Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: siekan »

Witam serdecznie,
Na wstępie chciałbym podziekować za doradzenie Listów z Whitechapel. Są w drodze i na pewno napisze czy był to dobry wybór :)
Poszukujemy jednak jeszcze jednej gry a wymagania to:

- świetna na dwie osoby, chociaż może chodzić na więcej
- czas gry od 30 do 120 minut
- średnio zaawansowana lub zaawansowana
- nie lubimy suchych karcianek, fajnie jak te karty są dodatkiem do jakiejś planszy
- coś ekonomicznego - rozbudowa miasta, osadnicy, pracownicy itp, coś w tym stylu.
- fajnie aby interakcja była jak najwieksza :) dlatego wlaśnie wczesniej wybralismy Listy - taki pojedynek umyslów :)

Na święta siostra przywiozła Puerto Rico i bardzo nam się spodobało, jednak sprobowalismy na dwie osoby i kompletna klapa.
Na oku w chwili obecnej mamy
- Agricola (gdyby nie ta przykrótka kołderka to pewnie już byłaby zamówiona)
- Caverna (jednak przeraziła mnie opinia że po pewnym czasie gra wyglada w sumie tak samo)
- Le Havre (chociaż trochę się boimy jak to będzie działać na dwie osoby)
- Tzolk'in (ale do żony w ogóle nie przemawia klimat Azteków :/)

Pomożecie? :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: Pixa »

Interakcja w grach wymienionych przez Ciebie nie nalezy do szczegolnie wielkich - ot, zajac komuś pole, podebrać surowiec itp.

Jesli budowaniu miasta to polece (w poprzednim watku tez to chyba sugerowalem) - Suburbia - interakcja polega na podebraniu komus kafelkow dzielnic, podgladaniu co buduje przeciwnik oraz na rywalizacji o jawne cele, za ktore sa dodatkowe punkty. Pod wzgledem regul jest to max srednia polka, ale losowosc jest dosc mala i mozna sporo pokombinowac. Dodam jeszcze ze swietnie chodzi od 2 do 4 graczy (30-40 minut partia w parze - 1,5 godziny w 4).
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: Grzdyll »

Skoro już nie Listy to rozważ jeszcze Lewis&Clark choć to wyścig a nie ekonomia. Jeśli to nie na już to możesz tak jak ja poczekać na dobry Wyścigu do Renu (tyle że to tym bardziej nie ekonomia) lub zamiast Suburbii wesprzeć Zamki Szalonego Króla Ludwika :) https://wspieram.to/2756-zamki-szaloneg ... szowa.html
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: glocked »

No ja się przymierzam do zakupienia Istanbul - zaawansowana gra roku 2014, która jest bardziej grą rodzinną. Fajnie się gra na 2 bo dokłada się 'dummy playerów' które imitują rozgrywkę na więcej osób. Jedyny minus to wydanie angielsko-niemieckie. Ale poza instrukcją po angielsku są tylko nazwy płytek. Np. warehouse zamiast magazyn... No cóż - edukacyjnie ! :P
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: Bea »

siekan pisze: - Caverna (jednak przeraziła mnie opinia że po pewnym czasie gra wyglada w sumie tak samo)
Tak samo jak co?

Z innych gier proponuję:
Lewis & Clark, Alien Frontiers, At the Gates of Loyang, Lords of Waterdeep.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Odp: Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: Koshiash »

Może Eufrat i Tygrys? Niby nie ekonomia, ale rozbudowa + interakcja jak najbardziej.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: siekan »

Może źle wyraziłem sie z tą ekonomią, bardziej chodziło mi właśnie o rozbudowę :) Tylko z dozą interakcji a nie ze kazdy gra dla siebie, jest cisza i skupienie a na koncu liczymy punkty.

o Caverna czytałem w komentarzach, że po pewnym czasie każda z rozgrywek wygląda bardzo podobnie (ograne schematy, te same taktyki - nie wiem ile w tym prawdy ale sama gra wydaje mi sie całkiem ok, troche interakcji i brak ciasnoty - to co wyczytałem bo sam gry nie posiadam)

Z checia poczytam o grze Eufrat i Tygrys bo wczesniej sie z nia nie spotkałem.

Lewis & Clark zbiera bardzo dobre komentarze, aczkolwiek tez sie doczytalem ze na wieksza ilosc osob jak ktos zostanie w tyle to moze sobie przeczekac do konca bo gra nie wybacza błędów

Grzdyl: Listy są już zamówione :) Tylko szukamy jakiejś drugiej gry jeszcze :)
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: glocked »

W Lords of Waterdeep możesz budować budynki a korzystać z nich mogą wszyscy, ale tez po ang jedynie ;)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: Grzdyll »

siekan pisze:Grzdyl: Listy są już zamówione :) Tylko szukamy jakiejś drugiej gry jeszcze :)
Zauważyłem :) Mam nadzieję że nie pożałujesz szczególnie jeśli się do tego przyłożyłem ;)
Tak na marginesie jak spojrzałem na ostatnie swoje posty to wygląda jakbym był jakimś lobbystą polowania na Kubę Rozpruwacza... co wątek to Listy polecam :oops:
pike
Posty: 269
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: pike »

To ja może nie ekonomicznie, ale bardziej wojowniczo polecę na dwie osoby "A few acres of snow"
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: adam_k27 »

Ja Polecam Magnum Sal, Pokolenia, albo Epokę Kamienia. Świetne WorkerPlacementy, ładnie wyglądające i bardzo grywalne także w opcji na 2 graczy.
Awatar użytkownika
grabash4u
Posty: 348
Rejestracja: 30 sty 2013, 16:11
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 6 times

Re: Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: grabash4u »

siekan pisze: o Caverna czytałem w komentarzach, że po pewnym czasie każda z rozgrywek wygląda bardzo podobnie (ograne schematy, te same taktyki - nie wiem ile w tym prawdy ale sama gra wydaje mi sie całkiem ok, troche interakcji i brak ciasnoty - to co wyczytałem bo sam gry nie posiadam)
Może nie zagrałem 100 razy w Cavernę, ale nie dostrzegłem powtarzalności w rozgrywkach. Jest tak wiele rzeczy do zrobienia - specjalizacja w kopalniach, wyprawach, zwierzętach, wyposażeniu lub dywersyfikacja zainteresowań. Jest podobnie ciasno do Agricoli: pomimo, kilku podobnych pól akcji, wiele razy w czasie gry padało stwierdzenie: "ja to chciałam/chciałem zrobić!". Moja rada na ograne schematy - blokowanie ich, uprzedzanie przeciwnika. To od ciebie zależy jak potoczy się rozgrywka. Jeżeli widzę, że ktoś zaczyna iść w wyprawy po raz 10-ty, to kwestia 2-3 ruchów i zaczynam rywalizować z nim w tej materii. Wybicie przeciwnika z jego ulubionych zagrywek, może się okazać świetnym patentem na wygraną.

To co na pewno różni Agricolę od Caverny, to łatwiejsze zapewnienie prowiantu (to jest chyba kwestia postawienia mniejszego nacisku na żywienie, niż w starszej grze), brak większych kar za specjalizację w jednym rodzaju zwierząt, a porzuceniu hodowli innych oraz fakt, że wszystkie ulepszenia są dostępne dla każdego gracza. Oczywiście w Agricoli mamy tajne karty pomocników i małych ulepszeń, ale bardziej traktuję je jako wyzwanie do finalnego wyniku. Jeżeli karty ci podejdą, to możesz otrzymać kilkanaście (kilkadziesiąt) punktów więcej, niż gdybyś otrzymał kiepski zestaw.

Mam oba tytuły, częściej gram w Agricolę, ale nie pozbędę się Caverny.
ahti
Posty: 10
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:07

Re: Kolejne poszukiwania - 2 os, śr zaawans

Post autor: ahti »

Gry, w które grałem/grywam z dziewczyną, a które mogę ci polecić ze względu na twoje wymagania to Agricola, Le Havre i Keyflower:

Agricola (nasza ocena 8 ) :

+ mnóstwo kart (wysoka regrywalność)
+ wyzwanie związane z grą
+ daje poczucie budowania własnego gospodarstwa
+ oryginalny temat

- trzeba bardzo często dokładać elementy w trakcie gry
- konieczność żywienia
- gdyby nie karty mechanika nie byłaby ciekawa

Le Havre (9):

+ nieco większa interakcja niż w Agricoli
+ daje poczucie rozwoju ("od zera do milionera")
+ bardzo podoba nam się mechanika
+ polska edycja zawiera dodatek
+ niska cena

- czasami się dłuży
- konieczność żywienia
- podobno końcowa gra może przebiegać podobnie
- trzeba dość często dokładać elementy w trakcie gry

Keyflower (10 -- ulubiona gra):

+ oryginalne połączenie trzech mechanik
+ jedna z niewielu gier, w których licytacja działa również na 2 osoby
+ pięknie wydana
+ duża interakcja jak na grę euro
+ różnorodność kolejnych rozgrywek
+ końcówka wywołuje duże emocje
+ daje poczucie budowania własnego miasteczka


- angielska instrukcja
- dość wysoka cena
- najtrudniej dostępna z wymienionych gier
ODPOWIEDZ