Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Golfang »

Jestem po pierwszej partii/rozgrywce. Zagrałem solo - czyli 1 bohater wybrałem dokładnie tę samą pannę, która jest jako przykład w instrukcji - ehh nie pamietam imienia zaczyna w Shanghaju. Przedwieczny też ten pierwszy. Po rozgrywce zostały mi pytania:
1. Czy namnożone potwory w jednym mieście nigdzie się nie rozłażą po świecie? Siedzą jak te śledzie po 3 w każdym mieście (miałem dwie takie bramy co tak namnożyły, a ja nie miałem czasu ich pozabijać)?
2. W fazie 2 - spotkań - chodzi o kolejność - czy jest jakaś ustalona? czy może sam wybieram? Chodzi o to czy najpierw mogę zamknąć bramę, potem kartę spotkania w mieście, a na końcu potwora?
3. No i pytanie - jak jest brama to mam w fazie 2 wykonać spotkanie z karty miasta (te co są podzielone na Ameryka/Europa/Azja) ORAZ spotkania w innych światach? Czy tylko jedną z nich?
4. Co z tym okręgiem Omenów? Tylko raz w grze miałem kartę która kazała mi cofnąć o jeden omen (w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara) - jednak NIC to nie zmieniło. Czy ja czegoś nie wiem? Czy te omeny się przesuwa jakoś częściej? Czy coś pominąłem?

Generalnie wygrałem gdy na torze zagłady znacznik był na 5 - czyli jeszcze miałem czas do przebudzenia. Sądzicie że mogłem coś pomieszać w zasadach że tak łatwo mi poszło? Postęp na ścieżce zagłady w sumie 3 razy poleciał z potwora - w fazie mitów wyszedł znacznik rozrachunków i rzucałem kostkami (przy 1 i 2 musiałem przesunąć znacznik na torze zagłady) - jeden skurczybyk na 4 razy aż 3 razy mi przesunął zagładę :(.
Zamykałem większość bram na bieżąco, które się pojawiały - tylko ominąłem 2 w których były namnożone stworki.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: sliff »

Golfang pisze: 11 paź 2021, 10:07
Jestem po pierwszej partii/rozgrywce. Zagrałem solo - czyli 1 bohater wybrałem dokładnie tę samą pannę, która jest jako przykład w instrukcji - ehh nie pamietam imienia zaczyna w Shanghaju. Przedwieczny też ten pierwszy. Po rozgrywce zostały mi pytania:
1. Czy namnożone potwory w jednym mieście nigdzie się nie rozłażą po świecie? Siedzą jak te śledzie po 3 w każdym mieście (miałem dwie takie bramy co tak namnożyły, a ja nie miałem czasu ich pozabijać)?

W większości zostają na miejscu, ale kilka ma akcje że w czasie rozrachunku się przesuwa.

2. W fazie 2 - spotkań - chodzi o kolejność - czy jest jakaś ustalona? czy może sam wybieram? Chodzi o to czy najpierw mogę zamknąć bramę, potem kartę spotkania w mieście, a na końcu potwora?

Najpierw wszystkie potwory, dopiero jak je pokonasz to wybierasz jedno (brama/lokacja/wskazówka)

3. No i pytanie - jak jest brama to mam w fazie 2 wykonać spotkanie z karty miasta (te co są podzielone na Ameryka/Europa/Azja) ORAZ spotkania w innych światach? Czy tylko jedną z nich?

Jedną

4. Co z tym okręgiem Omenów? Tylko raz w grze miałem kartę która kazała mi cofnąć o jeden omen (w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara) - jednak NIC to nie zmieniło. Czy ja czegoś nie wiem? Czy te omeny się przesuwa jakoś częściej? Czy coś pominąłem?

Na karcie mitów masz postęp omenu - przesuwasz żeton, za każdą bramę otwartą tego gwiazdozbioru postęp zagłady.

Generalnie wygrałem gdy na torze zagłady znacznik był na 5 - czyli jeszcze miałem czas do przebudzenia. Sądzicie że mogłem coś pomieszać w zasadach że tak łatwo mi poszło? Postęp na ścieżce zagłady w sumie 3 razy poleciał z potwora - w fazie mitów wyszedł znacznik rozrachunków i rzucałem kostkami (przy 1 i 2 musiałem przesunąć znacznik na torze zagłady) - jeden skurczybyk na 4 razy aż 3 razy mi przesunął zagładę :(.
Zamykałem większość bram na bieżąco, które się pojawiały - tylko ominąłem 2 w których były namnożone stworki.

Jako że gra jest fatalnie zbalansowana na 1 gracza ( i nieparzystą liczbę w ogóle) to tak zdecydowanie trochę zbyt łatwo, raczej polecałbym ponowne przejrzenie instrukcji, bo tam jest trochę micro zasad głównie dotyczących tego jak obecność potwora modyfikuje gre.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: KOSHI »

Zacząłem grać na 4 badaczy ostatnio i chyba coś poknociłem w zasadach ze spawnem bram i potworów. Przy rozmnożeniu bramy losuje 1 potwora, przy napływie 2? Jeśli nie ma bramy zgodnej z torem omenu to losuje bramę i 1 potwora czy samą bramę? Po ostatniej rozgrywce z shubem miałem 16 albo 18 potworów :mrgreen: bo przy napływie i spawnie bram zawsze losowałem 2 potwory ale to jest błędne, a poprawnie winno być chyba jak piszę u góry?
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Czarnyx »

Cytując instrukcję:

Napływ Potworów: Na każdej bramie, której symbol pokrywa się z aktualnym symbolem Omenu, należy rozmnożyć tyle potworów, ile wskazuje karta Schematu (patrz „Rozmnażanie Potworów” na stronie 11). Jeśli na planszy nie ma Bram spełniających powyższy warunek, zamiast tego należy rozmnożyć jedną bramę.

W momencie rozmnożenia Bramy, należy natychmiast rozmnożyć Potwora na tym samym polu (patrz „Rozmnażanie Potworów”).

Paniemajesz?
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: ted »

Czarnyx pisze: 06 lis 2021, 13:42 Cytując instrukcję:

W momencie rozmnożenia Bramy, należy natychmiast rozmnożyć Potwora na tym samym polu (patrz „Rozmnażanie Potworów”).

Paniemajesz?
czyli na pierwszej bramie w grze, podczas setupu też dajesz potwora.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2021, 11:58 przez ted, łącznie zmieniany 1 raz.
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Pollus89 »

ted pisze: 29 lis 2021, 11:15
Czarnyx pisze: 06 lis 2021, 13:42 Cytując instrukcję:

W momencie rozmnożenia Bramy, należy natychmiast rozmnożyć Potwora na tym samym polu (patrz „Rozmnażanie Potworów”).

Paniemajesz?
czyli na pierwszej bramie w grze, podczas setupu też dajesz potwora (albo potwory - zgodnie ze schematem)
Schemat nie ma tu nic do rzeczy. Jak się pojawia brama to niezależnie od ilości graczy wychodzi z niej 1 potwór. Schemat ma znaczenie dopiero przy zielonej karcie mitów.
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: ted »

Pollus89 pisze: 29 lis 2021, 11:32
ted pisze: 29 lis 2021, 11:15
Czarnyx pisze: 06 lis 2021, 13:42 Cytując instrukcję:

W momencie rozmnożenia Bramy, należy natychmiast rozmnożyć Potwora na tym samym polu (patrz „Rozmnażanie Potworów”).

Paniemajesz?
czyli na pierwszej bramie w grze, podczas setupu też dajesz potwora (albo potwory - zgodnie ze schematem)
Schemat nie ma tu nic do rzeczy. Jak się pojawia brama to niezależnie od ilości graczy wychodzi z niej 1 potwór. Schemat ma znaczenie dopiero przy zielonej karcie mitów.
poprawiłem swojego posta, dzięki i przepraszam.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: litk »

Chciałbym sobie zakupić podstawki na żetony bram z warboxa i się zastanawiam czy 6 sztuk wystarczy? Często zdarza się że w grze może być więcej niż 6 jednocześnie otwartych bram, zdaję sobie oczywiście sprawę, że wtedy jest już po grze :)?
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Jools »

litk pisze: 02 gru 2021, 11:43 Chciałbym sobie zakupić podstawki na żetony bram z warboxa i się zastanawiam czy 6 sztuk wystarczy? Często zdarza się że w grze może być więcej niż 6 jednocześnie otwartych bram, zdaję sobie oczywiście sprawę, że wtedy jest już po grze :)?
Polecam kupić kolorowe bramy (zielone, niebieskie, czerwone), niżeli takie jednolite drewniane. Znacznie poprawiają czytelność planszy (kolor bram).
Są one drukowane na drukarkach 3D, pewnie na allegro.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: litk »

Polecam kupić kolorowe bramy (zielone, niebieskie, czerwone), niżeli takie jednolite drewniane. Znacznie poprawiają czytelność planszy (kolor bram).
Dzięki, ale wyglądają paskudnie.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: KOSHI »

Czy z Badaczem uwięzionym bądź wstrzymanym można handlować? Oczywiście w fazie innego badacza. Drugie pytanie - przy teście wybieramy przedmiot z największym bonusem do skilla. Co z innymi premiami typu przerzut, +1 do wyniku kości itp z innych kart? Np. 2 przedmioty z przerzutem. Co z pasywkami postaci? To wszystko idzie do jednego gara a tylko główny bonus typu +X bierzemy raz z jednego przedmiotu?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: sirafin »

Tak, można handlować ze wstrzymanym lub uwięzionym badaczem, choć fabularnie by trzeba się nagimnastykować, żeby coś takiego uzasadnić ;)

Liczysz tylko największą premię +X <symbol>, pozostałe korzyści możesz kumulować.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: seszena2 »

Jeśli karta każe odrzucić bramę, a na niej jest potwór to usuwam tylko bramę, czy potwora też?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: sirafin »

Tylko bramę.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ZygfrydAdam1
Posty: 3
Rejestracja: 16 lut 2022, 11:43
Has thanked: 3 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: ZygfrydAdam1 »

Cześć

Przeczytałem temat z pytaniami do zasad, warto było:).

Nie oglądam kart poza grą, a w trakcie gry tekst z karty czyta gracz którego nie dotyczy dana karta. Jeżeli był sukces, nie podaje co by się stało w wyniku porażki i odwrotnie.

Jednak mamy problem z kartami typu: Rozpatrz efekt sukcesu lub efekt porażki.
Grając w ten sposób, szybko okazało się, że wybranie efektu porażki wcale nie oznacza gorszego scenariusza, tylko inny test aby wykonać zadanie.

Na razie gramy tak, że czyta się pierwszą część karty i na podstawie tego opisu gracz wybiera czy rozpatrzyć efekt porażki czy sukcesu.
Zastanawiam się czy nie utrudniamy sobie gry? Jaki był zamysł twórców, może trzeba przeczytać całość i wybrać co nam bardziej pasuje?
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Muleq »

ZygfrydAdam1 pisze: 06 mar 2022, 17:07 Cześć

Przeczytałem temat z pytaniami do zasad, warto było:).

Nie oglądam kart poza grą, a w trakcie gry tekst z karty czyta gracz którego nie dotyczy dana karta. Jeżeli był sukces, nie podaje co by się stało w wyniku porażki i odwrotnie.

Jednak mamy problem z kartami typu: Rozpatrz efekt sukcesu lub efekt porażki.
Grając w ten sposób, szybko okazało się, że wybranie efektu porażki wcale nie oznacza gorszego scenariusza, tylko inny test aby wykonać zadanie.

Na razie gramy tak, że czyta się pierwszą część karty i na podstawie tego opisu gracz wybiera czy rozpatrzyć efekt porażki czy sukcesu.
Zastanawiam się czy nie utrudniamy sobie gry? Jaki był zamysł twórców, może trzeba przeczytać całość i wybrać co nam bardziej pasuje?
My również nie czytamy całego opisu kart i wybieramy efekt trochę na czuja dlatego warto czytać cały opis "porażki" lub "sukcesu" bo sugeruje on jaka umiejętność może być testowana.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: sliff »

ZygfrydAdam1 pisze: 06 mar 2022, 17:07 Cześć

Przeczytałem temat z pytaniami do zasad, warto było:).

Nie oglądam kart poza grą, a w trakcie gry tekst z karty czyta gracz którego nie dotyczy dana karta. Jeżeli był sukces, nie podaje co by się stało w wyniku porażki i odwrotnie.

Jednak mamy problem z kartami typu: Rozpatrz efekt sukcesu lub efekt porażki.
Grając w ten sposób, szybko okazało się, że wybranie efektu porażki wcale nie oznacza gorszego scenariusza, tylko inny test aby wykonać zadanie.

Na razie gramy tak, że czyta się pierwszą część karty i na podstawie tego opisu gracz wybiera czy rozpatrzyć efekt porażki czy sukcesu.
Zastanawiam się czy nie utrudniamy sobie gry? Jaki był zamysł twórców, może trzeba przeczytać całość i wybrać co nam bardziej pasuje?
o.O Możesz podać przykład takiej karty ? Bo z tego co pamiętam zawze przed był test przed który tederminował ew. sukcess/porażkę
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: sirafin »

Takie coś można trafić na kartach spotkań w innych światach. Na przykład tu widać, że na karcie Yuggoth nie ma testu w pierwszej części, tylko polecenie, żeby wybrać efekt sukcesu albo porażki.
Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Pollus89 »

Na karcie jest napisane wybierz efekt sukcesu/porażki tylko po to żeby wiadomo było który akapit czytać. Nie ma to wpływu na poziom trudności testu. Ja nigdy nie wymawiam słów "porażka/sukces" tylko czytam jaki gracz ma wybór.
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Matek173 »

Krótkie pytanko co do akcji Podróży. Czy można najpierw wykorzystać posiadane bilety, a dopiero potem przemieścić się o 1 dowolne pole, czy koniecznie trzeba wykorzystać bilet do przedłużenia podróży o kolejne pola? Ma to znaczenie np. w przypadku podróży niezbadanymi (żółtymi) szlakami lub kombinacją kolej/morze, kiedy akurat mamy dostępny ten drugi rodzaj biletu.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: sliff »

Matek173 pisze: 28 mar 2022, 11:18 Krótkie pytanko co do akcji Podróży. Czy można najpierw wykorzystać posiadane bilety, a dopiero potem przemieścić się o 1 dowolne pole, czy koniecznie trzeba wykorzystać bilet do przedłużenia podróży o kolejne pola? Ma to znaczenie np. w przypadku podróży niezbadanymi (żółtymi) szlakami lub kombinacją kolej/morze, kiedy akurat mamy dostępny ten drugi rodzaj biletu.
nie można
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Matek173 »

sliff pisze: 28 mar 2022, 12:18
Matek173 pisze: 28 mar 2022, 11:18 Krótkie pytanko co do akcji Podróży. Czy można najpierw wykorzystać posiadane bilety, a dopiero potem przemieścić się o 1 dowolne pole, czy koniecznie trzeba wykorzystać bilet do przedłużenia podróży o kolejne pola? Ma to znaczenie np. w przypadku podróży niezbadanymi (żółtymi) szlakami lub kombinacją kolej/morze, kiedy akurat mamy dostępny ten drugi rodzaj biletu.
nie można
Dzięki za odpowiedź, również tak mi się wydawało po przeczytaniu karty pomocy i instrukcji, ale liczyłem może był jakiś błąd w tłumaczeniu oficjalnych zasad lub errata, bo ta zasada jest dość upierdliwa, a zarówno z mechanicznego, jak i klimatycznego punktu widzenia wprowadzenie takiej zmiany nie zaszkodziłoby grze. Raczej i tak w rozgrywkachz mniej zaznajomionymi graczami będę stosował to jako home-rule.
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Domeru »

Matek173 pisze: 28 mar 2022, 12:48 zarówno z mechanicznego, jak i klimatycznego punktu widzenia wprowadzenie takiej zmiany nie zaszkodziłoby grze.
No jak dla mnie, to by kompletnie zepsuło grę mechanicznie i klimatycznie. :D
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: venomik »

Z mechanicznego rozumiem, ale dlaczego klimatycznie by nie pasowało?
Domeru
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror - zasady

Post autor: Domeru »

venomik pisze: 31 mar 2022, 17:42 Z mechanicznego rozumiem, ale dlaczego klimatycznie by nie pasowało?
Domeru
Mało klimatyczne jest wpłynięcie sobie statkiem z rozpędu w środek Afryki albo Amazonii. :D Zupełnie by wyleciało poczucie, że te miejsca są trudno dostępne, i że trzeba wysiąść gdzieś na końcu cywilizacji, a potem się przedzierać, czy tam jakichś wielbłądów do wynajęcia szukać...
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
ODPOWIEDZ