Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Luboy
Posty: 161
Rejestracja: 23 kwie 2013, 22:28
Lokalizacja: Ruda Śl. / Gliwice
Been thanked: 3 times

Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Post autor: Luboy »

Helow,

Postanowilem wstepnie, ze moj nastepny zakup to bedzie cos z tych dwoch tytulow.

Przejrzalem rozne strony, fora, instrukcje... i mimo ze poczatkowo bardziej bylem sklonny kupic Wladcow, teraz bardziej sklaniam sie ku Pupilom.

Z tego co poczytalem to obie srednio chodza na dwie osoby, a tak zazwyczaj bedzie grane, w dwie, moze trzy osoby. Z ogolnego wrazenia, tak jak napisalem wczesniej, Pupile, aczkolwiek nadal mozgozerne sa bardziej przystepne. Ponoc na dwie osoby nie jest tak zle... No i Pupile jako nowszy tytul, podobno jest bardziej dopracowany... Pozostaje rowniez kwestia tematyki, ale ta mnie nie zrazila, a wrecz zainteresowala. Opracowanie graficzne gry rowniez mi pasuje :)

Jakie sa Wasze opinie? Moze zamiast tych dwoch tytulow zupelnie cos innego?

Pozdr,
Andrzej
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Post autor: donmakaron »

Władcy są trudniejsi, trzeba lepiej panować nad planszą i jest więcej blokowania sobie akcji. Pupile są trochę luźniejsze, ale nie proste, z mniejszą kontrolą gry (odrobina więcej losowości).

Na dwie osoby lepsze Pupile. We Władcach łatwiej o górowanie jednego gracza nad drugim.
Do tego hodowla potworów sprawia naprawdę dużo frajdy!
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Post autor: lhw »

Grałem tylko w Pupile więc o nich się wypowiem. W moim odczuciu gra dobrze chodzi na 2 osoby gdyż dzięki blokowaniu pól neutralnymi chochlikami nadal jest walka o zasoby. Niekiedy może nieco przeszkadzać fakt braku dostępności pola które akurat jest w danej chwili potrzebne, ale da się na to przygotować, gdyż informacja kiedy co będzie zablokowane jest jawna i łatwa do wyliczenia. Hodowanie zwierzaczków które wraz z upływem czasu mają coraz więcej wymagań jest dosyć zabawne i często dochodzi do śmiesznych sytuacji, gdy przykładowo statystycznie spokojny pupilek nagle nieoczekiwanie staje się agresywny :-)

Niestety gra ma swoje wady i przede wszystkim jest to losowość, która często może być bardzo denerwująca. Kolejna sprawa to przydzielanie kart potrzeb zwierzakom - w przypadku posiadania kilku trochę podrośniętych, czynność ta może zająć sporo czasu i wymaga niezłego główkowania. Trzeba też wspomnieć o tym, że setup jest dosyć długi i przyda się sporo miejsca na stole.

Gra jest bardzo ładnie i solidnie wykonana a dostępny dodatek dodaje naprawdę ciekawe opcje i oczywiście sporo nowych zwierzaków.

Nie jest to pozycja w której da się wszystko zaplanować i wyliczyć, jednak jeśli szukasz ciekawej i zabawnej ale wcale nie takiej lekkiej pozycji, to jak najbardziej Pupile polecam.
Luboy
Posty: 161
Rejestracja: 23 kwie 2013, 22:28
Lokalizacja: Ruda Śl. / Gliwice
Been thanked: 3 times

Re: Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Post autor: Luboy »

Czuje sie wstepnie przekonany do Pupili :D

Czekam na kolejne opinie... moze ktos dorzuci jakis komentarz?

Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Post autor: wis »

Jeśli interesują Cię Pupile, to rzuć okiem na Pret-a-Porte. PP to wg mnie prostsza wersja PaP. Jeśli lubicie większe mózgożery, to PaP może być dla Was lepsze.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Luboy
Posty: 161
Rejestracja: 23 kwie 2013, 22:28
Lokalizacja: Ruda Śl. / Gliwice
Been thanked: 3 times

Re: Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Post autor: Luboy »

Helow,

Szukam wlasciwie cos nie zbyt bardzo mozgozernego, z ciekawym tematem, ale tez nie calkiem prostego. Pret-a-porter podobno ma wyjsc w nieokreslonej przyszlosci w nowym wydaniu i zmienionym tematem. Mysle ze wtedy chetnie na niego zerkne... o ile dobrze pamietam ma to byc w klimatach okolo komputerowo-growych.

Pozdr,
Andrzej
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Post autor: wis »

No to prędzej Pupile niż PaP. Lekkość i temat to nie są najmocniejsze strony PaP:)
Skoro już się udzielam w temacie, to mnie Władcy podobają się bardziej niż Pupile. Pupile to dla mnie "just another euro" - fajnie się grało, ale nie miały dla mnie niczego, co by mnie skłoniło do drugiej rozgrywki. Władcy mają klimat Dungeon Keepera i bardziej przemawiający do mnie temat - obronę podziemi. No ale niekoniecznie jestem reprezentatywny, jeśli chodzi o oceny euro:).
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Post autor: Bea »

Luboy pisze:Czuje sie wstepnie przekonany do Pupili :D

Czekam na kolejne opinie... moze ktos dorzuci jakis komentarz?

Pozdrawiam,
Andrzej
Do wypróbowania online tutaj "Dungeon Petz": http://www.boiteajeux.net/index.php?p=regles
Awatar użytkownika
lilula91
Posty: 23
Rejestracja: 17 sty 2014, 11:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Post autor: lilula91 »

Grałam tylko w pupile. Kupowałam z myślą o grze w 2 osoby. Przeczytałam masę recenzji i stwierdziłam, że zaryzykuję pomimo częstych głosów że na 2 osoby jest słabo. Po 10 partiach gra poszła na sprzedaż. Dla mnie masakra na dwie osoby. Po prostu nudna, a przy tym masa rozkładania i składania ( czasem miałam wrażenia, że trwa to tyle samo co sama gra). Są dużo lepsze gry na dwie osoby. Ale może tobie podejdzie :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Post autor: sirafin »

donmakaron pisze:Władcy są trudniejsi, trzeba lepiej panować nad planszą i jest więcej blokowania sobie akcji. Pupile są trochę luźniejsze, ale nie proste, z mniejszą kontrolą gry (odrobina więcej losowości).
O, to moje wrażenia trochę się różnią. Władcy mają więcej mikrozasad więc faktycznie trudniej ich opanować. Blokowania akcji wcale nie zauważyłem więcej, po prostu jest ono bardziej dotkliwe, bo akcje są planowane w ciemnio i istnieje ryzyko, że jakaś akcja nam przepadnie. Kontrola gry moim zdaniem większa w Pupilach, decyzje podejmujemy na bieżąco w oparciu o sytuację na planszy, we Władcach to co zrobimy planujemy w ciemno (zmarnowane\nieprzydatne akcje). Losowość w Pupilach sprowadza się do dobieranych kart, ale możemy w dużym stopniu oszacować co dostaniemy i do tego mamy dowolność w ich rozdysponowaniu, więc więcej w tym zarządzania niż losowości.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Post autor: donmakaron »

W Pupilach czasem co by nie było, dostaniesz samą kupę na rękę (dosłownie!) I stwór nie potańczy. Stąd śmieszne sytuacje rodem z Galaxy Truckera. Nad takim czymś trudno panować. Oczywiście zdarza się to rzadko, ale właśnie to zarządzanie niepewnym stanowi całą trudność gry, takie to trochę push your luck momentami. We Władcach na bieżąco widać jaki komu rycerz przypadnie, jak ktoś mi podebrał pole to albo gapa ze mnie, albo dobrze mnie przeczytał. Do tego wpadek gra nie wybacza. Przegapisz, to inni kupią, a tobie wpadnie paladyn i loch do remontu. Trzeba mocno ogarniać.
W Pupile za to można zagrać na luzie i mieć dobry wynik.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Wladcy podziemi czy Pupile podziemi ?

Post autor: sirafin »

Chyba główna różnica między tymi grami to właśnie "dobre czytanie graczy". Widocznie jesteś dobrym pokerzystą i sprawdzasz się w takich tytułach :) Niestety dla mnie to jak wróżenie z fusów, zwłaszcza że każda akcja ma trzy różne warianty i jeśli cię interesuje konkretny to musisz odgadnąć w jakiej kolejności swoje trzy akcje wybierze każdy z przeciwników. Planowanie w "papier, kamień, nożyce" nie daje mi poczucia kontroli, większą kontrolę czuję z nieco losowo dobranymi kartami i planowaniem na ich podstawie. Wolę rzadkie sytuacje kiedy karty ekstremalnie nie podejdą i mogę jedynie planować jak ograniczyć "zniszczenia", niż mogące wystąpić w każdej turze sytuacje, że źle przeczytałem gracza i zmarnowałem lwią część tury. Grając we Władców ewidentnie czuję większy chaos nad planszą :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ODPOWIEDZ