Duża gra strategiczna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Duża gra strategiczna

Post autor: schizofretka »

IMO nie ma braku balansu w podstawce, jest jedynie pewna asymetryczność wynikająca z klimatu - trupy spamują liczebnością, demony na starcie są agresywniejsze, ludzie najbardziej elastyczni. adodatek jest fajny jak się ogra podstawkę, ale bynajmniej nie 'must have' (i mówię to jako fan gry). Z krasnoludami nie grałem, ale: 1) figurki to skala z 12mm, nie 28, więc WHB nie wykorzystasz; 2) Ta gra jest zaprojektowana na 4 osoby max, bez wyraźnego przerobienia mechaniki questów na pięć nie będzie działać (a raczej aspekt bohaterów stanie się losowy i pomijalny, szkoda by było).

To co Bardias napisał jest prawdą, ale cały czas więcej decyzji podejmuje się przed walką (kompozycja armii, ataki specjalne itp) niż podczas. Imo to nie wada, właśnie dlatego, że byłaby to zbyt rozbudowana, powodująca przestoje, mini-gra w grze która się z nich składa,


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Duża gra strategiczna

Post autor: Błysk »

Czuję się coraz bardziej zachęcony tym Runewars, bardzo możliwe, że padnie właśnie na ten tytuł. Albo coś nieco lżejszego z innej półki, ale to nie w tym temacie. ;)

Fajnie było otrzymać tyle rad i opinii, które wiele mi rozjaśniły, dzięki!

@sirwei- Warszawa niestety póki co daleko, ale być może od przyszłego roku akademickiego... ;)
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Duża gra strategiczna

Post autor: Błysk »

A macie jakieś propozycje gier z losowością na poziomie GoT w bitwach czy kartach zdarzeń? Czyli czynnik losowy istnieje, ale trudno uznać go za dominujący. No i jakieś gry bardziej mózgożerne niż Runewars?
Pytam, bo przy dłuższym namyśle Runewars może okazać się zbyt lekkie i ostatecznie losowe na tyle, że ciężko stwierdzić, czy wygrało się totalnie dzięki szczęściu, czy szczęście tylko pomogło/ przeszkodziło w osiągnięciu zamierzonego celu (chyba, że się mylę).

Czym dłużej o tym myślę, to najtrudniej chyba dobrać grę przez warunek 2-osobowości, a jest on dla mnie na ten moment koniecznym. No i z tym, że ciężko mi się wyrazić co do dopuszczalnej losowości.

Od razu przepraszam też za double post (chociaż w regulaminie podstawowym nie jest zabroniony), ale przez opcję edytowania nie da się zwrócić uwagi, na wątek teoretycznie już zamknięty, bo nie pojawia się ikonka nowego postu. Natomiast jeśli takie zabiegi poza nieelegancją są zabronione, to proszę nie zabijajcie moderacjo, a usuńcie post. ;)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Duża gra strategiczna

Post autor: schizofretka »

Hegemonic (przy czym nie ma tak szczegółowej dyplomacji jak got). Losowość jest w wychodzeniu kafli, które mogą ci bardziej lub mniej podpasować, ciągnięciu kart technologii i nieprzewidywalność w zagrywaniu kart do siły podczas walki jak w GoT (ale bez losów bitwy of course). No i jest mniej klimatyczny, zwłaszcza jak się czytało sagę.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Duża gra strategiczna

Post autor: Błysk »

Nie ma takiego problemu jak Eclipse w sprawnym działaniu na dwóch graczy?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Duża gra strategiczna

Post autor: schizofretka »

Nie grałem ani w Eclipse ani Hegemonic we dwóch, więc nie porównam. Wiele osób gra w Eclipse we dwójkę i sobie chwali, więc nie do końca wiem jaki jest problem. Nie widzę też specjalnie powodu dla którego Hegemonic miałby nie działać we dwie osoby, ale to już musisz się popytać na bgg osób, które grały, bo jak mówiłem, we dwie osoby grywam tylko w stricte dwuosobówki.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Duża gra strategiczna

Post autor: Muttah »

A ja powiem tak: na 2 osoby Horus Heresy - mało która gra podskoczy mu w kategorii strategii 2-osobowych. Natomiast na 2-4 graczy wybór jest prosty: Starcraft z dodatkiem.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Duża gra strategiczna

Post autor: Błysk »

Dostanie Starcrafta graniczy z cudem, a chodziło raczej o rzeczy dostępne na rynku, lub takie, które będą wydane szybciej niż za rok ;)
ODPOWIEDZ