Kolejka czy K2?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rinoa
Posty: 2
Rejestracja: 05 gru 2014, 10:18

Kolejka czy K2?

Post autor: rinoa »

Zastanawiam się nad kupnem gry na prezent dla mojej siostry i jej narzeczonego. Po długich poszukiwaniach w internecie zastanawiam się obecnie nad Kolejką i K2. Którą z tych gier polecacie dla 30-latków? Chciałam też poznać wasze opinie na temat stopnia trudności tych gier i długości rozgrywki.

Bardzo proszę o pomoc od osób które znają którąś z tych gier, a najlepiej obie :)
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Kolejka czy K2?

Post autor: cezaras »

rinoa pisze: Którą z tych gier polecacie dla 30-latków?
żeby polecić, to ważniejszymi niż to ile mają lat, są informacje czy grają już w gry? (a może mają ulubione?)
czy zakładamy, że będą grali zazwyczaj we dwójkę czy w większym gronie?
rinoa pisze: Po długich poszukiwaniach w internecie zastanawiam się obecnie nad Kolejką i K2.

Chciałam też poznać wasze opinie na temat stopnia trudności tych gier i długości rozgrywki.
w skrócie:
Kolejka zdecydowanie prostsza i bardziej zabawowa..
K2 zdecydowanie lepiej chodzi na dwie osoby..
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Kolejka czy K2?

Post autor: Peter128 »

Ja znam obie i lubię obie.

Obie mają podobną długość rozgrywki 1-1,5h. Kolejka ma chyba minimalnie łatwiejsze zasady, ale obie gry należą do gier z prostymi zasadami (co nie znaczy prostackimi).

Wybór? Zależy czego oczekujesz od gry. W K2 gracz bardziej realizuje swój plan, na bieżąco lekko go modyfikując w zależności od poczynań innych. W Kolejce cała gra jest o tym, żeby przechytrzyć innych, więc jest tu dużo tzw. negatywnej interakcji, gra polega na odpowiadaniu na ruchy przeciwników. Oczywiście swój plan można mieć :) Jeszcze odnośnie skalowalności, to K2 działa fajnie, od 2 do 5 graczy, a Kolejka nabiera rumieńcow przy 4+ osobach. W 3 osoby jest przeciętnie, w 2 nawet nie ma co siadać. D obu gier są na rynku fajne dodatki (Ogonek do Kolejki, i K2: Broad Peak do K2).
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Kolejka czy K2?

Post autor: misioooo »

Mam K2. We 2 osoby rzeczywiście działa bardzo ładnie i fajnie. Można chwilę pomyśleć, czasami lekko napsuć krwi przeciwnikowi (sporadycznie) i jak wyżej kolega pisał - reallizujemy swój plan. Bardzo fajna, lekka gra.
Grałem również w 4 - i niestety "kampowanie pod szczytem" było... Z tego powodu pewnie więcej na stół nie trafi w gronie większym niż 2-3 osoby...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
rinoa
Posty: 2
Rejestracja: 05 gru 2014, 10:18

Re: Kolejka czy K2?

Post autor: rinoa »

Super, dziękuje wszystkim za odpowiedzi :) Zaczynają oni dopiero przygodę z grami planszowymi. Póki co mają dopiero legendarny Eurobiznes i Pociągi. W tą drugą jednak lepiej się nam grało. Dzięki wam, wiem że zdecyduje się raczej na K2. Głównie dlatego, że raczej będą grać we dwójkę, ewentualnie w trójkę, jeśli znajdę czas i wproszę się do nich na rundkę :p

Mimo to chętnie przeczytam dodatkowe opinie, bo zostało trochę czasu do Świąt :D
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1343
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 85 times

Re: Kolejka czy K2?

Post autor: nahar »

K2

Kolejka tak naprawdę jest grą imprezową. Takim o wiele wiele lepszym, ale nadal Monopoly.
My np wcale w nią nie gramy (a mamy). Bardzo rzadko biorę ją do knajpy jak będzie sporo osób i piwo - np graliśmy kiedyś parami (w 8 osób) i było super.

A K2 to porządna nowoczesna gra planszowa. Był okres gdy bardzo często gościła na naszym stole. Teraz rzadziej, ale to dlatego, że za dużo gier mamy.
ODPOWIEDZ