Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
malina10212
Posty: 36
Rejestracja: 12 sie 2013, 10:36
Lokalizacja: Kielce

Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens?

Post autor: malina10212 »

Witam!
Szukam jakiejś prostej lecz grywalnej planszówki / karcianki dla dwóch osób.... Osób 50+ ,60+
Chciałabym urozmaicić nieco rozrywkę staruszkom. Pamiętam, że Ci Państwo bardzo chętnie grywali w monopoly, chińczyka, warcaby... i inne bardzo powszechne rzeczy - co im wnuczki podesłały. Teraz sytuacja trochę uległa zmianie. Dlatego pomyślałam, że może branża gier posiada jakieś tytuły mniej skomplikowane, intuicyjne. Chętnie im pomogę, wytłumaczę, a nawet zagram od czasu do czasu.
Ja sama od ponad roku wypadłam z obiegu... praca, studia więc nie bardzo wiem co w nowej trawie piszczy. Niestety nie zaproponuje seniorom Neuroshimy, Gears of War czy Chaosu w Starym świecie. Bo te gry z oczywistych względów wydają mi się za trudne. Jedyne co mi przychodzi na myśl to Drako
Macie w ogóle jakies pomysły? Propozycje? I czy mój pomysł jako próba przekonania "starszyzny" do gier planszowych jest dobrym posunięciem?
Będe wdzięczna za każdy wartościowy post. :D

Pozdrawiam
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: schizofretka »

Nie wiem, czy 50+ we współczesnym świecie to już staruszkowie...
Strasznie zależy od osoby, nie bardzo da się polecić jeden tytuł 'dla seniorów': z jednym moim dziadkiem mógłbym już grać tylko w rzeczy pokroju Carcassone, zakładając cztery razy większe kafle, a jedna babcia z kolei jest profesorem chemii startującym w zawodach brydżowych i niczego poniżej Caylusa/Agricoli bym nie pokazywał ze strachu, że uzna że zajmuję się takimi głupotami ;)

Celując w neutralny temat, niezbyt długą, ale oferującą ciekawą rozgrywkę, może mała agricola, 2 de mayo (jesli temat wojenny może być), rodzime Król i Zabójcy / 7 Ronin (w ostatnie dwie jeszcze nie grałem, więc nie mają mojej osobistej rekomendacji)?

Z większych rzeczy któryś dwuosobowy ticket (nordyckie np), Mr Jack/Phantom in the Opera (Albo i Listy z Whitchapel, zasady proste, blisko w charakterze 'klasycznym' grom), Village, Egizia, Waggle Dance?

Dla wielu osób pierwszą grą była kooperacyjna pandemia.

No i jest mnóstwo dobrych dwuosobowych karcianek, które mogą przyjść naturalniej komuś obeznanemu z klasycznymi grami karcianymi: San Juan (mniej ryzykowne niż RtfG), Zaginione Miasta, Jaipur i diabli wiedzą co jeszcze.

Wszystko albo niezależne albo ma wersję pl.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2015, 15:41 przez schizofretka, łącznie zmieniany 1 raz.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: rastula »

Na początek dla takich osób najlepiej sprawdzają się gry ABSTRAKCYJNE

smoki, figurki , fantasy tylko potwierdzają "dziecinność" tematu

z moich doświadczeń w tej grupie wiekowej ( sprawdzone w klubie seniora) najlepiej sprawdzają się gry:


Qwirkle, Qwirkle Dice ( zdecydowany hit)
Genius
Rój (Hive)

itp

weź też pod uwagę pewne ograniczenia związane z wiekiem - ikonologia, małe napisy mogą zniechęcić osoby starsze ( a przy słabościach wieku nawet grę uniemożliwić)


natomiast seniorzy jak już załapią bakcyla są graczami zaciekłymi :D


powodzenia


ps . pisze raczej o grupie 60+

bo 50+ to dziś żaden senior ...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: rastula »

z karcianek wspomniane jaipur, zaginione miasta albo na grzyby wydają się odpowiednie na początek...


świetna jest też gra Haggis - szczególnie jeśli ktoś lubi karty klasyczne i jest gotów na lekki TWIST w tym temacie
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: Pixa »

+1 Jaipur, Rój.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: dustptb »

Ja swoim rodzicom (rocznik 1950 :) najpierw pokazałem Wsiąść do pociągu i sprawdziło się rewelacyjnie. Obecnie sami grają regularnie we dwoje, a na stanie są wersje: Europa, USA, Indie i Szwajcaria oraz dodatki 1912 i 1910. Grywaliśmy też w Zooloretto (spodobało się), Dixit (ale wymaga kilku osób) i Carcassonne (nie przypadło do gustu).
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: hydrox »

Dałabym takie typy dla osób starszych mało zaawansowanych w gry planszowe:
RÓJ - logiczna, prosta do wyjaśnienia z jasnymi zasadami, duże kafelki, na 2 osoby
ABALONE - logiczna, prosta do wyjaśnienia z jasnymi zasadami, odrobina zręczności jest potrzebna :), na 2 osoby
OSADNICY Z CATANU - wyraźne kafle planszy, proste zasady, wyraźne karty. Na minus małe elementy-domki i drogi.
CARCASSONNE - tu dla osób starszych może być problem z wielkością elementów.

Jeśli pytasz, czy pomysł jest dobry... uważam, że świetny i aż dziwię się, że niektóre gry nie wychodzą w wersji maxi rozmiarowej. Dobrze jednak sprawdzić, czy danym osobom taki sposób urozmaicania czasu pasuje :)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: Neoptolemos »

Dobre gry logiczne jak najbardziej. Mi się nasuwa od razu którąś wersja Abalone.

Jeśli Ci seniorzy lubią historię (a to częste), może któraś z "lotniczych" gier Karola Madaja - 303, 111 albo (jak się już ukaże) 7? Albo Letnisko? W ogóle, wydaje mi się, że gry IPNowskie są przyjemne i dobre dla każdej grupy wiekowej.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: schizofretka »

Zimna Wojna. Serio.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
malina10212
Posty: 36
Rejestracja: 12 sie 2013, 10:36
Lokalizacja: Kielce

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: malina10212 »

Dzięki, za konkretne propozycje. Wiem, że +50 to żaden senior 8) ale chciałam nakreślić ich stan wiekowy :) ich dzieci i wnuczki wyjechały za granicę, starsi zostali sami, a wiadomo - na samej telewizji i książkach długo się nie pociągnie, nawet we dwoje :)
Ale do rzeczy...
Na razie odpowiadają mi: Rój, Abalone, Wsiąść do pociągu...
W weekend pewnie coś zakupię, dobrze że nie będe się głowić w sklepie i wkurzać sprzedawcę swoim niezdecydowaniem.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: szmajchel »

Polecam Haggisa i klasycznego Rummikuba
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: Bea »

Może Splendor? Proste zasady szybki setup, krótki czas gry, a gra bardzo wciąga.
Awatar użytkownika
malina10212
Posty: 36
Rejestracja: 12 sie 2013, 10:36
Lokalizacja: Kielce

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: malina10212 »

Może Splendor??? :?: :o
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: Pixa »

Jesli "Wsiasc do pociagu" to na dwojke najlepsze jest Nordic Countries, Europa rozwija skrzydla przy wiekszej liczbie graczy.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: dustptb »

Pixa pisze:Jesli "Wsiasc do pociagu" to na dwojke najlepsze jest Nordic Countries, Europa rozwija skrzydla przy wiekszej liczbie graczy.
Moim rodzicom akurat bardzo pasuje luz na planszy przy dwóch graczach (w wersji Europa i USA) - nie wszyscy lubią negatywną interakcję, która w Nordic Countries występuje przy blokowaniu tras. Także u nas Nordic Countries w ogóle się nie sprawdził.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: Paskudnik »

malina: czy to ma sens, to jest przede wszystkim pytanie do Ciebie. Znam starszych ludzi zarówno takich, którzy mają totalną gąbkę zamiast mózgu (w sumie takich najłatwiej znaleźć), jak i osoby po 80-tce super sprawne intelektualnie i fizycznie, w dodatku zasuwające po górach (nie żartuję!!!). Im więcej ktoś używał swojego mózgu w młodości i tzw. sile wieku, tym sprawniejszy intelektualnie jest na starość (wiem wiem, 50+ to teraz żadna starość). Generalnie osobom starszym zaleca się jak największą aktywność intelektualną i tutaj jest świetny argument za planszówkami - no ile można rozwiązywać madafakin krzyżówki?? ;)

Jeśli chodzi o tytuł to tu poleciłbym spróbować z Carcassonne (którego normalnie nie polecam:P) - tzn. najlepiej z takim tytułem przyjść i zagrać, a potem kupić coś fajnego w zależności od reakcji ;) Tutaj wybadanie tematu uważam za bardzo ważne, bo szkoda wyrzucać pieniądze (chociaż "dziadkowie" pewnie szybko znajdą lepszego odbiorcę gry, jeśli tytuł nie chwyci).

Jeśli chodzi o to komu bym polecał gry - przede wszystkim osobom ciekawym świata i takim, które lubią różne odmiany i nowości, nawet w tym wieku.

A z gier abstrakcyjnych bardzo polecam Gobblet - rewelacyjny tytuł który na pewno się spodoba, imho nawet lepszy niż Rój i na pewno znacznie fajniejszy od Abalone. Uwielbiam Rój, ale według mnie ta pozycja przebija podane do tej pory tytuły.

(Nieśmiało nadmienię, że wszystkie gry z serii GIPF jeszcze przede mną).
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: oopsiak »

Poprę to, co było napisane już wcześniej: gry abstrakcyjne górą! (na przykładzie rodziców i dziadków). Nie tylko ze względu na "dziecinność", ale po prostu konkretny temat odwraca uwagę i rozprasza.

Polecam:

Rój
Triominos (ABSOLUTNY HIT)
Wsiąść do Pociągu
Patchwork
Quarto
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: sirwei »

+1 dla GOBBLET( BTW Paskudnik widzę że moja akcja promocyjna przyniosła owoce :) )
Ogólnie gry logiczne to super pomysł. Możliwość kombinowania w pokoleniu szachistów i fanów krzyżówek to dobry pomysł. Sam prawie sprzedałem grę po trzech grach panu po którym nie spodziewałbym się że lubi rozrywki umysłowe....;) Mimo że wszystkie gry przegrał był zafascynowany gobbletem i żądny nauki i rewanżu tylko już czasu nie miał :)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: Paskudnik »

sirwei pisze:+1 dla GOBBLET( BTW Paskudnik widzę że moja akcja promocyjna przyniosła owoce :) )
Rzeczywiście przyniosła i jestem Ci bardzo wdzięczny za ten tytuł :) Wcale się nie dziwię, że jak mówiłeś, robi się w niego zawody i kupuje hurtowo, bo gra ma naprawdę niesamowity potencjał. Może na starość będę łupał w Go (taki mam plan ;) ), ale na chwilę obecną Gobblet i Rój to moi faworyci. 8)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: sirwei »

Go też posiadam :)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: schizofretka »

Jak chcesz na starość łupać w Go, to proponuję już zaczynać się uczyć, może zdążysz dojść do jakiegoś poziomu ;)


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: berem »

Ja często spotykam się przy bardzo złożonych wieloosobówkach o tematyce historycznej z prawdziwym seniorem, bardziej zaawansowanym wiekowo niż pisał autor wątku.
Prz wielogodzinnym graniu jest bardzo wytrwały. Ale bardzo lubi historię.
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: GAZDA »

Ja tutaj poprę wcześniej podane 303
Prosta, trochę ,,warcabopodobna" rozgrywka, oraz duże, dość wyraźne żetony i nieskomplikowana plansza.
Dodatkowo zaznaczam, że rozgrywki są dość szybkie co może być wadą jak i zaletą w zależności od preferencji :)
Awatar użytkownika
malina10212
Posty: 36
Rejestracja: 12 sie 2013, 10:36
Lokalizacja: Kielce

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: malina10212 »

Szczerze, nie sądziłam, że mój temat spotka się z takim wielkim zainteresowaniem. :wink:
Stawiacie mi nie lada wyzwanie, bo rzeczywiście jest w czym wybierać. Teraz widzę, że na jednej planszówce się nie skończy, a więc wybiorę coś dzięki czemu starsi "wsiąkną", a jak już złapią bakcyla popłyniemy dalej z tematem. BTW: też zastanawiałam się nad sentymentalnymi grami typu "Pan tu nie stał" , "303" czy "Mali powstańcy" jednak na początek tak jak radzicie: pójdę w kierunku gry abstrakcyjnej... Nie liczę, że Ci państwo podchwycą temat na tyle, żebym za 2-3 lata mogła pogrywać z nimi w Netrunnera :D jak równy z równym ale jeśli gry dostarczą im choć trochę przyjemności to już będzie wielki sukces - mój i Wasz :)
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Gra dla dwóch starszych osób (seniorów) i czy to ma sens

Post autor: siekan »

Mój głos na Wsiąść do Pociągu. Co przyjadę do teściów, to zawsze proszą mnie, żebyśmy coś pograli w pociągi :) Równie dobrze sprawdza się Tajemnicze Domostwo (ale to też dlatego, że uwielbiają seriale typu kryminalne zagadki ;p)
Z pozostałych chyba Kolejka byłaby niezłym wyborem (grafiki, klimat PRL)
ODPOWIEDZ