Strategiczne - co wybrać?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Strategiczne - co wybrać?

Post autor: Patyk »

Na początek witam wszystkich. Chciałbym rozszerzyć swoją kolekcję planszówek, ale niespecjalnie wiem na co się zdecydować. Szukam gry taktycznej/strategicznej lub ekonomicznej, musi się dać grać zarówno w 2 jak i 4 osoby (wariant na więcej byłby miłym dodatkiem), fajnie jakby czas gry dla 2 osób mieścił się w okolicy 2 godzin, dużo interakcji (włącznie z negatywną) to również duży plus. Na początek może napiszę w co już grałem/mam:
-Munchkin z dodatkami - gra się świetnie, ale tak od 4 osób,
-Talizman - niby fajnie, ale jednak dość schematycznie
-Ankh Morpork - szybka i przyjemna gra - może nawet za szybka, czasem kończy się zanim na dobre się rozkręci,
-Combat Commander - bardzo lubię, ale przy ostatnim braku czasu rozgrywki są trochę za długie dla mnie.

A teraz to co wstępnie sobie upatrzyłem:
-Kemet
-Summoner Wars
-Stronghold
-Mage Knight
-Cyclades
Wstępnie coś o tych grach poczytałem, ale fajnie by było jakby ktoś napisał jak się one będą miały do moich oczekiwań i zarzutów wobec gier, w które grałem. Oczywiście jestem też otwarty na inne propozycje, nieprzekraczalny budżet to 200 zł, chociaż wiadomo, że im mniej tym lepiej, bo co zostanie to już będzie na następną :D
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: Pixa »

Summoner Wars - bardzo fajne na dwie osoby, w wiekszym gronie do zabawy potrzebna jest kolejna plansza no i gra moim zdaniem sporo traci. Jesli kupowac to od razu Master Set - gruba plansza, 6 armii,

Cyclades - swietna gra, ale od 3 osob w gore. Na dwie da sie zagrac, ale to nie to co w szerszym gronie. Idealnie spelnia twoje warunki jesli zalozysz gre w kilka osob - jest taktyczno/strategiczna, jest troche ekonomii, negatywnej interakcji tez calkiem sporo.

Od siebie dodalbym Neuroshime Hex 3.0 - swietna gierka, spelnia wymagania. Najlepsza w 2 osoby, ale w 4 tez da sie zagrac (choc tak jak w przypadku Summoner - gra sporo traci).
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: krzyss »

Stronghold.
Do tego można pokusić się o dodatek Undead zmieniający sporo rozgrywkę a całość może nawet do 200zł się uda kupić.
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: Patyk »

O Neuroshimie zapomniałem napisać, że grałem i mi się podobała, ale że znajomy ma 2.0 z dodatkami to raczej kupię coś innego. Stronghold był do tej pory moim faworytem, zastanawiam się tylko jak się skaluje na 4 osoby? Bo na BGG jest rekomendowany dla 2.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: krzyss »

Ja gram z żoną. Gra jest przewidziana na 2-4 osoby więc bym się nie martwił.
KWs
Posty: 87
Rejestracja: 12 sty 2015, 13:55

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: KWs »

Z tych co podałeś Cyklady. Ewentualnie Atak Zombie. Dużo strategicznego myślenia i trochę worker placement.
Moja kolekcja gier planszowych.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: Rocy7 »

Cyklady na 2 osoby słabo sie sprawdzaja, główna mechanika opiera sie na licytacji przez co przy większej liczbie osób gra nabiera skrzydeł.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: misioooo »

Jak dla mnie Cyklady na 2 działają dobrze. Zwłaszcza z dodatkiem Tytani. Gramy wtedy 2vs2, każdy kontroluje 2 nacje.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: Patyk »

A jak wygląda interakcja między graczami jeśli chodzi o Atak Zombie? Bo cena jest całkiem przyjemna, może udałoby się kupić i to i Strongholda.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: misioooo »

Interakcja między graczami w Ataku Zombie jest. Negatywna. Może jej również nie być - zależy czy gracze będą sobie aktywnie szkodzić, grabić i łupić bazy ;) Gra polega na przetrwaniu, a nie na łupieniu innego obozu (choć często takie łupienie może umożliwić przetrwanie). Powiedziałbym, że średnio z interakcją.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
zielakk
Posty: 7
Rejestracja: 08 mar 2015, 20:59

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: zielakk »

Ja polecam Summoner Wars, pomimo sporej losowości taktyka ma tam bardzo duże znaczenie, a dzięki dużej ilości tali i możliwości ich budowania gra się nie nudzi. Świetna zarówno dla dwóch jak i czterech osób. Oczywiście polecam Master Set z twardą planszą. Do gry w cztery osoby potrzebna jest druga plansza, ale wg mnie to mały problem, kratki można sobie samemu narysować na dużym arkuszu papieru lub znaleźć w necie grafikę i wydrukować w pierwszej lepszej drukarni :-) ja sobie wydrukowałem dwie połączone plansze na materiale banerowym i świetnie zdaje egzamin :-)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: krzyss »

W dziale sprzedam jest Stronghold za 90zł + koszty wysyłki.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: Rafalm »

Ataku Zombie nie polecam. Gra ma niestety "winning startegy", która zapewnia zwycięstwo w 90% wypadków. Nie będę spoilerował, ale jak odkryjecie o co chodzi, to gra pójdzie w odstawkę na półkę, bo wszyscy będą grali tak samo.

Może spróbować Tezeusza? Na 2 graczy da się zmieścić z partyjką w 30 minut, a można grać do 4 osób.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Strategiczne - co wybrać?

Post autor: Banan2 »

Rafalm pisze:Może spróbować Tezeusza? Na 2 graczy da się zmieścić z partyjką w 30 minut, a można grać do 4 osób.
Na 2 osoby jest rewelacyjny. Na 3 OK, na 4 zaczyna się robić mały chaos.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
ODPOWIEDZ