Planszowa F1

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
tery
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2007, 14:47

Planszowa F1

Post autor: tery »

Witam
Mam prośbę do wszystkich forumowiczów.
Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pomysł na grę planszową o tematyce Formuły 1. Czy Wy jako fachowcy byście byli zainteresowani taką grą? Bardzo mi zależy na waszej opini. Z góry dzięki za odpowiedzi.
Tery
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Post autor: bogas »

Hmm... wprawdzie za fachowca od planszówek się nie uważam, ale jako gracz i kolekcjoner mogę się wypowiedzieć.
Kiedyś czytałem wywiad z Dr Reiner'em Knizia (Kniziom? :? ), w którym to ów wybitny twórca gier przedstawił różnicę pomiędzy wydawcami amerykańskimi a niemieckimi (generalnie europejskimi). Otóż, gdy poszedł z pomysłem na grę osadzoną w tematyce starożytnego Egiptu do wydawcy amerykańskiego, ten zbył go, gdyż właśnie wydali grę w tym temacie i nie potrzebują kolejnej. Wydawca niemiecki podszedł do sprawy inaczej. Wprawdzie temat starożytnego Egiptu nie był może w tym momencie najlepszym, ale poprosił o pokazanie mechaniki gry i czy da się z tym coś zrobić. Być może nieco zmieniłem, ale sens tej historii jest taki, że większość forumowiczów (albo jak wolisz "fachowców") nie patrzy na gry pod kątem tematu. Jeśli gra ma świetną, oryginalną mechanikę, nie jest schematyczna, nigdy się nie nudzi itp. itd. to jej temat może dotyczyć nawet targowiska na stadionie X-lecia czy wyścigu much do największego krowiego "placka". :twisted:
Oczywiście temat F1 może być nośny (patrz Robert Kubica), ale nikt nie kupi gry tylko dlatego, że na pudełku będzie bolid F1 z Robertem obok. Dlatego nie oczekiwałbym tu na multum podekscytowanych głosów, że super, że kupią i marzą o takiej grze. Zresztą takie gry już istnieją i nie jest ich wcale mało: http://www.boardgamegeek.com/browser.ph ... egoryid=31
tery
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2007, 14:47

Post autor: tery »

dzięki bogas za odpowiedź.
Tery
Pionek
Posty: 33
Rejestracja: 24 sty 2007, 14:50
Lokalizacja: Wołomin
Kontakt:

Post autor: Pionek »

Fajna mechanika (a właściwie jej podstawa, do rozwinięcia) jet tu: http://www.pionek.net/index.php?option= ... &Itemid=27

Pewnie wypadałoby ją urozmaicić...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Jak już kilka razy pisałem, w tym roku będzie wydana nowa wersja gry Grand Prix, którą może niektórzy jeszcze pamiętają sprzed 20 lat.
kosa
Posty: 39
Rejestracja: 21 gru 2006, 17:05
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: kosa »

Ciekawa jest również mechanika wyścigów w grze fabularnej Neuroshima - dodatek Neuroshima Wyścig.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

MichalStajszczak pisze:w tym roku będzie wydana nowa wersja gry Grand Prix, którą może niektórzy jeszcze pamiętają sprzed 20 lat.
Niektórzy pamiętają i nawet jeszcze gdzieś ją mają. :)
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

bogas pisze:nikt nie kupi gry tylko dlatego, że na pudełku będzie bolid F1 z Robertem obok.
Ja bym kupił :D
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

MichalStajszczak pisze:Jak już kilka razy pisałem, w tym roku będzie wydana nowa wersja gry Grand Prix, którą może niektórzy jeszcze pamiętają sprzed 20 lat.
No właśnie czekam, czekam i doczekać się nie mogę ;) W czasach końca podstawówki i wczesnego ogólniaka łupaliśmy w to do upojenia i jeszcze trochę. Niestety burzliwe dzieje historii pożarły wszystko, poza żółtym i zielonym samochodzikiem, z którymi teraz mój synek namiętnie sypia :D

Earl
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

Wyścigi Formuły 1 to wbrew pozorom ciekawy temat na grę. Jeśli ma to być gra planszowa to moim zdaniem mechanika niejako narzuca perspektywę szefa zespołu. Sporo ciekawych decyzji z zakresu zarządzania finansami, zasobami i ryzykiem, m.in.
- angaż kierowców wyścigowych i testowych
- planowanie testów (terminy, program testowy)
- rozwijanie bolidu (zakup lub projektowanie silników, prace nad nadwoziem (inwestycje w tunele powietrzne, superkomputery, zatrudnianie najlepszych projektantów), obserwacja innych zespołów)
- pozyskiwanie sponsorów
- opracowywanie strategii kwalifikacji i wyścigu (gra ryzyka i blefu)
- poszukiwanie młodych talentów
- obserwacja rozwiązań innych zespołów

Jest miejsce na licytacje, jest dużo wykluczających się decyzji do podjęcia - tutaj świetnie sprawdziłaby się mechanika podobna do GOA z większym czynnikiem losowym, miejsce na emocje, blef widzę w wyścigu, którego mechanikę widziałbym w kartach

Podsumowując - możliwe do wykonania - nie:)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

To bylby bardziej manager formuly 1 a nie wyscigi. Pamietam managery wyscigow, w ktore gralem jeszcze na Amige... super sprawa :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Post autor: krisow »

Grand Prix jest świetna i z chęcią kupię nową wersję :D Czekam z niecierpliwością, bo wstępnie nowa edycja miała wstępnie być gotowa na rozpoczęcie sezonu 2007, a tu już 5 wyścig i cisza ... Mam tę dawną wersję, ale jest już trochę zniszczona. Brat w młodości porysował tor długopisem, a potem psina pożarła brązowy samochód :wink:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Wszystko wskazuje na to, że gra będzie w sprzedaży w drugiej połowie czerwca.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Ja bym kupił. Jakiś tydzień temu licytowałem na Allegro grę Formula De Mini - wydaje mi sę fajna. Jest też jej pierwotna duża wersja. Formula De. http://www.boardgamegeek.com/game/173
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Ja też bym kupił, ale to zależy od ceny oczywiście. Bardzo miło wspominam starą wersję - łupaliśmy w to z bratem.
Michał - czy możesz nakreślić (chociaż pobieżnie) zmiany w stosunku do starej wersji?

PS, fotki są na tej zakończonej aukcji:
http://www.swistak.pl/aukcje/1203996,Gr ... igowa.html

Pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

Neurocide pisze:Ja bym kupił. Jakiś tydzień temu licytowałem na Allegro grę Formula De Mini - wydaje mi sę fajna.
Na moje szczęście nie kłóciłeś się za bardzo z tą licytacją, dzięki czemu Najpiękniejsza z żon zrobiła mi niespodziewankę wczoraj ;)

Earl
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

kurde - wyszedłem na 30 minut przed końcem i kiedy dotarłem do znajomego, było juz po ptokach. Spóźniłem się ze 3 minuty bodaj. Ale mam wielką, przeogromną prośbe do ciebie. Zależy mi bardzo, a okazłem się niedoświadczonym alegrowiczem. Dałoby się pozyskac od ciebie w jakiś sposób zasady tej gry? Bedę zobowiazany. Odezwij się na akerfeldt(małpa)interia.pl
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

maluman napisał:
Michał - czy możesz nakreślić (chociaż pobieżnie) zmiany w stosunku do starej wersji?
Zmian jest sporo. Po pierwsze zmieniony został wygląd zakrętów (nie ma martwego pasa na środku). Zmieniona została kolejność wykonywania ruchów - według kolejności na torze, a nie zegarowo. Nie ma żetonów hamulców ani kart taktycznych - zostały tylko opony. Wprowadzona została mozliwość praktycznie dowolnego przyspieszania, ale opłacanego oponami według zalezności wykładniczej.
Wniosek z testowania: gra od początku zmusza do świadomego podejmowania ryzyka przekraczajacego zdrowy rozsądek :lol:
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

Neurocide pisze:Dałoby się pozyskac od ciebie w jakiś sposób zasady tej gry? Bedę zobowiazany.
Nie ma problema, jak tylko dorwę się do jakiegoś skanera, prześlę na podany adres.

Earl

P.S. Właśnie przed chwilą zakończył się długi debiucik. Jak dla trzech facetów z pizzą i piwem, to gra była mnóstwo w sam raz ;)

M.
Awatar użytkownika
[rollerboy]
Posty: 19
Rejestracja: 15 lip 2007, 13:06
Lokalizacja: poznań

Post autor: [rollerboy] »

witam ma ktoś zasady do tej gierki z przed 20 lat :wink: bo znalazłem ją w szfie ale nie pamiętam jak sie gra :wink: pozdro
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Post autor: krisow »

Hello, jeżeli chodzi o Grand Prix to mogę Ci zrobić skan instrukcji bo mam tą gierkę w swoich zasobach.
Awatar użytkownika
[rollerboy]
Posty: 19
Rejestracja: 15 lip 2007, 13:06
Lokalizacja: poznań

Post autor: [rollerboy] »

witam to super, poprosze i wielkie dzieki rollarena@o2.pl pozdro
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Planszowa F1

Post autor: Maddas »

Witam wszystkich - jestem tu nowy.
Przepraszam, ze odswiezam taki stary temat, ale chcialbym zapytac, czy ktos posiada jeszcze jaka kolwiek postac instrukcji do gry Grand Prix o ktorej tutaj wspomniano. Posiadam lekko wybrakowany zestaw: plansza, 4 pulpity, 4 samochodziki, karty opon, taktyk, hamulcow, a brakuje mi najwazniejszego. Niestety, jako ze gralem w to ze 20 lat temu nie pamietam zasad. Teraz pojawilo sie mlode pokolenie (synek :)) no i przydaloby sie przekonac go do tego typu rozrywki, zamiast komputera.
Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Planszowa F1

Post autor: kolderek »

a nie lepiej kupić a ok. 30zł nową wersję tej gry "Formuła 1"? może być od razu na prezent :)
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Planszowa F1

Post autor: Maddas »

Oczywiscie ze lepiej, tym bardziej ze wlasnie przymierzam sie do tego zakupu.
Jednakze, skoro posiadam takze ta wersje wydana ponad 20 lat temu, z sentymentu chcialbym jeszcze raz w nia zagrac :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ