yinsh. Gra wydaje się być zbalansowana, jest w trakcie gry parę istotnych decyzji, ale polegają one głównie na ślepym trafie (szczególnie w pierwszych 2-3 rundach gry), żeby wypracować sobie dobrą pozycję. Nie można tu mówić nawet o czytaniu przeciwnika, bo na początku nie wiadomo jakie ma numerki na kwiatkach.

Ogólnie: sympatycznie, ale bez polotu. Taki tam solidniak, które Cathala pewnie musi robić, żeby rachunki zapłacić.
6.5/10. Dla osób, które zachłystują się niby-to-uczuciem zen w grze, można sobie dodać oczko wyżej.
Dla mnie mocne 8 :) Mechanicznie oczywiście że bez rewolucji, ale bardzo w moje gusta. A resztę robi otoczka i klimat, który mnie zachwyciły :) Także kwestia gustu. W początkowej fazie nie widzę żadnego chaosu, raczej właśnie obczajanie się wzajemne i planowanie ostatecznego ciosu, z umiejętnym zarządzaniem numerkami. Zdarzyła mi się gra gdzie dopiero w trzeciej grze ktoś zapunktował. Nie za ciężkie, ale fajne i relaksujące :)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3360
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2024 times

Re: Haru Ichiban

Post autor: Ardel12 »

Mi sie udało zagrać jedną partię na Game Fest we Wrocławiu. Gra bardzo przyjemna. Dość zrozumiała instrukcja, choć miałem parę zagwozdek ją czytając. Gra mi i partnerce najbardziej skojarzyła się z kółkiem i krzyżykiem z możliwością przesuwania znaczników. Pierwsze tury są całkowicie losowe, nie wiadomo co przeciwnik ma, nie wiadomo co chce zrobić, więc przeważnie zagrywa się środkowe cyfry. Potem, gdy zaczynają się pojawiać widoczne schematy, można zacząć kombinować.

Dla mnie jest to na pewno gra, w którą warto zagrać. Niestety jest co najwyżej dobra. Z gier przeznaczonych wyłącznie dla 2os. znacznie lepiej bawiłem się przy patchwork lub 7 cudów pojedynek.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Haru Ichiban

Post autor: mikeyoski »

Nasza recka
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Haru Ichiban

Post autor: TTR_1983 »

Przyznam, że instrukcja choć bardzo krótka nie jest do końca jasna i klarowna. Rozumiem, że jeśli dany układ nam zapunktuje to część lub całość tego układu może tworzyć nowy układ? Z instrukcji to nie wynika, ale chyba inaczej się nie da grać.
Sama gra hm....pięknie wydana gra logiczna. Bardzo szybka- ok. 15min, ale pogłówkować można. Dla osób ze słabszą pamięcią, można myślę zapisywać jakie numery zeszły przeciwnikowi i tym samym przewidywać co może wyłożyć. Niemniej jednak losowy dobór kwiatów może nieźle wkurzyć ;)
Ogólnie jakiegoś wielkiego szału nie ma, ale zagrać można. Takie 6/10. Jak pogram więcej to może ocena wzrośnie...albo sprzedam :)
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Haru Ichiban

Post autor: mikeyoski »

Jeśli komuś wyjdzie układ, to z automatu kończymy zabawę i ponownie rozpoczynamy grę, no chyba że komuś się uda ułożyć ten układ za 5 punktów, co definitywnie zakończy grę

Tapnięte z espiątki
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Haru Ichiban

Post autor: NTomasz »

wygląda osom!

edit: dostępna edycja z kartonu wygląda jednak tylko średnio osom... :D
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Haru Ichiban

Post autor: WRS »

losowy dobór kwiatów
ale to Ty decydujesz, czy starasz się o przesuwanie liści kosztem przymusu kwiatu na ciemnym czy może kwitniesz gdzie chcesz, ale może się układ nieco zmienić...

Gra jest sprytniejsza niż się może wydawać po pierwszych partiach.
Pierwszy tekst (po ok. 10 partiach) był znacznie mniej przychylny. Pograłem kolejne 10-15 partii i znalazłem w tej grze to coś nowego, o czym w recenzji starałem się napisać.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Haru Ichiban

Post autor: rattkin »

WRS pisze:
losowy dobór kwiatów
ale to Ty decydujesz, czy starasz się o przesuwanie liści kosztem przymusu kwiatu na ciemnym czy może kwitniesz gdzie chcesz, ale może się układ nieco zmienić...
O niczym nie decydujesz. Możesz jedynie dążyć do pewnej preferencji, ale to czy uda się ją zrealizować, zależy od tego, jakie kwiatki masz w ręku i jakie ma przeciwnik. Dlatego losowość *może* wkurzyć, jak to ktoś wcześniej zauważył. Przewidywać można dopiero mniej więcej od połowy.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2016, 17:59 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Haru Ichiban

Post autor: WRS »

gierki słowne
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Haru Ichiban

Post autor: palladinus »

I na naszym blogu pojawiła się recenzja:
Zagrałem w „Haru Ichiban”
ODPOWIEDZ