Gra strategiczna dla 2-3 osób (ja, syn 10+, żona)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Daywalker
Posty: 43
Rejestracja: 28 gru 2014, 12:04

Gra strategiczna dla 2-3 osób (ja, syn 10+, żona)

Post autor: Daywalker »

Witam

Poszukuję tytułu z gatunku strategii, wymagania:

- grać będą głównie 2,3 osoby (ja, syn 10+ ogarnięty planszówkowo, żona)
- gra o nieskomplikowanych zasadach
- różne sposoby na wygranie tzn. nie chciałbym żeby głównym celem było zniszczenie wroga, mała lub zerowa ilość negatywnej interakcji
- figurki mile widziane (cieszą oczy juniora), karcianki również
- ciekawa oprawa
- mogą występować elementy losowości, ale nie za duże, kostki nie mogą decydować za ciebie ani o wynikach walki
- i najważniejsze gra ma być możliwością do nauki poprzez grę

Moje typy:
- Cyklady - świat mitów greckich
- 7 cudów świata - mogę poopowiadać o cudach
- Cywilizacja Poprzez wieki oraz Sid Meier's - okazja do nauki historii
- Kemet - starożytny Egipt

Proszę o poradę jeśli chodzi o zaproponowane tytuły, oraz o propozycję inne bardziej doświadczonych w temacie :D
Ostatnio zmieniony 01 sty 2015, 10:09 przez Daywalker, łącznie zmieniany 1 raz.
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

Re: Gra strategiczna dla 2-3 osób (ja, syn 10+, żona)

Post autor: MrSkywalker »

cywilizacja poprzez wieki najlepsza z gier nawiązujących do komputerowych "civilization"
ja gorąco polecam "Małych Powstańców" gra może nie do końca strategiczna ale w klimacie wojennym celem jest dostarczanie rozkazów powstańcom tak by nie przechwycili ich Niemcy.
Spełnia wszystkie warunki oprócz negatywnej interakcji oczywiście można sobie przeszkadzać, ale lepsze efekty otrzymuje się poprzez kooperacje. Można się dużo nauczyć nawet dorośli. Cena jest na tyle atrakcyjna że możesz spróbować.
Amor Patriae Nostra Lex
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra strategiczna dla 2-3 osób (ja, syn 10+, żona)

Post autor: uday »

Jeśli chcesz taką historyczną grę cywilizacyjną to fajnym tytułem jest też Patchistory.
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 324
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna dla 2-3 osób (ja, syn 10+, żona)

Post autor: AiS »

Pomimo, że raczej nie ma w tej grze zbyt dużo elementów "uczących" to wszystkie pozostałe wymagania spełnia gra Takenoko.
Daywalker
Posty: 43
Rejestracja: 28 gru 2014, 12:04

Re: Gra strategiczna dla 2-3 osób (ja, syn 10+, żona)

Post autor: Daywalker »

ja gorąco polecam "Małych Powstańców" gra może nie do końca strategiczna ale w klimacie wojennym celem jest dostarczanie rozkazów powstańcom tak by nie przechwycili ich Niemcy.
Testowałem już, gra fajna ale nie chciałbym opowiadać jak to niemcy rozstrzeliwali harcerzy na ulicach stolicy, troszkę za poważny temat jeśli chodzi o juniora jeszcze
Jeśli chcesz taką historyczną grę cywilizacyjną to fajnym tytułem jest też Patchistory
120 min na rozgrywkę to za dużo, wolałbym coś co zamyka się w max 1,5 a jeszcze lepiej koło 1h, no i oprawa nie powala, co mnie osobiście nie przeszkadza zupełnie, ale dzieci i żony bywają marudne pod tym względem
Pomimo, że raczej nie ma w tej grze zbyt dużo elementów "uczących" to wszystkie pozostałe wymagania spełnia gra Takenoko
mam w planach zakup, ale to nie to czego teraz szukam :D

A ktoś może się odnieść do moich propozycji ? Która z nich najbardziej odpowiednia.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra strategiczna dla 2-3 osób (ja, syn 10+, żona)

Post autor: Pixa »

Cyklady na 2 osoby sprawdzaja sie srednio. Dla mnie jest to gra od 3 osob w gore. Poza tym jest bardzo fajna, choc jest w niej sporo negatywnej interakcji (podoboje, podbieranie sobie bogow, uzywanie potworow mitologicznych).
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Daywalker
Posty: 43
Rejestracja: 28 gru 2014, 12:04

Re: Gra strategiczna dla 2-3 osób (ja, syn 10+, żona)

Post autor: Daywalker »

Pixa pisze:Cyklady na 2 osoby sprawdzaja sie srednio. Dla mnie jest to gra od 3 osob w gore. Poza tym jest bardzo fajna, choc jest w niej sporo negatywnej interakcji (podoboje, podbieranie sobie bogow, uzywanie potworow mitologicznych).
No właśnie sam doszedłem do tego samego wniosku po obejrzeniu jednej z recenzji Kemeta, w którym nie zabiera się tego co już masz, a do tego rozgrywka często nie przekracza 1,5h, tylko nie wiem jak się sprawdza na 2 osoby.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra strategiczna dla 2-3 osób (ja, syn 10+, żona)

Post autor: misioooo »

Obie gry (Cycki oraz Kemet) na pewno lepiej działają na 3+ osoby.
Za to w Cyklady z dodatkiem Tytani można we 2 spokojnie grać - po prostu stosujemy wariant 4-osobowy, ale 2vs2 (dwie drużyny). I każdy kontroluje jedną drużynę. Co do Kemeta 1vs1 - nie mam pojęcia. Raz miałem okazję zagrać w 4 osoby i było bardzo fajnie.

Cyklady mają dwa duże dodatki - Hades oraz wspomnieni Tytani. Oba wnoszą bardzo dużo nowego do gry i potrafią drastycznie zmienić rozgrywkę, więc na chwilę obecną uważam, że Cycki są mega regrywalne (no i ta opcja dla dwóch graczy wykorzystująca oficjalne zasady gry drużynowej...).

Pamiętaj też, że o ile Cycki to taka gra mocno licytacyjna, to Kemet jest bardziej "grą wojenną", gdzie bez walk i bitew raczej nic nie ugrasz (w Cyckach spokojnie się da wygrać bezkonfliktowo lub z minimalnym angażem sił zbrojnych w bitwach). Wbrew powszechnym opiniom ja uważam, że poza wydawcą i zbliżonymi realiami (umownie) te gry są całkiem inne.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra strategiczna dla 2-3 osób (ja, syn 10+, żona)

Post autor: uday »

Cywilizacja Poprzez wieki i Sid Meier's też swoje trwają (nawet dłużej).

Cyklady są spoko jako gra. Tylko mam wrażenie, że szybko wyczerpią się tematy do "nauki". Można później oczywiście dorzucić dodatki (nowi bogowie, herosi, wszelakie artefakty typu złote runo). W Kemeta nie grałem, ale z tego co widziałem, to okazji do edukacji będzie jeszcze mniej.

Możesz też spróbować z jakimiś grami typu Memoir 44, Commands & Colors. Do głowy przychodzi mi jeszcze Antike.

7 cudów świata to najszybsza z tych gier, ale do strategii to jej daleko. Natomiast karty to specyficzne budynki i jest ich dość dużo, z każdym dodatkiem zwiększa się też ilość cudów, potem dochodzą liderzy (postaci historyczne/mitologiczne). Także do opowiadania jest trochę.

Natomiast z tych wszystkich gier akurat w 7 Cudów gra mi się najmniej przyjemnie, bo to taki pasjans ze znikomą interakcją bezpośrednią.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Gra strategiczna dla 2-3 osób (ja, syn 10+, żona)

Post autor: krecilapka »

Zarówno Cyklady jak i Kemet mają dużą ilość negatywnej interakcji. No niestety, ale w obu występują bitwy, więc siłą rzeczy częścią gry jest niszczenie oddziałów przeciwnika.
W Cykladach turla się kośćmi w czasie walki (ale losowość tego jest niska, wykluczone by ktoś o miażdżącej przewadze przegrał. Raczej może ponieść większe straty i tyle). Walki w Kemecie są tego elementu pozbawione, bo wszyscy gracze mają ten sam zestaw kart i to tylko od nich zależy co wyłożą jako bonus do siły oddziałów.
Obie gry są dość luźno powiązane ze starożytnością, i sporej ekwilibrystyki by wymagało byś do rysunku rzeki Nil, wplótł wpływ jego wylewów na starożytną gospodarkę czarnego kraju. To już łatwiej pogadać o tych mitologicznych stworach. No i można przy okazji to i owo przemilczeć, by dopasować do 10 latka. Z tragedią powstania warszawskiego już tak cukierkowo by nie było.
Obie gry chodzą na dwie osoby jako - tako. Wyraźnie rysuje się w tym zestawie graczy efekt kuli śnieżnej. Z reguły dość szybko jeden z graczy rozwinie się tak, że reszta partii to "dożynki" przeciwnika ;).
7 cudów - eeee.... jedyny plus jak dla mnie to, że możesz poopowiadać o wiszących ogrodach Semiramidy czy Piramidach. Bo sama rozgrywka jest (jak dla mnie) nijaka z dość zawiłym liczeniem punktów na koniec. Nawet jeśli partia była jako taka, to liczenie na koniec jest bueee... Aczkolwiek młody mógłby szlifować liczenie.
Cywilizacja poprzez wieki / Sid Meier. Świetna okazja do nauki historii niewątpliwie. Zwłaszcza jeśli masz dar opowiadania, bo to co się działo naprawdę leży dość daleko od tego, co się dzieje na planszy :). Ale pierwszego tytułu bym nie podpowiadał, ze względu na to, że tam bywa spory downtime. To bywa nudne i frustrujące gdy się czeka, czeka, czeka na swoją kolej, mając w żyłach energię 10 latka.
Z Twojej listy został tylko ten Meier jako najbliższy wymogom. No nieźle, ale do tego to ja ręki nie przyłożę. Jakoś nie poleciłbym 10 latkowi Cywilizacji :?

No więc odniosłem się do Twoich propozycji, chociaż pewnie żadnego progresu nie odnotowałeś w temacie ;).
Daywalker
Posty: 43
Rejestracja: 28 gru 2014, 12:04

Re: Gra strategiczna dla 2-3 osób (ja, syn 10+, żona)

Post autor: Daywalker »

krecilapka pisze:Zarówno Cyklady jak i Kemet mają dużą ilość negatywnej interakcji. No niestety, ale w obu występują bitwy, więc siłą rzeczy częścią gry jest niszczenie oddziałów przeciwnika.
W Cykladach turla się kośćmi w czasie walki (ale losowość tego jest niska, wykluczone by ktoś o miażdżącej przewadze przegrał. Raczej może ponieść większe straty i tyle). Walki w Kemecie są tego elementu pozbawione, bo wszyscy gracze mają ten sam zestaw kart i to tylko od nich zależy co wyłożą jako bonus do siły oddziałów.
Obie gry są dość luźno powiązane ze starożytnością, i sporej ekwilibrystyki by wymagało byś do rysunku rzeki Nil, wplótł wpływ jego wylewów na starożytną gospodarkę czarnego kraju. To już łatwiej pogadać o tych mitologicznych stworach. No i można przy okazji to i owo przemilczeć, by dopasować do 10 latka. Z tragedią powstania warszawskiego już tak cukierkowo by nie było.
Obie gry chodzą na dwie osoby jako - tako. Wyraźnie rysuje się w tym zestawie graczy efekt kuli śnieżnej. Z reguły dość szybko jeden z graczy rozwinie się tak, że reszta partii to "dożynki" przeciwnika ;).
7 cudów - eeee.... jedyny plus jak dla mnie to, że możesz poopowiadać o wiszących ogrodach Semiramidy czy Piramidach. Bo sama rozgrywka jest (jak dla mnie) nijaka z dość zawiłym liczeniem punktów na koniec. Nawet jeśli partia była jako taka, to liczenie na koniec jest bueee... Aczkolwiek młody mógłby szlifować liczenie.
Cywilizacja poprzez wieki / Sid Meier. Świetna okazja do nauki historii niewątpliwie. Zwłaszcza jeśli masz dar opowiadania, bo to co się działo naprawdę leży dość daleko od tego, co się dzieje na planszy :). Ale pierwszego tytułu bym nie podpowiadał, ze względu na to, że tam bywa spory downtime. To bywa nudne i frustrujące gdy się czeka, czeka, czeka na swoją kolej, mając w żyłach energię 10 latka.
Z Twojej listy został tylko ten Meier jako najbliższy wymogom. No nieźle, ale do tego to ja ręki nie przyłożę. Jakoś nie poleciłbym 10 latkowi Cywilizacji :?

No więc odniosłem się do Twoich propozycji, chociaż pewnie żadnego progresu nie odnotowałeś w temacie ;).
Odnotowałem na tyle duży, że na razie rezygnuje ze strategii, na oku mam inny typ gry,ale o tym w innym temacie, temat do zamknięcia
ODPOWIEDZ