Mice and Mystics (Magia i Myszy) - zasady.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Blugkolf
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, 13:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 9 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Blugkolf »

Co się dzieje, jeżeli pociągniemy kartę typu zdrada, wykonując przeszukiwanie, która powoduje, iż na następnym kaflu przeciwnicy zaczynają na polach przyległych do drużyny, w sytuacji gdy scenariusz zakłada specjalne ustawienie przeciwników po wejściu na kafel? Chodzi mi konkretnie o sytuację z zadaniem pobocznym w kuchni, w pierwszym scenariuszu - czy karaluchy, które powinny być na stole zaczynają stojąc koło drużyny? Jeżeli tak, to znacznie ułatwia zadanie w kuchni.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Krwawisz »

Karta ta odnosi się tylko do potyczek "z karty". Jeśli więc występują specjalne zasady rozstawienia przeciwników - specjalna zasada ma pierwszeństwo i karta nie uruchamia się
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 248
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 13 times
Been thanked: 67 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Poochacz »

W instrukcji podane jest że Widelcem można podważać pułapki. Nie wiem jednak w jaki sposób dokładnie to działa bo chyba w instrukcji nie jest to opisane. Czy mysz z Widelcem przechodzi po prostu przez pułapki nie zatrzymując się? Czy zatrzymuje się ale nie musi rzucać kością?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

Tak, to jedno z tych miejsc, gdzie Jerry'ego za mocno poniosła fantazja :)

Standardowo nie można podważać żadnych pułapek. Ten fragment odnosi się do specjalnych sytuacji, opisanych w scenariuszach. Jeśli dobrze pamiętam, widelec przyda się do podważenia pułapki w rozdziale 2. Być może jeszcze gdzieś dalej.
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: niwgnip »

Rozdział 2 - Za każdym razem jak przychodzi karta potyczki to oprócz jednego sługusa, dajemy karalucha do pomieszczenia z Lily. Co się dzieje w momencie, gdy mają pojawić się 3 szczury, ale drużyna posiada kartę "przebranie" (szczury przy potyczce się nie pojawiają ;p). Kładziemy tego karalucha czy nie?;) Zagraliśmy teraz że jednak kładziemy, bo i tak nam strasznie łatwo ten rozdział szedł (kruk zabił nam 2 szczury, a tak to wojna z samymi karaluchami, które nawet nie miały szans na obronę ;)).

I stwierdzam jedno - Nez to jest maszyna do zabijania :D
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Mija »

Witam!
1.Mam pytanie dotyczace kart szperania : jeśli mysz ciągnie kartę i nie spełnia wymagania które jest podane na dole tej karty np.Wojownik czy Szelma, to co ma zrobić z ta kartą? Musi ją odrzucić razem z kawałkiem sera czy może zatrzymać np.w bagażu i podczas akcji "Podział" przekazać myszy która te wymagania spełnia?

2.Na karcie potyczki w posiłkach wymieniona jest stonoga. Skąd mam wiedzieć czy chodzi o Jaskiniową Stonogę czy Ślizgokłapa?

3.Jeśli mysz zostaje zauroczona, ogłuszona, itp. to na jej karcie kładzie sie tylko jeden znacznik czy przy kolejnym takim ataku dostanie kolejne znaczniki? No i czy ściagać je z karty myszy można pojedyńczo czy wszystkie na raz?

Dużo wątpliwości ale i dużo zabawy :) Dziś grałam z 8-letnią córką przez 3 godziny pierwszy rozdział. Dziecko z wypiekami na twarzy nie chciało odejść od gry :) Udało nam się wygrać i nie wiem czy wszystko było zgodnie z instrukcją. Ale łatwo nie było!
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: niwgnip »

Mija pisze: 1.Mam pytanie dotyczace kart szperania : jeśli mysz ciągnie kartę i nie spełnia wymagania które jest podane na dole tej karty np.Wojownik czy Szelma, to co ma zrobić z ta kartą? Musi ją odrzucić razem z kawałkiem sera czy może zatrzymać np.w bagażu i podczas akcji "Podział" przekazać myszy która te wymagania spełnia?
Wymagania są do założenia/użycia. Przedmiot po akcji szperania mysz chowa do plecaka ;) Tak więc jeśli mamy coś nie dla danej klasy, można przekazać innej postaci.
Mija pisze: 2.Na karcie potyczki w posiłkach wymieniona jest stonoga. Skąd mam wiedzieć czy chodzi o Jaskiniową Stonogę czy Ślizgokłapa?
Stonoga jaskiniowa to stonoga. Myślę że chodziło o oszczędność miejsca na kartach i dlatego nie ma pełnej nazwy. Ślizgokłap będzie używany w innych sytuacjach - będzie to podane.

Co do trzeciego o znaczniki ogłuszeń, wydaje mi się (nie miałem nigdy takiej sytuacji) że jeden znacznik starczy. Przynajmniej ja bym tak grał.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

Powyższe odpowiedzi poprawne. Znacznik wystarczy jeden - trudno jest bowiem być dwa razy ogłuszonym :). Sytuacje takie powinny zdarzać się niezwykle rzadko (ja takiej nie pamiętam w ogóle w swoich grach).

Wyżej - myślę, że karalucha się kładzie ale to moja interpretacja. Jest to jedna z sytuacji "a, zróbcie jak chcecie".
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: niwgnip »

Tak z ciekawości... Postać zachowuje po rozdziale jakąś kartę szperania, ale nie jest on (bohater) brany do ekipy która będzie siała zniszczenie w kolejnym epizodzie. Ta karta w tym wypadku jest normalnie wsadzana do talii szperania? ;) Grając, wtasowałem je do talii ale nie wiem czy tak powinno być.

Podejrzewam, że kolejna zasada z cyklu "home rules" ;p

EDIT: to samo dotyczy zdolności (płaszcz który umożliwia używanie innych)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

Technicznie, w obu przypadkach odpowiedź powinna brzmieć: te karty nie biora udzialu w rozgrywce. Dlatego, że w sytuacji gdy dana mysz znów wejdzie do gry, stworzysz sobie dziwny precedens, który nie wiadomo będzie jak rozwiązać. W kontekście opowieści, wszystkie myszy biorą udział w przygodzie, tylko jakby "kamera" skupia się chwilowo na wybranych kilku.
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: niwgnip »

Fakt. Też myślałem nad taką interpretacją. Na szczęście w 2 rozdziale nie znalazłem nic co by się dublowało, więc od kolejnego zagram już tym sposobem ;)
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 248
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 13 times
Been thanked: 67 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Poochacz »

niwgnip pisze:Tak z ciekawości... Postać zachowuje po rozdziale jakąś kartę szperania, ale nie jest on (bohater) brany do ekipy która będzie siała zniszczenie w kolejnym epizodzie. Ta karta w tym wypadku jest normalnie wsadzana do talii szperania? ;) Grając, wtasowałem je do talii ale nie wiem czy tak powinno być.
Nie wtasowywałbym raczej tej karty do talii. Istnieje wtedy możliwość że inna mysz znów ją wylosuje i będziesz miał problem gdy będą grać razem w którymś rozdziale.
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Mija »

Czy mysz MUSI się zawsze poruszyć? Bo akcję MOŻE wykonać lub zrezygnować, ale poruszyc się (przesunąć/zmienic pole) MUSI?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

Poruszyć się nie musi, musi rzucić kostką, żeby określić ile MOGŁA by się poruszyć - ma to znaczenie w niektórych scenariuszach / umiejętnościach.
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Mija »

Dzięki rattkin, jesteś niezawodny :D
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mice and Mystics

Post autor: pattom »

Czołem,

czy jak przechodzimy na kolejny kafelek to po wylosowaniu karty ze sługusami odkładamy wszystkie kawałki sera z koła?
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: xilk »

pattom pisze:czy jak przechodzimy na kolejny kafelek to po wylosowaniu karty ze sługusami odkładamy wszystkie kawałki sera z koła?
Jeśli dobrze przeczytałem instrukcję, to nie.

Mam pytanie. Te indywidualne trofea, opisane na końcu instrukcji, są do zdobycia za każdym razem w nowym rozdziale? Przykład: W pierwszym rozdziale Nez zdobywa trofeum Władcy Karaluchów i obowiązuje ono do końca rozdziału, zaś w drugim to trofeum jest na nowo do zdobycia.
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Mija »

Ja gram tak, że ser z koła zdejmujemy dopiero wtedy kiedy koło sie tym serem zapełni. W tym momencie wchodzą Posiłki wymienione na karcie Potyczki lub w scenariuszu no i klepsydra idzie o 1 pole w górę.

Moje pytanie: czy Tilda jeśli ma zdolność leczenia 1-2 ran u myszy na wspólnym lub obok polu, może uleczyc też sama siebie? Czy wogóle Tilda może leczyć sama siebie?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

(bierze oddech) uwaga odpowiadam :)

- sera z koła sie nie zdejmuje pomiędzy kafelkami. ser z koła schodzi tylko w wyniku specjalnych umiejętności lub gdy wchodzi 6 element i jest surge (specjalne posiłki ?)

- trofea są per rozdział, za każdym razem od nowa. Niektóre osiągnięcia są na cała historie, ale te maja okrągłe żetony. Trofea "jednorazowe" są sześciokątne.

- Tilda może leczyć sama siebie (Major Heal, za dwa sery). Nie wynika to z tekstu karty, ale potwierdził to desginer.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: Maxxx76 »

Pytanie może będzie banalne, ale mnie zaćmiło... Symbol wzmocnienia broni na karcie przedmiotu: +1 na łuku oznacza, że do wyniku rzutu dodaję jedno trafienie? :-)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

Dodaje 1 do wartości ataku. Wartość ataku to liczba kostek jaka rzucasz do ataku. W zależności od symbolu na karcie, za sukcesy uznajesz łuki lub miecze.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: maciejo »

Maxxx76 pisze:Pytanie może będzie banalne, ale mnie zaćmiło... Symbol wzmocnienia broni na karcie przedmiotu: +1 na łuku oznacza, że do wyniku rzutu dodaję jedno trafienie? :-)
Nieee !!!
Rzucasz 1 kostką więcej !!!
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: Maxxx76 »

Taka była moja pierwsza myśl, ale później powziąłem wątpliwości :-)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: Maxxx76 »

I kolejne zaćmienie :-) Obracanie kafla na drugą stronę zgodnie ze strzałką... Strzałka biegnie łukiem w prawo, co więc robię z kafelkiem? :-)
Sotalum
Posty: 5
Rejestracja: 25 sty 2015, 18:04

Re: Mice and Mystics

Post autor: Sotalum »

po obróceniu kafla na drugą stronę, strzałki mają mieć taki sam kierunek jak na innych przylegających kaflach
ODPOWIEDZ