Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Post autor: Lubel »

Jak w temacie, którą z tych gier bardziej polecacie. W towarzystwie imprezowym Avalon średnio przyjęty, Światowy konflikt jeszcze gorzej. Z imprezowo towarzyskich to co się przyjęło : List miłosny, Dixit, Czarne historie.

Dlatego myślę o czymś z tytułu tematu.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Post autor: kwiatosz »

Cash to gra broniąca się mechanicznie, czego o Szeryfie za bardzo powiedzieć nie można. Avalon i Światowy też bronią się mechanicznie, a Dixit i Czarne tak średnio. Jeżeli chcesz zabawę niespecjalnie mąconą regułami to Szeryf jest bardziej w tym stylu, jeżeli ka to być jednak gra, to z tej dwójki wyraźnie Cash.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8748
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2658 times
Been thanked: 2339 times

Re: Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Post autor: Curiosity »

Polecam tę grę, która jest aktualnie dostępna w sklepach, czyli C&G :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Post autor: Grzdyll »

kwiatosz pisze:Cash to gra broniąca się mechanicznie, czego o Szeryfie za bardzo powiedzieć nie można.
O, ciekawe. Czy możesz rozwinąć nieco definicję gier które "bronią się mechanicznie" i czemu wspomniany Szeryf nie należy do tego zacnego grona?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Post autor: kwiatosz »

W Szeryfie musisz chcieć się bawić, żeby to miało sens. Tej gry nie robi mechanika (bo to tylko zajrzyj/nie zaglądaj/przekup), tylko robi ją chęć zabawy graczy. Podobnie Dixit, którego nie gra się dlatego, że się zdobywa punkty, tylko dlatego, że to fajna zabawa (a punkty są przy okazji niejako). Nie wiem czy grałeś partię Dixita, gdzie ktoś powiedział "Teraz nie zgadujcie jego karty, bo wygra" - w tym momencie doskonale widać, że to niespecjalnie dobry pomysł traktować Dixita jako grę do wygrania.

Najprościej chyba będzie mi odwołać się do przykładu dwóch gier negocjacyjnych - Fasolek i Mall of Horror. Ta pierwsza bez handlu nie istnieje - jeżeli nikt z Tobą nie będzie handlować to przegrasz. Druga niby opiera się na negocjacjach, ale w praktyce możesz wygrać bez układania się z kimkolwiek - bo w tej drugiej osią gry jest mechanika, która działa dość niezależnie od nastawienia graczy (piszę "dość niezależnie" bo wiadomo, że każdą grę da się tak naprawdę zepsuć jeżeli się bardzo chce). Fasolki natomiast są osadzone na negocjacjach, które to dopiero są obudowane mechanizmami robiącymi grę, są niejako wtórne do chęci zabawy.

Wracając do Szeryfa - masz niby przesłanki w postaci dobierania kart ze stosu kart odrzuconych, ale w dalszym ciągu mechaniczne serce to zgadywanka.

Nie wiem czy jasno się wyrażam, w moim poście chodziło po prostu o wskazanie, że z preferencji pytającego dla mnie wynika poszukiwanie bardziej zabawy z planszą niż gry do grania :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Post autor: Lubel »

Rozumiem o co kaman. Tak czy owak chyba skuszę się na C&G może to podejdzie. Fakt faktem, że w "niepodeszłe" gry próbowaliśmy po 2-3 razy tylko, więc nie rzucam broni, może z czasem podejdą, ale i C&G trzeba wypróbować, może to będzie strzał w dziesiątkę. :)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Post autor: Grzdyll »

Dzięki za obszerne wyjaśnienie o co chodzi choć do mnie nieco nie przemawia postawienie w kontrze Szeryfa i C&G - niestety w tę drugą nie grałem więc tylko na podstawie opisów i instrukcji sądzę że ta gra też polega z grubsza na tym samym co Szeryf (i nawiasem mówiąc Coup), czyli wyczuciu intencji innych przy stole, a bez chęci zabawy w grupie średnio chyba działa. Avalon to faktycznie trochę co innego bo tu są już przesłanki z głosowań i można kombinować w zasadzie bez słów (choć inna sprawa że wtedy wieje mocno nudą)...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Post autor: kwiatosz »

Coup ma działania kart, możesz podejrzeć, możesz obalić, widzisz co spadło - są grube podstawy do wnioskowania i można grę wygrać nie kłamiąc ani razu (co więcej tam w ogóle lepiej nie kłamać ;) ). Cash to gra o liczeniu kasy (w drugiej edycji bez tajniaka) - trzeba wiedzieć kiedy kogo odstrzelić żeby się nahapać, chowanie się pod stół albo nie to tylko fragment rozrywki. Chociaż mak wrażenie, że bez tajniaka gra traci...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Post autor: Grzdyll »

OK, po zastanowieniu przyznaję Ci rację, jakoś nie patrzyłem na te gry od tej strony i faktycznie dużego pola do dedukcji w Szeryfie nie ma, w innych jest więcej/znacznie więcej (inna sprawa że często przesłanki są dość "dziurawe" i trzeba się zdać na intuicję). Tak czy inaczej wydaje mi się wszakże, że we wszystkich tych grach z blefem tak naprawdę na drugim planie jest to czy mechanika się sama broni - nawet jak się sama broni, a brak jest soli tych gier czyli rozmów, negocjacji, podpuszczania, podejrzeń itd. to lepiej wyciągnąć po prostu Ticket to Ride ;-) No ale to taki mój subiektywny punkt widzenia... :-)
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Post autor: Lubel »

Curiosity pisze:Polecam tę grę, która jest aktualnie dostępna w sklepach, czyli C&G :)

Sheriff już się pojawił w co najmniej jednym sklepie ;)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Post autor: Grzdyll »

A ja po dyskusji tutaj zainteresowałem się C&G (dzięki kwiatosz), mam nadzieje ze nie będzie offtopem jeśli poproszę o opinię tych co grali która wersja wg Was jest lepsza - bo jak widzę zmiany nie są kosmetyczne a i zdania na BGG cokolwiek podzielone...
Andarist
Posty: 445
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Cash and Guns (2 ed) czy Sheriff of Nottingham ?

Post autor: Andarist »

podbijam pytanie poprzednika, potrafi ktos porownac obie edycje?

dodatkowo pomyslalem, ze zaoferuje sprzedaz promki do 2giej edycji (Blackmailer), mam jedna luzna
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
ODPOWIEDZ