Lekko - średnia gra wojenna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: kamron6 »

Witam, szukam gry wojennej lekko - średniej:
- docelowo dla dwóch graczy
- niezależna / po polsku / po angielsku tylko instrukcja
- czas poniżej 4h

- najlepiej jakby dało się wprowadzać od najłatwiejszych do najtrudniejszych scenariuszy
- mechanizmy dowolne, ale chciałbym coś ciekawszego np. bloczki zamiast żetonów, pointy zamiast hexów, może jakieś karty, ale to nie obowiązkowe

Znalazłem kilka ciekawych gier, ale chciałbym więcej informacji o nich, co polecacie, lub jakieś ich zamienniki (bo większość tych gier jest niedostępna lub trudno dostępna):
- Sekigahara: The Unification of Japan // Niedostępna
- Orzeł i Gwiazda // Niedostępna
- Blitzkrieg General // Chyba za mało wojenna, w tym sensie że przypomina mi jakieś chaotyczne ryzyko
- Summer Lightning: The Invasion of Poland 1939 // Może zbyt trudna
- Conflict of Heroes // Ma być po polsku jej dodatek - czy opłaca się jednak kupić sam Coh osobno?
- Commands & Colors: Ancients // Nic o tej grze nie wiem, chyba za dużo angielskiego

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: strategos Formion »

Za trudne : Sekigahara (bardzo dobra)
- Orzeł i Gwiazda /( znakomita, nowatorski system rozkazodawstwa , niełatwy do opanowania)
- Summer Lightning: The Invasion of Poland 1939 / ( średnio udana)


Comand &Colors :Anciens idealna w stosunku do założeń , może być stosunkowo krótka ,
scenariusze epickie( polecam ) wydłużają grę ale nie ponad miarę ,
można też bawić się w kampanie .

Tutaj tłumaczenie wszystkiego co potrzeba aby nie martwić się o kwestie językowe:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 56#p204256

Tu relacje z
kampanii na zwykłej mapie :
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 24&t=26730
oraz epickiej kampanii na mapie powiększonej :
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 71#p515571


Conflict of Heroes / górna strefa stanów średnich ( bardzo dobra )
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: Rune »

Zerknij na listę 10 gier wojennych dla początkujących, którą przygotował Palladinus. Może coś Ciebie zainteresuje:
https://ciekawegry.wordpress.com/2014/0 ... wojennych/

I lista gier dla początkujących według znanego wideo recenzenta Marcowargamer:
http://przystanekplanszowka.pl/2014/08/ ... acych.html
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: kamron6 »

Ok, dzięki za odpowiedzi, chyba skuszę się na Comand & Colors: Anciens i Conflict of Heroes. Tylko mam pytanie: jakie są różnice między Comand & Colors: Anciens i Comand & Colors: Napoleons -> czy to drugie jest bardziej skomplikowane, czy również jest jakieś tłumaczenie zasad do tego drugiego?
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: strategos Formion »

kamron6 pisze:Ok, dzięki za odpowiedzi, chyba skuszę się na Comand & Colors: Anciens i Conflict of Heroes. Tylko mam pytanie: jakie są różnice między Comand & Colors: Anciens i Comand & Colors: Napoleons -> czy to drugie jest bardziej skomplikowane, czy również jest jakieś tłumaczenie zasad do tego drugiego?
Zasady do CoH ulegały zmianom.
System jest jak dla mnie mniej intuicyjny niż C&C.
Sam jednak sobie możesz wyrobić zdanie :
instrukcja do niemieckiej inwazji na ZSRR
http://boardgamegeek.com/filepage/109839/instrukcja-pl ,
skrót zasad do CoH o wojnie polsko-sowieckiej tutaj :
http://boardgamegeek.com/filepage/11157 ... ice-honour
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: kamron6 »

strategos Formion pisze:
kamron6 pisze:Ok, dzięki za odpowiedzi, chyba skuszę się na Comand & Colors: Anciens i Conflict of Heroes. Tylko mam pytanie: jakie są różnice między Comand & Colors: Anciens i Comand & Colors: Napoleons -> czy to drugie jest bardziej skomplikowane, czy również jest jakieś tłumaczenie zasad do tego drugiego?
Zasady do CoH ulegały zmianom.
System jest jak dla mnie mniej intuicyjny niż C&C.
Sam jednak sobie możesz wyrobić zdanie :
instrukcja do niemieckiej inwazji na ZSRR
http://boardgamegeek.com/filepage/109839/instrukcja-pl ,
skrót zasad do CoH o wojnie polsko-sowieckiej tutaj :
http://boardgamegeek.com/filepage/11157 ... ice-honour
Chyba lekko źle mnie zrozumiałeś miałem namyśli różnicę między C&C: Anciens i C&C: Napoleons, wiem że CoH jest mniej intuicyjny etc. Ale bardzo mi pasuje, więc skuszę się na obie gry. Tylko nie wiem czy starożytność (i chyba ją wybiorę, ma przynajmniej jeszcze kilka dodatków w sklepach i polskie tłumaczenia) czy napoleon.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: strategos Formion »

Przepraszam świąteczny brak koncentracji :) .
O wersji napoleońskiej nic nie mogę napisać bo nie grałem . Wiem ,że zbiera pozytywne oceny (mnie system C&C bardziej pasuje do starożytnych bitew ale to sprawa subiektywna ).

Tutaj wsparcie dla wersji antycznej :
http://www.ccancients.net/
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: Neoptolemos »

Jeśli jeszcze się nie zdecydowałeś, to bardzo polecam Orła i Gwiazdę - bardzo ciekawa mechanika i opracowanie, z dostępnością w internecie to ciężko mi coś powiedzieć, ale na pewno dzisiaj widziałem w sprzedaży w Graalu w Warszawie na Skoroszach. A jeśli jest w tym, może być też w innych :)

A przy okazji, jeżeli szukałbyś czegoś z niższej cenowo półki i niekoniecznie na prezent, mam (prywata, wybaczcie! :)) na odsprzedaż grę Hannibal Barkas - pudełko w stanie średnim (jest niestety słabej jakości), ale zawartość w idealnym. Za 100 zł mogę odsprzedać, bo nie mam i tak z kim w to grać. Choć gra mi się podoba :) Autor ten sam co Orzeł i Gwiazda, nie ma tego super pomysłu z zasłoniętymi bloczkami, ale i tak imho dobra.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: kamron6 »

Akurat Hannibal Barkas mam ;) A orzeł i gwiazda hmm, jest wydanie polskie z instrukcją angielską The Eagle and the Star oraz Strike of the Eagle w wydaniu angielskim - czym się różnią, czy przywrócono balans w jakimś stopniu, czy można korzystać z polskich instrukcji do wersji pierwszej?
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: Neoptolemos »

Oj, to nie wiem, może faktycznie to było wydanie z angielską instrukcją, nie wiem jak ono wygląda i czy się czymś różni od całkiem polskiego. Pudełko wydało mi się identyczne.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: Koshiash »

kamron6 pisze:Akurat Hannibal Barkas mam ;) A orzeł i gwiazda hmm, jest wydanie polskie z instrukcją angielską The Eagle and the Star oraz Strike of the Eagle w wydaniu angielskim - czym się różnią, czy przywrócono balans w jakimś stopniu, czy można korzystać z polskich instrukcji do wersji pierwszej?
Pomiędzy OiG a SotE jest kilka różnic, jednak po przeczytaniu instrukcji do OiG znasz większość zasad SotE. Najwidoczniejsza jest zmiana wyglądu (preferuję SotE), poza tym wprowadzono kilka nowych reguł (np. pojawienie się bloczków dowódców), usunięto parę zbędnych (np. indywidualne oznaczenia oddziałów).

O co chodzi z brakiem balansu w SotE?
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: kamron6 »

We wszystkich recenzjach / komentarzach spotykałem się z opinią, że Polacy mają zdecydowanie trudniej. Czy jeśli jedna osoba nie zna prawie w ogóle angielskiego to da się grać w którąś z wersji Orła i Gwiazdy czy trzeba szukać starych wydań w drugim obiegu?
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: Koshiash »

kamron6 pisze:Czy jeśli jedna osoba nie zna prawie w ogóle angielskiego to da się grać w którąś z wersji Orła i Gwiazdy czy trzeba szukać starych wydań w drugim obiegu?
Jeżeli wytłumaczysz zasady, to jedyną trudność stanowią teksty na kartach, których tłumaczenie można wydrukować na osobnej kartce.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: Neoptolemos »

Jak ja grywałem, Polacy radzili sobie całkiem nieźle :) tylko że wiadomo, że grają jako strona broniąca i jednak muszą się cofać. Byle z głową. A im bliżej Warszawy, tym Polakom łatwiej grać, więc nie należy się nastawiać na obronę wschodnich rubieży, bo to dosyć nierealne.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: kamron6 »

Czyli mówicie: Commands & Colors: Ancients , Conflict of Heroes i Strike of the Eagle, ok, zamówię wszytskie :D
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: strategos Formion »

Z tym ,że znakomita gra Orzeł i Gwiazda nie jest łatwa ani średnio-łatwa i w dodatku jest dość długa jako kampania (czyli to co tygrysy lubią najbardziej ) :) .
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: kamron6 »

Może trochę przesadziłem z tym lekkim-średnim ciężarem, chodziło mi o nieproponowanie gier z 50 stronicowymi instrukcjami, a większość scenariuszy OiG będzie poniżej 4h. I wydaje mi się, że nie odbiega poziomem od CoH-a. A o poziom CoH mniej więcej mi chodziło. Dzięki za wszelkie rady i informacje ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Lekko - średnia gra wojenna

Post autor: Neoptolemos »

Właśnie zauważyłem w dziale sprzedaż, może się przyda, jeśli jeszcze nie zdobyłeś:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=24444
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
ODPOWIEDZ