Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: MichalStajszczak »

autopaga pisze: 02 kwie 2021, 10:06
Nie ma w tej grze ukrytych informacji (jakiś tajnych kart na ręku itp) więc osoba która pierwszy raz siada do gry ma wszystko przed oczami. Zapewne nie wygra podczas pierwszej rozgrywki, jednak nie ma ona poczucia że została skrzywdzona przez ślepy los (zły draw, "a nie wiedziałem że taka mocna karta istnieje" itp)
Są plantacja.
Odpowiedź trochę nie na temat. Plantacje to oczywiście element losowy (jedyny w Puerto Rico) ale jest ich na tyle mało, że gracz nie może zostać zaskoczony tym, że nagle pojawiła się kawa. Co innego, gdy w grze jest kilkadziesiąt kart lub kafelków o różnym działaniu, często takim, że od tego czy i kiedy się pojawią może zależeć wynik a nawet przebieg gry.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: dave8 »

witek pisze: 01 kwie 2021, 23:38 Pierto Rico jest rewelacyjne pod jednym warunkiem - gracze są na równym poziomie. Jeśli masz trochę gier za sobą i po twojej prawej stronie siądzie ktoś zielony - wygrałeś. Po prostu.
Trzeba bardzo, bardzo uważać przy produkcji, co nie jest proste.
Podobne wrażenia miałem, kiedy ogrywałem Agricolę, Cywilizację, Brassa, Caylusa i Steama (w to grałem najmniej). Jak siądziesz do gry z pierwszorazowymi graczami, to jest mord na niewinnych owieczkach. A przy równych graczach - arcydzieło.
Czyli cecha którą ma każda dobra i złożona gra.
To samo można powiedzieć o TTA, Twilight Struggle, Tzolkinie, Projekt Gaja, Keyflower, Vinhos itp.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Blue »

Markus pisze: 02 kwie 2021, 09:50 Zapamiętanie działania (1 zdanie na budynek) max 25 kafelków budynków (piszę o podstawowej wersji) nie powinno stanowić wyzwania. Część tych kafelków to lepsze wersje innego kafelka np "przechowaj jeden rodzaj towarów" , a lepsza wersja to "przechowaj 2 rodzaje towarów"
Jak widać proste działanie budynku, ikony nic by tu nie zmieniły.
Ja mam tony gier na koncie, jestem w tym hobby 15 lat, ale jak nie ma ikonografii tylko tekst to mam problem z zapamiętaniem. Pierwsza rozgrywka to dla mnie byla droga przez mękę, nawet role musialem sobie co chwile przypominać. W drugiej jak pisalem juz było ok, nie znaczy ze kazdy tak ma. Ja jestem zwolennikiem ikonek, bo wtedy jak jest dobra ikonografia to od pierwszej rozgrywki moge grac plynniej. Acz nie jest to reguła, w troyes pomimo ikonek mialem problem z nimi w 1 partii, co akurat moglo tez wynikac z tłumaczenia.
kzh
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2020, 14:37
Has thanked: 1 time

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: kzh »

nakago pisze: 15 mar 2021, 12:09 zauważyliście, że 3 edycja nie podpowiedzi na budynkach beżowych, jakie mają działanie? znowu się wkurzyłem :(
Czy ktoś mógłby potwierdzić albo zaprzeczyć? Na zdjęciu z tyłu pudełka tekst jest, podobnie na obrazku w instrukcji.
Na BGG istotnie są zdjęcia z edycji innojęzycznych bez tekstu - ale wygląda na to że w polskiej jest chyba OK...?
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: piechotak »

Uncle_Grga pisze: 02 kwie 2021, 06:52 I tak patrzę na to Puerto Rico, i patrzę.. mam tę malutką karciankę.. serca nie zdobyła.
Karcianemu Puerto Rico (czyli dawniej San Juan) bliżej do Zbuduj swoje miasto albo Race for the Galaxy niż do wersji planszowej.
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: omam »

PUERTO RICO - to u mnie jeden z pięciu filarów ekonomicznych klasyków ( obok PR: Wysokie Napięcie, Goa, Caylus, Saint Petersburg) nie do zdarcia, które warto poznać bez względu na rozmaite opinie. Karciana wersja to jednak inna gra (dla mnie dużo słabsza) trudno zatem o miarodajne porównanie.
Nowe PR już zamówione !
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: dominGeS »

Dla mnie Puerto Rico, to świetna gra. Niestety w pogoni za nowościami rzadko kiedy trafia na stół. Tak się niestety dzieje z wieloma tytułami, że pomimo dużego potencjału po kilku partiach wskakują na półkę na długie miesiące, bo w tym czasie zostają ogrywane kolejne nowości. Osobiście uważam, że edycja 2016 jest najmilsza dla oka. Miałem starą edycję, sprzedałem i nabyłem właśnie tą. Mam ogromny sentyment do tego tytułu ponieważ lata temu graliśmy w bardzo miłym i zacnym gronie, a to też ma znaczenie. Grę pokochałem do tego stopnia, że własnoręcznie wykonałem drewniane stateczki z wyżłobieniami na towary :shock: ach, co to były za czasy...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: MichalStajszczak »

omam pisze: 02 kwie 2021, 13:28 PUERTO RICO - to u mnie jeden z pięciu filarów ekonomicznych klasyków ( obok PR: Wysokie Napięcie, Goa, Caylus, Saint Petersburg) nie do zdarcia,(...)
Nowe PR już zamówione !
Skoro zamawiasz nowe wydanie, to chyba jednak stare od częstego używania zdarło się :lol:
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Uncle_Grga »

Uuu Państwo drogie.. toście mi pomogli.. zupełnie jestem zniechęcony.. 😔

Ps. No i kolejne wydatki karwasztwarzbarabasz...😔
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: konradstpn »

kzh pisze: 02 kwie 2021, 10:58
nakago pisze: 15 mar 2021, 12:09 zauważyliście, że 3 edycja nie podpowiedzi na budynkach beżowych, jakie mają działanie? znowu się wkurzyłem :(
Czy ktoś mógłby potwierdzić albo zaprzeczyć? Na zdjęciu z tyłu pudełka tekst jest, podobnie na obrazku w instrukcji.
Na BGG istotnie są zdjęcia z edycji innojęzycznych bez tekstu - ale wygląda na to że w polskiej jest chyba OK...?
W polskiej edycji tekst jest zamieszczony. Wydaje mi się, że nawet w naszym języku.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: hipcio_stg »

Uncle_Grga pisze: 02 kwie 2021, 19:52 Uuu Państwo drogie.. toście mi pomogli.. zupełnie jestem zniechęcony.. 😔

Ps. No i kolejne wydatki karwasztwarzbarabasz...😔
To ja dla kontrastu napisze ze to gra od której oczekiwałem dużo więcej niż mi dała. Poszła pod młotek.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

hipcio_stg pisze: 03 kwie 2021, 12:54
Uncle_Grga pisze: 02 kwie 2021, 19:52 Uuu Państwo drogie.. toście mi pomogli.. zupełnie jestem zniechęcony.. 😔

Ps. No i kolejne wydatki karwasztwarzbarabasz...😔
To ja dla kontrastu napisze ze to gra od której oczekiwałem dużo więcej niż mi dała. Poszła pod młotek.
A co miała ci dać?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: hipcio_stg »

Dr. Nikczemniuk pisze: 03 kwie 2021, 14:49
hipcio_stg pisze: 03 kwie 2021, 12:54
Uncle_Grga pisze: 02 kwie 2021, 19:52 Uuu Państwo drogie.. toście mi pomogli.. zupełnie jestem zniechęcony.. 😔

Ps. No i kolejne wydatki karwasztwarzbarabasz...😔
To ja dla kontrastu napisze ze to gra od której oczekiwałem dużo więcej niż mi dała. Poszła pod młotek.
A co miała ci dać?
Po wysokich ocenach i dobrych opiniach jako eurosuchar postanowiłem zaopatrzyć się w ten klasyk jako pewniak. Niestety kupiłem go zdecydowanie za późno. Gdybym zagrał w PR przed tzolkinem, agricolą, five tribes, concordią,ucztą dla odyna czy zamkami burgundii to pewnie bym się cieszył z zakupu. Niestety dzisiaj jeżeli będę miał możliwość położenia na stół euro to położę na stół cokolwiek, tylko nie PR (które notabene sprzedałem). Rozgrywka w PR była taka sobie. Nawet 2. wydanie z ładniejszymi komponentami nie uratowało tego eurasa przed sprzedażą. Tak samo odpuściłem sobie zakup power grida. Nie dość że jak widzę te papierowe banknoty rodem z eurobiznesu to mnie skręca, to zdecydowanie wolę wyciągnąć brassa i zagrać mięsistą partię.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: MichalStajszczak »

Widocznie nie miałeś odpowiednich współgraczy.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: autopaga »

Też mi się tak wydaje że w tej grze ważne jest z kim się gra.
BiedronBT
Posty: 22
Rejestracja: 05 lut 2017, 20:37
Has thanked: 5 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: BiedronBT »

Hej, zakupiłem wczoraj nową edycję PR i w mojej kopii są jedynie 4 plansze wysp dla graczy. Czy w waszych egzemplarzach jest 5?
wst121121
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2018, 21:12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 32 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: wst121121 »

BiedronBT pisze: 10 kwie 2021, 11:28 Hej, zakupiłem wczoraj nową edycję PR i w mojej kopii są jedynie 4 plansze wysp dla graczy. Czy w waszych egzemplarzach jest 5?

mam 5 więc brakuje ci jednej, napisz do Lacerty powinni bez problemów podesłać :)
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: omam »

już mam i dzielę się pierwszymi wrażeniami: na plus pudełko (w końcu nie spoglądają na mnie jacyś smutni ludzie z paskudnej ilustracji), żetony postaci (bardzo klimatyczne), dwa dodatki uzupełniające możliwości, co do podejmowanych decyzji. Na minus: ilustracje na żetonach budynków przyciemnione, zlewające się w jedną ciemną barwę,brak wypraski. Ponadto znaczniki "kolonistów" o zabarwieniu denaturatu nie pomagają. Dla większości graczy zapewne powyższe minusy nie będą uciążliwe ale ja chętnie teraz wymieniłbym żetony budynków i znaczniki "kolonistów" z poprzedniej edycji (barwa kolorów bardziej do mnie trafia). Ktoś, coś ? Podsumowując: jak dla mnie jest ok ale szału nie ma :|
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Uncle_Grga »

W weekend ograne. Spoko, warto było kupić. Niby czuje się podskórnie, że nie są to najnowsze pomysły, ale cala gra śmiga znakomicie. Sporo kombinowania, nawet za pierwszym razem, bo grało nam się.. dość swobodnie. Jednak wprawka z karcianego Puerto Rico była bardzo przydatna - cała trójka miała wrażenie, że.. już w to graliśmy.. :wink: Upłynniało to rozgrywkę, raptem kilka razy sięgałem do instrukcji.

Z minusów to chyba tylko.. stosunkowo długi set-up ? Poza tym same plusy. Mechanicznie fajnie, jakościowo ok, cena-jakość/zawartość ok, czas rozgrywki też w miarę. Na razie zagraliśmy tylko podstawkę, odkładając dodatki, więc przed nami jeszcze sporo terra incognita.. co też na plus. Tak więc, odczucia pozytywne bardzo - w swoim debiucie Puerto (w mojej ocenie) wypada chyba najlepiej z kilku testowanych "klasyków".. przebijając np. Le Havre (też nie tak dawno ogrywany) czy sprawiającego zawód Lewisa i Clarka..

Będzie grane..
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: RUNner »

BiedronBT pisze: 10 kwie 2021, 11:28 Hej, zakupiłem wczoraj nową edycję PR i w mojej kopii są jedynie 4 plansze wysp dla graczy. Czy w waszych egzemplarzach jest 5?
U mnie było to samo. To popularny problem tego wydania.

Miałem kiedyś pierwsze wydanie PR i niestety sprzedałem. Nowa edycja jest bardzo poprawna politycznie. Już nie ma brązowych kolonistów, a fioletowi robotnicy. ;)
Mam zastrzeżenia do kafli plantacji, bo są bardzo nieczytelne i ciężko odróżnić co jest co. Kolorystycznie zmiana na minus. Pozostałe elementy są ok, w większości lepsze niż kiedyś.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Brylantino »

BiedronBT pisze: 10 kwie 2021, 11:28 Hej, zakupiłem wczoraj nową edycję PR i w mojej kopii są jedynie 4 plansze wysp dla graczy. Czy w waszych egzemplarzach jest 5?
To nawet dobrze, bo na 5 ta gra chodzi koszmarnie ;)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: RUNner »

Najlepiej się gra w 3-4 osoby, ale zdarzały mi się fajne partie 2-osobowe. Idealnie było jednak przy 4 graczach.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: bajbaj »

Ja z kolei uważam, że gra się znakomicie w każdym składzie (2-5 osób), ale w każdym ze składów będzie to inna gra pod względem dynamiki, taktyki, nieprzewidywalności. Minusem dużych składów jest długa gra - PR nie ma wbudowanego skalowania czasowego w zależności od liczby graczy, czyli im więcej graczy, tym dłużej. Pojedynek dwójki graczy jest niczym partia szachów. W większych składach osobowych wiele zależy od kolejności graczy (tj. jeśli jesteśmy za graczem grającym bardzo nieoptymalnie, to zyskujemy przewagę, jeśli jesteśmy za wymiataczem, to będzie najpewniej bardzo trudno).

Poza tym partie na 2 i 4 osoby są ciaśniejsze, ponieważ mamy proporcjonalnie mniej "egzemplarzy" budynków do kupienia niż w partiach na 3 i 5 osób.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: vinnichi »

Uwielbiam 2 osobowe rozgrywki. Wszystko widać co kto chce skubnąć i pozostaje tylko wymyśleć co ja mogę na tym ugrać. Dwie akcje w rundzie dodają dodatkowe możliwości do planowania.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: konradstpn »

vinnichi pisze: 25 cze 2021, 12:54 Uwielbiam 2 osobowe rozgrywki. Wszystko widać co kto chce skubnąć i pozostaje tylko wymyśleć co ja mogę na tym ugrać. Dwie akcje w rundzie dodają dodatkowe możliwości do planowania.
Zgadzam się w całej rozciągłości. Rozgrywki 2 osobowe dają zupełnie inny feeling sprawiając, że gra bardziej przypomina potyczkę szachową.
Gram, więc jestem.
ODPOWIEDZ