Viceroy / Namiestnik (Yuri Zhuravljov)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Viceroy

Post autor: Tony23 »

Grał ktoś w wersje solo z reguł? jak sie sprawdza?
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Viceroy

Post autor: Moniczka.s »

Piettrucha pisze:Zapraszamy do dyskusji:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=36963
Nie ma sensu dołączać, do tamtej dyskusji, gdyż jest ona o kampanii i zamówieniach polskiego wydania, nie o samej grze. Znalezienie tam jakichkolwiek opinii i informacji graniczy z cudem.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Viceroy

Post autor: syfon »

Tony23 pisze:Grał ktoś w wersje solo z reguł? jak sie sprawdza?
Ogólnie działa i jest sympatycznie. Trochę ta losowość przy symulowaniu licytacji potrafi byc drażniąca. No i trochę to trwa, bo gra ma tendencje (przynajmniej u mnie) do wywoływania analizu-paralizu.
Swoją drogą, za pierwszym razem się pomyliłem i grałem tak że otrzymuje się wszystkie zasoby z poziomu który się zakupiło i niżej, dzięki czemu naklepałem jakieś absurdalne 300ileś punktów. Potem mi przeszło i grałem już normalnie, chociaż będę musiał zarządzić kiedyś taką rozgrywkę bo jestem ciekawy czy mechanizmy się rozpadną bardzo.
W każdym razie wariant solo spoko pasjans.
Moniczka.s pisze: Nie ma sensu dołączać, do tamtej dyskusji, gdyż jest ona o kampanii i zamówieniach polskiego wydania, nie o samej grze. Znalezienie tam jakichkolwiek opinii i informacji graniczy z cudem.
True that.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Veridiana »

Wszystkie posty o kampanii na wspieram.to zostały wydzielone do wątku w dziale Finansowanie społecznościowe.
Awatar użytkownika
BIgBadWolf
Posty: 154
Rejestracja: 29 paź 2014, 23:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: BIgBadWolf »

pochwale sie moja "nakladka" na karty praw.
Obrazek
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: ChlastBatem »

Czy warto koszulkować karty do Namiestnika? Patrząc na wersję z wspieram.to to wydają się na solidne i grube. W koszulkach ciężej łączy się kolorowe koła.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: mikeyoski »

Warto. Jakość kart na poziomie tych z 7 cudów świata pojedynek, czyli słabo.

Tapnięte z mojego T800
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Gromb »

Słabe karty potwierdzam. Taka gramatura papieru to obowiązkowe koszulkowanie. Za to grafiki, to mistrzostwo świata. Typowa rosyjska kreska, tzn. jest baśniowo i fantasy. Dla mnie miód i orzeszki.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: mikeyoski »

Grafiki są lepsze i gorsze. Niektóre są cudne a niektóre nieco kiczowate

Tapnięte z mojego T800
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: josiu »

Grafiki są przepięknie, kolory miód. W poniedzialek zagramy z żoną partię szkoleniową.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: ChlastBatem »

Dziękuję za odpowiedzi :) a po czym poznawać słabą jakość? Po tej szorstkiej powierzchni na awersie? Bo rewers gładki i miły w dotyku.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Gromb »

Przede wszystkim grubość karty jest decydującą. Dodatkowo hmm...jakby to powiedzieć. Karty nie posiadają marginesu i przy częstym tasowaniu krawędzie zaczną się wycierać. Dobrym przykładem masywnych kart jest Magia i Miecz (małe karty) i słabe karty postaci (do których w końcu pojawiły się koszulki i mogę je zakoszulkować). Ktoś bardziej obeznany w terminologii drukarskiej opisze ci to lepiej.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: josiu »

Mam pytanie, które wyjadaczom może wydawac sie glupie, ale... jak przechowujecie te zaslonki? Po grze rozkladacie je znów na płasko czy wkladacie do pudełka wygięte? Wczoraj tylko zdążyłem otworzyć i przejrzeć zawartość, a dziś nie ma mnie w domu i ogólnie nurtuje mnie pytanie czy komponenty, a szczególnie zaslonki zmieszczą się w tej wąskiej wyprasce.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: zakwas »

Zasłonki trzeba rozprostować i kłaść na wierzch.

Ja mam pytanie z innej beczki - czy tylko ja mam taki problem z niewystarczającą ilością kart? Ta gra tak ma i kołderka jest z tej strony bardzo krótka, czy po prostu muszę więcej pograć, żeby ogarniać sensowny dociąg? :D
miszcz
Posty: 177
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 59 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: miszcz »

A ja mam pytanie o karty praw. Na niektórych jest napisane "połóż na tą kartę..." czy muszę to coś położyć w momencie wyłożenia karty? Czy mogę dokładać elementy później w trakcie gry? Czy mogę wyłożyć kartę praw i nie robić tego co jest na niej napisane, bo nie mogę, lub nie chcę? Ot tak dla samego zajęcia miejsca w piramidzie?
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Tony23 »

jak dla mnie to od razu kładziesz i później już nie możesz nic dokładać
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Trolliszcze »

Okej, znowu będę narzekał. Błędy/nieścisłości w tłumaczeniu!

Musiałem bazować na instrukcji angielskiej, żeby wyjaśnić pewne wątpliwości, i tak:
1) w instrukcji PL czytamy: "W momencie, w którym gracz spasuje, może natychmiast dobrać trzy żetony kamieni szlachetnych (w którymkolwiek z kolorów)". Tymczasem w instrukcji EN jest napisane po prostu: gracz bierze z puli zasobów trzy wybrane żetony! Liczba pojedyncza w instrukcji polskiej sugeruje, że trzeba wziąć trzy żetony w jednym kolorze, w innym wypadku reguła powinna brzmieć: "może natychmiast dobrać trzy żetony kamieni szlachetnych (w dowolnych kolorach)";

2) ten sam błąd pojawia się przy opisie nagród, a konkretnie kamieni szlachetnych: "Gracz dobiera z rezerwy odpowiednią ilość żetonów kamieni szlachetnych (w kolorze, który wybierze)". Po pierwsze, dla porządku, LICZBĘ, bo jest policzalna. Po drugie, znów liczba pojedyncza - tu jeszcze wyraźniej zdanie sugeruje, że mam wziąć X żetonów w jednym kolorze. Co na ten temat mówi instrukcja EN? Cytuję: "The player takes the indicated number of gemstones (in the colors of their choosing)" - i jak byk jest tam liczba mnoga, a zatem: "w wybranych kolorach". Tego się domyśliłem już wcześniej, bo widać to na ilustracji setupu na stronie 3 (co nie zmienia faktu, że w instrukcji PL jest błąd);

3) żetony ataku i licytacja. W instrukcji PL czytamy, że "jeżeli gracz posiada za zasłonką żeton ataku, może wykorzystać go w fazie aukcji, aby zdobyć jedną kartę postaci przed innymi graczami - wystarczy, że podczas licytacji ukryje go w zaciśniętej pięści". No dobrze, ale czy oprócz żetonu ataku muszę też ukryć w pięści żeton klejnotu, decydując, którą kartę będę chciał wziąć? No to znów instrukcja EN: "you can use it during the auction phase INSTEAD of the regular bid". Dlaczego więc tekst polski nie brzmi: "może wykorzystać go w fazie aukcji ZAMIAST żetonu klejnotu"?

Tyle po pierwszym czytaniu reguł. Zamieszczam to tu, a nie w dziale zasad, bo do działu zasad zaglądają ludzie, którzy mają konkretne wątpliwości, a ktoś może po prostu grać źle, nawet o tym nie wiedząc. Tu chyba więcej osób się natknie na w/w uwagi.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Ryu »

Dzięki Trolliszcze :)
Nie zajrzałbym do wątku z zasadami bo wyjaśnienie PL wydaje się klarowne. A to taki klops...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Trolliszcze »

Uczuliła mnie ilustracja ze strony 3. Leży tam karta Wróżka, która za pierwszy poziom daje cztery klejnoty, a obok niej widać cztery klejnoty w różnych kolorach. Ponieważ instrukcja polska jest w swoich błędach dość konsekwentna (niestety), pewnie też bym się nie zorientował, gdyby nie moje sokole oko xD
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: zakwas »

Trolliszcze pisze:Okej, znowu będę narzekał. Błędy/nieścisłości w tłumaczeniu!

Musiałem bazować na instrukcji angielskiej, żeby wyjaśnić pewne wątpliwości, i tak:
1) w instrukcji PL czytamy: "W momencie, w którym gracz spasuje, może natychmiast dobrać trzy żetony kamieni szlachetnych (w którymkolwiek z kolorów)". Tymczasem w instrukcji EN jest napisane po prostu: gracz bierze z puli zasobów trzy wybrane żetony! Liczba pojedyncza w instrukcji polskiej sugeruje, że trzeba wziąć trzy żetony w jednym kolorze, w innym wypadku reguła powinna brzmieć: "może natychmiast dobrać trzy żetony kamieni szlachetnych (w dowolnych kolorach)";

2) ten sam błąd pojawia się przy opisie nagród, a konkretnie kamieni szlachetnych: "Gracz dobiera z rezerwy odpowiednią ilość żetonów kamieni szlachetnych (w kolorze, który wybierze)". Po pierwsze, dla porządku, LICZBĘ, bo jest policzalna. Po drugie, znów liczba pojedyncza - tu jeszcze wyraźniej zdanie sugeruje, że mam wziąć X żetonów w jednym kolorze. Co na ten temat mówi instrukcja EN? Cytuję: "The player takes the indicated number of gemstones (in the colors of their choosing)" - i jak byk jest tam liczba mnoga, a zatem: "w wybranych kolorach". Tego się domyśliłem już wcześniej, bo widać to na ilustracji setupu na stronie 3 (co nie zmienia faktu, że w instrukcji PL jest błąd);

3) żetony ataku i licytacja. W instrukcji PL czytamy, że "jeżeli gracz posiada za zasłonką żeton ataku, może wykorzystać go w fazie aukcji, aby zdobyć jedną kartę postaci przed innymi graczami - wystarczy, że podczas licytacji ukryje go w zaciśniętej pięści". No dobrze, ale czy oprócz żetonu ataku muszę też ukryć w pięści żeton klejnotu, decydując, którą kartę będę chciał wziąć? No to znów instrukcja EN: "you can use it during the auction phase INSTEAD of the regular bid". Dlaczego więc tekst polski nie brzmi: "może wykorzystać go w fazie aukcji ZAMIAST żetonu klejnotu"?

Tyle po pierwszym czytaniu reguł. Zamieszczam to tu, a nie w dziale zasad, bo do działu zasad zaglądają ludzie, którzy mają konkretne wątpliwości, a ktoś może po prostu grać źle, nawet o tym nie wiedząc. Tu chyba więcej osób się natknie na w/w uwagi.
Zwróciłem dokładnie na te same rzeczy uwagę. Myślałem, że to tylko ja... Poczekaj aż dojdziesz do tekstu na karcie prawa numer 65. ;) Punktowanie za klejnoty ułożone z kart też zagadkowo wytłumaczone i trzeba się domyślać...
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Dzika Mrówka »

Błędy w instrukcji można jakoś przełknąć, najgorzej że są błędy na kartach, i to dosyć poważne, np. na karcie RADA PAŃSTWA
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Trolliszcze »

Niech się wydawnictwo zainteresuje, spisuje te błędy i zrobi prędko jakieś FAQ. Przeczytałem kartę prawa nr 65 i, hmm, lekko zwątpiłem. Zaraz sobie zerknę na "Radę państwa".
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Tony23 »

Az z ciekawości zerknąłem na ang kartę praw 65 i nie ma żadnych wątpliwości co robić
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Trolliszcze »

Tony23 pisze:Az z ciekawości zerknąłem na ang kartę praw 65 i nie ma żadnych wątpliwości co robić
Nie jest to wcale takie oczywiste, bo na BGG są dwa wątki, gdzie ludzie dyskutują o tej karcie i znaczeniu tekstu - przy czym to akurat nie jest błąd tłumaczenia, w angielskiej wersji treść brzmi tak samo.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Tony23 »

Zagrywając kartę praw 65 umieszczasz ją w piramidzie na miejscu wcześniej już położonej karty. Jeśli na tamtej karcie leżały jakieś żetony to kładziesz je na tej położonej w tej miejsce karcie praw. Zamienioną kartę bierzesz ponownie na rękę i w kolejnych turach możesz zagrać ją ponownie tak jak kartę praw, czyli nie płacisz za jej wyłożenie.

Co tutaj jest niezrozumiałe? znów jakieś nadinterpretacje?
podeślij link do tych wątków, bo jestem ciekaw jak inaczej ludzie rozumieją działanie tej karty
ODPOWIEDZ