Błędy...

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Błędy...

Post autor: Maxxx76 »

Trafia mnie coś, gdy w wypowiedziach forumowiczów czytam "ilość" stosowane w przypadku rzeczowników policzalnych... Ale trafia mnie coś do potęgi n-tej, gdy ten sam błąd występuje we wszystkich prawie instrukcjach...
Od tłumaczy i korektorów wymagałbym jednak odróżniania pojęcia "ilość" i "liczba".
Mówimy "liczba graczy", "liczba elementów", "liczba kart"... Ilość to może być wody, mąki itp...
Panie i Panowie, trochę szacunku dla języka :-)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Błędy...

Post autor: Maxxx76 »

Ten sam błąd dotyczy także zdecydowanej większości recenzentów... Niestety...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Błędy...

Post autor: rattkin »

Oj tam. Taki usrój.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Błędy...

Post autor: kwiatosz »

Nie wydaje mi się, żeby spora ilość recenzentów tak pisała.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Błędy...

Post autor: Maxxx76 »

E, tam. Nie ma miejsca na lipę:-)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Błędy...

Post autor: sirafin »

Pokutuje po prostu język potoczny, gdzie to rozróżnienie nie jest już tak rygorystyczne :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Błędy...

Post autor: romeck »

To niedbalstwo jest już na tyle powszechne, że językoznawcy się ugięli i praktycznie dopuszczają do stosowania także dla policzalnych. Zasłaniają się jeszcze, że "ilość" to taka "liczba", której jest "dużo". Ale ile to jest "dużo", to już nie wiedzą. Wot logika humanistów. Stąd niebawem oba te słowa będą oficjalnie zatwierdzone dla zamiennego stosowania.

Ale mnie też to trafia. A chyba najbardziej "ilość piłkarzy na boisku". Wyobrażam sobie wtedy kolorową substancję sypką przesypującą się od bramki do bramki...
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Błędy...

Post autor: Maxxx76 »

Instrukcje to jednak słowo pisane, teoretycznie przez ludzi świadomych języka :-)
Mam nadzieję, że będą czytać ten wątek :-)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Błędy...

Post autor: Maxxx76 »

Może komentator ma problemy z liczeniem? :-) Stąd ilość :-)
A może mu wszystko miga:-)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Błędy...

Post autor: Trolliszcze »

Ja mam wrażenie, że tłumaczeniem i redakcją instrukcji zajmują się głównie przyjaciele i znajomi królika. Raczej gracze niż prawdziwi tłumacze i redaktorzy (choć na pewno nie jest tak w każdym przypadku). Efekty są różne.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Błędy...

Post autor: rattkin »

Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Błędy...

Post autor: romeck »

A zwróćcie uwagę na to w ilu sklepach internetowych jest "ilość produktów w koszyku".

A ilu wideorecenzentów mówi (przykładowo) "gra kosztuje 150 złoty". Zresztą "ilość punktów" to w wideorecenzjach też norma.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8789
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2702 times
Been thanked: 2382 times

Re: Błędy...

Post autor: Curiosity »

Najlepszymi tłumaczami są nie angliści, tylko... poloniści.

A "recenzenci" to zwykli ludkowie, mający przeciętną wiedzę o języku. Mnie np. irytuje pisanie "budżetowy" w znaczeniu "niskobudżetowy". Z innych kwiatków: nie powinno się pisać, że coś kosztuje "100 PLN", tylko "100 zł"
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Błędy...

Post autor: Maxxx76 »

Albo zbilansowana...
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Błędy...

Post autor: Wolf »

A może wszyscy odwołują się do objętości lub masy tych obiektów i denerwujesz się niepotrzebnie :lol:.
Szczerze jak dla mnie to jedna z wielu bezsensownych zasad językowych, czyli nic nie wnoszących, zasada dla zasady. Oczywiście dopóki taka zasada obowiązuje to należałoby się do niej stosować, przy czym jak było wspomniane wcześniej "ilość" w języku potocznym jest dopuszczalna, także użycie na forum nie jest błędne, a recenzje (szczególnie internetowe) również często są pisane językiem potocznym.

Zresztą w Internecie używa się tylu bzdurnych zwrotów, absurdalnego słowotwórstwa, form umyślnie błędnych itp., że bitwa o "ilość" jest po prostu komiczna.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Błędy...

Post autor: syfon »

Instrukcje - Tak. Tak samo jak książki czy aktykuły prasowe powinny być pisane zgodnie z zasadami.

Recenzenci - eee tam.. Nie potrafią nawet poprawnie stosować tą/tę a co dopiero zastanawiać się za każdym razem czy coś jest policzalne. Poza tym jeżeli nie boli w recenzjach "łorkerplejsment", "dekbilder" czy "kingsmejkink" to już naprawę postękiwania przeczujolnych polonistów to jedynie sztuka dla sztuki, co by sobie ponarzekać.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Błędy...

Post autor: romeck »

Wolf pisze:także użycie na forum nie jest błędne
To jest błędne. Zawsze. Tyle, że dopuszczalne w języku potocznym ze względu na ogólny "tumiwisizm". Tak mówiąc w skrócie. A niestety nieświadomie przenosi się to potem na język niepotoczny, bo brakuje nawyku. I dlatego jestem zwolennikiem ukręcania łba przy samej du... ziemi. Poprawiać, wytykać.

Zasady językowe bezsensowne wydają się z reguły tym, którzy nie mają ich w nawyku. Gdyby mieli w nawyku, wtedy byłoby to dla nich naturalne i oczywiste, a nie bezsensowne. Dla mnie różnica między "ilością" a "liczbą" jest ogromna. I to nawet nie jest żadna zasada językowa. Są to dla mnie dwa pokrewne słowa, ale jednak oznaczające coś innego.

A jeszcze przy okazji - większość osób używa ciekawej jednostki długości, pt. "minimetr".
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Błędy...

Post autor: sirafin »

romeck pisze:A jeszcze przy okazji - większość osób używa ciekawej jednostki długości, pt. "minimetr".
Ta "większość" to na czymś oparta, czy udzieliła ci się "logika humanistów" :lol: Pierwszy raz słyszę o minimetrze.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Błędy...

Post autor: kwiatosz »

Swoją drogą to naprawdę przydatny temat może być - o ile liczba ilości to coś na co zwracam uwagę, to mogą pojawić się rzeczy, na które zwracać uwagę.

Ja np. zwracam uwagę i irytuje mnie, gdy ktoś mówi "ubrałem kurtkę", ale strasznie ciężko to wyplenić (bo że niby regionalizm i tupią ludzie nóżką).

Ja sam używałem "w każdym bądź razie" zanim mnie ktoś uświadomił, że lepiej nie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Błędy...

Post autor: mig »

Mnie błędy językowe nieco irytują (zwłaszcza ilość/liczba i "zbilansowanie"), ale jak się głębiej zastanowię, to zwykle bardziej mnie drażni publiczne zwracanie na to komuś uwagi (które nierzadko w solidną dyskusję gramatyczno-leksykalną się przeradza) niż sam błąd. Jeśli ktoś lubi czytać poprawne sformułowania, to może zawsze wysłać pw do winowajcy i załatwić to dyskretniej i mniej dla popełniającego błąd boleśnie. No chyba, że błędy są tak rażące, że mocno utrudniają zrozumienie tekstu :)

BTW (to chyba też niepoprawny według języka polskiego zwrot?;), na jednym ze znanych polskich forów planszówkowych główny administrator, był tak przeczulony na punkcie poprawnej pisowni, składni i przejrzystości wypowiedzi, że regularnie sam przeredagowywał posty innych użytkowników (lub pisał emaile ze wskazanymi błędami i żądaniami poprawek). Dotyczyło to nie tylko błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, stosowania wielkich liter, polskich znaków, ale również samej formy (np. wycinanie fragmentów nie wnoszących wiele do dyskusji, czy wygładzanie stylu). Z jednej strony szacunek za zaangażowanie i wysiłek (to nie jest małe niszowe forum, choć do g-p sporo brakuje:), ale z drugiej bywało to mocno drażniące :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Błędy...

Post autor: kwiatosz »

mig pisze:, na jednym ze znanych polskich forów planszówkowych główny administrator
Forum jest tylko jedno! :wink:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Błędy...

Post autor: Maxxx76 »

Nie chodzi o wytykanie błędów konkretnym osobom publicznie ani o kłótnie na forum :-)
Wyraz jest poprawny lub zwroty są poprawne albo nie i kropka. I dobrze by było gdyby ludzie piszący przestrzegali podstawowych zasad językowych :-)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Błędy...

Post autor: sirafin »

Bo każdemu zdarza się popełniać błędy, ale niestety nie każdemu zależy, by wyrażać się poprawnie. Wątek może się przydać osobom, które faktycznie dbają o swój sposób wypowiedzi i są ciekawe, czy nie popełniają nieświadomie jakichś błędów. Swoją drogą, takim osobom polecam zajrzeć na YouTube i zerknąć na serię "Mówiąc Inaczej" :)
https://www.youtube.com/user/PamikuPL

Zgadzam się, że wypowiedzi naszpikowane babolami językowymi, potrafią być męczarnią dla czytającego, ale niezbyt do mnie przemawia bombardowanie wątku mentorskimi komentarzami z dziedziny ortografii, czy gramatyki. "Grammar Nazi" są czasem bardziej irytujący niż błędy, które wytykają. Wysłanie komuś prywatnej wiadomości zwykle ma lepszy skutek, niż spamowanie wątków komentarzami nie na temat tylko po to, by publicznie wytknąć komuś błędy.

---EDYCJA---
Mig mnie wyprzedził ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Błędy...

Post autor: mig »

sirafin pisze:
---EDYCJA---
Mig mnie wyprzedził ;)
Rozumiem, rozumiem. W takim temacie powoli się pisze, bo aż strach nie korzystać przy tym ze słownika ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Błędy...

Post autor: romeck »

sirafin pisze:
romeck pisze:A jeszcze przy okazji - większość osób używa ciekawej jednostki długości, pt. "minimetr".
Ta "większość" to na czymś oparta, czy udzieliła ci się "logika humanistów" :lol: Pierwszy raz słyszę o minimetrze.
Oparta na prawie dziesięciu latach pracy w nauce ścisłej. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ