Gra bez liczenia punktów

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Gra bez liczenia punktów

Post autor: kajman »

Witajcie,

postanowiliśmy sobie zrobić prezent świąteczny w postaci nowej gry (jak co roku :P), ale mamy problem z jej wybraniem.

1) Najważniejsze - nie chcemy liczyć punktów, czyli albo mamy warunek, którego spełnienie powoduje zwycięstwo albo sama gra/temat jest tak wciągająca, że o punktacji nie pamięta się na każdym kroku (jak np. w Eclipsie, gdzie wciąga cię budowanie imperium albo Rattusie, gdzie radośnie chronisz kosteczki przed dżumą).

2) Nie chcemy gry, która pozostawia niedosyt związany z tym, że w momencie kiedy zaczynasz się rozwijać i tyle chciałbyś jeszcze zrobić, gra się kończy (jak np. w Agricoli czy Rosyjskich kolejach).

3) Ja chciałabym coś innowacyjnego, zaskakującego, żeby różniło się od gier, które mamy już w kolekcji. Rozważałam gry detektywistyczne, ale listy z Whitechapel znudziły się mojemu mężowi po kilku rozgrywkach.

4) Nasze ulubione tytuły to Puerto Rico, Eclipse, Dixit, Amun-Re, Cywilizacja poprzez wieki. Poza tym lubimy wszystkie gry, które mamy w kolekcji (link w podpisie). Tytuły, które zachwycają, a nam się nie sprawdziły: Kalendarz majów, Pokolenia, Zimna wojna, Mage Knight.

5) Liczba graczy: 2+, wariant dwuosobowy konieczny

6) Czas rozgrywki: < 3h, ale gdyby udało się < 1,5h byłoby lepiej :)

7) Temat: Właściwie dowolny

Pomożecie? :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra bez liczenia punktów

Post autor: romeck »

Niedawno był podobny temat:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=32519

Ze swej strony polecam Lewis & Clark.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Gra bez liczenia punktów

Post autor: janekb »

romeck pisze:Niedawno był podobny temat:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=32519

Ze swej strony polecam Lewis & Clark.
Uprzedziłeś mnie. Popieram.
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra bez liczenia punktów

Post autor: kajman »

Dzięki za propozycje.

Zastanawiałam się już nad L&C, ale jakoś do mnie nie przemawia. Mam wrażenie, że to kolejna gra typu "stań, zabierz kostki, zamień na punkty", z tym że tutaj tor punktów symbolizuje rzeka. Mylę się? Czy jest w tej grze coś nowatorskiego?
Kheldar
Posty: 56
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:30

Re: Gra bez liczenia punktów

Post autor: Kheldar »

To nawet mój wątek, to się wypowiem, kupilem L&C, bardzo się podoba, jest sporo kombinowania, jakoś się tak nie czuje ze to są punkty. Czuć klimat wyścigu i nawet wolny start nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra bez liczenia punktów

Post autor: romeck »

kajman pisze:Dzięki za propozycje.

Zastanawiałam się już nad L&C, ale jakoś do mnie nie przemawia. Mam wrażenie, że to kolejna gra typu "stań, zabierz kostki, zamień na punkty", z tym że tutaj tor punktów symbolizuje rzeka. Mylę się? Czy jest w tej grze coś nowatorskiego?
Oj nie przyjrzałaś się zbytnio, a szczere powiedziawszy to nie przyjrzałaś się w ogóle. Ta gra to przede wszystkim nowatorski sposób zagrywania kart i budowania silnika do poruszania się po rzece / w górach. A rzeka / góry wcale nie jest torem punktacji, a torem wyścigu. Bo w tej grze wygrywa nie ten, kto ma więcej, tylko ten, kto pierwszy dotrze do mety. Jest tu jeszcze zgrabnie wpleciony mechanizm worker placement, ale także nietypowy. Bardzo mózgożerna i emocjonująca gra. A przy tym ładnie wydana i w miarę atrakcyjna cenowo.

Ale coś teraz czuję, że szukasz jakiegoś radosnego budowania, albo gry z pogranicza imprezówek. Ale to niestety nie moja działka.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra bez liczenia punktów

Post autor: kajman »

Absolutnie nie chciałam urazić fanów L&C, a mam wrażenie, że jednak to zrobiłam :) Rzeczywiście, nie czytałam instrukcji, ani nie zgłębiałam szczegółowo zasad. Oglądając dość pobieżnie wideorecenzję, odniosłam wrażenie, że gra jest trochę podobna do Agricoli, a nie tego w tej chwili szukam. Bo Agricolę już mam :) Nie uważam, że gra jest słaba, po prostu nie interesowałam się nią, bo odniosłam wrażenie, że to nie to, na co mamy aktualnie ochotę. W każdym razie przyjrzę się jeszcze tej pozycji. Dzięki.

Czy komuś może nasunął się jeszcze jakiś ciekawy tytuł? Dodam, że nie szukam gry imprezowej, aczkolwiek mózgożerna też być nie musi. Rozważam Świat Dysku, który pojawił się w temacie, który podesłał romeck, bo tego typu gry jeszcze nie mamy, ale może coś jeszcze?
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Gra bez liczenia punktów

Post autor: ramar »

Myślę, że gry gdzie są scenariusze mogą się sprawdzić. Właściwie nie macie gier kooperacyjnych. Nie zależy wam na negatywnej interakcji...

To może? Może... Przygoda na przeklętej wyspie w grę Robinson Cruzoe:)
Jest budowa, jest przygoda (dużo przygody), jest cel, jest planowanie i walka o przetrwanie.
Minusem jest to, że można umrzeć z głodu już w pierwszych rundach, albo być ofiarą sztormu lub jakiegoś tygrysa (bo Dodo raczej krzywdy nie zrobi).
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra bez liczenia punktów

Post autor: kajman »

Nie zależy nam na negatywnej interakcji, ale też nam nie przeszkadza :)

Robinson jest świetnym wyborem, tylko już go mamy :) Ale zwróciłeś mi uwagę, że nie dodałam go do kolekcji na BGG. Przeoczenie :/
W każdym razie wielkie dzięki, bo naprawdę idealnie byś trafił w mój gust!
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Gra bez liczenia punktów

Post autor: janekb »

Jeszcze raz powiem L&C ja tam euro nie czuję, mimo że to eurogra :-) za to ile razy gram tyle razy czuję zdenerwowanie i dużo emocji ściągając się, szczególne kiedy przeciwnik tuż za plecami, a ja liczę na to że nie zajmie mi pola dzięki któremu będę mógł dobić pierwszy do mety.
ODPOWIEDZ