Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
illusion
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2014, 22:06

Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: illusion »

Witam,
Jestem tu nowa i przybywam w poszukiwaniu kilku wskazówek odnośnie gry na prezent.
Mój luby (bo to dla niego ma być ten podarunek przeznaczony) nie jest osobą szczególnie obytą (ograną :)) z tematem (ja w sumie też nie) - do tej pory miał styczność jedynie z grami pokroju Magia i Miecz, Talizman czy Neuroshima, przy których razem dobrze się bawiliśmy. Grywał w to jednak tylko okazjonalnie u znajomych, a na co dzień zaś korzysta z PC/konsoli. Poza tym jest fanem Heroesa (ostatnio odświeżamy sobie 6 część i z nutką nostalgii wspominamy legendarną już Trójkę), dlatego idąc tym tropem postanowiłam sprezentować mu na święta jakąś grę, tyle że w formie planszowej, a nie elektronicznej. Mam więc nadzieję, że uda mi się wybrać coś, co wciągnie go na długie godziny, dostarczy wiele frajdy i być może wciągnie w tematykę.:)

Szukam gry, która:
- jest przeznaczona dla dwóch osób (bo przypuszczam, że głównie w takim wariancie będzie grać - ze mną, a jakże :D), ale powinna być też grywalna w większym gronie
- jest nie za łatwa, ani za trudna - tak co by rozpoczęcie partii nie wymagało uprzednio wielogodzinnego studiowania instrukcji
- znajduje się najlepiej w uniwersum fantasy/średniowiecznym/steampunkowym, choć nie jest to mus
- jest miła dla oka (jako, że to prezent)
- jest klimatyczna i wciągająca, regrywalna, nastawiona na przygodę, kombinowanie

Mój budżet jest ograniczony - chciałabym poświęcić na ten cel mniej więcej 100zł (max. 120, choć wolałabym się zmieścić w tej dolnej granicy). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że za taką kwotę nie mam co oczekiwać wizualnego majstersztyku i wodotrysków, ale liczę, że uda mi się dostać coś estetycznego.

Pozycje, które jak na razie rozpatrywałam, to:
- Pandemia - zachęcona licznymi pozytywnymi opiniami
- Cytadela - o niej też trochę dobrego wyczytałam
- Slavika - ze względu na tematykę

Liczę, że polecicie mi coś godnego uwagi i pomożecie podjąć tę trudną decyzję. Z góry wielkie dzięki.:)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: misioooo »

Claustrophobia...
Fantasy (bohaterowie, demony, jaskienie etc)
Losowość (moim zdaiem) średnia.
Wydani piękne, figurki od razu pomalowane (rzadkość).
Gra na TYLKO dwie osoby. Asymetryczna (każdy ma inne cele, każdy ma inne możliwości).

Druga opcja - wieðxmin planszowy + wersja PC (jak plansza mu nie podejdzie to zawsze PC/konsola zostanie)...

Claustrophobię PL mam na sprzedaż ;P (choć na prezent lepiej nową - nie wiem czy PL dostaniesz gdzieś...)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Odp: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: MsbS »

Każdemu z ograniczonym budżetem polecam przede wszystkim porownywarkę cen i-szop.pl. Na tym forum każdy pewnie zna i traktuje jako oczywistość, ale 'nowym' warto linka podrzucić.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: misioooo »

Ja nie używałem nigdy i-szop.pl
A "kilka" stówek już w kolekcji utopione ;P
W dziale odpowednim jest info o sklepach gdzie można gry kupować. Na forum również sporo osobnikóœ ma w stopce "Zniżka XX% w YYY" i chętnie się tą zniżką dzielą :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: Shogman »

Pandemia - ciekawa i stosunkowo prosta, ale można sporo pokombinować. Doczytałaś że to kooperacja, tak? :wink:
Cytadela - wiele osób twierdzi, że na dwie osoby chodzi słabo. Mnie się podoba.
Slavika - nie grałem, gra ma mieszane opinie.

Ze swojej strony dodałbym do rozważenia: Królestwo w budowie, K2, Epoka Kamienia
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: misioooo »

K2 +1
Mam, grałem wielokrotnie z małżonką. We 2 najfajniej nam było. W 4 osoby już nie... Ale DA SIĘ!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: Maxxx76 »

Poleciłbym Earth Reborn, fajna przygodówka postapo, ale przekroczy niestety Twój budżet...
Ale 7 Ronin mogę polecić z czystym sumieniem :-)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: misioooo »

I taka troszkę inna gra, powiedzmy, że fantasy... Abyss. AKtualnei można wyłapać nówkę za 100zł. Gra wydana pięknie, moim zdaniem warto kupić choćby na grafiki (kocham, jak na obrazach jest gra  światłem jak w Abyss)...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: rattkin »

Claustrophobia to bedzie dobry wybór, ale tylko 2 osoby.
illusion
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2014, 22:06

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: illusion »

Claustrophobię też rozważałam. Jest to niewątpliwie ciekawa pozycja i straszliwie kusi, ale na razie będę się musiała z nią wstrzymać. Chciałabym się trzymać wyznaczonego budżetu i wybrać na początek coś z niższego progu cenowego. Nie wiem jak mój luby spożytkuje swój przyszły prezent i na ile będzie z niego zadowolony. Jeśli go nowy nabytek wciągnie, to może za jakiś czas razem wybierzemy coś z "wyższej półki". Się okaże.:)

Jeśli chodzi o klimat gier, to mile widziane są też pozycje o mrocznej i dusznej atmosferze.:)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: Pixa »

Cytadele sobie odpusc - jest slaba na dwie osoby. Skrzydla rozwija przy 4 graczy.

Z mojej strony polece Summoner Wars - klimat fantasy, proste reguly, ale jednoczesnie mozna pokombinowac. Mozna grac 1 vs 1, a przy dokupieniu drugiej planszy 2 vs 2. Jak chcesz zainwestowac 140 zl, to kup Summoner Wars Master Set (6 armii, piekna, gruba plansza), a jak mniej to jakis zestaw podstawowy (np. Elfy vs Orki; 2 armie, plansza z papieru) za ok. 70 zl. Summoner klimatem wpada troche w Herosow :-)

P.S.
Jest jeszcze planszowa wersja Heros of the Might and Magic, ale nigdy nie gralem.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: rattkin »

No to jesli troche zapomnieć o przygodzie, fajnymi pozycjami będą:
- Metallum (2 os)
- Król I Zabojcy (2 os)
- Abyss
- Seasons
- Summoner Wars (w pewnym sensie troche jak potyczka w Heroes)

Są to gry głównie konfrontacyjne, mniej "przygodowe", choć ta definicja dla każdego co innego znaczy. Szczególnie piękną oprawę graficzną mają Seasons i Abyss.
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 22 times

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: nanautzin »

A ja polece Atak Zombie :) Gra o przetrwaniu ludzi w swiecie, gdzie rządzą zombie. Jest klimat, ładnie wydana, łatwe do przyswojenia zasady, wiele możliwości w rozgrywce, dobrze chodzi moim zdaniem w każdym ustawieniu, tj. 2-4 osoby, a do tego spokojnie kupisz juz poniżej 100 zł :)
illusion
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2014, 22:06

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: illusion »

Przestudiowałam wszystkie propozycje i udało mi się zrobić małą selekcję.
- Abyss - pięknie wykonany, ale wydaje mi się, że nie oferuje tego, czego szukam... nie wygląda na zbyt skomplikowaną
- Seasons - również zachwyca grafikami i jakością wykonania (wnioskując po fotografiach), ale to dalej nie ten klimat. Być może i gra ciekawa, ale wolałabym mojemu lubemu sprezentować coś bardziej męskiego pod względem wizualnym, co by nie miał wątpliwości, że to gra dla niego, a nie dla mnie :D
- Metallum - myślę, że by się mogło spodobać, ale zdecydowałam, że kupię coś, co działa w wariantach od 2 do 4 osób

Wiem, marudna jestem.:)

A co sądzie o Tezeuszu?
A może znacie coś w klimatach steampunk? Jakieś dark fantasy albo coś w średniowiecznej otoczce (niekoniecznie budowanie miast)? Może być też s-fi.:)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: Maxxx76 »

Przyjrzyj się Legendom Krainy Andor:-)
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 22 times

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: nanautzin »

Może Ankh-Morpork
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: rattkin »

Seasons wielu osobom kojarzy się z Magic: the Gathering, a to mocno "poważna" gra :)

Tezeusz jest niezłą grą, ale temat jest dość umowny i raczej przygody tam nie ma, a sama gra jest dość przyciężka (ze względu na potencjalną złożoność rozgrywki). Chociaż może mnie lepiej nie słuchać, bo trochę jestem do gry zrażony. Neuroshimę Hex moim zdaniem jest jednak lepsza (klimat post-apo). Gier steampunkowych nie ma zbyt wiele, niestety.

Z ciekawych całkiem mniejszych gier planszowych, przypomniał mi się jeszcze Android: Infiltration. Stosunkowo proste zasady, dreszczyk emocji, fajnie się gra we dwie osoby, a w 4 jeszcze fajniej.

Z klimatów pirackich (steampunk w pewnym sensie), to fajna jest karciankowa Libertalia - proste zasady, dużo zabawy, blef i podkładanie nogi, czterdziestu chłopa na umrzyka skrzyni, arr!

Z gier sci-fi, rewelacyjne jest Quantum (świetna zarówno w 2 jak i 4) - pewne podobieństwa do Metallum są, ale gra jest jednak inna.

Możesz jeszcze przyjrzeć się Tash-Kalar (zarówno 2 jak i 4 osoby).
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: misioooo »

Ja jestem po pierwsze rozgrywce Abyss w wersji 1vs1 (na oryginalnych zasadach). Gra bardzo fajna, zasady banalne, ale gra już taka nie jest. Całkiem sporo kombinowania i kilka trudnych decyzji też trzeba yło podjąć. Gra przypadła do gustu oczywiście mi jak i mojej małżonce. Piękna oprawa, nieskomplikowane zasady, czas gry około 45min nam zeszło (oboje graliśmy 1szy raz, ja wcześniej playthrough obejrzałem na jutjubie i nawet instrukcji nie otworzyliśmy).
Moim zdaniem, jak szukasz czegoś ładnego, "męskiego" (ciemna kolorystyka, choć i trochę różowego też jest ;P ), przyjemnie prostego ale nie banalnego i szybkiego, nieciągnącego się godzinami - Abyss polecam.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1654
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: sirwei »

Ja dla siebie w klimacie steam punk kupiłem Wolsung. Piękne maszyny (grafiki!) gra o konstruktorach, blefie i wyścigu szczurów ;) Polecam choć gra już nieosiągalna w sklepach, tylko aukcje lub forum.
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
illusion
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2014, 22:06

Re: Potrzebna gra na prezent - klimatyczna, 2 os. +

Post autor: illusion »

Dzięki wielkie za wszystkie propozycje i rady. Najbardziej skłaniałam się w stronę Legend Krainy Andor (najbardziej pasuje pod względem klimatu) i wszystko byłoby ok, gdyby dostępne na allegro gry nie były w języku niemieckim. Aukcje z grami po polsku już niestety nie wyglądały tak korzystnie pod względem cenowym.
Ostatecznie biorąc pod uwagę ograniczone fundusze (w końcu należy rozdzielić pulę na świąteczne prezenty na więcej niż jedną głowę) i podpierając się pozytywnymi recenzjami postanowiłam sięgnąć po mój pierwszy typ, czyli Pandemię. Mam nadzieję, że to dobry wybór.:)

Ale ale...! Żeby nie było, że Wasz trud poszedł na marne, a baba i tak jak zwykle zrobiła po swojemu...:D Dzięki Wam już wiem na co przeznaczę najbliższą wypłatę, bo "nie chcący" upatrzyłam też coś dla siebie - Claustrophobię, Ankh-Morpork, Seasons... i dodatkowo Arkham Horror, Posiadłość Szaleństwa (dlaczegoż tak drogo?!). Nic tylko zbierać fundusze.:D
ODPOWIEDZ