Propozycje gier

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
JackReno
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2013, 12:03

Propozycje gier

Post autor: JackReno »

Witajcie.

Chciałbym Was prosić o pomoc, planuję z przyjacielem zakup kolejnej gry, ale ciężko mi się zdecydować na cokolwiek. Najpierw napisze krótko co posiadamy i co nam się z tego podoba:

Talisman: Magia i Miecz - bardzo się podoba, ale rozgrywka trwa trochę za długo;
Robinson Cruzoe: Przygoda na przeklętej wyspie - bardzo się podoba, długość zabawy w sam raz;
Kamień Gromu - nie podoba się, mechanika wydaje nam się jakby niedopracowana;
Władca Pierścieni LCG - w ogóle się nie podoba, ciężko nam zrozumieć wszystkie zasady (może to wina instrukcji, albo po prostu jesteśmy tępi);
Carcassonne - bardzo się podoba, ale to raczej na przerywnik między innymi grami;
Mercurius - podoba się, ale to na co najmniej trzech graczy (choć na dwóch da się grać po modyfikacji zasad)
Gra o Tron HBO - podoba się

Zależy nam na tym, aby:
- tytuł nadawał się do gry dla dwóch osób - to absolutny priorytet;
- cena nie przekraczała 250 złotych;
- gra nie była w klimatach II wojny światowej itp.;
- gra miała przystępne zasady (może być złożona, byleby była przystępna);
- rozgrywka nie trwała dłużej niż 3 godziny (tak godzina-dwie byłoby najlepiej)

Intryguje mnie SmallWorld, Descent: wędrówki w mroku oraz Cyklady, ale nie wiem, czy dla dwóch osób gra będzie sprawiała radochę.

Będę zobowiązany za pomoc :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Propozycje gier

Post autor: misioooo »

Small World
Mam i grywam często 1vs1. Moim zdaniem na 2 osoby ta gra staje się bardzie taktyczna. Wymaga ci ągłego dostosowywania się do sytuacji etc. Nam się podoba. Na więcej osób jest więcej zabawy, ale i ciut większy chaos, trudniej poplanować sobie dalsze działania. Zasady bardzo proste i przystępne, instrukcja w zasadzie na jednej karcie pomocy się mieści, napisana bardzo fajnie i przyjaźnie. Rozgrywka 1vs1 to tak 30-40min.

Cyklady
Posiadamy od niedawna. Na razie tylko w podstawkę graliśmy (Tyatni oraz Hades czekają w odwodzie).
Instrukcja to dwie kartki A4... Zasady proste do ogarnięcia, przystępnie opisane. Sama gra już wymaga kombinowania całkiem sporo, planowania i przewidywania ruchów (licytacji) oponentów. Na dwie osoby nam się bardzo spodobała. Na więcej nie graliśmy jeszcze. Rozgrywka około godzinki, o ile ktoś babola nie strzeli co czasami błyskawicznie kończy grę (drugi gracz zauważy oczywistą oczywistość, zgarnie metropolię w taki czy owaki sposób i pozamiatane).

Moim zdaniem obie gry są świetne i działają na 2 osoby. Sporo użytkowników forum jednak ma inne zdanie co do Small World na dwóch graczy... Uważam, że Small World to taki bardzie przerywnik - lekki, przyjemny z okazją do pośmiania się (ale też wymaga pomyślunku!). Cyklady to temat bardziej poważny no i dzięki dodatkom (Hades, Tytani) rozgrywka całkowicie się zmienia, daje nowe możliwości etc - czyli na pewno jak podstawka przypadnie do gustu to gra szybko się nie znudzi - dokładamy Hadesa i mamy ciut inną grę, poterm Tytanów i wogóle zmiana.

Do Descenta nie ptorzeba czasami mistrza gry? Czyli minimum 3 osoby?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
JackReno
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2013, 12:03

Re: Propozycje gier

Post autor: JackReno »

misioooo - bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź.

Czytałem, że w Descent można grać we dwóch, ale niestety nie mam właśnie wyobrażenia, jak to może wyglądać w praktyce, stąd moje obawy.

Jeszcze chciałbym Cię zapytać, czy dodatki do Small World wnoszą wystarczająco atrakcyjne zmiany, by w nie inwestować?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Propozycje gier

Post autor: Pixa »

Small World i Cyklady na dwie osoby sporo traca... Moze Summoner Wars Master Set?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
lukasz-sz
Posty: 57
Rejestracja: 21 maja 2014, 23:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: Propozycje gier

Post autor: lukasz-sz »

Ja po przeczytaniu tony recenzji i opinii zamówiłem sobie do grania w 2 osoby właśnie Mage Knight.

Nie grałem jeszcze, bo dopiero w wigilię będę miał, ale polecam sprawdzić tytuł.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Propozycje gier

Post autor: TV3 »

Listy z Whitechapel.

- dla 2-ch jak najbardziej
- zdecydowanie tańsza niż 250 zł
- nie jest w klimatach wojennych
- zasady proste; co prawda instrukcja ma ileś tam stron - chyba zbyt chaotycznie napisana, jednak zasady można by bodaj na połowie strony A4 zmieścić (za to móżdżenia w rozgrywce jest sporo)
- hmmm.. czas gry... niektórzy Ci tu powiedzą, że partia zajmuje im 2-3 godziny max. Mi trochę dłużej (z 5 godz. powiedzmy, jeśli całe 4 noce będą grane), no ale to już zależy jak kto gra. Partię w szachy też można 10 minut i pół dnia.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Propozycje gier

Post autor: misioooo »

W podstawce Small World mamy w sumie 280 kombinacji "zestawów bitewnych" (rasa + cecha). Dodatek mające 5 ras i 5 cech zwiększa tę liczbę do... 475 :) Jak dla mnie dużo to wnosi (jeden dodatek niemal podwaja ilość możliwich zestawów! A dodatków jest znacznie więcej niż 1... W samych zasadach nie ma zmian chyba w żadnym dodatku.
Oczywiście SW: Underground to inna bajka - tam zasady są nieco bardziej złożone, dochodzą artefakty i cośtam jeszcze. Mi "zwykła" wersja wystarcza... Grana głównie we 2 osoby, 2-3 razy w tygodniu.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Propozycje gier

Post autor: Dexterus »

Ja też należę do grona tych osób, które głoszą, iż Small World oraz Cyklady bez pełnego składu to już nie są te same gry. Ogólnie wiadomo, że "the more the merrier", ale te dwa tytuły - moim skromnym zdaniem oczywiście - szczególnie rozkwitają przy dużej ilości graczy. Są tacy, co twierdzą, iż Cyklady we dwoje to fajna gra taktyczna - ja uważam, że od taktyki we dwoje to mam Neuroshimę, a Cyklady są od radosnego (za przeproszeniem) rozpiździelu na planszy, gdzie latają Krakeny, Aresy, Pegazy, a najlepiej jeszcze herosi i Hades.

Small World zaś we 2 osoby to już w ogóle nudna przepychanka...

Tak czy owak, jeśli bardzo Wam się podoba Talisman, to mogę zasugerować Relica: Tajemnicę Sektora Antiam. To jest to samo co Talisman - czyli łażenie wokół planszy, dużo kulania kośćmi i generalnie raczej klimaciarska radocha niż strategiczna mózgojebka; z tą różnicą, że się dzieje w świecie Warhammera 40.000. Co dla jednych jest ogromnym plusem, ale dla innych oczywiście główną słabością, jako że gra ta właśnie żyje klimatem Młotka. Ergo, dla osób nieobeznanych z tym uniwersum Relic wiele straci.

Jest też szybszy od Talismana, co niweluje Wasz główny zarzut względem MiMa. Z drugiej strony obecnie nie ma jeszcze mechaniki PvP, co też niektórych może boleć - ale Galakta już szykuje polską edycję dodatku Nemesis, który PvP do Relica wprowadza.
Grę niełatwo dostać, polskich wersji nie zostało już zbyt wiele na rynku - no i niestety jest niewątpliwie droższa od SW lub Cyklad (cena dystrybutora to 179 PLN).

--------

P.S. A'propos Neuroshimy - może właśnie ona? Skoro gracie głównie we dwóch, to jest giera w sam raz. Gierka z gatunku "easy to learn, hard to master", polska klasyka, super wydana w trzeciej edycji, zapewnia zabawy na długie wieczory. Nie jest też długa, partię da sie zmieścić nawet w pół godziny, więc może służyć jako przerywnik, a może jako pełnoprawna gra, gdy rozegracie ze dwie, trzy bitwy. No i jak się znudzą 4 podstawowe armie, zawsze można sobie dokupić nowe, które na powrót odświeżą grę.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Propozycje gier

Post autor: Rocy7 »

Smalword na 2 osoby staje sie specyficzna odmiana szachow i na dlusza mete nuzy.

Cyklady na 2 osoby sporo traca istota mechaniki jest licytacja, a licytowanie w dwie osoby jest bardziej przewidywalne.

Moze zamiast Descenta Claustropfobia? Choc to moze zbyt prosta / szybka gra.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Propozycje gier

Post autor: misioooo »

Claustrophobia szybka? Nie zgodzę się do końca... Chwilę nam zajmuje rozegranie. Zależy jeszcze, który scenariusz. Powiedziałbym, że Claustro to min 1h. Niestety (albo stety) tylko na 2 osoby (może 3 z dodatkiem którymś...)
Odnoszę wrażenie, że sporo osób nie gra w small world tak, jak powinno się to robić skoro na dwie osoby to niby-szachy...
Każdy ma swoje zdanie i tyle :) Również każdy inne gry lubi (dla niektórych szachy to jedyna, prawdziwa gra, dla innych - nawet na nie nie spojrzą).
Jest jeszcze Ankh-Morpork - na 2 osoby można poplanować. Na więcej ponoć chaos (ale taki już jest świat dysku, haha!).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Propozycje gier

Post autor: Rocy7 »

W Claustro mozna grac na 3 z najnowszym dodatkiem, ale jest tylko jeden oficjalny scenariusz wiec srednio.

W Claustrofobii sporo czasu zajmuje rozstawienie, o ile nie korzysta sie z organizerow.

Ankh-Morpork na 2 tez troche traci.
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Propozycje gier

Post autor: Bardias »

Raczej na waszym miejscu zainwestowałbym w gry nie tracące zbyt wiele przy rozgrywce dwuosobowej tak jak Small World czy Cyklady.

Stawiałbym na Neuroshimę Hex czy Summoner Wars, ew. z nowości Osadnicy: Narodziny Imperium albo Atak Zombie.
ODPOWIEDZ