7 Cudów Świata

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: NestorZolo »

B0rg pisze: 29 sty 2020, 20:14
NestorZolo pisze: 26 sty 2020, 10:06 Ja bym grał że wszystko podwójnie bo jednak trochę się trzeba namęczyć żeby zbudować takie kombo. W dodatku na końcu ery może się okazać że niektóre konflikty przegramy i wtedy również przegrywamy podwójnie.
Nie znalazłem nigdzie oficjalnego stanowiska, ale uważam tak samo.
NestorZolo pisze: 26 sty 2020, 10:06Mam natomiast pytanko odnośnie dodatku Wielkie projekty. W jednym miejscu instrukcja "mówi" że jeśli nie możemy ponieść kary to zabieramy żeton -pz odpowiadający erze. Natomiast jeśli karą jest odrzucenie karty danego koloru a my nie posiadamy danego koloru to instrukcja "mówi" że "nic się nie dzieje". troche to niespójne, być może źle przetłumaczone. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś rozwiał moje wątpliwości.
W angielskiej instrukcji nie widzę tego dopisku, że "nic się nie dzieje". Chyba radosna twórczość tłumacza. Wg mnie normalnie pobiera się żeton kary.

Edit: Na stronie Rebela jest errata do polskiej instrukcji - tego zdania nie powinno tam być.
Wielkie dzięki za sprawdzenie. Teraz to ma ręce i nogi :-)
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
TribeLeader
Posty: 1
Rejestracja: 06 lut 2020, 12:31

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: TribeLeader »

Dzień dobry!
Mam pytanie dotyczące "7 Cudów Świata:Miasta". o ile w dodatku LIDERZY mamy w instrukcji jasno podane, że na starcie pobieramy 6 szt złota, o tyle w dodatku MIASTA nie mamy takowej informacji (lub niedokładnie przestudiowałem instrukcję). Czy macie może jakieś dodatkowe informacje na ten temat, bo nowy cud świata jest mega drogi do budowy i trochę ciężko jest na niego wysupłać złota.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: grzeslaw90 »

Jeśli nie ma napisane to nie nadpisujesz reguł podstawowych.
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: WieszKto »

1 z cudów świata pozwala na zagranie 1 z odrzuconych kart za darmo. Czy można zagrać w ten sposób jednego z odrzuconych liderów?
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: NestorZolo »

WieszKto pisze: 17 mar 2020, 18:04 1 z cudów świata pozwala na zagranie 1 z odrzuconych kart za darmo. Czy można zagrać w ten sposób jednego z odrzuconych liderów?
Nie. Odrzucone karty liderów trafiają do pudełka bez ujawniania.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: ko2a »

Hejka. Dwa pytania po kilku partiach. Ruchy są symultaniczne. Jak rozegrac w takiej sytuacji dwie opcje:
- kupowanie surowców (mieliśmy dwie sytuacje że ktoś nie miał kasy na zbudowanie kart ale ktoś inny kupował surowce od tej osoby i dzięki temu mógł kupić on kartę - co w drugą strony jakby kupić u drugiej osoby surowiec nie mógłby on kupić tej karty. Jak to rozegrać. Kto pierwszy ten lepszy?

- umiejętność jednego z cudów ( możliwość zbudowania karty z odrzuconych kart) identyczna sytuacja jak z góry. Kto w tej sytuacji zaczyna pierwszy ruch? Powoduje to kluczowy moment np. z budowaniem karty wojny przykładowo.
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: aigimig »

ko2a pisze: 28 lis 2020, 21:48 - kupowanie surowców (mieliśmy dwie sytuacje że ktoś nie miał kasy na zbudowanie kart ale ktoś inny kupował surowce od tej osoby i dzięki temu mógł kupić on kartę - co w drugą strony jakby kupić u drugiej osoby surowiec nie mógłby on kupić tej karty. Jak to rozegrać. Kto pierwszy ten lepszy?
aby wybudować kartę gracz musi być w stanie to zrobić od razu po jej wybraniu. nie może liczyć na to, że ktoś coś od niego kupi i dzięki temu będzie go stać na zbudowanie tej karty
ko2a pisze: 28 lis 2020, 21:48 - umiejętność jednego z cudów ( możliwość zbudowania karty z odrzuconych kart) identyczna sytuacja jak z góry. Kto w tej sytuacji zaczyna pierwszy ruch? Powoduje to kluczowy moment np. z budowaniem karty wojny przykładowo.
wybieranie z kart odrzuconych jest na samym końcu, po zagraniu wszystkich kart

i jeszcze nie wiem czy dobrze zrozumiałem ten fragment:
ko2a pisze: 28 lis 2020, 21:48co w drugą strony jakby kupić u drugiej osoby surowiec nie mógłby on kupić tej karty
kupowanie surowców od kogoś nie wpływa na właściciela - wciąż może on wykorzystać ten surowiec
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: ko2a »

Rozwiej.watlipowsci jak powinno przebiec tura w której jeden z graczy ma opcję z cudów strony B dobrać kartę z kart odrzuconych. Kiedy to robi? W momencie jak reszta zagra swoje karty do tableu czy przed nimi aby widzieć jak wygląda stol innych graczy w tej konkretnej rundzie po zagraniu kart?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Qrzy »

ko2a pisze: 29 lis 2020, 04:07 Rozwiej.watlipowsci jak powinno przebiec tura w której jeden z graczy ma opcję z cudów strony B dobrać kartę z kart odrzuconych. Kiedy to robi? W momencie jak reszta zagra swoje karty do tableu czy przed nimi aby widzieć jak wygląda stol innych graczy w tej konkretnej rundzie po zagraniu kart?
Aż sprawdziłem, bo byłem pewien, że w instrukcji jest to opisane w wyjaśnieniu karty mauzoleum - i faktycznie tak jest. :)
instrukcja, str. 8 pisze: Wyjaśnienie: ta zdolność specjalna jest rozgrywana na koniec tury, w której ukończono ten etap budowy. Jeśli gracze wyrzucali karty w tej turze (jak na przykład w przypadku 6 tury w Erze), gracz może wybrać również spośród tych kart.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: ko2a »

Qrzy pisze: 29 lis 2020, 08:18
ko2a pisze: 29 lis 2020, 04:07 Rozwiej.watlipowsci jak powinno przebiec tura w której jeden z graczy ma opcję z cudów strony B dobrać kartę z kart odrzuconych. Kiedy to robi? W momencie jak reszta zagra swoje karty do tableu czy przed nimi aby widzieć jak wygląda stol innych graczy w tej konkretnej rundzie po zagraniu kart?
Aż sprawdziłem, bo byłem pewien, że w instrukcji jest to opisane w wyjaśnieniu karty mauzoleum - i faktycznie tak jest. :)
instrukcja, str. 8 pisze: Wyjaśnienie: ta zdolność specjalna jest rozgrywana na koniec tury, w której ukończono ten etap budowy. Jeśli gracze wyrzucali karty w tej turze (jak na przykład w przypadku 6 tury w Erze), gracz może wybrać również spośród tych kart.
Ok ale dalej nie mam odpowiedzi na moje pytanie. Kto zagrywa kartę pierwszy?

Odrzut kart -> pozostali zagrywają kartę -> gram kartę z odrzuconych? Tak cały czas graliśmy ale pytanie czy tak powinno być bo w instrukcji zapisu nie ma

Edit: ok na koniec tury w której została zagrana :)
B0rg
Posty: 31
Rejestracja: 26 lis 2017, 22:16

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: B0rg »

W sąsiednim mieście jest wybudowane np. Wyrobisko - brązowa karta, która produkuje kamień lub glinę.
Czy w jednej turze mogę od tego sąsiada kupić i kamień i glinę czy należy przyjąć, że, tak jak dla właściciela, karta produkuje tylko jeden surowiec i muszę wybrać, który z nich kupuję?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

B0rg pisze: 01 gru 2020, 20:38 W sąsiednim mieście jest wybudowane np. Wyrobisko - brązowa karta, która produkuje kamień lub glinę.
Czy w jednej turze mogę od tego sąsiada kupić i kamień i glinę czy należy przyjąć, że, tak jak dla właściciela, karta produkuje tylko jeden surowiec i muszę wybrać, który z nich kupuję?
Wybierasz kamień lub glinę.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
permaciek
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2016, 10:47

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: permaciek »

Cześć.
A ja mam pytanie o połączenie dodatku Armada i Miasta. W obu dodatkach jest napisane że dokładamy do podstawowych 7 kart ery tyle kart ilu graczy bierze udział w rozgrywce. Czyli zaczynamy z 9 kartami na ręce? 😁
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: aigimig »

permaciek pisze: 22 sty 2021, 11:37 Cześć.
A ja mam pytanie o połączenie dodatku Armada i Miasta. W obu dodatkach jest napisane że dokładamy do podstawowych 7 kart ery tyle kart ilu graczy bierze udział w rozgrywce. Czyli zaczynamy z 9 kartami na ręce? 😁
tak
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: siemian »

Cześć,
pytanie dotyczy podstawki z dodatkiem Armada. Czy budując etap cudu Mauzolem w Halikarnasie (pozwala za darmo wystawić kartę ze stosu kart odrzuconych) można przesunąć flotę drugi raz? Pierwsze przesunięcie na torze związanym z budowaniem cudu, natomiast drugi tor koloru karty, którą wystawiam za darmo. Jak w takim przypadku liczyć koszt drugiego rozwoju?

Znalazłem dla siebie odpowiedź w FAQ na stronie Repos Production:
When I construct a Building from the discard for free using the Halikarnassos Wonder or Solomon Leader effect, can I undertake a Naval Construction by paying the required cost?

No, when you use the Halikarnassos or Solomon effect, you cannot undertake a Naval Construction at the same time.
B0rg
Posty: 31
Rejestracja: 26 lis 2017, 22:16

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: B0rg »

Pytania dotyczą cudów z Wonders Collection:

1. Delos - bazowa zdolność pozwala raz na erę wymienić z innym graczem zieloną kartę. Co w sytuacji, gdy któraś z tych kart, to karta z Armady pozwalająca dobrać Wyspę?
Czy gracz, który staje się posiadaczem tej karty dobiera Wyspę, czy traci Symbol Naukowy na rzecz karty, która nic nie daje, bo została już wykorzystana w momencie zagrania?

2. Gaza - w II Erze bazowa zdolność to "dowolny zasób" - czyli co turę można sobie zmieniać co produkuje miasto? Podobna zdolność jest w Gordium (dowolny surowiec w I Erze i dowolny towar w III Erze).

3. Hattusa - strona B Etap I - rozpatrujemy każdego sąsiada z osobna, czy sumujemy monety obu sąsiadów i porównujemy ze swoimi?

4. Hattusa - strona B Etap III- to akurat jest zrozumiałe, ale jeśli jeden z sąsiadów jest bankrutem, a drugi nazbierał dużo kasy to ten Cud może dać naprawdę bardzo, bardzo dużo punktów.

5. Armada - Wyspa Mgieł - czy to chroni tylko przed kartami z Armady czy również przed utratą monet z innych żródeł np. czarnych kart?
ODPOWIEDZ