Osadnicy z Catanu:Junior dla prawie 6 latka? czy coś innego?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
fluke79
Posty: 17
Rejestracja: 03 gru 2013, 00:19

Osadnicy z Catanu:Junior dla prawie 6 latka? czy coś innego?

Post autor: fluke79 »

Dzień dobry,

Chcę kupić dla syna (w lutym skończy sześć lat) planszówkę. Do tej pory grał w Małego Księcia (przyjemne ale trochę proste), Ticket to ride (na nieco uproszczonych zasadach, z racji, że słabo jeszcze czyta. Grę bardzo lubi), Pędzące żółwie (lubi). Do Tego UNO, trochę Monopoly.

Myślałem o Osadnikach z Catanu:Junior ale trudno mi cokolwiek znaleźć o tej grze. I zastanawiam się na ile gra jest uproszczona i grywalna również dla dorosłych. No i na ile sprawdza się przy dwóch graczach? Może ktoś coś napisać o tej grze?

A może jeszcze jakieś inne propozycje? Szukam czegoś, co i mnie nie znudzi jak będziemy grać.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu:Junior dla prawie 6 latka? czy coś inn

Post autor: Trampon »

Popatrz na Carcassonne. Ale nie to wydanie uproszczone (Dzieci z Carcassonne) tylko dorosłą podstawkę. Ja wiem że na tym forum możesz się spotkać z opiniami że Carcassonne jest beee, ale:

- to jest bardzo dobra gra, aby w świat planszówek wprowadzić zarówno dzieci jak i dorosłych, którzy nie mieli do czynienia z grami bardziej skomplikowanymi niż Scrabble (nic im nie ujmując) czy Monopoly.

- gra przyzwoicie działa przy dwóch osobach, a na samej podstawce można spokojnie zagrać do 5 osób (inna sprawa że dla 4 czy 5 osób jest trochę za mało kafelków w samej podstawce)

- 6-latek powinien spokojnie ogarnąć zasady, a poza tym sam możesz dozować czy wprowadzić wszystkie zasady od razu czy stopniowo (np. kwestia chłopów i łąk może, choć nie musi, być na starcie dla juniora trudna, ale po 2-3 grach powinien załapać)

- jest spora losowość, ale po (1) to wyrównuje szansę przy graniu z dziećmi i po (2) jaki byś kafelek nie wylosował, to i tak od Ciebie zależy gdzie i jak go położysz.

- możesz grać niekonfrontacyjnie (z dziećmi) lub blokując na każdym kroku przeciwnika (z dorosłymi)

- dzieci lubią układać z kafelków jak największe miasta itp - można to wykorzystać jako element zabawy

- gra jest stosunkowo tania, więc jak nie przypadnie do gustu to wiele nie ryzykujesz. A jak przypadnie to możesz ją rozbudować o dodatki (tych jest wiele, niektóre przydatne inne mniej, poczytaj forum lub popytaj zanim kupisz).

Na pewno jest wiele innych, nowszych gier które przypadną juniorowi do gustu ale Carcassonne nie skreślaj.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy z Catanu:Junior dla prawie 6 latka? czy coś inn

Post autor: misioooo »

Ostatnio też info o Juniorach szukałem :) Tutaj pięknie widać co i jak:
TableTpb Youtube - Catan Junior
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
fluke79
Posty: 17
Rejestracja: 03 gru 2013, 00:19

Re: Osadnicy z Catanu:Junior dla prawie 6 latka? czy coś inn

Post autor: fluke79 »

Misioooo, dzięki za link. Trochę się dowiedziałem i wygląda to całkiem fajnie. Nadal jednak ciekawi mnie jak się gra we dwójkę.

Trampon, zastanawiam się nad Carcassone. Grałem jedynie na telefonie ale wydaje się być sympatyczną grą. Teraz chyba bardziej skłaniam się ku Catanowi (piraci i wogóle...) ale przy najbliższej okazji kupię pewnie i Carcassone.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy z Catanu:Junior dla prawie 6 latka? czy coś inn

Post autor: misioooo »

Carcassonne mam. Całkiem przyjemne, ale na 2 osoby tak średnio (choć nie ma tragedii). Podejrzewam, że osadnicy junior też na 2 osoby będą tak sobie działać.
Może zakup osdaników dla większej brygady, a do gier we dwoje np. Drako? Mam, bardzo przyjemne, proste. Wystarczy kilka cyferek znać i tyle - można się bawić. Do tego figurki (zwłaszcza smok) przyciąge dzieciaków zasze przyciąga. Gra też nie jest jakaś super droga - pewnie poniżej 100zł można nową znaleźć na i-szop.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Osadnicy z Catanu:Junior dla prawie 6 latka? czy coś inn

Post autor: vegathedog »

Drako jak najbardziej.Nikt nie polecił King of Tokyo.Mój syn ma 5 lat i każdą kartę zna na pamięć.Gra jest naprawdę super.Polecam dla 6-latka.
Bowflan
Posty: 67
Rejestracja: 02 gru 2009, 01:06

Re: Osadnicy z Catanu:Junior dla prawie 6 latka? czy coś inn

Post autor: Bowflan »

Jak najbardziej polecam Carcassonne. Dlaczego?

- proste zasady
- ładne i estetyczne wykonanie
- szybka i przyjemna rozgrywka
- losowość, która nie irytuje
- duża regrywalność
- dość tania
- dużo tanich dodatków
- gra podobała się każdemu z kim grałem, zarówno weteranom jak i totalnym nowicjuszom
ODPOWIEDZ