szukam gry strategiczno-wojennej

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: MrSkywalker »

Witam to mój pierwszy post na tym forum
jeżeli chodzi o gry planszowe nie jestem ani zaawansowanym graczem ani żółtodziobem

szukam gry strategiczno-wojennej z control area i rozbudową tych terytoriów, gry nielosowej lub z niską losowością będę grał w 3-4 osoby rzadziej 5 (nie zaszkodziło by gdyby mogło grać więcej osób :D ) chciałbym aby gra nie miała jakiegoś długiego downtimu, oraz bezpośrednią interakcję i dobre zbalansowanie. Im bardziej gra będzie nie powtarzalna tym bardziej wzrasta ewentualna kwota którą mogę wydać. Grałem w takie tytuły jak ryzyko (za duża losowość i brak rozbudowy prowincji), osada (brak przemieszczania armii i rozbudowa tylko jednej wioski), mali powstańcy(troche losowości ciekawy lecz nieobowiązkowy coop karty akcji zamiast kości) , reszta gier nie związana ze strategią i wojną.
Zainteresowały mnie tytuły Cyklady, Shogun(mimo wszystko trochę losowa ale oryginalnie rozwiązane bitwy) , Gra o Tron (podobno skomplikowana, aczkolwiek ciekawe "ukryte rozkazy") oraz HoMM-gra planszowa(oprócz strategii rozwój bohatera i stopniowe odkrywanie mapy). Dodatkowo Cyklady, Shogun i HoMM mają zmieniającą się mapę ciekawy dodatek.

podsumowując:
-zamierzam grać z rodziną i przyjaciółmi w 3-4 (czasami więcej)
-poznałem gry ryzyko, osada, mali powstańcy
-w nawiasach napisałem co nam (mi i moim współgraczem) podobało i nie podobało się w grach
-lubimy żywą interakcję
-im mniej powtarzalne gra tym więcej jestem gotów na nią wydać

Z góry dziękuje za pomoc
Amor Patriae Nostra Lex
kensai
Posty: 21
Rejestracja: 07 gru 2014, 20:49

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: kensai »

Wydaję mi się że z tych gier które wymieniłeś najlepszym wyborem będzie Shogun <Wieża bitewna w dłuższej perspektywie czasu nie jest już taka losowa >

Do gry o tron Potrzeba 4-5 osób
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: b3r53rk3r »

Poleciłbym Cyklady, gra ocieka klimatem i wygląda przepięknie, zasady są łatwe do ogarnięcia i można wygrać na różne sposoby. Jest trochę tej losowości przy bitwach bo w nich brana jest pod uwagę liczba jednostek + rzut kością (wynikiem rzutu może być 0 (16,6% szansy), 1 (33,3%), 2(33,3%) oraz 3(16,6%)). Po przegranej po pierwszym rzucie traci się jednostkę, ale można się naparzać dalej (lub wycofać się).

Co do ilości graczy to dobrze się gra w 2 osoby, ale im więcej tym lepiej. trzeba dodać, że wyszły 2 dodatki do tej gry, które sporo zmieniają - gra staje się bardziej agresywna i są dodatkowe modyfikatory dla armii i zajmowanych terenów.
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: Dexterus »

Należę do tego grona osób, które nie są w stanie pojąć fenomenu popularności Gry o Tron. Tajne żetoniki to nic specjalnego, cała ta "polityka i intrygi" są przereklamowane; przede wszystkim zaś jest zdecydowanie za długa jak na swój poziom. Początek jest potwornie nudnawy, a gdy pod koniec jest już ciekawej, załoga jest już wymęczona wcześniejszymi, nudnymi turami. Odnosząc się do Twoich kryteriów, brakuje jej także elementu rozbudowy terytoriów - cały aspekt "ekonomiczny" sprowadza się do zdobywania pól z beczułkami / koronkami. No i jest to gra zdecydowanie dla 6 osób, co jest skądinąd małym paradoksem: na 6 osób trwa, jak już napisałem, kupę czasu, ale znowuż na mniej, gdy wyłączane są części planszy, gra chodzi "krzywo". Można niby sobie dokupić dodatek, który wprowadza nowe rozstawienie dla 4 graczy (skraca też czas rozgrywki i jest bardziej agresywny), ale jest on dostępny jedynie jako print on demand i zdecydowanie zbyt drogi jak na swą zawartość. Jedyne, za co GoT można pochwalić w kontekście Twoich kryteriów, to zerowa losowość (choć ja, jako miłośnik ameritrashu, akurat czasem losowość sobie chwalę ;)

----------

Szoguna grałem tylko raz, więc ciężko mi się wypowiadać. Na ów pierwszy rzut oka pamiętam, że gra sprawiła sporo frajdy. Czuć klimat, fajnie gimnastykuje szare komórki; na pewno także z grubsza spełnia Twoje wymogi (pomijając aspekt losowości). Jedyne czym odstępuje od reszty to oprawa - nie cieszy oczu tak bardzo jak inne gry, nie ma (pomijając "latarenkę") cieszących oczęta figurek czy innych gadżetów.

----------

Cyklady akurat polecam z całego serca, są bowiem grą wysoko w moim prywatnym TOP5 (aczkolwiek tylko razem z Hadesem!). To powiedziawszy, nie jestem pewien, czy to na pewno ten typ gry, którego szukasz. To raczej gra licytacyjno - strategiczna, z pewną dozą losowości. Nie jest to jakaś losowość nieokiełznana i rozbuchana ;), ale rzut kością, taki a nie inny stworek na rynku, taka a nie inna kolejność bogów mogą wpłynąć na grę. Co osobiście sobie bardzo chwalę - ta gra jest dla mnie o adaptacji i dostosowywaniu swoich planów do zaistniałej sytuacji. Zwłaszcza z dodatkiem Hades. Spędziłem nad nią wiele niesłychanie przyjemnych godzin. Ale brakuje tam bardziej zmyślnej rozbudowy (ciężko nią nazwać stawianie 4 typów budynków, które coś tam wpływają na grę, ale są głównie środkiem do zwycięstwa), jest właśnie ta losowość. Zdecydowanie preferuję też grać w nią w pełnym składzie, ale nie brakuje tutaj na forum takich, co twierdzą, iż Cyklady się dobrze skalują i są równie fajną zabawą na 2 jak i na 5 osób. Trzeba też pochwalić jej regrywalność (no i dostępność dwóch dodatków uatrakcyjniających grę), umiarkowany czas rozgrywki, dość proste do wytłumaczenia zasady, radujące oczy każdego planszówkowicza figurki.

-----------

I to rzekłszy, proponuję zatem nówkę na polskim rynku, Kemeta. Zwą go czasem "Cykladami w Egipcie", ale to skojarzenie opiera się głównie na wydawcy i figurkach ;) Rządzi się swoimi mechanizmami, ale ma w sobie wiele zalet Cyklad, bez tego, co z Twej perspektywy mogłoby być ich wadami. Czyli: redukuje losowość, wyrazistszy jest aspekt planowania i rozbudowy (głównie upgrade'owanie swojej piramidy). O ile Cyklady są wg mnie taką troszkę wesołą rozpierdółką (co brońcie bogowie nie jest zarzutem!), to Kemetowi bliżej do porządnej strategii. Nie wpada przy tym w otchłań sześciogodzinnych mózgojebek, wciąż ma w sobie sporo ...nazwijmy to szelmowskiego pierwiastka :P Jest na pewno jednym z pierwszych w kolejce do kupienia w nadchodzącym AD 2015 :) Zobacz sobie z czym się to je, może Was zainteresuje...?

P.S. Brak mi niestety perspektywy, aby ocenić regrywalność oraz skalowalność Kemeta. Może inni forumowicze poratowaliby tutaj swoimi opiniami.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: uday »

To ja Ci dorzucę do listy Runewars, Cid Meier's Civilization i Clash of Cultures. Możesz też się zainteresować kosmicznymi 4X: Eclipse, Exodus: Proxima Centauri, Twilight Empire.

W GoT nie ma w ogóle rozbudowy prowincji. W Cykladach i Szogunie niby jest i niby jest potrzebne do wygrania rozgrywki, ale nie stanowi sedna rozgrywki.

W HoMM grałem raz i wcale mnie nie ciągnie, żeby znów zagrać. Nie jest to po prostu jakiś wybitny tytuł.
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: MrSkywalker »

Dzięki za dotychczasową pomoc
wobec powyższych komentarzy Gra o Tron odpada, na razie chce zasmakować czegoś nie zobowiązującego Cyklady mają 2 dużo dodające dodatki więc na razie odpuszczę je sobie.
Kemet który na początku po przeczytaniu recenzji porównywawczej Kemet vs Cyklady odrzuciłem okazuje się całkiem fajnym tytułem
skoro HoMM nie jest wybitnym tytułem nie ma sensu go kupować lepiej pograć na kompie :D
poszperałem w internecie i chciałem zapytać co sądzicie o "Bożym Igrzysku"?
Amor Patriae Nostra Lex
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: Pixa »

Same Cyklady bez dodatkow tez sa spoko i ja bym je wzial jednak pod uwage. Powinny sie spodobac, tym bardziej, ze od 3 osob w gore dzialaja bardzo dobrze. Do tego sa piekne wykonanie i maja dosc proste reguly. Spelniaja wszystie wymagania.

Boze Igrzysko: Magnaci? Czy wszesniejsza produkcja? Jesli chodzi o Magnatow to gralem dwa razy - zapowiada sie ciekawie, ale niektorzy narzekaja, ze ciezko wypracowac sobie jakas strategie i ze gra jest hmmm nieprzewidywalna. Osobiscie nie mialem takich odczuc.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: MrSkywalker »

Raczej Magnaci, chyba że starsza wersja lepsza?
Amor Patriae Nostra Lex
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: Koshiash »

MrSkywalker pisze:Raczej Magnaci, chyba że starsza wersja lepsza?
Boże Igrzysko jest zdecydowanie lepsze od Magnatów, ale: 1. niedostępne, 2. nie jest grą rodzinną.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: Piehoo »

W dzieciństwie kochałem Ryzyko, teraz zakochuje się w Shogunie. Myślę że Tobie też podejdzie.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: MrSkywalker »

Cenna wskazówka kiedyś ryzyko było moja ulubioną grą
Chyba kupię shoguna tylko nie wiem gdzie kupić mam zaufanie do empiku a tam nie ma polećcie dobry sklep i bezproblemowy w razie braku części
Amor Patriae Nostra Lex
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: Piehoo »

Ja osobiście staram się niczego nie kupować w Empiku. :) Robią bardzo duże przebitki cen na wszystkich produktach, a w zamian bardzo słabo traktują pracowników/dostawców. (offtop off :) )
Polecam sklepy internetowe, dużo osób na tym forum ma w opisach informacje na temat oferowanych zniżek. Wystarczy napisać prywatną wiadomość do jednej z tych osób, ktoś pomoże. Kupujesz z rabatem, często przesyłka w cenie.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: arturpe »

MrSkywalker pisze:Cenna wskazówka kiedyś ryzyko było moja ulubioną grą
Chyba kupię shoguna tylko nie wiem gdzie kupić mam zaufanie do empiku a tam nie ma polećcie dobry sklep i bezproblemowy w razie braku części
Zawsze poznawanie cen zaczynaj od wyszukiwarki gier planszowych i-szop. A co do gry, poprzednie propozycje są bardzo ciekawe, ale nie padło Race to the Rhine, czyli Wyścig do Renu. Nie walczymy, ale zaopatrujemy wojska, a klimat jest wg mnie bardzo wojenny.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: Koshiash »

arturpe pisze:...nie padło Race to the Rhine, czyli Wyścig do Renu
Propozycja świetna, ale: "zamierzam grać z rodziną i przyjaciółmi w 3-4 (czasami więcej)".
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Odp: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: Geko »

A moze Terra Mystica?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: MrSkywalker »

Terra mystica chyba trochę za trudna ciągle mam dylemat między Kemetem a Shogunem która bardziej
Mozgozerna ? I o co chodzi w 2 latach podzielonych na 4 pory roku w Shogunie?
Amor Patriae Nostra Lex
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: Piehoo »

Kemet zdecydowanie lżejszy i szybszy. Tam raczej co chwilę odbijasz te same pola, z kolei Szogun jest tego odwrotnością. Raczej starasz się kontrolować swoje ziemie i tam budować zamki/teatry. Szogun dużo bardziej mózgożerny.
2 lata to czas gry. (umowny :D) Wiosna, lato, jesień to normalne tury gdzie wydajesz rozkazy, zima to tylko karmienie, punktowanie i ewentualne bunty chłopów. Rozgrywasz dwa takie lata i kończysz grę.
Kemet u nas na 4os to około 1h, z kolei Szogun 2h z małym okładem.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: MrSkywalker »

8 tur w tym 2 bez walki pvp czy to nie troche za krótko żeby zrobić cokolwiek?
dałby ktoś link do instrukcji żebym sobie poczytał?

PS przepraszam że tak długo wypytuje ale to dopiero 3 gra którą mam kupić (eurobuisness to klasyka więc problemu nie było a w osadę grałem u kogoś (zresztą była 3 razy tańsza niż Shogun czy Kemet) a resztę dostałem w prezencie :lol:)

PPS jak jest z regrywalnością w Shogunie i co dodaje dwór Tenno
Amor Patriae Nostra Lex
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: uday »

Masz rację, że w 6 rund nie niewiele powalczymy. Ale przez te 6 rund możesz wykonać 12 ataków, do tego dochodzą obrony swoich prowincji, a do tego jeszcze bunty chłopskie. Więc trochę bitew każdy stoczy. Poza tym, wojna to przede wszystkim dobre zaplanowanie kampanii, a nie same bitwy. No i w Szogunie punktuje się przede wszystkim za budynki, nie za bitwy. Jeśli chcesz gry w której nacisk jest położony na bitwy to polecam Nexus Ops.

Regrywalność Szoguna jest duża. Gwarantują to dwie mapy i losowe rozłożenie początkowe. Dwór Tenno wprowadza trochę dodatkowej mechaniki, ale generalnie jest zbyteczny.

http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... gun_PL.pdf
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: misioooo »

Bitwy? Może Kemet? Tam właśnie bitwy to klucz do sukcesu...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: szukam gry strategiczno-wojennej

Post autor: Ouragan »

Jeżeli szukasz prawdziwych gier wojenno-strategicznych gdzie masz rozwój terytoriów, budowę armii i kontrole nad aspektami ekonomicznymi to polecam:

1. Struggle-of-Empires
2. Boże Igrzysko - te stare a nie te nowe
3. Age of empire - tytuł niedostępny, ale może gdzieś używany się uda dostać

Swoją drogą to się zorientowałem, że dobre gry trzeba kupowac jak jeszcze są, bo potem stają się niedostępne ;)
ODPOWIEDZ