Która strategie wybrać

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Która strategie wybrać

Post autor: karawanken »

Ponownie potrzebuję pomocy. W poprzednim temacie zostałem odwiedziony od pomysłu kupienia Gry o Tron i stwierdziłem, że najlepsza opcją będzie Chaos w Starym Świecie (+ dodatek). Żona cały czas kręci nosem na ten wybór poza tym współgracze nie wykazali należytego entuzjazmu wobec czego kontynuuje poszukiwania gry strategicznej najlepiej na 5 i koniecznie po polsku.

Obecnie najbardziej przemawiają do mnie:
1 Chaos w Starym Świecie - mimo obiekcji współgraczy nadal skłaniam sie do tego tytułu sugerując sie opiniami, że inni też kręcili nosami na wygląd a potem chcieli więcej grać
2 Hyperborea - nie wiem zupełnie jak ta kostkowa mechanika sprawdza sie w praktyce więc proszę bardzo o opinie
3 Kemet - przemawia do mnie wykonanie

Myślę że z tych trzech gier dokonam ostatecznego wyboru. Więc bardzo proszę o opinie na ich temat.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Która strategie wybrać

Post autor: xilk »

Chaos w Starym Świecie z dodatkiem Rogaty Szczur to świetna gra dla 5 graczy. Szybko się ją rozkłada, a sytuacja na planszy potrafi się zmienić naprawdę po dociągnięciu jednej karty wydarzeń i w efekcie aktualny lider potrafi zostać zepchnięty na dalsze miejsce. Z kolegami graliśmy dziesiątki razy i pewnie zagramy jeszcze nie raz. Świetny też stosunek ceny do tego, co dostajemy. Polecam również, jeśli akurat jakiś znajomy nie będzie mógł przyjść, zagrać też w sam Chaos bez dodatku, bo rozgrywka jest zupełnie inna, a Khorn ma dłuższe pazury :twisted: I co w ogóle mi się spodobało w tej grze, to karty wydarzeń i fakt, że sama rozgrywkę mogą wszyscy przegrać, jeśli Stary Świat się obroni ;)

O pozostałych grach się nie wypowiadam, bo jedynie o nich czytałem/widziałem recenzje.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Która strategie wybrać

Post autor: Rocy7 »

Chaos jest naprawde swietna gra, posiadajaca duza regrywalnosc sporo opcji taktycznych i dynamike, dodatek sporo dodaje/zmienia w kwestii taktyki. Gra niestety posiada pewna wade a jest zamierzony lub niezamierzony kingmaking. Po kilku partiach pod koniec gry pojawiaja sie sytuacje, ze jeden ruch gracza, zadecyduje kto z dwoch innych wygra.

Kemet to rowniez dobra gra z rozbudowanym ciekawym drzewkiem rozwoju. Jej wada jest pewna przewaga doswiadczonych graczy nad poczatkujacymi zwiazana z lepsza znajomoscia ulepszen.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Która strategie wybrać

Post autor: karawanken »

Mój największy problem jest taki, że chciał bym wszystkie 3 :) niestety napięty budżet na to nie pozwala.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Która strategie wybrać

Post autor: Dellas »

Może warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa tytuły:
- Szogun - gra na 3-5 graczy i dobrze działa na każdą konfigurację graczy.
- Cyklady - generalnie coś podobnego do Kemetu, tyle że mniejszy nacisk na walkę.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Która strategie wybrać

Post autor: cezaras »

karawanken pisze:... że najlepsza opcją będzie Chaos w Starym Świecie (+ dodatek). Żona cały czas kręci nosem na ten wybór poza tym współgracze nie wykazali należytego entuzjazmu
a wiesz dlaczego im nie podpasowało??
znając tę odpowiedź będzie łatwiej coś dopasować i podpowiedzieć
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Która strategie wybrać

Post autor: karawanken »

Żonie w Chaosie nie specjalnie pasuje temat. Oglądała też wygląd figurek na zdjęciach i stwierdziła, że wyglądają tak sobie. Ogólnie moja małżonka uwielbia gry ładnie wydane. Troche alergicznie reaguje na hasło "gra strategiczna" kojarzy się jej z grą wojenną. Znajomym przedstawiłem tylko zarys rozgrywki w Chaos i ogólnie bez rewelacji stwierdzili, że co bym nie kupił to i tak zagrają. Ja mam niestety problem z wyborem. W Chaosie podoba mi sie klimat i wykonanie ale nie wiem czy pozostałe nie będą lepsze bo chodzą od 2. Jeśli ktoś mógł by sie wypowiedzieć na temat rozgrywki w 2,3,4,5 osób w Kemeta i Hyperbore był bym bardzo wdzięczny. Co do Shoguna i Cyklad zostały już wcześniej skreślone z listy zakupowej.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Która strategie wybrać

Post autor: Kowal »

Klimat jest sprawą indywidualną i każdy woli co innego więc sam musisz pod tym kątem decydować, ale jeśli chodzi o liczbę graczy to chaos niestety tylko na 4 lub 5 graczy, na mniej niż ma sensu, bo jest za luźno na planszy.
Kemeta uwielbiam i gram od 3 graczy i gra się tak samo dobrze przy 3 jak i 4 jak i 5 osobach przy planszy, ale wydaje mi się że przy 2 może być inaczej bo gra zyska wówczas jednak wymiar pojedynku i wydaje mi się że dużo straci na dynamice, bo zacznie się "żółwiowanie". Nie grałem na 2 ale takie mam odczucia. Plusem są osobne plansze dla każdej z liczby graczy.
W Hyperborea nie grałem, ale sam jestem bardzo zainteresowany tą grą ;)
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Która strategie wybrać

Post autor: xilk »

karawanken pisze:Oglądała też wygląd figurek na zdjęciach i stwierdziła, że wyglądają tak sobie.
Pewnie Jej chodziło, że wszystkie figurki danego bóstwa chaosu są w jednym kolorze. Mój znajomy pomalował figurki z Chaosu i efekt był super :D

Co do gry w Chaos, to faktycznie 4 lub 5 osób to optymalny skład. Gra w 3 jest zbyt luźna, ale też się da dobrze bawić. Po prostu każdy gracz musi pilnować dwóch pozostałych. Ech nie zapomnę partii, gdzie graliśmy z dodatkiem Rogatego Szczura i nie było ani Szczura, ani Khorna. W efekcie każdy gracz inwestował w swoje walczące figurki, aby wyeliminować kultystów kolegi z danego regionu ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Która strategie wybrać

Post autor: kwiatosz »

Nieśmiało doradzę zagranie dobrej sesji rpg w świecie Warhammera, wtedy Chaos stanie się dobrem pożądanym ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Która strategie wybrać

Post autor: karawanken »

Próbowaliśmy dawno temu. Ale jak z każdym naszym Rpg (a bylo ich już 6 różnych systemów) skończyło się na stworzeniu postaci a potem temat umarł z powodu nieobecności MG :P
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Która strategie wybrać

Post autor: karawanken »

Żonie nie podobał sie kolor jednych figurek, chyba fioletowe. A jeśli chodzi o malowanie to farb modelarskich i całego osprzętu pozbyłem się 10 lat temu, kiedy sklejałem swój ostatni plastikowy model :P nie wiem czy dal bym radę znowu do tego wrócić zwłaszcza że figurki to zdecydowanie inna skala niż czołgi.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Która strategie wybrać

Post autor: xilk »

karawanken pisze:nie wiem czy dal bym radę znowu do tego wrócić zwłaszcza że figurki to zdecydowanie inna skala niż czołgi.
Z tym jest, jak z jazdą na rowerze, wystarczy sobie przypomnieć i już człowiek umie ;) Fakt, malowanie figurek kosztuje, zarówno jak chodzi o czas, jak i pieniądze. Jednak widząc efekt malowania kumpla byłem pod dużym i pozytywnym wrażeniem.

A fioletowy jest Slanesh, czyli Pan Rozkoszy ^^
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Która strategie wybrać

Post autor: karawanken »

Po wielu bojach stoczonych w umyśle kwestie finansowe przechyliły szale na korzyść gry Kemet. Niestety plany zakupu Chaosu bedzie trzeba na jakiś czas odłożyć ale gra zdecydowanie nie zniknie z listy zakupowej. Dzieki wszystkim za pomoc. Mam nadzieję że nie zawiodę się na zakupionej grze.
ODPOWIEDZ