AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
DziuraX
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2018, 01:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Post autor: DziuraX »

Cześć
Jak dobrze wiemy instrukcja jest słabo napisana, a zasady często dziwne i nie logiczne.
Chciałem zapytać o wasze home rules czy takowe wprowadziliście do gry?
Czy zmieniliście zasady, zastępując je czymś ciekawym, czy wprowadziliście zupełnie coś nowego ?

Jestem ciekawy waszych odpowiedzi. :)
Tak jak tą grę lubię za klimat, to z każda rozgrywka pojawia się coś gdzie nie jestem pewny co do zasady :?
cycucycu
Posty: 23
Rejestracja: 11 sie 2017, 12:29
Been thanked: 5 times

Re: AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Post autor: cycucycu »

Cześć wszystkim kwasożercom!
Ja sobie też pozwolę zabrać głos w sprawie nowego rozszerzenia.
1. Fajnie ze nie same figurki tylko kafle misję i nowe umiejki!
2. Ogólnie jestem ortodoksyjnym fanem nazwijmy to AvP uniwersum i jako tako sam dopuszczam np. PREDALIENA, GUARDÓW czy nawet HELLHOUNDY bo są jakimś urozmaiceniem dla Predatorów. Co do reszty udziwnien typu król obcych to mówię mu stanowcze nie.
3.Ale nawiązując do poprzedniego pkt. doceniam że Twórcy nie bazują tylko na filmach ale idą krok dalej i sięgają do szerokiego wachlarza komiksów, gier i za to należą im się brawa. Bo to oznacza że kochają to uniwersum i odrabiaja lekcje że tak się wyrażę. Ja zapewne nigdy nie zakupie pewnych modeli, ale to wcale nie oznacza że moje zdanie jako zatwardzialego fana jest jedynym słusznym. Na pewno są fani xenomorfow, których cieszy taki stan rzeczy. I bardzo dobrze bo dzięki temu gra cały czas żyje i ma się dobrze. O czym świadczy powstawanie nowych modeli, także w wersji dla przedsprzedazowych maniaków. I to też jest fajne bo podsyca chęć polowania na unikaty no i można się pochwalić czymś wyjątkowym.
4. Co do nowych modeli z dodatku to zobaczymy czym nas zaskoczą. Nie jestem fanem ALIENS Colonial Marines ale bardziej że względu na niespelnienie obietnic jakościowych i absurdu fabularnego to klimat jednak był i parę momentów dobrze zapisało się mi w pamięci. Jeśli będą dalej szanować kompatybilność klimatu z zasadami to ja jestem za!
5. Dodatek na pewno sobie zakupie bo bieganie po dżungli może być klimatyczne i mam nadzieję że faktycznie dodadzą nowe karty zarówno do każdej frakcji jak i ogólnych wydarzeń.
6. Piszcie co sądzicie!
PS. Predator z biczem też byłby bajerancki! 😉
Awatar użytkownika
LordVinek
Posty: 38
Rejestracja: 04 lis 2020, 11:34
Been thanked: 28 times

Re: AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Post autor: LordVinek »

cycucycu pisze: 29 paź 2023, 22:56 Cześć wszystkim kwasożercom!
Ja sobie też pozwolę zabrać głos w sprawie nowego rozszerzenia.
1. Fajnie ze nie same figurki tylko kafle misję i nowe umiejki!
2. Ogólnie jestem ortodoksyjnym fanem nazwijmy to AvP uniwersum i jako tako sam dopuszczam np. PREDALIENA, GUARDÓW czy nawet HELLHOUNDY bo są jakimś urozmaiceniem dla Predatorów. Co do reszty udziwnien typu król obcych to mówię mu stanowcze nie.
3.Ale nawiązując do poprzedniego pkt. doceniam że Twórcy nie bazują tylko na filmach ale idą krok dalej i sięgają do szerokiego wachlarza komiksów, gier i za to należą im się brawa. Bo to oznacza że kochają to uniwersum i odrabiaja lekcje że tak się wyrażę. Ja zapewne nigdy nie zakupie pewnych modeli, ale to wcale nie oznacza że moje zdanie jako zatwardzialego fana jest jedynym słusznym. Na pewno są fani xenomorfow, których cieszy taki stan rzeczy. I bardzo dobrze bo dzięki temu gra cały czas żyje i ma się dobrze. O czym świadczy powstawanie nowych modeli, także w wersji dla przedsprzedazowych maniaków. I to też jest fajne bo podsyca chęć polowania na unikaty no i można się pochwalić czymś wyjątkowym.
4. Co do nowych modeli z dodatku to zobaczymy czym nas zaskoczą. Nie jestem fanem ALIENS Colonial Marines ale bardziej że względu na niespelnienie obietnic jakościowych i absurdu fabularnego to klimat jednak był i parę momentów dobrze zapisało się mi w pamięci. Jeśli będą dalej szanować kompatybilność klimatu z zasadami to ja jestem za!
5. Dodatek na pewno sobie zakupie bo bieganie po dżungli może być klimatyczne i mam nadzieję że faktycznie dodadzą nowe karty zarówno do każdej frakcji jak i ogólnych wydarzeń.
6. Piszcie co sądzicie!
PS. Predator z biczem też byłby bajerancki! 😉
To jakiś post z przeszłości? Czy chodzi Ci o dodatek Alien vs Predator: Hot Landing Zone (2019) bo jeśli o ten to jest on ciężko dostępny. I na ogół za pieniądze z czapy wyjęte.
cycucycu
Posty: 23
Rejestracja: 11 sie 2017, 12:29
Been thanked: 5 times

Re: AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Post autor: cycucycu »

Sorry przekleiłem nie to co chciałem. Później poszukam moje propozycje homerulsów
Awatar użytkownika
LordVinek
Posty: 38
Rejestracja: 04 lis 2020, 11:34
Been thanked: 28 times

Re: AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Post autor: LordVinek »

cycucycu pisze: 02 lis 2023, 14:47 Sorry przekleiłem nie to co chciałem. Później poszukam moje propozycje homerulsów
Już myślałem, że będzie jakiś magiczny dodruk :P
cycucycu
Posty: 23
Rejestracja: 11 sie 2017, 12:29
Been thanked: 5 times

Re: AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Post autor: cycucycu »

Komentarz odnośnie zmiany zasad:
Tak naprawdę to jeśli chodzi o każdy homerules to nigdy nie będzie tak żeby wszystkie zasady wszystkim pasowały. Ja uważam, że każdy niech sprawdza jakie tylko opcje nie przyjdą mu do głowy. Natomiast wypowiem się w kwestii zasad walki z innego punktu widzenia niż został tutaj przedstawiony. Mianowicie: sama walka jest tutaj zrobiona jakby była uproszczonym bitewniakiem, bo tak miało być! Ten tytuł to miała być rozbiegowka do bitewniaka. Gram prawie całe życie, prawie tyle samo kocham te dwa potwory i to właśnie od tej gry zaczęła się pasja malowania i zagrania w inne bitewniaki, bo ta pozycja je przypomina! Wszystko zależy od punktu widzenia! Mnie się to osobiście bardzo podoba. Nie wiem co w nim jest trudnego /długiego do obliczania? Mi to zajmuje chwilunie i nigdy z tego powodu nie uciekł nam klimat! A gram nie tylko z geekami ale i zwlasna żoną, a wiecie jakie one potrafią byc :wink: a Alien jej się wyjątkowo podoba!
No dobra co do samych zasad to ja na pewno wypróbuję nastepujace:
1. Obcy 30mm skaczą po infected kaflach za 2 akcje;
2.Cloaking Device to must have ale jako wbudowana cecha każdego Predatora bez dodatkowych kosztów!
3.Odzyskanie przytomności przez Marines to rewelacyjny pomysł ale ten pierwszy, bo drugi jest słaby poza tym 1 akcja, a nie 2.
4.Alieni budują do 3 szybow wentylacyjnych za 2 akcje.
5.Kwas obcych: siła 15 zamiast 12 no i po zabiciu niech chlapią na 1-10 bo jest za słaby.
6.Pulapki obcych na zasadzie kwasu rewelacja ale tylko w turze której zginął i następnej. W materiale źródłowym było tak że każdy bal się rozwalać obcych bo kwas naprawde był zabojczy! I niech taki będzie! Spowoduje to trochę rozdzielenie predziow a nie jak teraz staje trzech kozaków 2 kwasy z alienów i nawet podejść nie idzie. A tak niech się boją! Niech polują a nie przeprowadzają rzeź! Test na Condition.
7.face huggery od razu infekuja a nie dopiero przy ostatnim życiu ofiary. Też niech się boją! Tyle tylko że muszą atakować z kafla na którym jest już jakiś inny obcy nie face hugger. Taki co to odwraca uwagę atakiem a twarzolapki hyc:>
8.Granatnik do M41A Pulse Rifle zamiast zadawać 2 obrażenia niech powala do dwoch przeciwników i tym samym zabiera im jedna akcje. Mocne ale właściwe i godne wypróbowania!
9.Karty inicjatywy to fajny pomysł. Spróbuję.
10.Po zabiciu Predatora Self destruct 3 pełne tury i na koniec wybuch. Na kaflu śmierci Predzia zabija, kafle obok to dwie rany, jeden kafel dalej to już tylko jedna rana. :wink: Pamiętacie grzyba atomowego? To ma być mocne!
11. APC do normalnych rozgrywek a nie tylko jeden scenariusz! Jakieś propozycje?
Faktycznie zaproponowane zmiany bardziej pompuja Obcych, ale to właśnie oni zostali skrzywdzeni w balansie tej gry. Pozostałe propozycje to chęć dodania klimatu i rownowazenia wzmocnionych xenomorfow.
Enjoy!
cycucycu
Posty: 23
Rejestracja: 11 sie 2017, 12:29
Been thanked: 5 times

Re: AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Post autor: cycucycu »

No niestety będzie bez zdjęć i nie będzie to battlereport, ale podzielę się testowanymi opcjami, które wcześniej proponowałem.
Do dziela:
1.Obcy 30mm skaczą za 2 akcje z infected na infected kafel.
Tak, ale muszą być poza LoS przeciwnika zarówno na startowym jak i docelowym kaflu. Zdolność ta powoduje jak się okazało niesamowitą mobilność a w połączeniu z kartami wręcz zabójcze kombinacje stąd takie ograniczenie.
2.Cloacking device. Wrazie wejścia w LoS przesuwamy ping! Predatora poza LoS bez odkrywania.
Sprawdza się bardzo dobrze ta zasada. Bez przegieć w żadną ze stron a powoduje że podchody są bardziej szachowe i naznaczone niepewnością czy jest tam Predator czy nie.
3.Cucenie nieprzytomnych Marines. Za 1 akcje rzucamy k20 wynik 1-3 przywracamy go do działania, ale w tej turze jest już zdezaktywowany. Medyk robi to samo ale sukces ma na 1-6.
Sprawdza się wyśmienicie. Nadaje możliwości zaciągnięcia go na infected kafel Obcym i tam rodzi się odpowiedni xenomorph. Jest bardziej zadaniowo, filmowo i można go transportować jak objective token. Szansa na wycucenie jest mała ale jest a chodziło bardziej o nadanie zadaniowosci i to się udało. Super pomysł.
4.Za 2 akcje Obcy znajduje szyb wentylacyjny, którym można połączyć dwa kafle. Max trzy na grę.
Wyszło świetnie oczywiście musi być dopisek że Obcy nie może być engaged wykonując te akcje. Doszliśmy też do wniosku że nie mogą tej akcji podejmować face huggery. Jest wtedy zbyt prosto choć i klimatycznie.
5.Kwas Obcych siła 15 i wychodzi na 1-10.
Opcja zbyt mocna kosila wszystkich co podeszli. Będziemy testować siła 15 wychodzi na 1-8. Wtedy zobaczymy.
6.Pułapki obcych na zasadzie leżących kwasów po zabiciu Obcego. Tura w której zginął i następnej, test na kondycję jak nie zda to 1 rana.
Wyszło na to że zbyt mocne. Jesteśmy wtrakcie testowania opcji:
W turze po zabiciu Obcego wykonuje się test na kondycję jak nie zda to siła 15.
7.Face huggery od razu infekuja o ile atakują z kafla na którym są z innym Obcym nie twarzołapem.
Ogólnie mocne i dlatego wprowadziliśmy zmianę w postaci:
Po nie udanym teście Obcego na CC lub zdanym teście przeciwnika na kondycję, twarzolapa się usuwa z planszy(zostaje zabity) i nie wykonuje się testu na możliwość pojawienia się kwasu. I w tej formie jest balans. Bo Obcy podejmuje spore przygotowania żeby ustawić swoje modele żeby taki atak wogole mógł zaistnieć. Nagroda jest warta wysiłku (infekujemy postaci z większą ilością woundow więc wrazie powodzenia mamy lepszego Obcego) ale porażka boli gdyż tracimy model i nic z tego nie mamy.
8.Granatnik M41a nie zadaje dwóch obrażeń tylko przed hit rzutem wybieramy dwa cele na tym samym kaflu i po sukcesie, a rzucamy za każdy model osobno zabieramy im po jednej akcji.
Nadało to większego znaczenia dwóm zwykłym Marines i już nie byli takim oczywistym wyborem do poświęcania. Użycie tego zależało od sytuacji bo bieganie chmarą przestało mieć decydujące znaczenie, a zyskały podchody i udane wyplucie się z kwasów. A w przypadku Predatorów zyskał na znaczeniu pojedynczy Model z Plasmą. Udany pomysł o wiele przydatniejszy niż dwa obrażenia, a jednoczesnie wymuszający podchody, w tym pingami.
9.Karty inicjatywy.
Świetne dające możliwość przewidzenia przyszłości jak już miną te 2 tury a przed przetasowaniem. Wreszcie coś da się zaplanować długoterminowo. Czy cisnąć czy się przyczaic dużo od analizy schodzacych kart inicjatywy takich wyborów było podejmowanych więc również świetny pomysł na zmniejszenie losowosci.
10.Self destruct. W tej formie jaka zaproponowałem jest ogień! Ileż emocji to wytworzyło jak przyszło się szachowac przy wyrywaniu z walki żeby uciec na czas i Self destruct nas nie sięgnął. Emocje były ogromne za każdym razem jak Predator padał i odpalal samoczynnie autodestrukcje. Coś niesamowitego. Jeszcze większe ma znaczenie czy zostawisz coś w odwodach czy poleziesz wsz a potem nie będziesz mógł się wyrwać z walki z jednym skazanym na poświęcenie modelem przeciwnika. Taktyka chmarą została zastąpiona na pojedyncze modele, a większą częstotliwość wychodzenia kwasów to wsparła.A u Marine czestrze wykorzystywanie tactical move to wręcz obowiązek. Świetnie się sprawdza Self destruct!
Zobaczymy jak będzie działał dodatek może jego też trochę pozmieniamy, ale najpierw trzeba go będzie ograć na oficjalnych zasadach! Mam nadzieję że coś komuś to pomoże i co najważniejsze się spodoba!
Enjoy!
cycucycu
Posty: 23
Rejestracja: 11 sie 2017, 12:29
Been thanked: 5 times

Re: AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Post autor: cycucycu »

Jest wątek na tym forum modyfikacje i warianty zasad. Na stronie 4 pod koniec jest AvP. Stamtąd przekleiłem swoje propozycje, ale nie są one jedyne. Zachęcam do przeczytania całosci! Ja gram wg własnej propozycji i sprawdza się nieskomplikowaniem modyfikacji przy jednoczesnym zgłebieniem feelingu i klimatu z tego tytułu.
DziuraX
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2018, 01:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Post autor: DziuraX »

cycucycu pisze: 04 lis 2023, 12:16 Jest wątek na tym forum modyfikacje i warianty zasad. Na stronie 4 pod koniec jest AvP. Stamtąd przekleiłem swoje propozycje, ale nie są one jedyne. Zachęcam do przeczytania całosci! Ja gram wg własnej propozycji i sprawdza się nieskomplikowaniem modyfikacji przy jednoczesnym zgłebieniem feelingu i klimatu z tego tytułu.
Możesz dokładniej wyjaśnic karty inicjatywy? O co dokładnie z nimi chodzi ?
Jeśli chodzi wyżej wymienione propozycje zasad są naprawdę interesujące i przy kolejnej rozgrywce będę chciał część przetestować 🙂

Przy okazji podzielę się swoimi pomysłami które wprowadziliśmy lub chcemy przetestować.
1. Gatlinga Plasma Caster jest dostępna tylko dla Berserkera,.
Jest to przegięte kiedy masz elder huntera i trafiasz na RS18 z 6 kości.
2. Pies predatorów za 2 pkt akcji rusza się 3 pola (tak jak Alien Stalker)
3. Alien Ping 30mm za 2 pkt akcji może przeteleportowac się z zainfekowanego pola na zainfekowane pole poza Los
4. Sentry na sentry gunie może być odświeżone. Za 2 pkt akcji dowolnym marines można na nowo dać sentry.
5. Kiedy strzelając zabijasz obcego z daleka to kwas standardowo 1-5, w przypadku CC i strzelania z tego samego kafla kwas 1-8
6. Możesz wykorzystać 3 karty taktyk zamiast 2 podczas rundy.
7. Predator za 2 pkt akcji może zrobić ruch i jeśli jest poza Los to staje się Pingiem

Czy próbowałeś wpływać na ogólne zasady? Zmiany w punktach przy tworzeniu rozpisek?
Własnej interpretacji kart taktyk lub zasad ?
Czy twoim zdaniem jeśli mój marine dostał sentry z karty, wykorzystał to do strzalu, to czy później podczas jego aktywacji mogę wykonać akcję strzału?
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Post autor: lukkk »

Jakby nie patrzeć to gra posiada:

A. Niesamowity wręcz potencjał
B. MEEEGA klimat!
C. Naprawdę świetne figurki

I tylko trochę ten potencjał nie został dobrze wykorzystany. Gdyby ta gra wyszła w latach 90. albo do roku 2010, zebrała by niesamowity podziw. W dzisiejszych czasach zasady już niestety trącą trochę old-schoolem.

Dlatego gdyby kiedyś ( ale to chyba mało możliwe ) ktoś wydał AvP vol. 3 to byłaby to naprawdę zacna gra.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3362
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 115 times
Been thanked: 131 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: maciejo »

lacki2000 pisze: 21 paź 2014, 15:35
Curiosity pisze:Ej no! Jak każdy facet uwielbiam cycki, ale to trochę burzy klimat :/
burzy to mało powiedziane. Cholerne parytety :P
Z tego co pamiętam to obcy mieli swoją królową, która znosiła wszystkie jajka i zdecydowanie nie są to ssaki (gruczoły mleczne są chyba tylko u ssaków, prawda?).
Czyli wśród Marines będzie Azjata, Murz... yyy Afroamerykanin (Afroastronauta?), Żyd i również oczywiście kobieta.
W dupę jeża to już w 2014 baliście się pisać słowo murzyn :lol:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ